lokalize - en to fr translation catalogue (625 entries)

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
fr: Traductions complémentaires

en: From alternate translations folder
fr: À partir d'un dossier des traductions complémentaires :

[ctx: Title for an alternate translation entry context diff.]
en: Comparison with previous context:
fr: Comparaison avec le contexte précédent :

[ctx: Title for alternate translation source diff.]
en: Comparison with previous source:
fr: Comparaison avec la source précédente :

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
fr: Des données utiles sont disponibles dans la vue Traductions complémentaires.
    
    Pour les fichiers Gettext PO, cette vue affiche les différences entre le texte source actuel et le texte source correspondant à la traduction à mettre à jour trouvée par msgmerge lors de la mise-à-jour du fichier PO en fonction du modèle POT.
    
    Voulez-vous ouvrir la vue contenant ces données ?

[ctx: @title]
en: Alternative Translations Available
fr: Traductions complémentaires disponibles

[ctx: @action]
en: Show Data View
fr: Afficher l'affichage « Données »

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
fr: Origine : %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as needing review (i.e., loses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the alternate translations section accompanying the unit. This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source. Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation. Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.
fr: Parfois, lorsque le texte source est modifié, sa traduction devient obsolète. Elle est alors, soit marquée comme nécessitant une révision (C'est-à-dire qu'elle n'est plus dans un état « approuvé »), soit (seulement dans le cas d'un fichier « XLIFF ») déplacée dans la section des traductions secondaires accompagnant l'unité. Cette vue d'outils affiche également la différence entre la chaine source courante et la précédente. Ainsi, vous pouvez voir facilement quelles sont les modifications à appliquer à la traduction courante pour refléter la source actuelle. Un double clic sur un mot quelconque dans cette vue d'outils l'insère dans la traduction. Déposez le fichier de traduction sur cette vue d'outils pour l'utiliser comme source pour des traductions alternatives supplémentaires.

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
fr: Utiliser une traduction complémentaire

en: no
fr: non

en: yes
fr: oui

[ctx: @title:column]
en: Target
fr: Cible

[ctx: @title:column]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
fr: Unités binaires

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
fr: Définir le fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
fr: Utiliser le fichier source

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
fr: Tous les fichiers pris en charge (*.po, *.pot, *.xlf, *.xliff, *.ts)

en: All supported files (*.po *.xlf *.xliff *.ts)
fr: Tous les fichiers pris en charge (*.po, *.xlf, *.xliff, *.ts)

en: New
fr: Nouveau

en: Needs translation
fr: Nécessite une traduction

en: Needs full localization
fr: Nécessite une localisation complète

en: Needs adaptation
fr: Nécessite une adaptation

en: Translated
fr: Traduit

en: Needs translation review
fr: Nécessite une révision de la traduction

en: Needs full localization review
fr: Nécessite une révision complète de la localisation

en: Needs adaptation review
fr: Nécessite une révision de l'adaptation

en: Signed-off
fr: Vérifié

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
fr: Début de la balise appariée

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
fr: Fin de la balise appariée

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
fr: Balise autonome

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
fr: Balise isolée

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
fr: Marqueur

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
fr: Substitut de groupe générique

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
fr: Sous-flux

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
fr: Substitut générique

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
fr: Début du substitut apparié

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
fr: Fin du substitut apparié

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
fr: abréviation

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
fr: forme abrégée : un terme résultant de l'omission d'une partie quelconque du terme complet bien que désignant la même notion

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
fr: abréviation : une forme abrégée d'un terme simple résultant de l'omission de certaines de ses lettres (par ex. « adj. » pour « adjectif »)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
fr: acronyme : une forme abrégée d'un terme composé de lettres provenant d'un terme complexe accolé à une séquence prononcée de façon uniquement syllabique (par ex. « radar » pour « radio detecting and ranging »)

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
fr: appellation : un terme sous la forme d'un nom propre, tel que le nom d'une agence ou autre entité propre

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
fr: co-occurrence : une combinaison récurrente de mots caractérisée par la cohésion, en ce sens que les composantes de la co-occurrence doivent être présentes dans un énoncé ou une série d'énoncés, même si elles ne soient pas nécessairement à maintenir une proximité immédiate entre elles

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
fr: nom usuel : un synonyme pour un terme scientifique international utilisé en langage général dans une langue donnée

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
fr: date et/ou heure

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
fr: équation : une expression utilisée pour représenter une notion reposant sur une déclaration selon laquelle deux expressions sont, par exemple, égales, comme identifiées par le signe égal (=) ou affectées l'une à l'autre par un signe similaire

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
fr: forme intégrale : la représentation complète d'un terme pour lequel il existe une forme abrégée

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
fr: formule : figures, symboles ou similaires utilisés pour exprimer une notion de façon brève, telle qu'une formule mathématique ou chimique

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
fr: entrée principale : la désignation d'une notion choisie pour intituler une fiche terminologique

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
fr: sigle : une forme abrégée d'un terme, élaborée à partir de certaines des initiales des mots constituant un terme complexe ou les éléments d'un terme faisant partie d'un terme composé quand ces lettres sont prononcées individuellement (par ex. « ESB » pour « encéphalite spongiforme bovine »)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
fr: terme scientifique international  un terme faisant partie d'une nomenclature scientifique international,e comme adopté par un corps scientifique qualifié

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
fr: internationalisme : un terme ayant une forme orthographique ou phonémique identique ou presque dans de nombreuses langues

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
fr: expression logique : une expression utilisée pour représenter une notion fondée sur des relations mathématiques ou logiques telles que les instructions d'inégalité, les relations d'appartenance, les opérations booléennes, et similaires

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
fr: catégorie de gestion du matériel : une unité de suivi d'objet

