lokalize - en to it translation catalogue (636 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
it: Compila .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
it: Compila .po e rendilo disponibile per le applicazioni

en: Gettext not found
it: Gettext non trovato

en: Install gettext package for this feature to work
it: Installa gettext per usare questa funzione

en: Updating from templates...
it: Aggiornamento modelli...

en: Merge has been completed
it: La fusione è stata completata.

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
it: La fusione è stata completata. Data di modifica del modello: %1 (%2 giorni fa)

en: Merge failed.
it: Fusione non riuscita.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
it: Non è possibile trovare il modello per la fusione: %1

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
it: Aggiorna file da modello

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
it: Converti in ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
it: Genera la versione tradotta di un documento ODF

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
it: Traduzioni alternative

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
it: Ci sono dati utili disponibili nella vista «Traduzioni alternative».
    
    Nel caso di file PO Gettext mostra la differenza tra il testo di origine corrente e il testo di origine corrispondente alla traduzione fuzzy trovata da msgmerge durante l'aggiornamento del PO basato sul modello POT.
    
    Vuoi mostrare la vista con i dati?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
it: <p>Qualche volta, se il testo originale è cambiato, la sua traduzione diventa obsoleta e viene marcata come <emphasis>richiede revisione</emphasis> (cioè perde il suo stato «approvato») oppure (solo in caso di file XLIFF) viene spostata nella sezione <emphasis>traduzioni alternative</emphasis> che accompagna l'unità.</p><p>Questa vista mostra anche le differenze tra la stringa originale corrente e quella precedente, così puoi vedere facilmente come modificare la traduzione esistente per adattarla al testo corrente.</p><p>Fai doppio clic su ogni parola in questa vista per inserirla nella traduzione.</p><p>Trascina un file di traduzioni su questa vista per usarlo come sorgente di traduzioni alternative aggiuntive.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
it: Origine: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
it: Utilizzo traduzione alternativa

en: yes
it: sì

[ctx: @title:column]
en: Source
it: Origine

[ctx: @title:column]
en: Target
it: Destinazione

[ctx: @title:column]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
it: Unità binarie

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
it: Imposta il file

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
it: Usa file sorgente

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
it: Tutti i file supportati (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
it: Nuovo

en: Needs translation
it: Richiede traduzione

en: Needs full localization
it: Richiede localizzazione completa

en: Needs adaptation
it: Richiede adattamento

en: Translated
it: Tradotto

en: Needs translation review
it: Richiede revisione della traduzione

en: Needs full localization review
it: Richiede revisione della localizzazione completa

en: Needs adaptation review
it: Richiede revisione dell'adattamento

en: Final
it: Finale

en: Signed-off
it: Firmato

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
it: Inizio di tag accoppiati

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
it: Fine di tag accoppiati

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
it: Tag singolo

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
it: Tag isolato

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
it: Marcatore

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
it: Segnaposto di gruppo generico

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
it: Sotto-flusso

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
it: Segnaposto generico

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
it: Inizio di segnaposto accoppiati

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
it: Fine di segnaposto accoppiati

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
it: abbreviazione

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
it: forma abbreviata: una parola che deriva dall'omissione di una parte della parola completa che indica lo stesso concetto

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
it: abbreviazione: una forma abbreviata di una parola semplice risultante dall'omissione di alcune delle sue lettere (ad esempio «agg» per «aggettivo»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
it: acronimo: una forma abbreviata di un termine composta da lettere della forma completa di un termine di più parole, messe assieme in una sequenza pronunciata solo per sillabe (ad es. «radar» per «radio detecting and ranging»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
it: denominazione: un termine indicante un nome proprio, come il nome di un'agenzia o di un'altra entità

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
it: giustapposizione: una combinazione ricorrente di parole caratterizzata dalla coesione in modo che i componenti delle giustapposizione debbano co-comparire in una enunciazione o in una serie di enunciazioni, nonostante ciò non è necessario che mantengano una prossimità immediata le une con le altre

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
it: nome comune: un sinonimo di un termine scientifico internazionale usato per discorsi generali in una lingua data

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
it: data e/o ora

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
it: equazione: un'espressione usata per rappresentare un concetto basato su un'affermazione che due espressioni matematiche siano, ad esempio, uguali come indicato dal segno di uguale («=»), o assegnate l'una all'altra usando un segno simile

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
it: forma espansa: la rappresentazione completa di una parola per cui esiste una forma abbreviata

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
it: formula: figure, simboli o simili usati per esprimere in breve un concetto, ad  esempio una formula matematica o chimica

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
it: termine principale: il significato concettuale che è stato scelto come principale di un elemento terminologico

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
it: inizialismo: una forma abbreviata di un termine che consiste in alcune lettere iniziali delle parole che compongono tale termine oppure che consiste negli elementi che formano un termine composto con le lettere pronunciate individualmente (es. «BSE» per «bovine spongiform encephalopathy»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
it: termine scientifico internazionale: un termine che è parte di una nomenclatura scientifica internazionale adottata ad un ente scientifico appropriato

