lokalize - en to km translation catalogue (216 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
km: ឧបករណ៍​

en: Gettext not found
km: មិនឃើញ​ Gettext

en: Merge failed.
km: បាន​បរាជ័យ​បញ្ចូលចូលគ្នា​ ។

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
km: ឯកសារ​

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
km: បញ្ចូលចូលគ្នាក្នុង​​​ ODF

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
km: ដើម ៖ %1​

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
km: ប្រើ​ការបកប្រែ​ជម្រើស​

en: no
km: ទេ​

en: yes
km: បាទ/ចាស​

[ctx: @title:column]
en: Source
km: ប្រភព​

[ctx: @title:column]
en: Target
km: គោលដៅ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
km: ​កំណត់​ឯកសារ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
km: ប្រើ​ឯកសារប្រភព​

en: New
km: ថ្មី​

en: Needs translation
km: តម្រូវការ​ការ​បក​ប្រែ

en: Needs adaptation
km: តម្រូវការផ្លាស់ប្តូរ​​​

en: Translated
km: បាន​បកប្រែ​

en: Final
km: ចុងក្រោយ​

en: Signed-off
km: ចេញ​

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
km: ស្លាក​តែមួយ​​

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
km: អក្សរសង្ខេប​

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
km: កាលបរិច្ឆេទ និង​/​ឬ ពេលវេលា​

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
km: ឈ្មោះ ៖​

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
km: ពាក្យ​

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
km: ការបញ្ចូល​

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
km: ​ការ​លុប

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
km: ការ​បញ្ចូល​ Markup

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
km: ការលុប Markup ​

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
km: ចំណាំការកំណត់​

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
km: ការបក​ប្រែធាតុ​

en: Quick search...
km: ស្វែងរករហ័ស​​...

en: options
km: ជម្រើស

en: Reset individual filter
km: កំណត់​តម្រងផ្ទាល់ខ្លួន​ឡើងវិញ​

en: Case insensitive
km: មិនប្រកាន់តួអក្សរតូចធំ​

en: Ready
km: រូចហើយ​

en: Non-ready
km: មិនទានរួចឡើយ​

en: Non-empty
km: មិនទទេ​

en: Empty
km: ទទេ​

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
km: មូលដ្ឋាន​

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
km: ទាំងអស់​

[ctx: @title:column]
en: Entry
km: ធាតុ​​​

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
km: ប្រភព​

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
km: គោលដៅ

[ctx: @title:column]
en: Notes
km: ចំណាំ​

[ctx: @title:column]
en: Context
km: បរិបទ​

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
km: ស្ថានភាព​ការ​បក​ប្រែ​

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
km: រួចហើយ​

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
km: តម្រូវ​​ឲ្យ​ពិនិត្យ​ឡើងវិញ​

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
km: មិនបាន​បកប្រែ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
km: ភាសាគោដៅ​ ៖​

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
km: កែ​សម្រួល​

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
km: បច្ចុប្បន្ន​ ៖​ %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
km: សរុប​ ៖ %1​

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
km: មិន​ទានរួច​ ៖​ %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
km: មិនបាន​បកប្រែ ៖​ %1

[ctx: @title actions category]
en: File
km: ឯកសារ​

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
km: ការរុករក​

[ctx: @title actions category]
en: Editing
km: ការកែសម្រួល​

en: Synchronization 1
km: ការធ្វើ​សមកាលកម្ម​ ១

en: Synchronization 2
km: ការធ្វើ​សមកាលកម្ម​ ២​​​

en: Translation Memory
km: សតិបកប្រែ​

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
km: សទ្ទានុក្រម​

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
km: បន្ថែមចំណាំ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
km: កំណត់​ពាក្យ​ថ្មី​​

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
km: ចំនួនពាក្យ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
km: ជម្រះ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
km: បញ្ចូលស្លាក​

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
km: បញ្ចូល​ស្លាក​បន្ទាប់​

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
km: ការបំពេញ​

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
km: បន្ទាប់​

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
km: មុន​

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
km: ធាតុ​ដំបូង​​

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
km: ធាតុ​ចុងក្រោយ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
km: មិនបាន​បកប្រែ​មុន​

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
km: មិន​បាន​បកប្រែ​បន្ទាប់​

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
km: សារ​ចំណាំ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
km: ​ចំណាំ​​មុន

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
km: ​ចំណាំ​បន្ទាប់

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
km: ខុសគ្នាមុន​​

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
km: ខុសគ្នា​បន្ទាប់​​

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
km: (បានយក​បាន​វិញ​​)

[ctx: @title:window]
en: Warning
km: ការ​ព្រមាន

[ctx: @title]
en: Error
km: កំហុស​

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
km: បញ្ចូលលេខធាតុ​ ៖​

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
km: បច្ចុប្បន្ន ៖​ %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
km: បាន​បកប្រែ​