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
fr: nom

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
fr: quasi-synonyme : un terme représentant une notion identique ou très similaire à un autre terme dans la même langue, mais interchangeable uniquement dans certains contextes et inapplicable dans d'autres

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
fr: numéro de pièce : une désignation alphanumérique unique affectée à un objet dans un système de fabrication

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
fr: syntagme : un groupe de deux mots ou plus formant une unité dont il n'est souvent pas possible de déduire la signification à partir du sens combiné des mots constituant la phrase

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
fr: protégé : le texte marqué ne devra pas être traduit

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
fr: forme romanisée : une forme d'un terme résultant d'une opération par laquelle des systèmes d'écriture non latins sont convertis en alphabet latin

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
fr: segment : le texte marqué représente un segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
fr: syntagme lexicalisé : une phrase fixe lexicalisée

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
fr: forme courte : une variante d'un terme complexe comportant moins de mots que la forme complète du terme (par ex. « Groupe des Vingt-Quatre » pour « Groupe intergouvernemental des vingt-quatre pour les questions monétaires internationales »)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
fr: unité de gestion de stock : un élément d'inventaire identifié par une désignation alphanumérique unique affectée à un objet dans un système de contrôle d'inventaire

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
fr: texte normalisé : une partie fixe d'un texte répétitif

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
fr: symbole : une désignation d'une notion sous la forme de lettres, chiffres, pictogrammes ou n'importe quelle combinaison de ces éléments

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
fr: synonyme : un terme représentant une notion identique ou très similaire à l'entrée principale dans une entrée de termes

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
fr: syntagme synonyme : un élément syntagmatique dans une langue exprimant le même contenu sémantique qu'une autre phrase dans cette même langue

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
fr: terme

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
fr: forme transcrite : une forme d'un terme résultant d'une opération par laquelle les caractères d'un système d'écriture sont représentés par ceux provenant d'un autre système d'écriture, en tenant compte de la prononciation des caractères convertis

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
fr: forme trans-littérale : une forme d'un terme résultant d'une opération par laquelle les caractères d'un système d'écriture alphabétique sont représentés par ceux provenant d'un autre système d'écriture alphabétique

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
fr: terme tronqué : une forme abrégée d'un terme résultant de l'omission d'un ou plusieurs éléments ou syllabes du terme (par ex. « info » pour « information »)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
fr: variante : une des formes secondaires d'un terme

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
fr: Suppression

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
fr: (Dés)Activation d'une approbation

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
fr: Insertion d'un marquage

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
fr: Suppression d'un marquage

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
fr: Mise en place de notes

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
fr: Mettre à jour/ajouter une phase de flux opérationnel

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
fr: Configuration des équivalences de traduction

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
fr: Supprimer le texte comportant un marquage

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
fr: Insérer du texte avec marquage

en: separator for different-length string alternatives
fr: séparateur pour les chaines alternatives de longueurs différentes

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
fr: Précédente valeur de la source, enregistrée par Gettext lors de la transition vers un nouveau modèle POT

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
fr: Nom de l'auteur manquant

en: Your name:
fr: Votre nom :

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
fr: Courriel de l'auteur manquant

en: Your email:
fr: Votre adresse de courriel :

en: Previous source value, saved by lupdate tool
fr: Précédente valeur de la source, enregistrée par l'outil lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
fr: Éléments à traduire

en: Quick search...
fr: Recherche rapide...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L. Accepts regular expressions
fr: Activé par le raccourci « CTRL » + « L ». Accepte les expressions rationnelles.

en: Reset individual filter
fr: Réinitialiser le filtre individuel

en: Case insensitive
fr: Ne pas tenir compte de la casse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
fr: Ignorer les marques d'accélérateurs

en: Ready
fr: Prêt

en: Non-ready
fr: Non prêt

en: Non-empty
fr: Non vide

en: Empty
fr: Vide

en: Changed since file open
fr: Modifié depuis l'ouverture du fichier

en: Unchanged since file open
fr: Inchangé depuis l'ouverture du fichier

en: Same in sync file
fr: Identique dans le fichier de synchronisation

en: Different in sync file
fr: Différent dans le fichier de synchronisation

en: Not in sync file
fr: Pas dans le fichier de synchronisation

en: Plural
fr: Pluriel

en: Non-plural
fr: Singulier

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
fr: De base

[ctx: @title:inmenu]
en: States
fr: États

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
fr: Colonne de recherche

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
fr: Trier et filtrer à nouveau quand le contenu est modifié

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
fr: Toutes

[ctx: @title:column]
en: Entry
fr: Élément

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
fr: Cible

[ctx: @title:column]
en: Notes
fr: Remarques

[ctx: @title:column]
en: Context
fr: Contexte

[ctx: @title:column]
en: Files
fr: Fichiers

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
fr: État de la traduction

[ctx: @title:column]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
fr: Longueur de la source

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
fr: Longueur de la cible

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
fr: Prêt

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
fr: Nécessite une révision

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
fr: Non traduit(s)

[ctx: @info:status]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: @info:status]
en: No
fr: Non

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
fr: Langue cible :

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @title actions category]
en: File
fr: Fichier

[ctx: @title actions category]
en: Editing
fr: Modification

en: Synchronization 1
fr: Synchronisation 1

en: Synchronization 2
fr: Synchronisation 2

en: Translation Memory
fr: Mémoire de traduction

[ctx: @title actions category]
en: Glossary
fr: Glossaire

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
fr: Insérer la traduction complémentaire n°%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
fr: Ajouter une remarque

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
fr: Insérer la suggestion de la MT n°%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
fr: Supprimer la suggestion #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
fr: Insérer la traduction du terme n°%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
fr: Définir un nouveau terme

