lokalize - en to fi translation catalogue (650 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
fi: Työkalut

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
fi: Käännä .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
fi: Käännä .po ja laita se sovellusten saataville

en: Gettext not found
fi: Gettextiä ei löytynyt

en: Install gettext package for this feature to work
fi: Asenna gettext-paketti saadaksesi tämän piirteen toimimaan

en: Updating from templates...
fi: Päivitetään mallipohjista…

en: Merge has been completed
fi: Yhdistäminen on tehty

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
fi: Yhdistäminen on tehty.
    Mallipohjia muutettu: %1 (%2 päivää sitten).

en: Merge failed.
fi: Yhdistäminen epäonnistui.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
fi: Yhdistämiseen tarvittavaa mallipohjaa ei löydy:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
fi: Päivitä tiedosto mallipohjasta

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
fi: Yhdistä ODF:ksi

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
fi: Luo käännetyn version ODF-tiedostosta

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
fi: Vaihtoehtoiset käännökset

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
fi: Vaihtoehtoiset käännökset -näkymässä on hyödyllistä tietoa.
    
    Gettext PO -tiedostoille siinä näytetään ero nykyisen lähdetekstin ja aiemman lähdetekstin välillä. Aiempi lähdeteksti on lähdeteksti epätarkalle käännökselle, jonka msgmerge löysi päivittäessään PO-tiedostoa POT-mallipohjasta.
    
    Haluatko, että tiedot sisältävä näkymä näytetään?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
fi: <p>Joskus lähdetekstin muuttuessa sen käännös vanhentuu ja se merkitään joko <emphasis>tarkistusta&nbsp;vaativaksi</emphasis> (ts. hyväksynnän tilaa heikennetään) tai (vain XLIFF-tiedostoissa) se siirretään yksikön <emphasis>vaihtoehtoisiin&nbsp;käännöksiin</emphasis>.</p><p>Tämä työkalunäkymä näyttää myös uuden ja vanhan lähdetekstin erot, jotta voit helposti nähdä, mitä muutoksia käännökseen on tehtävä, jotta se vastaisi nykyistä lähdetekstiä.</p><p>Lisää mikä tahansa sana käännökseen kaksoisnapsauttamalla sitä tässä työkalunäkymässä.</p> <p>Käännöstiedoston saa käyttöön vaihtoehtoisten käännösten pohjaksi pudottamalla sen tähän työkalunäkymään.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
fi: Alkuperä: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
fi: Käytä vaihtoehtoista käännöstä

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

[ctx: @title:column]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: @title:column]
en: Target
fi: Kohde

[ctx: @title:column]
en: Approved
fi: Hyväksytty

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
fi: Binaariyksiköt

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
fi: Aseta tiedosto

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
fi: Käytä lähdetiedostoa

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
fi: Uusi

en: Needs translation
fi: Vaatii käännöksen

en: Needs full localization
fi: Vaatii täyden kotoistuksen

en: Needs adaptation
fi: Vaatii mukautuksen

en: Translated
fi: Käännetty

en: Needs translation review
fi: Vaatii käännöksen tarkistuksen

en: Needs full localization review
fi: Vaatii täyden kotoistuksen tarkistuksen

en: Needs adaptation review
fi: Vaatii mukautuksen tarkistuksen

en: Final
fi: Lopullinen

en: Signed-off
fi: Lähetetty

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
fi: Parillisen tunnisteen alku

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
fi: Parillisen tunnisteen loppu

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
fi: Erillinen tunniste

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
fi: Irrallinen tunniste

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
fi: Merkkaus

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
fi: Yleinen ryhmän paikanvaraus

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
fi: Alivirta

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
fi: Yleinen paikanvaraus

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
fi: Parillisen paikanvarauksen alku

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
fi: Parillisen paikanvarauksen loppu

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
fi: lyhenne

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
fi: lyhennemuoto: täyden termin jonkin osan poistamisesta seuraava muoto, joka tarkoittaa samaa käsitettä

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
fi: lyhenne: yksinkertaisen termin muoto, josta on jätetty joitakin sen kirjaimia pois (esim. ”adj.” termistä ”adjektiivi”)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
fi: lyhennesana: monisanaisen täyden termin muodostavien sanojen kirjaimista koostettu jono, joka lausutaan sanana (esim. ”luomu” sanasta ’luonnonmukainen’).

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
fi: nimitys: erisnimen kaltainen termi, kuten yhteisön nimi

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
fi: myötäesiintymä: toistuva sanayhdistelmä, jota luonnehtii koheesio siten, että sen osat toistuvat ilmauksessa tai ilmaussarjassa, vaikkei niiden tarvitse olla toistensa välittömässä tuntumassa

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
fi: yleinen nimi: kansainvälisen tieteellisen termin arkikielessä käytettävä synonyymi

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
fi: päiväys tai kellonaika

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
fi: yhtälö: ilmaus, joka edustaa väitettä, että kaksi matemaattista lauseketta ovat esimerkiksi yhtäläiset, minkä osoittaa yhtäsuuruusmerkki (=), tai ettätoinen lauseke sijoitetaan toiseen samalla merkillä

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
fi: lavennettu muoto: sellaisen termin täydellinen edustuma, josta on myös lyhenne

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
fi: kaava: kuviot, merkit ja sellaiset, joita käytetään ilmaisemaan matemaattisen tai kemiallinen kaavan ilmaisema käsite lyhyesti

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
fi: päätermi: käsitteen nimitys, joka on valittu terminologiassaensisijaiseksi tietueeksi

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
fi: akronyymi: termin lyhennemuoto, joka koostuu useampisanaisen termin sanojen alkukirjaimista, jotka luetaan kirjain kirjaimelta (esim. MRSA sanoista ”metisilliinille resistentti Staphylococcus aureus”)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
fi: kansainvälinen tieteellinen termi: kansainvälisen tieteellisen elimen kansainväliseen käytäntöön omaksuma termi

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
fi: internationalismi: termi, jolla on täysin tai lähes identtinen ortografinen ja foneettinen muoto monissa kielissä

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
fi: looginen ilmaus: matemaattiseen tai loogiseen suhteeseen perustuvaa käsitettä edustava ilmaus kuten yhtä- tai erisuuruus, joukkoon kuuluvuus, Boolen operaatiot jne.