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
it: parola internazionale: un termine che ha una forma ortografica o fonemica identica o simile in molte lingue

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
it: espressione logica: un'espressione usata per rappresentare un concetto basato su relazioni matematiche o logiche, ad esempio asserzioni di disuguaglianza, relazioni tra insiemi, operazioni booleane e simili

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
it: unità di gestione materiali: un'unità che serve a tracciare oggetti

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
it: nome

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
it: sinonimo vicino: un termine che rappresenta lo stesso concetto oppure uno molto simile espresso con un altro termine nella stessa lingua. La sua intercambiabilità è limitata in alcuni contesti, in altri è addirittura inapplicabile

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
it: numero di parte: una designazione alfanumerica unica assegnata ad un oggetto in un sistema di produzione

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
it: frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
it: fraseologico: un gruppo di due o più parole che formano una unità il cui significato spesso non si può dedurre dalla combinazione dei significati delle parole che compongono la frase

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
it: protetto: il test marcato non dovrebbe essere tradotto

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
it: forma romanizzata: una forma di un termine risultante dalla conversione di sistemi di scrittura non latini nell'alfabeto latino

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
it: segmento: il testo marcato rappresenta un segmento

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
it: frase fatta: una frase fissa, lessicalizzata

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
it: forma ridotta: una variante di un termine composto da più parole che include meno parole rispetto alla forma completa del termine (ad es. «Gruppo dei ventiquattro» per «Gruppo intergovernativo dei ventiquattro per la moneta internazionale»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
it: articolo (stock keeping unit): un elemento di inventario identificato da un codice alfanumerico assegnato ad un oggetto presente nei sistemi di controllo inventariali

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
it: testo standard: un blocco di testo ricorrente

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
it: simbolo: una definizione di un concetto usando lettere, numeri, pittogrammi o qualsiasi combinazione degli stessi

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
it: sinonimo: un termine che rappresenta lo stesso concetto o un concetto simile del termine principale di una voce

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
it: frase sinonimo: unità fraseologica in una lingua che esprime lo stesso concetto semantico di un'altra frase nella stessa lingua

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
it: termine

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
it: forma trascritta: una forma di un termine risultante da un'operazione in cui i caratteri di un sistema di scrittura sono rappresentati da caratteri di un altro sistema di scrittura, considerando la pronuncia dei caratteri convertiti

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
it: forma traslitterata: una forma di un termine risultante da un'operazione in cui i caratteri di un sistema alfabetico di scrittura sono rappresentati da caratteri di un altro sistema alfabetico di scrittura

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
it: forma tronca: una forma abbreviata di un termine risultante dall'omissione di uno o più elementi o sillabe dal termine (ad es. «flu» per «influenza»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
it: variante: una delle forme alternative di un termine

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
it: Inserimento

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
it: Eliminazione

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
it: Cambio approvazione

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
it: Inserimento marcatori

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
it: Eliminazione marcatori

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
it: Impostazione di nota

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
it: Aggiornamento/aggiunta di una fase di lavoro

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
it: Impostazione dell'equivalenza della traduzione

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
it: Rimozione testo con marcatori

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
it: Inserimento testo con marcatori

en: separator for different-length string alternatives
it: separatore per alternative di stringhe di diversa lunghezza

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
it: Testo originale precedente, salvato da Gettext nella migrazione ad un modello POT più nuovo.

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
it: Nome dell'autore mancante

en: Your name:
it: Il tuo nome:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
it: Indirizzo di posta dell'autore mancante

en: Your email:
it: Il tuo indirizzo di posta:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
it: Testo originale precedente, salvato da «lupdate»

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
it: Unità di traduzione

en: Quick search...
it: Ricerca veloce...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
it: Attivato da Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
it: Accetta espressioni regolari

en: options
it: opzioni

en: Reset individual filter
it: Azzera filtro singolo

en: Case insensitive
it: Distingui maiuscole

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
it: Ignora marcatori degli acceleratori

en: Ready
it: Pronto

en: Non-ready
it: Non pronto

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Empty
it: Vuoto

en: Changed since file open
it: Modificato dall'apertura del file

en: Unchanged since file open
it: Non modificato dall'apertura del file

en: Same in sync file
it: Uguale nel file di sincronizzazione

en: Different in sync file
it: Differente nel file di sincronizzazione

en: Not in sync file
it: Non nel file di sincronizzazione

en: Plural
it: Plurale

en: Non-plural
it: Non plurale

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
it: Base

[ctx: @title:inmenu]
en: States
it: Stati

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
it: Colonne per la ricerca

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
it: Ri-ordina e ri-filtra quando cambia il contenuto

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
it: Tutte

[ctx: @title:column]
en: Entry
it: Voce

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
it: Origine

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
it: Destinazione

[ctx: @title:column]
en: Notes
it: Note

[ctx: @title:column]
en: Context
it: Contesto

[ctx: @title:column]
en: Files
it: File

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
it: Stato della traduzione

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
it: Lunghezza origine

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
it: Lunghezza destinazione

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
it: Pronto

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
it: Richiede revisione

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
it: Da tradurre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
it: Lingua di destinazione:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
it: Attuale: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
it: Totale: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
it: Non pronti: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
it: Da tradurre: %1