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
fr: Compte de mots

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
fr: Effacer tous les messages traduits

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
fr: Lancer la commande Pology sur ce fichier

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
fr: Fusionner les traductions dans le fichier OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
fr: Changer le sens de la recherche

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
fr: Approuver et passer à la suite

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
fr: Traduction équivalente

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
fr: Copier la source dans la cible

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
fr: Débrouiller les messages traduits

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
fr: Insérer une balise

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
fr: Vérifier cet élément avec LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
fr: Insérer une nouvelle balise

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip to next non-tag text
fr: Ignorer jusqu'au texte suivant non étiqueté

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
fr: Saisie automatique

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
fr: Remplacer par la meilleure suggestion du correcteur orthographique

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
fr: &Suivant

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
fr: &Précédent

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
fr: Premi&er message

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
fr: &Dernier message

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
fr: Numéro de message

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
fr: Précédent non vide mais non prêt

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
fr: Suivant non vide mais non prêt

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
fr: Non traduit précédent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
fr: Non traduit suivant

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
fr: Précédent non prêt

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
fr: Suivant non prêt

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
fr: Mettre le focus sur la ligne de recherche de la vue de traduction des éléments

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
fr: Ajouter un signet sur ce message

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
fr: Signet précédent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
fr: Signet suivant

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
fr: Insérer toutes les suggestions exactes

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
fr: Insérer toutes les suggestions exactes et marquer comme à mettre à jour

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
fr: Ouvrir un fichier pour sync/fusion

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
fr: Ouvrir le catalogue à fusionner dans l'actuel / répliquer les changements du fichier base dans

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
fr: Différence précédente

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
fr: Message précédent ayant été traduit différemment dans le fichier actuellement fusionné, y compris les messages non traduits dans la source de la fusion

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
fr: Différence suivante

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
fr: Message suivant ayant été traduit différemment dans le fichier actuellement fusionné, y compris les messages non traduits dans la source de la fusion

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
fr: Différence suivante approuvée

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
fr: Copier à partir de la source de fusion

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
fr: Copier toutes les nouvelles traductions

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
fr: Cette commande ne modifie que les messages vides et non prêts dans le fichier base

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
fr: Copier dans la source de fusion

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
fr: Ouvrir un fichier pour sync secondaire

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
fr: Cette commande ne modifie que les messages vides

[ctx: editor tab title addition]
en:  (recovered)
fr: (restauré)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
fr: Le document contient des modifications non enregistrées.
    Voulez-vous enregistrer vos changements ou les abandonner ?

[ctx: @title:window]
en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
fr: Choisissez le fichier de traduction

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
fr: Problème lors de l'ouverture du fichier %1, ligne : %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
fr: Problème lors de l'ouverture du fichier %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
fr: Enregistrer le fichier sous

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement du fichier %1
    Voulez-vous enregistrer dans un autre fichier ou annuler ?

[ctx: @title]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
fr: Impossible d'effectuer l'enregistrement automatique du fichier.
    Le fichier cible est %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
fr: Aller directement au message

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
fr: Saisissez le numéro du message :

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
fr: Traduit

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
fr: Vérifié

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
fr: La traduction est effectuée (bien qu'elle puisse encore nécessiter une révision)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
fr: La traduction a reçu une révision positive

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
fr: Le message est entièrement localisé (c'est-à-dire final)

en: A Pology check is already in progress.
fr: Une vérification Pology est déjà en cours.

en: Pology error
fr: Erreur Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
fr: La vérification Pology s'est interrompue brutalement :
    %1

en: Pology success
fr: Vérification Pology terminée

en: The Pology check has succeeded.
fr: La vérification Pology a réussi

en: The Pology check has returned an error:
    %1
fr: La vérification Pology a renvoyé une erreur :
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
fr: Cela supprimera toutes les traductions du fichier.
    Voulez-vous vraiment supprimer tous les messages traduits ?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
fr: Mots du texte source : %1<br/>Mots du texte cible : %2

[ctx: @title]
en: Word Count
fr: Compte de mots

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
fr: Voulez-vous chercher le fichier source en local ou sur lxr.kde.org ?

[ctx: @title]
en: Source file lookup
fr: Recherche du fichier source

[ctx: @action]
en: Search Locally
fr: Recherche localement

[ctx: @action]
en: Search on lxr.kde.org
fr: Rechercher sur le site « lxr.kde.org »

en: Select project's base folder for source file lookup
fr: Sélectionnez le dossier de base pour la recherche du fichier source

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
fr: Impossible de trouver le fichier source dans le dossier indiqué.
    Voulez-vous modifier le dossier des fichiers sources.

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
fr: Recherche du fichier source

[ctx: @action]
en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
fr: Impossible d'ouvrir les fichiers source : le fichier source n'est dans un emplacement relatif au fichier de traduction et aucun script pour trouver les sources n'est actuellement chargé. Reportez-vous au Manuel utilisateur de Lokalize pour voir des exemples de scripts et comment les intégrer à la volée dans votre projet.

en: Install translate-toolkit package and retry
fr: Installez le paquet « translate-toolkit » et essayez à nouveau

en: Install translate-toolkit package and retry.
fr: Installez le paquet translate-toolkit et essayez à nouveau

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
fr: Sélectionnez le fichier original OpenDocument sur lequel le fichier XLIFF actuel se base.