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
fi: Materiaalihallinnan yksikkö: kohteen jäljitysyksikkö

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
fi: nimi

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
fi: lähes synonyymi: termi, joka edustaa samaa tai hyvin samankaltaista käsitettä kuin saman kielen toinen termi, mutta jonka korvattavuus rajoittuu tiettyihin konteksteihin

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
fi: osan numero: objektiin tuotantojärjestelmässä liitetty ainutkertainen aakkosnumeerinen merkintä

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
fi: fraasi

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
fi: fraasi: kahden tai useamman sanan ryhmä, jonka merkitystä ei voi päätellä sen muodostavien sanojen merkityksestä

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
fi: suojattu: merkittyä tekstiä ei tulisi kääntää

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
fi: latinalaistettu muoto: termin muoto seuraa ei-latinalaisen kirjoitusjärjestelmän muunnoksesta latinalaiseen

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
fi: segmentti: merkitty teksti edustaa segmenttiä

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
fi: kiinteä fraasi: kiinteä, leksikalisoitunut fraasi

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
fi: lyhyt muoto: useampisanaisen termin muunnelma, jossa on vähemmän sanoja kuin termin täydessä muodossa

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
fi: Varastonpitoyksikkö: varastokohde, joka tunnistetaan varastonhallintajärjestelmässä siihen liitetystä ainutkertaisesta aakkosnumeerisesta jonostaVarastonpitoyksikkö: varastokohde, joka tunnistetaan varastonhallintajärjestelmässä siihen liitetystä ainutkertaisesta aakkosnumeerisesta jonosta

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
fi: vakioteksti: toistuva tekstikatkelma

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
fi: symboli: kirjaimista, numeroista, piktogrammeista tai niiden yhdistelmistä koostuva kokonaisuus

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
fi: synonyymi: termi, jonka merkitys on sama tai hyvin samankaltainen kuin termin päätietueen

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
fi: synonyyminen ilmaus: kielen fraasi, joka ilmaisee saman merkityssisällön kuin jokin toinen kielen ilmaus

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
fi: termi

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
fi: transkribointimuoto: termin sellainen muoto, jossa yhden kirjoitusjärjestelmän merkit on korvattu toisen kirjoitusjärjestelmän merkeillä niin, että merkkien ääntämisasu on otettu huomioon

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
fi: translitterointimuoto: termin sellainen muoto, jossa yhden aakkoskirjoitusjärjestelmän merkit on korvattu toisen aakkoskirjoitusjärjestelmän merkeillä

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
fi: katkaistu termi: termin lyhennetty muoto, joka seuraa yhden tai useamman sen elementin tai tavun poistamisesta (esim. ”flunssa” sanasta ’influenssa’)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
fi: muunnelma: yksi termin vaihtoehtoisista muodoista

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
fi: Lisäys

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
fi: Poisto

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
fi: Hyväksynnän tilan vaihto

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
fi: Merkkauksen lisäys

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
fi: Merkkauksen poisto

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
fi: Huomautuksen asetus

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
fi: Päivitä tai lisää työvaihe

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
fi: Käännösvastaavuuden asetus

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
fi: Poista teksti merkkauksineen

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
fi: Lisää jäsennettyä tekstiä

en: separator for different-length string alternatives
fi: erotin eripituisille merkkijonovaihtoehdoille

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
fi: Aiempi lähteen arvo. Gettextin tallentama päivitettäessä uudemman POT-mallipohjan mukaiseksi

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
fi: Tekijän nimi puuttuu

en: Your name:
fi: Nimesi:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
fi: Tekijän sähköposti puuttuu

en: Your email:
fi: Sähköpostisi:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
fi: Aiempi lähteen arvo. lupdate-työkalun tallentama

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
fi: Käännösyksiköt

en: Quick search...
fi: Pikahaku…

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
fi: Ctrl+L aktivoi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
fi: Hyväksyy säännölliset lausekkeet

en: options
fi: Valinnat

en: Reset individual filter
fi: Alusta yksittäinen suodatin

en: Case insensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
fi: Ohita valintanäppäinmerkinnät

en: Ready
fi: Valmiit

en: Non-ready
fi: Keskeneräiset

en: Non-empty
fi: Ei-tyhjät

en: Empty
fi: Tyhjät

en: Changed since file open
fi: Tiedoston avaamisen jälkeen muutetut

en: Unchanged since file open
fi: Tiedoston avaamisen jälkeen muuttamattomat

en: Same in sync file
fi: Synkronointitiedostossa yhtenevät

en: Different in sync file
fi: Synkronointitiedostossa eroavat

en: Not in sync file
fi: Synkronointitiedostosta puuttuvat

en: Plural
fi: Monikkomuodolliset

en: Non-plural
fi: Ei-monikkomuodolliset

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
fi: Yksiköt

[ctx: @title:inmenu]
en: States
fi: Tilat

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
fi: Hae sarakkeista

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
fi: Järjestä ja suodata uudelleen sisällön muuttuessa

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @title:column]
en: Entry
fi: Yksikkö

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
fi: Lähde

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
fi: Kohde

[ctx: @title:column]
en: Notes
fi: Huomautukset

[ctx: @title:column]
en: Context
fi: Konteksti

[ctx: @title:column]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
fi: Käännöksen tila

