lokalize - en to ie translation catalogue (246 entries)

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
ie: Alternativ traductiones

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
ie: Orígin: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
ie: Usage de alternativ traduction

[ctx: @title:column]
en: Source
ie: Orígin

[ctx: @title:column]
en: Target
ie: Destination

[ctx: @title:column]
en: Approved
ie: Aprobat

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
ie: Binari unités

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
ie: Omni supportat files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
ie: Nov

en: Needs translation
ie: Besona traduction

en: Needs full localization
ie: Besona complet localisation

en: Needs adaptation
ie: Besona adaptation

en: Translated
ie: Traductet

en: Signed-off
ie: Autorisat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
ie: Marca

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
ie: abreviation

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
ie: date e/o hora

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
ie: nómine

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
ie: frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
ie: protectet: li marcat textu deve ne esser traductet

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
ie: término

en: Your name:
ie: Vor nómine:

en: Your email:
ie: Vor e-post:

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
ie: Unités de traduction

en: Case insensitive
ie: Ignorar MAJ/min

en: Ready
ie: Finit

en: Non-ready
ie: Ínfinit

en: Empty
ie: Vacui

en: Non-plural
ie: Ne plural

[ctx: @title:inmenu]
en: States
ie: Status

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
ie: Serchabil columne

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
ie: Omni

[ctx: @title:column]
en: Entry
ie: Element

[ctx: @title:column Original text]
en: Source
ie: Orígin

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
ie: Destination

[ctx: @title:column]
en: Notes
ie: Notas

[ctx: @title:column]
en: Context
ie: Contextu

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
ie: Statu de traduction

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
ie: Longore del originale

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
ie: Longore del traduction

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
ie: Finit

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
ie: A reviser

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
ie: Íntraductet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
ie: Lingue de destination:

[ctx: @title actions category]
en: File
ie: FILE…

en: Synchronization 1
ie: Sincronisation 1

en: Synchronization 2
ie: Sincronisation 2

en: Translation Memory
ie: Memorie de traductiones

[ctx: @title actions category]
en: Glossary
ie: Glossarium

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
ie: Inserter %1-im alternativ traduction

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
ie: Adjunter un nota

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
ie: Inserter %1-im suggestion del MT

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
ie: Definir un nov término

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
ie: Fasas...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
ie: Númere de paroles

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
ie: Aprobat

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
ie: Vacuar

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
ie: Inserter un tag

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
ie: Inserter li sequent tag

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
ie: &Sequent

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
ie: &Precedent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
ie: Sequent íntraductet

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
ie: Precedent marca-págine

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
ie: Sequent marca-págine

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
ie: Precedent diferent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
ie: Sequent diferent

[ctx: @title:window]
en: Warning
ie: Avise

[ctx: @title:window]
en: Save File As
ie: Gardar li file quam

[ctx: @title]
en: Error
ie: Errore

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
ie: Ear a un element

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
ie: Traductet

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
ie: Autorisat

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
ie: Aprobat

en: Pology error
ie: Errore de Pology

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
ie: Paroles de textu del originale: %1<br/>Paroles de textu del traduction: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
ie: Númere de paroles

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
ie: Files OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
ie: Installa li paccage python-uno por additional functiones.

[ctx: @title]
en: Spellcheck
ie: Control de ortografie

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
ie: &Glossarium

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
ie: &Memorie de traductiones

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ie: &Ear

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ie: &Marca-págines

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
ie: S&incronisation

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
ie: Ínfinit:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
ie: Íntraductet:

[ctx: @action]
en: Hide
ie: Celar

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
ie: Columne: %1

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
ie: Plurale %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
ie: Unir lineas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
ie: Inverter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
ie: Orígine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
ie: Expressiones regulari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
ie: Destination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
ie: Correspondentie exact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
ie: &Serchar

[ctx: @title:window]
en: File List
ie: Liste de files

en: Drop translation files here...
ie: Fa cader li files de traduction ci...

en: Copy source to clipboard
ie: Copiar li originale al Paperiere

en: Copy target to clipboard
ie: Copiar li traduction al Paperiere

en: Open file
ie: Aperter un file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ie: Per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
ie: Previder

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ie: Glossarium

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
ie: Restituer ex li disco

en: Suggestions:
ie: Suggestiones:

en: No errors
ie: Sin errores

en: &Configure Lokalize
ie: &Configurar Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
ie: Aperter un projecte

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
ie: Traducter programmas

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
ie: Traducter un OpenDocument

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
ie: Null modules de Qt Sql esset trovat. Li memorie de traductiones ne va operar.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
ie: MT besona li module SQLite de Qt.

en: No SQLite module available
ie: Null module de SQLite disponibil

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
ie: Memorie de traductiones

[ctx: @title actions category]
en: Project
ie: Projecte

en: Next tab
ie: Sequent carte

en: Previous tab
ie: Precedent carte

en: Previously active tab
ie: Precedent activ carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
ie: Glossarium