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
fr: Fichiers OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
fr: Installez le paquet « python-uno » pour des fonctionnalités supplémentaires

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
fr: Définit le texte de l'élément

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
fr: Remplacer

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
fr: Lokalize a atteint la fin du document. Voulez-vous continuer depuis le début ?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
fr: Vérification de l'orthographe

en: Lokalize has finished spellchecking
fr: Lokalize a terminé la vérification orthographique

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
fr: &Glossaire

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
fr: &Mémoire de traduction

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternate Translations
fr: Traductions alternatives

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fr: Al&ler

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fr: &Signets

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
fr: &Source de sync. secondaire

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
fr: &Vue des outils

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
fr: Non prêt(s) :

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
fr: Non traduit(s) :

[ctx: @action]
en: Hide
fr: Cacher

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
fr: Colonne : %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
fr: <qt><p><b>Chaîne originale</b></p>
    <p>Cette partie de la fenêtre affiche le message original
    de l'élément actuellement affiché.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
fr: Forme plurielle %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
fr: Débrouillage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
fr: Cherchez une expression pour la partie langue source.
    Appuyez sur « Ctrl+L » pour aller jusqu'à cette commande.
    Appuyez sur « Entrée » pour lancer la recherche.
    Appuyez sur « Échap » pour arrêter la recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
fr: Inverser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
fr: Source :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
fr: Cherchez l'expression pour la partie langue cible.
    Appuyez sur Entrée pour démarrer la recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
fr: Expressions rationnelles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
fr: Cible :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
fr: Respecter la casse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
fr: &Chercher

[ctx: @title:window]
en: File List
fr: Liste des fichiers

en: Drop translation files here...
fr: Déposer ici les fichiers de traduction...

[ctx: @title:column]
en: File
fr: Fichier

[ctx: @title:tab]
en: Search and replace in files
fr: Rechercher et remplacer dans les fichiers

en: Copy source to clipboard
fr: Copier la source dans le presse-papiers

en: Copy target to clipboard
fr: Copier la cible dans le presse-papiers

en: Open file
fr: Ouvrir le fichier

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
fr: Chercher et remplacer dans les fichiers

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
fr: Remplacer en masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
fr: Remplacer :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
fr: Avec :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
fr: Aperçu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
fr: Remplacer en masse

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
fr: Champ sujet

[ctx: @title:window]
en: Glossary
fr: Glossaire

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
fr: <p>Les traductions des termes courants apparaissent ici.</p><p>Appuyez sur le raccourci affiché à côté du terme pour en insérer la traduction.</p><p>Utilisez le menu contextuel pour ajouter un nouveau message (Astuce : choisissez les mots dans les champs Original et Traduction avant d'appeler <interface>Définir un nouveau terme</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
fr: Restaurer depuis le disque

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
fr: Recharger le glossaire depuis le disque, en abandonnant toute modification

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
fr: Le glossaire contient des modifications non enregistrées.
    Voulez-vous enregistrer vos changements ou les abandonner ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
fr: Synonymes en anglais (double-cliquez pour modifier) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
fr: Synonymes correspondants dans la langue cible :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
fr: Champ sujet :

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
fr: Lorsque vous ajoutez un nouvel élément, appuyez sur Entrée après avoir saisi son nom pour que les changements entrent en vigueur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
fr: Définition :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
fr: Remarque : une entrée dans le glossaire correspond exactement à un terme, non à une séquence mot / mot.
    
    Autrement dit, il peut exister plusieurs entrées avec la même séquence mot / mot exprimant des significations différentes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
fr: Ignorer les balises

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
fr: Ignorer le marquage

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
fr: Ignore les marques des accélérateurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
fr: Inclure des remarques

en: Suggestions:
fr: Suggestions :

en: No errors
fr: Aucune erreur

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
fr: <html>Il n'est pas nécessaire d'être développeur pour être membre de l'équipe de KDE. Vous pouvez rejoindre les équipes nationales qui traduisent les interfaces des programmes. Vous pouvez fournir des illustrations, des thèmes, des sons et une documentation améliorée. C'est vous qui décidez !<br /><br />Visitez la page <a href="%1">%1</a> pour plus d'information sur certains projets auxquels vous pouvez participer.<br /><br />S'il vous avez besoin de plus de renseignements ou de documentation, veuillez alors visiter la page <a href="%2">%2</a>, qui devrait vous fournir ce dont vous avez besoin.</html>

en: &Configure Lokalize
fr: &Configurer Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
fr: Ouvrir un projet

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
fr: Traduire un logiciel

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
fr: Traduire un document

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
fr: Aucun module SQL pour Qt n'a été trouvé. La mémoire de traduction ne fonctionnera pas.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
fr: La fonction MT requiert le module SQLite pour Qt.

en: No SQLite module available
fr: Aucun module SQLite n'est disponible

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
fr: Mémoire de traduction

[ctx: @title actions category]
en: Project
fr: Projet

en: Next tab
fr: Onglet suivant

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: Previously active tab
fr: Dernier onglet actif

en: Close current tab
fr: Fermer l'onglet courant

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
fr: Glossaire

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
fr: Mémoire de traduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
fr: Gérer les mémoires de traduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
fr: Vue d'ensemble d'un projet

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
fr: Configurer un projet...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
fr: Créer un projet de traduction de logiciel...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
fr: Créer un projet de traduction de document...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
fr: Ouvrir un projet...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
fr: Fermer le projet

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
fr: Ouvrir un projet récent

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
fr: Chercher et remplacer dans les fichiers

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
fr: Poursuivre la recherche dans les fichiers

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
fr: Capture de texte d'un composant graphique

en: &Window Color Scheme
fr: Thème de couleurs de la &fenêtre

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
fr: Problème lors de l'ouverture des fichiers suivants :

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fr: &Projet

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
fr: Système de traduction assistée par ordinateur.
    Ne traduisez pas ce qui l'a déjà été.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
fr: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Les développeurs de KBabel