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
fi: Lähteen pituus

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
fi: Kohteen pituus

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
fi: Valmis

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
fi: Vaatii tarkistusta

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
fi: Kääntämättä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
fi: Kohdekieli:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
fi: Nykyinen: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
fi: Kaikkiaan: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
fi: Keskeneräisiä: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
fi: Kääntämättä: %1

[ctx: percentages in statusbar]
en:  (%1%)
fi:  (%1 %)

[ctx: @title actions category]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
fi: Navigointi

[ctx: @title actions category]
en: Editing
fi: Muokkaus

en: Synchronization 1
fi: Synkronointi 1

en: Synchronization 2
fi: Synkronointi 2

en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
fi: Sanasto

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
fi: Lisää vaihtoehtoinen käännös %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
fi: Lisää huomautus

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
fi: Lisää käännösmuistin ehdotus %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
fi: Poista käännösmuistiehdotus %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
fi: Lisää termin käännös %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
fi: Määrittele uusi termi

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
fi: Lisää web-kyselyn tulos %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
fi: Vaiheet…

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
fi: Sanamäärä

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
fi: Tyhjennä kaikki käännetyt yksiköt

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
fi: Suorita Pology-komento tälle tiedostolle

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
fi: Yhdistä käännös OpenDocument-tiedostoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
fi: Vaihda hakusuuntaa

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
fi: Hyväksytty

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
fi: Hyväksy ja siirry seuraavaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
fi: Vastaava käännös

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
fi: Kopioi lähde kohteeseen

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
fi: Poista kohteen rivitys

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
fi: Lisää tunniste

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
fi: Tarkista tämä yksikkö LanguageToolilla

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
fi: Lisää seuraava tunniste

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
fi: Täydennys

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
fi: Korvaa parhaalla oikolukuehdotuksella

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
fi: &Edellinen

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
fi: E&nsimmäinen yksikkö

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
fi: &Viimeinen yksikkö

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
fi: Yksikköön numero…

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
fi: Edellinen ei-tyhjä mutta keskeneräinen

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
fi: Seuraava ei-tyhjä mutta keskeneräinen

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
fi: Edellinen kääntämätön

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
fi: Seuraava kääntämätön

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
fi: Edellinen keskeneräinen

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
fi: Seuraava keskeneräinen

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
fi: Kohdista käännösyksikkönäkymän hakuriville

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
fi: Tee kirjanmerkki viestiin

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
fi: Edellinen kirjanmerkki

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
fi: Seuraava kirjanmerkki

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
fi: Täytä kaikki täsmälliset ehdotukset

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
fi: Täytä kaikki täsmälliset ehdotukset ja merkitse ne sumeiksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
fi: Avaa synkronoitava tai yhdistettävä tiedosto

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
fi: Avaa tiedosto, joka joko yhdistetään nykyiseen tiedostoon tai johon perustiedoston muutokset kopioidaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
fi: Edellinen eroava

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
fi: Edellinen yhdistettävässä tiedostossa eri tavalla käännetty yksikkö sekä yhdistämislähteen tyhjät käännökset

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
fi: Seuraava eroava

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
fi: Seuraava yhdistettävässä tiedostossa eri tavalla käännetty yksikkö sekä yhdistämislähteen tyhjät käännökset

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
fi: Seuraava eroava hyväksytty

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
fi: Kopioi yhdistämislähteestä

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
fi: Kopioi kaikki uudet käännökset

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
fi: Muuttaa vain pohjatiedoston tyhjiä ja keskeneräisiä yksiköitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
fi: Kopioi yhdistämislähteeseen

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
fi: Avaa toissijainen synkronointitiedosto

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
fi: Tämä muuttaa vain tyhjiä yksiköitä

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
fi: (palautettu)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
fi: Tiedostoon on tallentamatta muutoksia.
    Haluatko tallentaa vai hylätä ne?

[ctx: @title:window]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
fi: Valitse käännöstiedosto

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %1, rivi: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
fi: Tallenna tiedosto nimellä

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %1
    Haluatko tallentaa toiseen tiedostoon vai perua?

[ctx: @title]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
fi: Tiedostoa ei voitu automaattitallentaa.
    Kohdetiedosto oli %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
fi: Hyppää yksikköön

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
fi: Yksikön numero:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
fi: Nykyinen: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
fi: Käännetty

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
fi: Lähetetty

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
fi: Hyväksytty

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
fi: Käännös on valmis (mutta saattaa yhä vaatia tarkistusta)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
fi: Käännös on tarkistettu oikeaksi

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
fi: Yksikkö on täysin kotoistettu (ts. lopullinen)

en: A Pology check is already in progress.
fi: Pology-tarkistus on jo käynnissä.

en: Pology error
fi: Pology-virhe

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
fi: Pology-tarkistus on odottamatta kaatunut:
    %1

en: Pology success
fi: Pology onnistui

en: The Pology check has succeeded.
fi: Pology-tarkistus onnistui.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
fi: Pology-tarkistus palautti virheen:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
fi: Tämä poistaa kaikki käännökset tiedostosta.
    Haluatko varmasti tyhjentää kaikki käännetyt yksiköt?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
fi: Sanoja lähdetekstissä: %1<br/>Sanoja kohdetekstissä: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
fi: Sanamäärä

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
fi: Haluatko hakea lähdekooditiedostoa paikallisesti vai lxr.kde.org-palvelusta?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
fi: Lähdekooditiedoston haku

en: Locally
fi: Paikallisesti

en: Select project's base folder for source file lookup
fi: Valitse projektin peruskansio lähdekoodihakua varten