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: @title actions category]
en: Editing
it: Modifica

en: Synchronization 1
it: Sincronizzazione 1

en: Synchronization 2
it: Sincronizzazione 2

en: Translation Memory
it: Memoria di traduzione

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
it: Glossario

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
it: Inserisci traduzione alternativa #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
it: Aggiungi una nota

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
it: Inserisci suggerimento #%1 della memoria di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
it: Rimuovi suggerimento #%1 della memoria di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
it: Inserisci la traduzione #%1 del termine

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
it: Definisci nuovo termine

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
it: Inserisci il risultato #%1 dell'interrogazione web

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
it: Frasi...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
it: Conteggio parole

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
it: Cancella tutte le voci tradotte

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
it: Avvia il comando di Pology su questo file

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
it: Inserisci traduzione in OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
it: Cambia direzione di ricerca

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
it: Approva e passa al successivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
it: Traduzione equivalente

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
it: Copia originale nella destinazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
it: Unisci destinazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
it: Inserisci tag

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
it: Controlla questa unità usando LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
it: Inserisci tag successivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
it: Completamento parole

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
it: Sostituisci con il miglior suggerimento del controllo ortografico

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
it: &Successivo

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
it: &Precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
it: P&rima voce

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
it: &Ultima voce

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
it: Voce secondo numero

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
it: Precedente non vuoto ma non pronto

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
it: Successivo non vuoto ma non pronto

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
it: Precedente da tradurre

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
it: Successivo da tradurre

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
it: Precedente non pronto

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
it: Successivo non pronto

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
it: Attiva la casella di ricerca nella vista delle unità di traduzione

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
it: Aggiungi messaggio ai segnalibri

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
it: Precedente segnalibro

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
it: Successivo segnalibro

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
it: Riempi con tutti i suggerimenti esatti

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
it: Riempi con tutti i suggerimenti esatti e segna come fuzzy

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
it: Apri file per sincronizzazione/fusione

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
it: Catalogo aperto da unire a quello corrente / in cui replicare le modifiche al file base

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
it: Precedente differente

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
it: Voce precedente tradotta in modo diverso nel file che viene unito, includendo traduzioni vuote nella sorgente di fusione

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
it: Successivo differente

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
it: Voce successiva tradotta in modo diverso nel file che viene unito, includendo traduzioni vuote nella sorgente di fusione

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
it: Successivo approvato differente

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
it: Copia dalla sorgente di fusione

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
it: Copia tutte le nuove traduzioni

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
it: Ciò cambia solo le voci vuote e quelle non pronte nel file di base

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
it: Copia nella sorgente di fusione

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
it: Apri file per sincronizzazione secondaria

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
it: Ciò cambia solo le voci vuote

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
it: (ripristinato)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
it: Il documento contiene modifiche non salvate.
    Vuoi salvare le modifiche o perderle?

[ctx: @title:window]
en: Warning
it: Avviso

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
it: Scegli file di traduzioni

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
it: Errore durante l'apertura del file %1, riga: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
it: Errore durante l'apertura del file %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
it: Salva file come

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
it: Errore durante il salvataggio del file %1
    Vuoi salvare su un altro file o annullare?

[ctx: @title]
en: Error
it: Errore

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
it: Non è stato possibile effettuare il salvataggio automatico.
    Il file di destinazione era %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
it: Vai alla voce

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
it: Inserisci il numero della voce:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
it: Corrente: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
it: Tradotto

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
it: Firmato

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
it: La traduzione è completa (potrebbe richiedere una revisione)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
it: La traduzione ha ricevuto una revisione positiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
it: La voce è totalmente in forma locale (cioè finale)

en: A Pology check is already in progress.
it: Un controllo di Pology è già in esecuzione.

en: Pology error
it: Errore di Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
it: Il controllo di Pology è andato in crash in modo inaspettato:
    %1

en: Pology success
it: Successo di Pology

en: The Pology check has succeeded.
it: Il controllo di Pology ha avuto successo.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
it: Il controllo di Pology ha restituito un errore:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
it: Questo eliminerà tutte le traduzioni nel file.
    Vuoi cancellare tutte le voci tradotte?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
it: Parole nel testo di origine: %1<br/>Parole nel testo di destinazione: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
it: Conteggio parole

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
it: Vuoi cercare il file sorgente localmente o usando lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
it: Ricerca del file sorgente

en: Locally
it: Localmente

en: Select project's base folder for source file lookup
it: Seleziona la cartella di base del progetto per la ricerca del file sorgente

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
it: Non è stato trovato il file sorgente nella cartella specificata.
    Vuoi modificare la cartella dei file sorgenti?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
it: Impossibile aprire il file sorgente di destinazione: il suo percorso non è relativo al file di traduzione corrente, e non c'è alcuno script caricato per gestire l'apertura di file sorgenti in percorsi aggiuntivi. Consulta il manuale di Lokalize per avere esempi di script e come usarli nel progetto.