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
fr: Développement parrainé dans le cadre du programme « Google Summer Of Code »

en: NLNet Foundation
fr: Fondation NLNet

en: sponsored XLIFF-related work
fr: Sponsor des travaux relatifs à XLIFF

en: provided excellent cross-format converting scripts
fr: A fourni d'excellents scripts de conversion entre formats

en: grammar, style and spell checker
fr: vérification grammaticale, orthographique et stylistique

en: project tree merging translation+templates
fr: Arborescence de projet fusionnant la traduction et les modèles

en: bug fixing patches
fr: Correctifs de bogues

en: testing and bug fixing
fr: tests et correction de bogues

en: patches
fr: correctifs

en: XLIFF improvements
fr: Améliorations relatives à XLIFF

en: bug fixing and improvements
fr: correction de bogues et améliorations

en: Do not scan files of the project.
fr: N'analyse pas les fichiers du projet.

en: Load specified project.
fr: Charge le projet spécifié.

en: Document to open
fr: Document à ouvrir

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
fr: Accepter les changements dans la traduction

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
fr: Accepter toutes les nouvelles traductions

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
fr: Synchronisation principale

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
fr: Synchronisation secondaire

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
fr: Déposer ici le fichier à fusionner/synchroniser avec le fichier actuel puis regardez les options du menu contextuel

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
fr: Problème lors de l'ouverture du fichier <filename>%1</filename> pour effectuer une synchronisation, ligne d'erreur : %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
fr: Messages différents : %1
    Messages sans correspondance : %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit Metadata
fr: Métadonnées d'unité

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
fr: <b>Remarques temporaires :</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
fr: <b>Remarques Pology :</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
fr: <b>Remarques LanguageTool :</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
fr: <b>Phase :</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
fr: <br><b>Fichiers :</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
fr: <br><b>Contexte :</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
fr: (vide)

[ctx: @info:label]
en: From:
fr: De :

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
fr: Enregistrer une remarque vide pour la supprimer

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
fr: Auteur de cette remarque

en: Ctrl+Enter
fr: Ctrl+Entrée

en: Esc
fr: Échap

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
fr: <b>Remarques :</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
fr: Modifier...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
fr: Ajouter...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
fr: Ajouter une remarque...

[ctx: @title:column]
en: Process
fr: Processus

[ctx: @title:column]
en: Company
fr: Entreprise

[ctx: @title:column]
en: Person
fr: Personne

[ctx: @title:column]
en: Tool
fr: Outil

en: Translation
fr: Traduction

en: Review
fr: Révision

en: Approval
fr: Approbation

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
fr: Processus (ceci changera votre rôle) :

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
fr: Modifier les phases

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
fr: Nom du traducteur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
fr: Nom en anglais du traducteur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
fr: Nom localisé

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
fr: Nom du traducteur dans la langue cible

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
fr: Outrepasser l'équipe de traduction

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
fr: Utiliser le nom de l'équipe de traduction fourni par l'utilisateur au lieu de le générer

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
fr: Équipe de traduction

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
fr: Nom de l'équipe du traducteur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
fr: Adresse électronique du traducteur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
fr: Code de langue par défaut pour les nouveaux projets

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
fr: Liste de diffusion par défaut pour les nouveaux projets

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
fr: Police des messages

[ctx: @title:tab]
en: Identity
fr: Identité

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
fr: Les paramètres suivants sont disponibles
    %1 - Emplacement du fichier source
    %2 - Numéro de ligne

[ctx: @title:tab]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:tab]
en: Editing
fr: Édition

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
fr: Mémoire de traduction

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
fr: Vous avez accédé à une fonctionnalité nécessitant le chargement d'un projet. Voulez-vous créer un nouveau projet ou en ouvrir un existant ?

[ctx: @title]
en: Project Required
fr: Un projet est nécessaire

[ctx: @action]
en: Create Project
fr: Créer un projet

[ctx: @action]
en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
fr: Projet de traduction Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
fr: Sélectionner le dossier avec des fichiers Gettext .po à traduire

en: Create software or OpenDocument translation project first.
fr: Créez tout d'abord un projet de traduction logiciel ou de document OpenDocument.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: @title:tab]
en: Personal
fr: Personnel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
fr: Police de l'éditeur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
fr: Modifier la police de l'éditeur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
fr: Choisissez une nouvelle police pour la zone dans laquelle vous saisirez le message traduit.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
fr: Afficher les diodes à propos de l'état des messages

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
fr: Si cette option est cochée, des diodes apparaissent pour afficher l'état des messages : « à mettre à jour », « non traduit  » ou « erreur ». Si elle n'est pas cochée, aucune diode ne sera affichée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
fr: Diodes indiquant les états « à mettre à jour », « non traduit », ainsi que le numéro de colonne du curseur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
fr: Vérifiez si une chaine se termine dans un espace (ce qui est souvent important lorsqu'on l'affiche dans l'interface utilisateur ou quand elle est concaténée avec d'autres).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
fr: Mettre les espaces en surbrillance à la fin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
fr: Si cette option est cochée, la molette de la souris va vers l'élément précédent ou suivant, sinon elle fait défiler le texte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
fr: <html>Lorsque cette option est cochée, la molette de la souris est utilisée pour aller vers l'élément à traduire précédent ou suivant (sans touches de modification). On peut employer des touches de modification pour changer ce comportement. Utilisez :<ul><li><b>Maj</b> pour défiler à l'intérieur du texte de l'élément actuel,</li><li><b>Ctrl+Maj</b> pour aller vers l'élément non prêt précédent ou suivant,</li><li><b>Ctrl</b> pour aller vers l'élément vide précédent ou suivant,</li><li><b>Alt</b> pour aller vers l'élément non traduit précédent ou suivant.</li></ul>Lorsque cette option n'est pas cochée, la molette de la souris défile à l'intérieur du texte de l'élément à traduire actuel.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
fr: La molette de la souris va vers l'élément précédent ou suivant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
fr: Définir l'état « approuvé » automatiquement lorsque l'édition a démarré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
fr: Afficher les séparateurs tels que les espaces, les tabulations et les sauts de ligne dans l'éditeur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
fr: Associer à 2 pour désactiver la saisie automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
fr: Longueur minimale de mot pour la saisie automatique