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
fi: Lähdekooditiedostoa ei löydy annetusta kansiosta.
    Haluatko vaihtaa lähdekoodikansiota?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
fi: Lähdekooditiedostoa ei voi avata: Sen sijainti ei ole suhteellinen nykyisen käännöstiedoston sijaintiin ja mikään ladatuista skripteistä ei osaa avata muissa sijainneissa olevia lähdekooditiedostoja. Lokalizen käyttöohjeesta voit katsoa skriptiesimerkkejä ja ohjeita siitä, miten ne liitetään projektiin.

en: Install translate-toolkit package and retry
fi: Asenna translate-toolkit-paketti ja yritä uudelleen

en: Install translate-toolkit package and retry.
fi: Asenna translate-toolkit-paketti ja yritä uudelleen.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
fi: Valitse alkuperäinen OpenDocument-tiedosto, johon nykyinen XLIFF-tiedosto perustuu

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
fi: OpenDocument-tiedostot (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
fi: Asenna python-uno-paketti saadaksesi lisää toiminnallisuutta.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
fi: Aseta yksikön teksti

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
fi: Korvaa

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
fi: Lokalize saavutti tiedoston lopun. Haluatko jatkaa alusta?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
fi: Oikolue

en: Lokalize has finished spellchecking
fi: Lokalizen oikoluku on valmis.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
fi: &Sanasto

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
fi: &Web-kysely

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
fi: &Käännösmuisti

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
fi: Vaihtoehtoiset käännökset

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fi: K&irjanmerkit

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
fi: S&ynkronoi

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
fi: &Toissijainen synkronointilähde

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
fi: T&yökalunäkymät

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
fi: Keskeneräinen:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
fi: Kääntämättä:

[ctx: @action]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
fi: Sarake: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Alkuperäinen merkkijono</b></p>
    <p>Ikkunan tästä osasta näkyy valitun tietueen
    alkuperäinen viesti.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
fi: Monikkomuoto %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
fi: Poista rivitys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
fi: Etsi lauseketta lähdekielen osasta.
    Kohdista tähän painamalla Ctrl+L.
    Aloita haku painamalla Enter.
    Pysäytä haku painamalla Esc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
fi: Käänteinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
fi: Lähde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
fi: Etsi lauseketta kohdekielen osasta.
    Aloita haku painamalla Enter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
fi: Säännölliset lausekkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
fi: Kohde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
fi: &Etsi

[ctx: @title:window]
en: File List
fi: Tiedostoluettelo

en: Drop translation files here...
fi: Pudota käännöstiedostot tähän…

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

en: Copy source to clipboard
fi: Kopioi lähde leikepöydälle

en: Copy target to clipboard
fi: Kopioi kohde leikepöydälle

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
fi: Korvaa kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
fi: Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
fi: Tekstillä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
fi: Esikatsele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
fi: Korvaa kaikki

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
fi: Aihekenttä

[ctx: @title:window]
en: Glossary
fi: Sanasto

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
fi: <p>Yleisten termien käännökset ilmestyvät tähän.</p><p>Lisää käännös painamalla termin lopussa näkyvää pikanäppäintä.</p><p>Uuden yksikön voi lisätä kontekstivalikosta (vinkki: valitse sana lähdetekstistä, niin käännöskentät ilmestyvät ennen <interface>Määrittele&nbsp;uusi&nbsp;termi</interface> -kutsua.</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
fi: Palauta levyltä

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
fi: Palauta sanasto levyltä (ts. hylkää kaikki muutokset).

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
fi: Sanastossa on tallentamattomia muutoksia.
    Haluatko tallentaa vai hylätä muutokset?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
fi: Englanninkieliset synonyymit (muokkaa kaksoisnapsauttamalla):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remEngTerm) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, remTargetTerm)
en: -
fi: −

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
fi: Vastaavat kohdekielen synonyymit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
fi: Aihekenttä:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
fi: Lisättyäsi uuden tietueen nimen paina Enter, jotta muutokset tulevat voimaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
fi: Määritelmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
fi: Huomaa: kukin sanaston tietue vastaa täsmälleen yhtä termiä, ei sanaa tai sanajonoa.
    
    Toisin sanoen samasta sanasta tai sanajonosta voi esiintyä useita erimerkityksisiä tietueita.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
fi: Ohita tunnisteet

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
fi: Ohita merkkaus

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
fi: Ohita valintanäppäinmerkinnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
fi: Sisällytä huomautukset

en: Suggestions:
fi: Ehdotukset:

en: No errors
fi: Ei virheitä

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
fi: Qt:n Sql-moduulia ei löytynyt. Käännösmuisti ei toimi.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
fi: KM-toiminnallisuus vaatii Qt:n SQLite-moduulin.

en: No SQLite module available
fi: SQLite-moduuli ei ole saatavilla

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: @title actions category]
en: Project
fi: Projekti

en: Next tab
fi: Seuraava välilehti

en: Previous tab
fi: Edellinen välilehti

en: Previously active tab
fi: Edellinen aktiivinen välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
fi: Sanasto

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
fi: Käännösmuistien hallinta

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
fi: Projektin yleistiedot

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
fi: Projektin asetukset…

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
fi: Luo ohjelmistokäännösprojekti…

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
fi: Luo OpenDocument-käännösprojekti…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
fi: Avaa projekti…

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
fi: Sulje projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
fi: Avaa viimeaikainen projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
fi: Etsi seuraava tiedostoista

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
fi: Tekstin kaappaus käyttöliittymästä

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
fi: Virhe avattaessa seuraavia tiedostoja:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fi: &Projekti

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
fi: &Skriptit

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
fi: Tietokoneavusteinen käännösjärjestelmä.
    Älä käännä, mikä on jo käännetty.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
fi: © 2018-2019 Simon Depiets
    © 2007-2015 Nick Shaforostoff
    © 1999-2006 KBabel-kehittäjät