en: Install translate-toolkit package and retry
it: Installa il pacchetto translate-toolkit e riprova

en: Install translate-toolkit package and retry.
it: Installa il pacchetto translate-toolkit e riprova.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
it: Seleziona l'originale OpenDocument su cui il file XLIFF corrente è basato

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
it: File OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
it: Installa il pacchetto python-uno per funzionalità aggiuntive.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
it: Imposta testo di unità

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
it: Sostituzione

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
it: Lokalize ha raggiunto la fine del documento? Vuoi continuare dall'inizio?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
it: Controllo ortografico

en: Lokalize has finished spellchecking
it: Lokalize ha completato il controllo ortografico

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
it: &Glossario

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
it: Interrogazione &web

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
it: &Memoria di traduzione

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
it: Traduzioni alternative

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
it: &Vai

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
it: &Segnalibri

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
it: S&incronizzazione

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
it: &Sorgente di sincronizzazione secondaria

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
it: &Viste degli strumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
it: Non pronto:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
it: Da tradurre:

[ctx: @action]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
it: Colonna: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
it: <qt><p><b>Stringa originale</b></p>
    <p>Questa parte della finestra mostra il messaggio originale
    della voce correntemente mostrata.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
it: Forma di plurale %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
it: Unione del Msgstr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
it: Espressione di ricerca per la lingua di origine.
    Premi Ctrl+L per andare a questo controllo.
    Premi Invio per iniziare la ricerca.
    Premi Esc per fermare la ricerca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
it: Inverti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
it: Origine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
it: Espressione di ricerca per la lingua di destinazione.
    Premi Invio per iniziare la ricerca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
it: Espressioni regolari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
it: Destinazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
it: Distingui le maiuscole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
it: &Cerca

[ctx: @title:window]
en: File List
it: Lista dei file

en: Drop translation files here...
it: Trascina qui i file di traduzioni...

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
it: Trova e sostituisci nei file

en: Copy source to clipboard
it: Copia origine negli appunti

en: Copy target to clipboard
it: Copia destinazione negli appunti

en: Open file
it: Apri file

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
it: Trova e sostituisci nei file

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
it: Sostituzione di massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
it: Sostituisci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
it: Con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
it: Sostituzione di massa

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
it: Campo dell'oggetto

[ctx: @title:window]
en: Glossary
it: Glossario

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
it: <p>Le traduzioni di termini comuni appaiono qui.</p><p>Premi la scorciatoia mostrata vicino al termine per inserirne la traduzione.</p><p>Usa il menu contestuale per aggiungere nuove voci (suggerimento:&nbsp;seleziona le parole nei campi originale e traduzione prima di chiamare <interface>Definisci nuovo termine</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
it: Ripristina dal disco

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
it: Ricarica il glossario dal disco, scartando eventuali modifiche

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
it: Il glossario contiene modifiche non salvate.
    Vuoi salvarle o ignorarle?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
it: Sinonimi inglesi (doppio clic per modificare):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
it: Sinonimi nella lingua di destinazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
it: Campo dell'oggetto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
it: Quando aggiungi un nuovo elemento, premi «Invio» dopo che hai inserito il suo nome, in modo che le modifiche vengano applicate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
it: Definizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
it: Nota: una voce di glossario corrisponde esattamente ad un termine, non ad una sequenza parola/parola.
    
    Quindi, ci possono essere diverse voci con la stessa sequenza parola/parola che esprimono diversi significati.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
it: Ignora tag

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
it: Ignora marcatori

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
it: Ignora marcatori degli acceleratori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
it: Includi note

en: Suggestions:
it: Suggerimenti:

en: No errors
it: Nessun errore

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
it: Nessun modulo di Qt Sql trovato. La memoria di traduzione non funzionerà.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
it: La memoria di traduzione richiede il modulo SQLite di Qt.

en: No SQLite module available
it: Modulo SQLite non disponibile

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
it: Memoria di traduzione

[ctx: @title actions category]
en: Project
it: Progetto

en: Next tab
it: Scheda successiva

en: Previous tab
it: Scheda precedente

en: Previously active tab
it: Scheda precedentemente attiva

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
it: Glossario

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
it: Memoria di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
it: Gestisci le memorie di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
it: Vista globale del progetto

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
it: Configura progetto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
it: Crea progetto di traduzione di software...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
it: Crea progetto di traduzione di OpenDocument...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
it: Apri progetto...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
it: Chiudi progetto

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
it: Apri progetto recente

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
it: Trova e sostituisci nei file

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
it: Trova successivo nei file

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
it: Cattura del testo di elementi grafici

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
it: Errore durante l'apertura dei file seguenti:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
it: &Progetto

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
it: &Script

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
it: Sistema di traduzione assistito dal computer.
    Non tradurre ciò che è stato già tradotto!