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
fr: Désactiver la saisie automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
fr: Convertir automatiquement les caractères spéciaux XML des fichiers TS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
fr: Restaurer les fichiers précédemment ouverts au lancement de Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
fr: Définit le comportement des raccourcis pour passer à l'onglet suivant ou précédent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
fr: Comportement du raccourci pour l'onglet suivant ou précédent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
fr: En fonction de la position de l'onglet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
fr: En fonction de l'ordre d'activation des onglets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
fr: Utiliser un éditeur personnalisé pour ouvrir les fichiers sources

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
fr: Remplissez les champs « Identité » et « Informations » concernant votre équipe de traduction. Ces informations sont utilisées lors de la mise à jour de l'en-tête d'un fichier.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
fr: Langue par défaut :

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
fr: Adresse él&ectronique :

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
fr: &Nom :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
fr: Votre nom, en anglais

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
fr: Veuillez saisir ici vos nom et prénom écrits en anglais

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
fr: Liste de &diffusion par défaut :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
fr: L'adresse électronique de la liste de diffusion de votre équipe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
fr: Saisissez l'adresse électronique de la liste de diffusion de votre équipe de traduction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
fr: Langue vers laquelle vous traduisez

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
fr: Définissez la langue par défaut vers laquelle vous allez traduire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
fr: Saisissez votre adresse électronique

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
fr: Saisissez ici votre adresse électronique pour qu'elle apparaisse dans le fichier d'en-tête « .po » ainsi que votre nom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
fr: Votre nom dans votre propre langue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
fr: Saisissez ici vos nom et prénom dans votre langue, avec l'alphabet de celle-ci.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
fr: Nom localisé :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
fr: « Language-Team » par défaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
fr: Utiliser un serveur « LanguageTool » personnalisé

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
fr: Emplacement du serveur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
fr: L'emplacement de votre serveur « LanguageTool » personnalisé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
fr: Saisissez l'emplacement de votre serveur « LanguageTool » personnalisé, le cas échéant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
fr: Délai avant la vérification automatique après que vous interrompiez la saisie au clavier (en seconde, 0 pour désactiver)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
fr: Configurer à 0 pour désactiver la vérification automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
fr: Activer la vérification de Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
fr: La commande de Pology permettant de vérifier un message. Utilisez les jokers suivants pour définir les commandes : %u correspond au numéro de message, %f au nom du fichier. Par exemple : posieve -u %u check_rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
fr: La commande permettant de lancer Pology pour vérifier un message.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
fr: Veuillez saisir la commande de Pology à lancer pour vérifier un seul message

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
fr: La commande de Pology permettant de vérifier un fichier complet. Cette commande devrait inclure « -s lokalize » pour fonctionner, le joker %f correspond au nom du fichier. Par exemple : posieve -s lokalize check_rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
fr: La commande permettant de lancer Pology pour vérifier un fichier entier.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
fr: Veuillez saisir la commande de Pology à lancer pour vérifier un fichier entier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
fr: Si cette option est cochée obtenir les suggestions de la mémoire de traduction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
fr: Si cette option est cochée, le programmes extrait les mémoires de traduction dès l'instant où vous ouvrez un fichier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
fr: Extraire les premières suggestions de la mémoire de traduction sur les fichiers ouverts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
fr: Nombre maximal de suggestions :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
fr: Définit le nombre maximal de suggestions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
fr: Vous pouvez modifier le nombre maximal de suggestions. La valeur par défaut est 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
fr: Score minimal des suggestions :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
fr: Définit le score minimal (0 à 100) des suggestions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
fr: Vous pouvez modifier le score minimal exigé pour les suggestions. La valeur par défaut est 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
fr: Mettre à jour / Ajouter les entrées modifiées à la mémoire de traduction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
fr: Ajouter les fichiers ouverts à la mémoire de traduction automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on rescan or when right-clicking on a missing entry
fr: Supprimer les fichiers manquants de la mémoire de traduction lors de la nouvelle analyse du projet ou d'un clic droit sur un message appartenant à un fichier manquant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
fr: Syntaxe

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
fr: Accélérateur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
fr: Habituellement « & », mais ce peut aussi être « _ » pour les applications GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
fr: Marquage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
fr: Expression rationnelle de marquage. Elle est utilisée pour effectuer la mise en correspondance de la mémoire de traduction et pour la fonctionnalité « Insérer une balise ».
    
    Une valeur par défaut (appropriée pour les textes de type « XML ») est :
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Elle n'est employée que pour les fichiers « PO gettext », car le format « XLIFF » est doté de sa propre manière de spécifier où se trouve le marquage.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
fr: Retour à la ligne :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the value '0' to disable the word wrap. Use -1 when translating for KDE PO Summit. 1 to 3 doesn't change anything.
fr: La largeur utilisée pour le retour à la ligne automatique de type « msgfmt ». Utilisez la valeur « 0 » pour désactiver le retour à la ligne. Utilisez la valeur « 1 » pour la traduction de la branche « KDE PO Summit ». Les valeurs de 1 à 3 n'ont aucun effet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
fr: Emplacements

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
fr: Dossier des fichiers de modèles :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
fr: Le plus souvent, votre projet de traduction sera un sous-projet d'un projet,
    ce qui permet de traduire les mêmes textes en plusieurs langues.
    