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
fi: sponsoroi kehitystyötä osana Google Summer of Code -ohjelmaa

en: sponsored XLIFF-related work
fi: sponsoroi XLIFF:ään liittyvää työtä

en: Translate-toolkit
fi: Translate-työkalupaketti

en: provided excellent cross-format converting scripts
fi: tarjosi erinomaiset tiedostomuotojen muunnosskriptit

en: grammar, style and spell checker
fi: kielioppi, tyyli ja oikeinkirjoituksen tarkistus

en: project tree merging translation+templates
fi: projektipuiden yhdistäminen (käännös + mallipohjat)

en: bug fixing patches
fi: virheenkorjauksia

en: testing and bug fixing
fi: testaus ja virheenkorjaus

en: patches
fi: paikkauksia

en: XLIFF improvements
fi: XLIFF-parannuksia

en: bug fixing and improvements
fi: virheenkorjauksia ja parannuksia

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
fi: Älä etsi projektin tiedostoja.

en: Load specified project.
fi: Lataa määritetty projekti.

en: Document to open
fi: Avattava tiedosto

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
fi: Hyväksy muutos käännöksessä

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
fi: Hyväksy kaikki uudet käännökset

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
fi: Ensisijainen synkronointi

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
fi: Toissijainen synkronointi

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
fi: Pudota nykyiseen yhdistettävä tai sen kanssa synkronoitava tiedosto tähän ja katso sitten kontekstivalikon valinnat.

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
fi: Virhe avattaessa tiedostoa <filename>%1</filename> synkronoitavaksi, virherivi: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
fi: Erilaisia tietueita     : %1
    Vastineettomia tietueita: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
fi: Yksikön metatieto

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
fi: <b>Väliaikaiset huomautukset:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
fi: <b>Pologyn huomautukset:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
fi: <b>LanguageTool-huomautukset:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
fi: <b>Vaihe:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
fi: <br><b>Tiedostot:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
fi: <br><b>Konteksti:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
fi: (tyhjä)

[ctx: @info:label]
en: From:
fi: Lähde:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
fi: Poista huomautus tallentamalla se tyhjänä

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
fi: Huomautuksen tekijä

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
fi: <b>Huomautukset:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
fi: muokkaa…

[ctx: link to add a note]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
fi: Lisää huomautus…

[ctx: @title:column]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:column]
en: Process
fi: Prosessi

[ctx: @title:column]
en: Company
fi: Yritys

[ctx: @title:column]
en: Person
fi: Henkilö

[ctx: @title:column]
en: Tool
fi: Työkalu

en: Translation
fi: Käännös

en: Review
fi: Tarkistus

en: Approval
fi: Hyväksyntä

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
fi: Prosessi (tämä muuttaa myös roolisi):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
fi: Muokkaa vaiheita

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
fi: Kääntäjän nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
fi: Kääntäjän nimi englanniksi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
fi: Kotoistettu nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
fi: Kääntäjän nimi kohdekielellä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
fi: Ohita kääntäjäryhmän nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
fi: Käytä käyttäjän tarjoamaa kääntäjäryhmänimeä sen sijaan, että nimi luotaisiinKäytä käyttäjän antamaa kielityöryhmän nimeä automaattisesti luodun sijaan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
fi: Kääntäjäryhmä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
fi: Kääntäjäryhmän nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
fi: Kääntäjän sähköpostiosoite

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
fi: Uusien projektien oletuskielikoodi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
fi: Uusien projektien oletuspostilista

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
fi: Viestien fontti

[ctx: @title:tab]
en: Identity
fi: Henkilöys

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
fi: Seuraavia parametreja voi käyttää:
    %1 – lähdetiedoston sijainti
    %2 – rivinumero

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @title:tab]
en: Editing
fi: Muokkaus

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
fi: Oikolue

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
fi: Käytit ominaisuutta, joka vaatii projektin lataamista. Haluatko luoda uuden projektin vai avata olemassa olevan?

[ctx: @action]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action]
en: Open
fi: Avaa

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
fi: Lokalize-käännösprojekti (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
fi: Valitse kansio, jossa on käännettävät Gettextin .po-tiedostot

en: Create software or OpenDocument translation project first.
fi: Luo ensin ohjelmisto- tai OpenDocument-käännösprojekti.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @title:tab]
en: Personal
fi: Henkilökohtainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
fi: Muokkausfontti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
fi: Vaihda muokkaimen fonttia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
fi: Valitse käännettävän viestin kentässä käytettävä fontti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
fi: Osoita viestin tila merkkivalolla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
fi: Jos valittu, viestin tila näytetään ”merkkivalolla”: Keskeneräinen, Kääntämättä tai Virhe. Ellei ole valittu, merkkivaloja ei näytetä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
fi: Keskeneräistä tai kääntämätöntä tilaa osoittavat merkkivalot sekä kohdistimen sarake

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
fi: Viestin muutosten tekstivärit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
fi: Merkkijonon sovitus