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
it: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Gli sviluppatori di KBabel

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
it: ha sponsorizzato lo sviluppo come parte del programma Google Summer Of Code

en: sponsored XLIFF-related work
it: ha sponsorizzato lavoro su XLIFF

en: provided excellent cross-format converting scripts
it: fornisce ottimi script di conversione per vari formati

en: grammar, style and spell checker
it: controllore grammaticale, di stile e ortografico

en: project tree merging translation+templates
it: fusione di modelli e traduzioni nell'albero dei file del progetto

en: bug fixing patches
it: patch per correzioni di bug

en: testing and bug fixing
it: testing e correzione di bug

en: patches
it: correzioni

en: XLIFF improvements
it: Miglioramenti a XLIFF

en: bug fixing and improvements
it: correzioni di bug e miglioramenti

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
it: Non analizzare i file del progetto.

en: Load specified project.
it: Carica il progetto specificato.

en: Document to open
it: Documento da aprire

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
it: Accetta modifica nella traduzione

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
it: Accetta tutte le nuove traduzioni

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
it: Sincronizzazione primaria

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
it: Sincronizzazione secondaria

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
it: Trascina qui il file da unire / sincronizzare con quello corrente, poi usa le opzioni del menu contestuale

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
it: Errore durante l'apertura del file <filename>%1</filename> per la sincronizzazione, errore alla riga: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
it: Voci differenti: %1
    Voci senza corrispondenza: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
it: Metadati dell'unità

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
it: <b>Note temporanee:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
it: <b>Note di Pology:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
it: <b>Note di LanguageTool:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
it: <br><b>Frase:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
it: <br><b>File:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
it: <br><b>Contesto:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
it: (niente)

[ctx: @info:label]
en: From:
it: Da:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
it: Salva la nota come vuota per rimuoverla

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
it: Autore di questa nota

en: Ctrl+Enter
it: Ctrl+Invio

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
it: <b>Note:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
it: modifica...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
it: Aggiungi...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
it: Aggiungi una nota...

[ctx: @title:column]
en: Date
it: Data

[ctx: @title:column]
en: Process
it: Processo

[ctx: @title:column]
en: Company
it: Compagnia

[ctx: @title:column]
en: Person
it: Persona

[ctx: @title:column]
en: Tool
it: Strumento

en: Translation
it: Traduzione

en: Review
it: Revisione

en: Approval
it: Approvazione

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
it: Processo (cambierà anche il tuo ruolo):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
it: Modifica fasi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
it: Nome del traduttore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
it: Nome del traduttore, in inglese

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
it: Nome in forma locale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
it: Nome del traduttore nella lingua di destinazione

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
it: Sovrascrivi squadra della lingua

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
it: Usa un nome fornito dall'utente per la squadra della lingua invece di generarlo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
it: Squadra della lingua

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
it: Nome della squadra del traduttore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
it: Indirizzo di posta del traduttore

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
it: Codice di lingua predefinito per nuovi progetti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
it: Mailing list predefinita per nuovi progetti

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
it: Carattere per i messaggi

[ctx: @title:tab]
en: Identity
it: Identità

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
it: Sono disponibili i seguenti parametri:
    %1 - percorso del file sorgente
    %2 - numero della riga

[ctx: @title:tab]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:tab]
en: Editing
it: Modifica

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
it: Memoria di traduzione

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
it: Controlla l'ortografia

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
it: Hai richiesto una funzione che richiede un progetto aperto. Vuoi creare un nuovo progetto o aprire un progetto esistente?

[ctx: @action]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @action]
en: Open
it: Apri

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
it: Progetto di traduzione di Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
it: Seleziona la cartella con file Gettext .po da tradurre

en: Create software or OpenDocument translation project first.
it: Prima crea un progetto di traduzione di software o di OpenDocument.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @title:tab]
en: Personal
it: Personale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
it: Carattere dell'editor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
it: Cambia il tipo di carattere dell'editor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
it: Scegli un nuovo tipo di carattere per l'area in cui scrivi i messaggi tradotti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
it: Mostra LED per lo stato dei messaggi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
it: Se marcata, saranno mostrati LED per indicare lo stato dei messaggi: «fuzzy», «non tradotto» o «con errori». Se non marcata, non saranno mostrati i LED.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
it: LED per indicare gli stati «Fuzzy» e «Da tradurre» e la colonna di testo del cursore

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
it: Colori del testo per modifiche nel messaggio.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
it: Confronto per stringa

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
it: Testo aggiunto nella stringa più recente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
it: Cambia il colore del testo aggiunto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
it: Puoi impostare un colore diverso per il testo che è stato aggiunto alla stringa.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
it: Testo rimosso nella stringa più recente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
it: Cambia il colore del testo rimosso