    Associez ce paramètre à l'emplacement d'un dossier contenant des fichiers
    de traduction vides (c'est-à-dire des fichiers qui ne sont traduits dans aucune langue)
    partagés parmi tous les sous-projets.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
fr: Dossier de la branche :

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
fr: Ce paramètre concerne le Mode Sync.
    
    Le Mode Sync peut être utilisé pour apporter des modifications à la traduction
    dans deux branches simultanément.
    
    Associez ce paramètre à l'emplacement correspondant au dossier racine du projet dans la branche,
    et la vue « Sync secondaire » ouvrira automatiquement les fichiers provenant de cette branche.
    Ensuite, chaque fois que apportez des modifications dans les fichiers de votre branche
    principale, elles sont automatiquement répliquées dans la branche
    (naturellement, si elle contient la même chaine en anglais).
    
    Consultez la documentation pour plus de détails.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Branch template files folder:
fr: Dossier des fichiers de modèles de la branche :

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBranchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project templates folder,
    and Secondary Sync view will automatically create files from branch.
fr: Ce paramètre concerne le mode « Sync ».
    
    Ce dernier peut être utilisé pour apporter des modifications à la traduction
    dans deux branches simultanément.
    
    Veuillez définit ce paramètre avec l'emplacement racine du dossier des modèles pour la branche du projet,
    et la vue « Sync secondaire » ouvrira automatiquement les fichiers provenant de cette branche.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l6)
en: Alternate translations folder:
fr: Dossier des traductions complémentaires :

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
fr: Associez cet emplacement à un dossier comportant une structure similaire au dossier racine.
    
    Pour chaque fichier de traduction ouvert, une recherche sur un fichier correspondant dans le dossier des traductions secondaires sera effectuée et,
    si elle réussit, le fichier sera utilisé dans la vue « Traductions complémentaires ».
    
    Il est probable que vous soyez amené à utiliser les traductions d'une autre langue cible (c'est-à-dire un autre sous-projet) proche de la vôtre.
    De plus, vous pouvez employer les traductions d'autres sous-projets soit immédiatement, soit les faire traduire au préalable dans votre langue automatiquement.
    
    Consultez la documentation pour plus de détails.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
fr: Rôle :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
fr: Traducteur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
fr: Réviseur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
fr: Approbateur

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
fr: Glossaire :

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
fr: Langue cible :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
fr: L'identifiant (ID) de projet sert à différencier les mémoires de traduction des projets et des langues complètement différents.
    
    Par exemple, si vous avez plusieurs projets de traduction d'applications KDE
    (Par ex. ils sont dans des dépôts différents), utilisez le même identifiant pour l'ensemble de ces projets.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
fr: Langue cible du projet.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
fr: Liste de diffusion :

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
fr: Identifiant :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
fr: Il s'agit du principal paramètre. Associez-le à l'emplacement d'un dossier contenant les fichiers
    de traduction de votre projet (ou un sous-projet pour votre langue cible).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
fr: Dossier racine :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
fr: Automatique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
fr: Projet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
fr: Language-Team :

en: Scanning folders with source files
fr: Analyser les dossiers contenant les fichiers sources

en: Editor
fr: Éditeur

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
fr: Traduction %1 %2

en: default
fr: par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
fr: Langue

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
fr: Utilisez l'équipe de traduction des paramètres de Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
fr: Outrepasser l'équipe de traduction de Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
fr: Équipe de traduction du projet

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
fr: Le dossier de base pour les fichiers PO (traductions)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
fr: Le dossier de base pour les fichiers POT (modèles à traduire)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
fr: Glossaire du projet

[ctx: @title:column File name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
fr: Graphique

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
fr: Traduit

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
fr: Non prêt

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
fr: Non traduit

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
fr: Incomplet

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
fr: Dernière traduction

[ctx: @title:column]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
fr: Révision du modèle

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
fr: Dernier traducteur

[ctx: @title:tab]
en: Project Overview
fr: Vue d'ensemble du projet

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
fr: Modèle précédent uniquement

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
fr: Modèle suivant uniquement

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
fr: Traduction précédente uniquement

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
fr: Traduction suivante uniquement

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
fr: Cacher les éléments complétés

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
fr: Cacher les fichiers et dossiers entièrement traduits

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
fr: Ouvrir les fichiers sélectionnés

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @action:inmenu]
en: Add to translation memory
fr: Ajouter à la mémoire de traduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
fr: Chercher dans les fichiers

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
fr: Lancer Pology sur ces fichiers

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
fr: Chercher dans les fichiers (y compris les modèles)

en: Project file comment
fr: Commentaire du fichier de projet

en: Input a comment for this project file:
fr: Ajouter un commentaire pour ce fichier du projet :

en: The Pology check has succeeded
fr: La vérification Pology a réussi

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
fr[0]: Vous êtes sur le point d'ouvrir %1 fichier
fr[1]: Vous êtes sur le point d'ouvrir %1 fichiers

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
fr: L'ouverture d'un grand nombre de fichiers simultanément est susceptible de geler Lokalize.

en: Are you sure you want to open this many files?
fr: Voulez-vous vraiment ouvrir autant de fichiers ?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
fr[0]: &Ouvrir %1 fichier
fr[1]: &Ouvrir %1 fichiers

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
fr: Actuel : %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
fr: Total : %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
fr: Non prêt : %1

[ctx: percentages in statusbar]
en:  (%1%)
fr:  (%1 %)

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
fr: Non traduit : %1

[ctx: @title:column]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column]
en: Source language
fr: Langue source

[ctx: @title:column]
en: Target language
fr: Langue cible

[ctx: @title:column]
en: Pairs
fr: Paires

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
fr: Messages originaux uniques