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
fi: Uudempaan merkkijonoon lisätty teksti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
fi: Valitse uuden, lisätyn tekstin väri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
fi: Voit valita eri värin merkkijonoon lisätylle tekstille.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
fi: Uudemmasta merkkijonosta poistettu teksti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
fi: Valitse poistetun tekstin väri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
fi: Voit valita eri värin tekstille, joka on poistettu merkkijonosta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
fi: Valitse tämä nähdäksesi, päättyykö merkkijono välilyöntiin. Tämä on usein tärkeää lisättäessä merkkijono käyttöliittymään, jotta se erotetaan oikein muista merkkijonoista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
fi: Korosta rivinloppuiset välilyönnit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
fi: Jos valittu, yksiköstä toiseen voi siirtyä hiiren rullalla, muuten rulla vierittää tekstiä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
fi: <html>Kun tämä valinta on käytössä, hiiren rullalla voi muuntonäppäimittä siirtyä edelliseen tai seuraavaan yksikköön. Muuntonäppäimen toimintaa voi muuttaa. Käyttö:<ul><li><b>Vaihto</b> vierittää nykyisen yksikön tekstiä </li><li><b>Ctrl+Vaihto</b> siirtyy edelliseen tai seuraavaan keskeneräiseen yksikköön</li><li><b>Ctrl</b> siirtyy edelliseen tai seuraavaan keskeneräiseen ei-tyhjään yksikköön</li><li><b>Alt</b> siirtyy edelliseen tai seuraavaan kääntämättömään yksikköön.</li></ul>Ellei valinta ole käytössä, rullalla vieritetään nykyistä yksikköä.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
fi: Hiiren rulla siirtää edelliseen tai seuraavaan käännösyksikköön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
fi: Aseta tila hyväksytyksi automaattisesti muokattaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
fi: Osoita muokkaimessa tyhjemerkit kuten välilyönnit, sarkaimet ja rivinvaihdot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
fi: Arvo 2 estää sanantäydennyksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
fi: Täydennettävän sanan vähimmäispituus

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
fi: Älä täydennä sanoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
fi: Muunna TS-tiedostojen XML-erikoismerkit automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
fi: Palauta avoimet tiedostot Lokalizea käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
fi: Määrittää edellinen/seuraava välilehti -pikanäppäinten toiminnan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
fi: Seuraava/edellinen välilehti -pikanäppäin toimii

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
fi: välilehden sijainnin mukaisesti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
fi: aktivointijärjestyksen mukaisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
fi: Avaa lähdetiedostot käyttäjän valitsemaan muokkaimeen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
fi: Täytä omasi ja käännöstiimisi tiedot. Tietoa käytetään päivitettäessä tiedoston otsakeosaa.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
fi: Oletuskieli:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
fi: &Sähköposti:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
fi: Nimesi (latinalaisin kirjaimin)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
fi: Kirjoita tähän etu- ja sukunimesi latinalaisin kirjaimin

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
fi: &Oletuspostilista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
fi: Käännöstiimisi sähköpostilista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
fi: Kirjoita tähän käännöstiimisi sähköpostilistan osoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
fi: Kieli jolle käännät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
fi: Aseta oletuskieli, johon olet kääntämässä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
fi: Kirjoita sähköpostiosoitteesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
fi: Kirjoita tähän sähköpostiosoitteesi, jotta se sisällytetään .po-tiedoston otsakeosaan nimesi yhteyteen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
fi: Nimesi omalla kielelläsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
fi: Kirjoita tähän nimesi kielesi omalla kirjoitusjärjestelmällä.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
fi: Kotoistettu nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
fi: Oletuskääntäjäryhmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
fi: Käytä mukautettua LanguageTool-palvelinta

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
fi: Palvelimen sijainti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
fi: Mukautetun LanguageTool-palvelimesi sijainti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
fi: Anna mahdollisen mukautetun LanguageTool-palvelimesi sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
fi: Kirjoittamisen jälkeinen viive ennen tarkistamista (sekunteina, 0 = ei käytössä)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
fi: Arvo 0 estää automaattitarkistuksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
fi: Käytä Pology-tarkistusta

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
fi: Yksittäisen tietueen tarkistava Pology-komento. Komennossa voi käyttää muuttujia %u tietueen numero ja %f tiedostonimi. Esimerkiksi: posieve -u %u check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
fi: Yksittäisen tietueen tarkistava Pology-komento.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
fi: Kirjoita tähän yksittäisen tietueen tarkistava Pology-komento

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
fi: Koko tiedoston tarkistava Pology-komento. Komennon tulisi sisältää jono ”-s lokalize”. Muuttujalla %f viitataan tiedostonimeen. Esimerkiksi: posieve -s lokalize check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
fi: Koko tiedoston tarkistava Pology-komento.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
fi: Kirjoita tähän Pology-komento, jolla koko tiedosto tarkistetaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
fi: Jos valittu, nouda käännösmuistista ehdotukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
fi: Jos tämä valitaan, ohjelma päivittää käännösmuistit heti, kun avaat tiedoston.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
fi: Nouda käännösmuistiehdotukset valmiiksi avattaessa tiedostoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
fi: Ehdotuksia enintään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
fi: Aseta ehdotusten enimmäismäärä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
fi: Voit muuttaa ehdotusten enimmäismäärää: oletus on 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
fi: Ehdotusten vähimmäispisteet (0–100):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
fi: Aseta ehdotusten vähimmäispisteet (0–100)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
fi: Voit muuttaa ehdotuksilta vaadittavaa vähimmäispistemäärää: oletus on 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
fi: Päivitä tai lisää muokatut yksiköt käännösmuistiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
fi: Lisää avoimet tiedostot käännösmuistiin automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
fi: Poista puuttuvat tiedostot käännösmuistista tarkistettaessa tiedostoja
    tai napsautettaessa puuttuvaa yksikköä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
fi: Syntaksi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
fi: Valintanäppäimen merkki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
fi: Yleensä ”&”, mutta Gtk-sovelluksissa voi olla myös ”_”.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
fi: Merkkaus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
fi: Merkkausta kuvaava säännöllinen lauseke. Sitä käytetään käännösmuistin hauissa ja ”Lisää tunniste” -toiminnossa.
    