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
it: Puoi impostare un colore diverso per il testo che è stato rimosso dalla stringa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
it: Marca per vedere se una stringa finisce con uno spazio (importante quando la stringa è mostrata nell'interfaccia utente o è concatenata con altre stringhe).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
it: Evidenzia spazi alla fine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
it: Se impostata, la rotellina del mouse va all'unità precedente o successiva, altrimenti fa scorrere il testo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
it: <html>Se questa opzione è abilitata, la rotellina del mouse è usata per andare all'unità di traduzione precedente o a quella successiva, senza tasti modificatori. I tasti modificatori possono essere usati per modificare questo comportamento. Usa:<ul><li><b>Shift</b> per scorrere su e giù il testo dell'unità corrente</li><li><b>Ctrl+Shift</b> per andare all'unità non pronta precedente o successiva,</li><li><b>Ctrl</b> per andare all'unità non pronta e non vuota precedente o successiva,</li><li><b>Alt</b> per andare all'unità non tradotta precedente o successiva</li></ul>Se questa opzione è disabilitata, la rotellina del mouse scorre su e giù il testo dell'unità corrente di traduzione.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
it: La rotellina del mouse muove all'unità di traduzione precedente o successiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
it: Imposta lo stato «approvato» automaticamente quando si inizia a modificare una voce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
it: Visualizza separatori quali spazi, tabulazioni e fine linea nell'editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
it: Imposta a 2 per disabilitare il completamento delle parole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
it: Lunghezza minima delle parole per il completamento delle parole

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
it: Disabilita il completamento delle parole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
it: Converti automaticamente i caratteri speciali di XML nei file TS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
it: Ripristina i file aperti in precedenza all'avvio di Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
it: Definisce il comportamento delle scorciatoie per le schede successive/precedenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
it: Comportamento scorciatoie per schede successive/precedenti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
it: Secondo la posizione delle schede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
it: Secondo l'ordine di attivazione delle schede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
it: Usa un editor personalizzato per aprire file sorgenti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
it: Inserisci le informazioni sulla tua identità e sulla tua squadra di traduzione. Queste informazioni saranno usare quando viene aggiornata l'intestazione di un file.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
it: Lingua predefinita:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
it: &Indirizzo di posta:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
it: &Nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
it: Il tuo nome, in inglese

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
it: Inserisci il tuo nome e cognome, scritto in inglese.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
it: &Mailing list predefinita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
it: L'indirizzo di posta della mailing list della tua squadra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
it: Scrivi l'indirizzo di posta della mailing list della tua squadra di traduzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
it: Lingua in cui traduci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
it: Imposta la lingua predefinita in cui stai traducendo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
it: Scrivi il tuo indirizzo di posta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
it: Scrivi qui il tuo indirizzo di posta elettronica, così apparirà assieme al tuo nome nell'intestazione dei file PO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
it: Il tuo nome, scritto nella tua lingua

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
it: Il tuo nome e cognome scritti nella tua lingua e usando l'alfabeto della tua lingua.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
it: Nome in forma locale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
it: Language-Team predefinito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
it: Usa un server LanguageTool personalizzato

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
it: Percorso del server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
it: Il percorso del server Language Tool personalizzato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
it: Inserisci il percorso del server Language Tool personalizzato, se disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
it: Ritardo prima del controllo automatico dopo la fine della digitazione (in secondi, 0 per disabilitare)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
it: Imposta a 0 per disabilitare il controllo automatico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
it: Abilita verifica usando Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
it: Il comando di Pology da eseguire per controllare una singola voce. Usa i segnaposto seguenti per impostare il comando: %u è il numero della voce, %f è il nome del file. Ad esempio: posieve -u %u check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
it: Il comando di Pology da eseguire per controllare una singola voce.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
it: Inserisci qui il comando di Pology da eseguire per controllare una singola voce

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
it: Il comando di Pology da eseguire per controllare un file intero. Questo comando dovrebbe includere "-s lokalize" e il segnaposto %f è il nome del file. Ad esempio: posieve -s lokalize check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
it: Il comando di Pology da eseguire per controllare un file intero.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
it: Inserisci qui il comando di Pology da eseguire per controllare un file intero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
it: Se marcata, legge i suggerimenti dalla memoria di traduzione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
it: Se questa casella è marcata, il programma leggerà le memorie di traduzione appena apri un file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
it: Leggi tutti i suggerimenti dalla memoria di traduzione all'apertura di un file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
it: Numero massimo di suggerimenti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
it: Imposta il numero massimo di suggerimenti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
it: Puoi cambiare il numero massimo di suggerimento, il valore predefinito è 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
it: Punteggio minimo (0-100) dei suggerimenti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
it: Imposta il punteggio minimo (da 0 a 100) dei suggerimenti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
it: Puoi cambiare il punteggio minimo (da 0 a 100) richiesto per i suggerimenti, il valore predefinito è 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
it: Aggiorna/aggiungi nella memoria di traduzione le voci modificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
it: Aggiungi automaticamente i file aperti nella memoria di traduzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
it: Elimina file mancanti dalla memoria di traduzione durante l'aggiornamento oppure selezionando la voce mancante

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
it: Sintassi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
it: Acceleratore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
it: Di solito '&', ma può anche essere '_' in applicazioni GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
it: Marcatori:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
it: Espressione regolare per i marcatori, usata per riconoscerli all'interno della memoria di traduzione e per la funzione «Inserisci tag».
    