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
ie: Memorie de traductiones

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
ie: Gerer memories de translation

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
ie: Configurar li projecte...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
ie: Aperter un projecte...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
ie: Cluder li projecte

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
ie: Aperter un recent projecte

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
ie: &Projecte

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
ie: &Scriptes

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
ie: Traduction assistet de computator.
    Ne traducte quo ja ha esset traductet.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
ie: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Li developpatores de KBabel

en: patches
ie: correctiones

en: XLIFF improvements
ie: Ameliorationes de XLIFF

en: Document to open
ie: Document a aperter

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
ie: <b>Fasa:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
ie: <br><b>Contextu:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
ie: (vacui)

[ctx: @info:label]
en: From:
ie: De:

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
ie: <b>Notas:</b>

[ctx: @title:column]
en: Process
ie: Processe

[ctx: @title:column]
en: Company
ie: Companie

[ctx: @title:column]
en: Tool
ie: Utensile

en: Translation
ie: Traduction

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
ie: Fasas de redaction

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
ie: Nómine del traductor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
ie: Nómine del traductor in anglese

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
ie: Localisat nómine

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
ie: Equipe de lingue

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
ie: E-post del traductor

[ctx: @title:tab]
en: Identity
ie: Identitá

[ctx: @title:tab]
en: Editing
ie: Redaction

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
ie: Aspecte

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
ie: Memorie de traductiones

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
ie: Projecte de traduction de Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
ie: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
ie: Fonde del redactor:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
ie: Lingue predefinit:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
ie: &E-post:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
ie: &Nómine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
ie: Vor nómine, in latin scripte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
ie: Ples provider vor nómine e surnómine scrit in anglese

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
ie: Postage-liste pre&definit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
ie: Lingue al quel vu traducte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
ie: Vor nómine in vor propri lingue

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
ie: Localisat nómine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
ie: Language-Team predefinit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
ie: Usar un personal servitor LanguageTool

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
ie: Rute del servitor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
ie: Sintaxe

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
ie: Rapid-taste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
ie: Usualmen «&», ma posse esser anc «_» por applicationes GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
ie: Rupter lineas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
ie: Rutes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
ie: Rol:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
ie: Traductor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
ie: Recensor

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
ie: Glossarium:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
ie: Lingue del destination:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
ie: Li lingue del destination del projecte

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
ie: Postage-liste:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
ie: Projecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
ie: Equipe de lingue:

en: Editor
ie: Redactor

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
ie: %2 traduction de %1

en: default
ie: predefinit

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
ie: Lingue

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
ie: Glossarium del projecte

[ctx: @title:column File name]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
ie: Grafico

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
ie: Traductet

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
ie: Ínfinit

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
ie: Íntraductet

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
ie: Íncomplet

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
ie: Ultim traduction

[ctx: @title:column]
en: Comment
ie: Comenta

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
ie: Version de modelle

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
ie: Ultim traductor

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
ie: Aperter

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
ie: Serchar in files

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
ie: Adjunter un comenta

en: Project file comment
ie: Comenta del file de projecte

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
ie[0]: &Aperter %1 file
ie[1]: &Aperter %1 files

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
ie: Actual: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
ie: Ínfinit: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
ie: Íntraductet: %1

[ctx: @title:column]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @title:column]
en: Source language
ie: Original lingue

[ctx: @title:column]
en: Target language
ie: Lingue de destination

[ctx: @title:column]
en: Pairs
ie: Pares

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
ie: Unic traductiones

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
ie: Conexion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
ie: Usator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
ie: Contrasigne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ie: Nómine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
ie: Tip del base de data:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
ie: Contenete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
ie: Original lingue:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
ie: Rapid-taste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
ie: Crear

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
ie: Adjunter data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
ie: Adjunter data de TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
ie: Exportar a TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
ie: Remover

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
ie: Fals amic

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
ie: Control de qualitá

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
ie: Adjunter

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
ie: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
ie: MT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
ie: Mustre de files:

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
ie: Memories de translation

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
ie: Nov memorie de traductiones

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
ie: Proprietás del memorie de traductiones

en: TMX files (*.tmx *.xml)
ie: Files TMX (*.tmx *.xml)

en: TM
ie: MT

en: Google-like
ie: Quam Google

en: Space is AND operator. Case insensitive.
ie: Spacie es li operator E. Ignorar MAJ/min.

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory
ie: Memorie de traductiones

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
ie: ti-ci

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
ie: File: %1<br />Date de adjuntion: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
ie: <br />Date del ultim modification: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
ie: <br />Autor del ultim modification: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
ie: <br />MT: %1

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
ie: <html>Esque vu vole remover ti element:<br/><i>%1</i><br/>ex li memorie de traductiones %2?</html>

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
ie: Remover ti element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
ie: Null

en: no spellcheck available
ie: control de ortografie índisponibil