    Oletusarvo (joka sopii XML-perustaisiin teksteihin) on:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Sitä käytetään vain Gettextin PO-tiedostoissa, koska XLIFF-tiedostomuodolla on oma tapansa osoittaa merkkausta.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
fi: Rivitys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
fi: Automaattisen msgfmt-maisen rivityksen leveys. Poista rivitys käytöstä negatiivisella arvolla -1.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
fi: Polut

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
fi: Mallipohjien kansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
fi: Käännösprojektisi on yleensä aliprojekti projektista, jossa samat
    tekstit käännetään useille kielille.
    
    Aseta tämä osoittamaan kansiota, jossa ovat tyhjät käännöstiedostot,
    ts. ne, joita ei ole käännetty millekään kielelle. Kaikki
    aliprojektit käyttävät samoja mallipohjia.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
fi: Haaran kansio:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
fi: Asetus on synkronointitilaa varten.
    
    Synkronointitilaa voidaan käyttää tekemään muutokset
    käännöksiin kahdessa haarassa yhtäaikaisesti.
    
    Aseta tähän sijainti, joka on projektihaara juurikansio, jolloin
    synkronoinnin toissijainen näkymä avaa automaattisesti haaran
    tiedostot. Tämän jälkeen joka kerran kun teet muutoksia päähaaraan,
    ne automaattisesti kopioidaan myös toiseen haaraan (tietenkin vain,
    jos sieltä löytyy sama lähdejono).
    
    Katso lisätietoa ohjeistuksesta.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
fi: Vaihtoehtoisten käännösten kansio:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
fi: Aseta tähän kansio, jonka rakenne on samankaltainen kuin juurikansion.
    
    Aina kun käännöstiedosto avataan, etsitään vastaavaa tiedostoa vaihtoehtoisten käännösten kansiosta. Jos sellainen löytyy,
    sitä käytetään vaihtoehtoisten käännösten näkymässä.
    
    Haluat todennäköisesti käyttää käännöksiä toisesta kohdekielestä (esim. toisesta alaprojektista), joka on lähellä omaasi.
    Voit käyttää alaprojektin käännöksiä joko välittömästi vai antaa ohjelman esikääntää ne omalle kielellesi.
    
    Katso lisätietoa ohjeista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
fi: Rooli:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
fi: Kääntäjä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
fi: Tarkistaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
fi: Hyväksyjä

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
fi: Sanasto:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
fi: Kohdekieli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
fi: Projektin tunnisteella erotetaan eri projektien ja kielten käännösmuistit toisistaan.
    
    Jos sinulla on esimerkiksi useita KDE-sovellusten käännösprojekteja (vaikkapa
    eri ohjelmalähteistä), käytä niille kaikille samaa tunnistetta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
fi: Projektin kohdekieli.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
fi: Postilista:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
fi: Tunniste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
fi: Tämä on keskeinen asetus. Aseta tässä projektisi (tai kohdekielesi aliprojektin)
    käännöstiedostojen sijainti.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
fi: Juurikansio:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
fi: Sovellus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
fi: Projekti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
fi: Kääntäjäryhmä:

en: Scanning folders with source files
fi: Etsitään lähdekoodikansiosta

en: Editor
fi: Muokkain

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
fi: %1, %2-käännös

en: default
fi: oletus

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
fi: Kieli

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
fi: Käyttäjän kääntäjäryhmä Lokalizen asetuksissa

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
fi: Ohita Lokalizen kääntäjäryhmäasetus

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
fi: Projektin kääntäjäryhmä

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
fi: PO-tiedostojen (käännösten) peruskansio

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
fi: POT-tiedostojen (käännettävien mallipohjien) peruskansio

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
fi: Projektin sanasto

[ctx: @title:column File name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
fi: Kaavio

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
fi: Kaikkiaan

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
fi: Käännetty

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
fi: Kesken

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
fi: Kääntämättä

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
fi: Epätäydellisiä

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
fi: Viimeisin käännös

[ctx: @title:column]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
fi: Mallipohjan versio

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
fi: Viimeisin kääntäjä

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
fi: Projektin yleistiedot

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
fi: <html>Sinun ei tarvitse olla ohjelmistokehittäjä liittyäksesi KDE-tiimiin. Voit liittyä kansallisiin ryhmiin ja auttaa kääntämään KDE:tä omalle kielellesi. Voit myös tehdä grafiikkaa, teemoja, ääniä tai parantaa dokumentaatiota. Päätät itse, mitä haluat tehdä.<br /><br />Vieraile osoitteessa <a href="%1">%1</a>, jos haluat lisätietoa projekteista, joihin voit osallistua.<br /><br />Lisätietoa ja ohjeistusta löytyy osoitteesta <a href="%2">%2</a>.</html>

en: &Configure Lokalize
fi: Lokalizen &asetukset

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
fi: Avaa projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
fi: Käännä ohjelmistoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
fi: Käännä OpenDocument-tiedostoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
fi: Vain edellinen mallipohja

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
fi: Vain seuraava mallipohja

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
fi: Vain edellinen käännös

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
fi: Vain seuraava käännös

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
fi: Piilota valmistuneet yksiköt

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
fi: Piilota täysin käännetyt tiedostot ja kansiot

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
fi: Avaa valitut tiedostot

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
fi: Lisää käännösmuistiin

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
fi: Etsi tiedostoista

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
fi: Lisää huomautus

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
fi: Käynnistä tiedostoille Pology

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
fi: Etsi tiedostoista (mallipohjat mukaan lukien)

en: Project file comment
fi: Projektitiedoston huomautus

en: Input a comment for this project file:
fi: Syötä tälle projektitiedostolle huomautus:

en: The Pology check has succeeded
fi: Pology-tarkistus onnistui

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
fi[0]: Olet avaamassa %1 tiedoston
fi[1]: Olet avaamassa %1 tiedostoa