    Un valore predefinito (adatto per testi basati su XML) è:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    È usato solo per file PO di Gettext, dato che il format XLIFF ha un modo suo per specificare dove sono i marcatori.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
it: A capo automatico:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
it: Numero di caratteri usato per la funzione di a capo automatico in stile msgfmt. Usa il valore negativo «-1» per disabilitare la funzione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
it: Percorsi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
it: Cartella dei modelli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
it: Di solito il tuo progetto di traduzione sarà un sottoprogetto del progetto
    di traduzione degli stessi testi in varie lingue.
    
    Imposta qui il percorso della cartella che contiene file di traduzione vuoti
    (cioè file senza traduzione in alcuna lingua)
    condivisi tra tutti i sottoprogetti.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
it: Cartella ramo di traduzione:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
it: Questa impostazione è per la modalità sincronizzazione.
    
    La modalità sincronizzazione può essere usata per fare allo stesso tempo modifiche alle traduzioni di due rami.
    
    Imposta questo percorso alla cartella radice del progetto del ramo,
    e la vista «Sincronizzazione secondaria> aprirà automaticamente i file dal ramo.
    Quindi, ogni volta che fai modifiche in file nel ramo principale,
    verranno automaticamente replicate nel ramo
    (ovviamente, se contiene la stessa stringa inglese).
    
    Per maggiori dettagli, consulta la documentazione.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
it: Cartella con le traduzioni alternative:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
it: Imposta questo percorso ad una cartella con struttura simile alla cartella radice.
    
    Per ogni file di traduzione aperto verrà cercato un file corrispondente nella directory delle traduzioni alternative e, se trovato, mostrato nella vista delle traduzioni alternative.
    
    Può essere usato per consultare traduzioni in un'altra lingua di destinazione (ad es. un altro sottoprogetto) simile alla tua.
    Inoltre, puoi usare le traduzioni di un altro sottoprogetto immediatamente oppure far sì che il computer le traduca automaticamente nella tua lingua.
    
    Per maggiori dettagli, consulta la documentazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
it: Ruolo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
it: Traduttore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
it: Revisore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
it: Certificatore

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
it: Glossario:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
it: Lingua di destinazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
it: L'ID del progetto è usato per differenziare le memorie di traduzione di progetti e lingue completamente diversi.
    
    Ad esempio, se hai diversi progetti per tradurre applicazioni KDE (ad es. sono tutte in diversi depositi), usa lo stesso ID per tutti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
it: Lingua di destinazione del progetto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
it: Questa è l'impostazione principale. Imposta il percorso di una cartella con i file di traduzione del tuo progetto (o di un sottoprogetto della lingua di destinazione).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
it: Cartella radice:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
it: Automatico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
it: Applicazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
it: Progetto

en: Scanning folders with source files
it: Analisi delle cartelle con file sorgenti

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
it: Traduzione «%2» in %1

en: default
it: predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
it: Lingua

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
it: Squadra della lingua dell'utente nelle impostazioni di Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
it: Sovrascrivi squadra della lingua di Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
it: Squadra della lingua del progetto

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
it: La directory base per i file PO (traduzioni)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
it: La directory base per i file POT (modelli da tradurre)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
it: Glossario del progetto

[ctx: @title:column File name]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
it: Grafico

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
it: Totale

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
it: Tradotte

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
it: Non pronte

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
it: Da tradurre

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
it: Non complete

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
it: Ultima traduzione

[ctx: @title:column]
en: Comment
it: Commento

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
it: Revisione del modello

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
it: Ultimo traduttore

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
it: Vista globale del progetto

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
it: <html>Non c'è bisogno di essere uno sviluppatore di software per far parte della squadra di KDE. Puoi unirti ai gruppi nazionali che traducono le interfacce dei programmi. Puoi creare grafica, temi e suoni o migliorare la documentazione. Decidi tu!<br /><br/>Visita <a href="%1">%1</a> per informazioni sui progetti a cui puoi partecipare.<br /><br />Se hai bisogno di ulteriori informazioni o di documentazione, una visita a <a href="%2"> %2</a> ti darà tutto ciò di cui hai bisogno.</html>

en: &Configure Lokalize
it: &Configura Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
it: Apri progetto

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
it: Traduci software

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
it: Traduci OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
it: Solo modello precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
it: Solo modello successivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
it: Solo traduzione precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
it: Solo traduzione successiva

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
it: Nascondi elementi completi

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
it: Nascondi file e cartelle completamente tradotti

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
it: Apri i file selezionati

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
it: Apri

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
it: Aggiungi alla memoria di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
it: Cerca nei file

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
it: Aggiungi un commento

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
it: Avvia Pology sui file

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
it: Cerca nei file (modelli inclusi)

en: Project file comment
it: Commento del file di progetto

en: Input a comment for this project file:
it: Inserisci un commento per questo file di progetto

en: The Pology check has succeeded
it: Il controllo di Pology ha avuto successo

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
it[0]: Stai per aprire %1 file
it[1]: Stai per aprire %1 file

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
it: Aprire un grande numero di file allo stesso tempo può bloccare Lokalize.