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
fr: Traductions uniques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
fr: Connexion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
fr: Nom de la base de données :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
fr: Hôte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
fr: Utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
fr: Type de la base de données :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
fr: Contenu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
fr: Langue source :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
fr: Expression rationnelle de marquage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
fr: Accélérateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
fr: Créer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
fr: Ajouter des données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
fr: Ajouter des données provenant de TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
fr: Exporter vers TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
fr: Faux ami

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
fr: Assurance de la qualité

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
fr: MT :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
fr: Cherchez l'expression pour la partie langue source.
    Appuyez sur Entrée pour démarrer la recherche.
    Appuyez sur Ctrl+L pour aller jusqu'à cette commande.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
fr: Afficher les résultats ne correspondant pas à l'expression rationnelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
fr: Masque de fichier :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
fr: Afficher uniquement les résultats provenant des fichiers dont l'emplacement correspond au masque spécifié

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
fr: Syntaxe de la requête :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
fr: Lit tous les fichiers du projet dans la mémoire de traduction, mettant à jour des anciennes entrées. L'analyse fonctionnera en arrière-plan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
fr: Anal&yser à nouveau les fichiers du projet

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
fr: Mémoires de traduction

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
fr: Choisir le dossier à analyser

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
fr: Nouvelle mémoire de traduction

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
fr: Propriétés de la mémoire de traduction

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
fr: Choisissez le fichier TMX à importer dans la base de données sélectionnée

en: TMX files (*.tmx *.xml)
fr: Fichiers TMX (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
fr: Choisissez le fichier TMX dans lequel exporter la base de données

en: Adding files to Lokalize translation memory
fr: Ajouter des fichiers à la mémoire de traduction de Lokalize

en: TM
fr: MT

[ctx: @title:column Original text]
en: Source: %1
fr: Source : %1

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target: %1
fr: Cible : %1

en: Substring
fr: Sous-chaine

en: Google-like
fr: Dans le style de Google

en: Wildcard
fr: Caractère de remplacement

en: Space is AND operator. Case insensitive.
fr: L'espace est un opérateur ET. Insensible à la casse.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
fr: Valeurs globales du shell (* et ? ). Sensibles à la casse.

en: Rescanning files is only possible while a project is open. Please open a project and try again.
fr: L'analyse à nouveau de fichiers n'est possible que lorsqu'un projet est ouvert. Veuillez ouvrir un projet et réessayer.

en: Rescan not possible
fr: Impossible de refaire une  analyse

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
fr: Le fichier %1 n'existe pas, il a été supprimé de la mémoire de traduction.

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory
fr: Mémoire de traduction

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
fr: Double-cliquez sur un mot quelconque pour l'insérer dans la traduction

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
fr: Remplissage de la mémoire de traduction par lots

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
fr: La traduction par lots est achevée.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
fr: Impossible de trouver une suggestion comportant des correspondances exactes.

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
fr: La traduction par lots a été programmée.

[ctx: A perfect match between a Translation Memory source string and the source string being translated.]
en: 100% (perfect match)
fr: 100 % (Combinaison idéale)

[ctx: The similarity between a Translation Memory source string and the source string being translated, %1 is 0 to 99 (percent).]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: The number of times a Translation Memory entry exists in the database, %1 is the number.]
en: Occurred %1 time | Occurred %1 times
fr[0]: S'est produit %1 fois
fr[1]: S'est produit %1 fois

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
fr: celui-ci

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
fr: Fichier : %1<br />Date d'ajout : %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
fr: <br />Date de dernière modification : %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
fr: <br />Auteur de la dernière modification : %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
fr: <br />MT : %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
fr: <br />N'est plus présent dans le fichier

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
fr: <html>Voulez-vous vraiment supprimer cet élément : <br/><i>%1</i><br/> de la mémoire de traduction %2 ?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
fr: Suppression du message de la mémoire de traduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
fr: Supprimer ce message

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
fr: Ouvrir le fichier contenant ce message

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
fr: Supprimer ce fichier manquant de la mémoire de traduction

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
fr: <html>Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier manquant : <br/><i>%1</i><br/> de la mémoire de traduction %2 ?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
fr: Suppression des fichiers manquants de la mémoire de traduction

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
fr: Utiliser la suggestion de la mémoire de traduction

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
fr: Capture de texte d'un composant graphique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
fr: <html>
    <p align="justify">Pour faciliter la traduction de KDE, Lokalize peut capturer du texte à partir des interfaces utilisateur des applications et chercher les fichiers de traduction contenant le texte.</p>
    <p align="justify">Lorsque cette option est cochée, on peut lancer la capture en cliquant avec le bouton central de la souris sur n'importe quel élément non modifiable de l'interface graphique (« widget »). Passez ensuite dans la fenêtre Lokalize et choisissez le message contenant ce texte. Même si plusieurs fichiers comportent la même chaine, celle qui convient sera choisie dans la plupart des cas.</p>
    <p align="justify">Rappelez-vous qu'il faut avoir une mémoire de traduction réellement à jour, avec tous les fichiers de traduction indexés pour que cette fonctionnalité soit opérationnelle.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
fr: Réaction lors d'un clic avec le bouton central de la souris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
fr: Aucune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
fr: Chercher le texte de l'élément d'interface graphique dans la mémoire de traduction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
fr: Copier le texte de l'élément d'interface graphique dans le presse-papiers

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
fr: Chercher le texte sélectionné dans la mémoire de traduction

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
fr: Remplacer du texte

en: no spellcheck available
fr: pas de vérification orthographique disponible

en: An error was reported: %1
fr: Une erreur s'est produite : %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
fr: Copier la source dans la cible