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
fi: Suuren tiedostomäärän avaaminen kerralla voi aiheuttaa, ettei Lokalize vastaa hetkeen.

en: Are you sure you want to open this many files?
fi: Haluatko varmasti avata näin monta tiedostoa?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
fi[0]: Avaa %1 tiedosto
fi[1]: Avaa %1 tiedostoa

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Source language
fi: Lähdekieli

[ctx: @title:column]
en: Target language
fi: Kohdekieli

[ctx: @title:column]
en: Pairs
fi: Parit

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
fi: Ainutkertaiset alkuperäisyksiköt

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
fi: Ainutkertaiset käännökset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
fi: Yhteys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
fi: Tietokannan nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
fi: Käyttäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
fi: Paikallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
fi: Tietokannan tyyppi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
fi: Sisältö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
fi: Lähdekieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
fi: Merkkauslauseke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
fi: Valintanäppäimen merkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
fi: Luo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
fi: Lisää dataa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
fi: Lisää dataa TMX:stä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
fi: Vie TMX:ään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
fi: Petollinen ystävä

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
fi: Laadunvarmistus

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
fi: KM:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
fi: Etsi lauseketta lähdekielen osasta.
    Aloita haku painamalla Enter.
    Kohdista tähän painamalla Ctrl+L.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
fi: Näytä tulokset, jotka eivät vastaa hakulauseketta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
fi: Tiedostopeite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
fi: Näytä tulokset vain tiedostoista, joiden nimi vastaa peitettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
fi: Hakutapa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
fi: Lukee projektin kaikki tiedostot käännösmuistiin ja päivittää vanhat yksiköt. Toiminto ajetaan taustalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
fi: Tarkasta projektitiedostot &uudelleen

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
fi: Käännösmuistit

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
fi: Valitse kansio, josta etsitään

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
fi: Uusi käännösmuisti

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
fi: Käännösmuistin ominaisuudet

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
fi: Valitse valittuun tietokantaan tuotava TMX-tiedosto

en: TMX files (*.tmx *.xml)
fi: TMX-tiedostot (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
fi: Valitse TMX-tiedosto, johon valittu tietokanta viedään

en: Adding files to Lokalize translation memory
fi: Lisätään tiedostoja Lokalizen käännösmuistiin

en: TM
fi: KM

en: Substring
fi: Osamerkkijono

en: Google-like
fi: Googlemainen

en: Wildcard
fi: Jokeri

en: Space is AND operator. Case insensitive.
fi: Välilyönti on looginen JA-operaattori. Pien- ja suuraakkoset erotetaan.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
fi: Komentotulkin jokerimerkit (* ja ?). Pien- ja suuraakkoset erotetaan.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
fi: Kaikkiaan: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa: se on poistettu käännösmuistista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
fi: Lisää sana käännökseen kaksoisnapsauttamalla

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
fi: Käännösmuistin erätäyttö

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
fi: Eräkäännös on valmistunut.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
fi: Täsmällisesti sopivia ehdotuksia ei löytynyt.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
fi: Eräkäännös valmis

[ctx: @title]
en: Batch translation
fi: Eräkäännös

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
fi: Eräkäännös on ajastettu

[ctx: %1 is the TM entry score in percentage]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
fi[0]: (1 kerta)
fi[1]: (%1 kertaa)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
fi: tämä

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
fi: Tiedosto: %1<br />Lisäyspäivä: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
fi: <br />Viimeisin muutospäivä: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
fi: <br />Viimeisimmän muutoksen tekijä: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
fi: <br />KM: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
fi: <br />Ei enää löydy tiedostosta

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
fi: <html>Haluatko varmasti poistaa tietueen:<br/><i>%1</i><br/>käännösmuistista %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
fi: Tietueen poisto käännösmuistista

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
fi: Poista tämä tietue

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
fi: Avaa tämän tietueen sisältävä tiedosto

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
fi: Poista tämä puuttuva tiedosto käännösmuistista

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
fi: <html>Haluatko varmasti poistaa puuttuvan tiedoston:<br/><i>%1</i><br/>käännösmuistista %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
fi: Käännösmuistista puuttuvan tiedoston poisto

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
fi: Käytä käännösmuistin ehdotusta

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
fi: Tekstin kaappaus käyttöliittymästä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
fi: <html>
    <p align="justify">KDE:n kääntämisen helpottamiseksi Lokalize voi kaapata tekstin sovellusten käyttöliittymästä ja etsiä tekstiä käännöstiedostoista.</p>
    <p align="justify">Kun tätä käytetään, kaappaus aloitetaan napsauttamalla hiiren keskipainikkeella mitä hyvänsä ei-muokattavissa olevaa käyttöliittymän elementtiä. Sen jälkeen siirrytään Lokalizen ikkunaan ja valitaan tekstin sisältävä tietue. Vaikka useampi tiedosto sisältäisi saman jonon, useimmissa tapauksissa valituksi tulee oikea.</p>
    <p align="justify">Muista, että jotta ominaisuus toimisi, käännösmuistin on oltava ajan tasalla niin, että kaikki käännöstiedostot on indeksoitu.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
fi: Hiiren keskipainikkeen napsautuksen toiminta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
fi: Etsi käyttöliittymäelementin tekstiä käännösmuistista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
fi: Kopioi käyttöliittymäelementin teksti leikepöydälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
fi: Kysely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
fi: Automaattikysely

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
fi: Seuraavan kääntämättömän esihaku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
fi: Esihaku

en: Web Queries
fi: Web-kyselyt

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
fi: Etsi valittua tekstiä käännösmuistista

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
fi: Korvaa tekstiä

en: no spellcheck available
fi: oikoluku ei käytettävissä

en: An error was reported: %1
fi: Raportoitiin virhe: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
fi: Kopioi lähde kohteeseen