en: Are you sure you want to open this many files?
it: Sei sicuro di voler aprire tutti questi file?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
it[0]: &Apri %1 file
it[1]: &Apri %1 file

[ctx: @title:column]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column]
en: Source language
it: Lingua di origine

[ctx: @title:column]
en: Target language
it: Lingua di destinazione:

[ctx: @title:column]
en: Pairs
it: Coppie

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
it: Traduzioni uniche originali

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
it: Traduzioni uniche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
it: Connessione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
it: Nome del database:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
it: Utente:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
it: Locale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
it: Tipo di database:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
it: Contenuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
it: Lingua originale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
it: Espressione regolare dei marcatori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
it: Acceleratore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
it: Crea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
it: Aggiungi dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
it: Aggiungi dati da TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
it: Esporta come TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
it: Falso amico

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
it: Controllo qualità

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
it: MT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
it: Espressione di ricerca per la lingua di origine.
    Premi Invio per iniziare la ricerca.
    Premi Ctrl+L per andare a questo controllo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
it: Mostra risultati che non corrispondono all'espressione di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
it: Modello di nome di file:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
it: Mostra solo risultati di file il cui nome corrisponde al modello specificato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
it: Sintassi dell'interrogazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
it: Legge tutti i file del progetto nella memoria di traduzione, aggiornando le vecchie voci. L'analisi dei file sarà fatta in sottofondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
it: Aggio&rna file del progetto

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
it: Memorie di traduzione

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
it: Scegli directory da analizzare

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
it: Nuova memoria di traduzione

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
it: Proprietà della memoria di traduzione

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
it: Scegli file TMX da importare nel database scelto

en: TMX files (*.tmx *.xml)
it: File TMX (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
it: Scegli file TMX in cui esportare il database scelto

en: Adding files to Lokalize translation memory
it: Aggiunta file alla memoria di traduzione di Lokalize

en: TM
it: Memoria di traduzione

en: Substring
it: Sottostringa

en: Google-like
it: Stile Google

en: Wildcard
it: Caratteri jolly

en: Space is AND operator. Case insensitive.
it: «Spazio» è un operatore AND. Distingue maiuscole e minuscole.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
it: Caratteri globali di shell (* e ?). Distingue maiuscole e minuscole.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
it: Memoria di traduzione

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
it: Totale: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
it: Il file %1 non esiste, è stato rimosso dalla memoria di traduzione.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
it: Fai doppio clic su una parola per inserirla nella traduzione

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
it: Riempimento non interattivo della memoria di traduzione

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
it: La traduzione non interattiva è stata completata.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
it: Nessun suggerimento con corrispondenza esatta è stato trovato.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
it: Traduzione non interattiva completata

[ctx: @title]
en: Batch translation
it: Traduzione non interattiva

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
it: La traduzione non interattiva è stata pianificata.

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
it[0]: (1 volta)
it[1]: (%1 volte)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
it: questo

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
it: File: %1<br />Data di aggiunta: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
it: <br />Data dell'ultima modifica: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
it: <br />Autore dell'ultima modifica: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
it: <br />Memoria di traduzione: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
it: <br />Non è più presente nel file

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
it: <html>Vuoi rimuovere questa voce:<br/><i>%1</i><br/>dalla memoria di traduzione %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
it: Rimozione voce dalla memoria di traduzione

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
it: Rimuovi questa voce

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
it: Apri il file contenente questa voce

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
it: Rimuovi questo file mancate dalla memoria di traduzione

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
it: <html>Vuoi rimuovere questo file mancate:<br/><i>%1</i><br/>dalla memoria di traduzione %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
it: Rimozione file mancante dalla memoria di traduzione

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
it: Usa suggerimento dalla memoria di traduzione

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
it: Cattura del testo di elementi grafici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
it: <html>
    <p align="justify">Per semplificare la traduzione di KDE, Lokalize può catturare testo dall'interfaccia delle applicazione e cercare traduzioni che lo contengano.</p>
    <p align="justify">Se abilitato, è possibile catturare testo premendo il pulsante centrale del mouse su un qualsiasi elemento grafico non modificabile (widget). Puoi quindi passare alla finestra di Lokalize e scegliere la voce con questo testo. Anche se diversi file contengono la stessa stringa, nella maggior parte dei casi sarà scelta quella giusta.</p>
    <p align="justify">Affinché tutto ciò possa funzionare, è necessario avere una memoria di traduzione aggiornata con tutti le traduzioni indicizzate.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
it: Reazione al clic col tasto centrale del mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
it: Nessuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
it: Cerca testo di interfaccia nella memoria di traduzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
it: Copia testo di interfaccia negli appunti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
it: Interroga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
it: Interroga automaticamente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
it: Precarica per il successivo messaggio da tradurre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
it: Precarica

en: Web Queries
it: Interrogazioni web

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
it: Cerca testo selezionato nella memoria di traduzione

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
it: Sostituzione testo

en: no spellcheck available
it: controllo ortografico non disponibile

en: An error was reported: %1
it: È stato segnalato un errore: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
it: Copia originale nella destinazione