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
km: បាន​ចេញ​​

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
km: បាន​អនុម័ត​

[ctx: @title]
en: Word Count
km: ចំនួនពាក្យ​

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
km: ជំនួស​

[ctx: @title]
en: Spellcheck
km: ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ​

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
km: ឯកសារ​​

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
km: កែសម្រួល​

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
km: សទ្ទានុក្រម​

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
km: WebQuery

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
km: សតិ​បកប្រែ​​​

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
km: ទៅ

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
km: ចំណាំ

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
km: ធ្វើ​សមកាលកម្ម​​​

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
km: របារឧបករណ៍មេ​​

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
km: មិនទាន់រួច​ឡើយ​ ៖

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
km: មិនបាន​បកប្រែ​ ៖

[ctx: @action]
en: Hide
km: លាក់​

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
km: ជួរឈរ​ ៖​ %1

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
km: សំណុំបែបបទ​ច្រើន​​ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
km: ដាក់​បញ្ច្រាស​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
km: ប្រភព​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
km: គោលដៅ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
km: ស្វែងរក​

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
km: ឯកសារ​

en: Open file
km: បើកឯកសារ​

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
km: វាលប្រធានបទ​​

[ctx: @title:window]
en: Glossary
km: សទ្ទានុក្រម​

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
km: រំលង​ស្លាក​​

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
km: រំលង​ markup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
km: រួមបញ្ចូលចំណាំ​​​

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
km: សតិបកប្រែ​

[ctx: @title actions category]
en: Project
km: គម្រោង​

en: Next tab
km: ផ្ទាំង​បន្ទាប់

en: Previous tab
km: ផ្ទាំង​មុន

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
km: សទ្ទានុក្រម​

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
km: សតិ​​​បក​ប្រែ

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
km: គ្រប់គ្រងសតិបកប្រែ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
km: ទិដ្ឋភាពទូទៅ​គម្រោង​

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
km: បើក​គម្រោង​ថ្មី

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
km: គម្រោង​

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
km: ស្គ្រីប​

[ctx: @title]
en: Lokalize
km: ​Lokalize

en: Google Inc.
km: Google Inc.​

en: provided excellent cross-format converting scripts
km: ការបម្លែង​ស្គ្រីប​ទ្រង់ទ្រាយឆ្លងកាត់​​​​​​

en: Stephan Johach
km: Stephan Johach​

en: patches
km: បំណះ​

en: Document to open
km: ឯកសារ​ត្រូវ​បើក

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
km: ធ្វើ​សមកាលកម្មចម្បង​

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
km: ធ្វើសមកាលកម្មរង​

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
km: <b>ចំណាំ​បណ្តោះអាសន្ន​ ៖​​</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
km: <b>បន្តបន្ទាប់​ ៖</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
km: <br><b>ឯកសារ​ ៖</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
km: <br><b>បរិបទ​ ៖​</b><br>

[ctx: @info:label]
en: From:
km: ពី​ ៖

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
km: <b>ចំណាំ​ ៖​</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
km: កែសម្រួល​​...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
km: បន្ថែម​​...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
km: បន្ថែម​ចំណាំ​​...

[ctx: @title:column]
en: Date
km: កាលបរិច្ឆេទ​

[ctx: @title:column]
en: Process
km: ដំណើរការ​

[ctx: @title:column]
en: Company
km: ក្រុមហ៊ុន​

[ctx: @title:column]
en: Person
km: មនុស្ស​

[ctx: @title:column]
en: Tool
km: ឧបករណ៍​

en: Translation
km: ការ​បក​ប្រែ​

en: Review
km: ពិនិត្យ​ឡើងវិញ​

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
km: ពុម្ពអក្សរសម្រាប់​សារ

[ctx: @title:tab]
en: Identity
km: អត្តសញ្ញាណ​

[ctx: @title:tab]
en: General
km: ជាទូទៅ​

[ctx: @title:tab]
en: Editing
km: ការ​កែ​សម្រួល

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
km: រូបរាង​

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
km: សតិ​ការ​បក​ប្រែ

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
km: ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
km: កម្រិតខ្ពស់​

[ctx: @title:tab]
en: Personal
km: ផ្ទាល់ខ្លួន​

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
km: ការ​ផ្គូផ្គងខ្សែអក្សរ​

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
km: ភាសា​លំនាំដើម​ ៖​

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
km: ឈ្មោះរបស់​អ្នក​ជាភាសាអង់គ្លេស​​

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
km: ភាសាដែលអ្នក​បកប្រែ​ទៅ​​

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
km: សរសេរ​អ៊ីមែលរបស់អ្នក​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
km: បន្ថែម​ឯកសារ​ដែល​បាន​បើក​ទៅកាន់​សតិបកប្រែ​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​​

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
km: វាក្យសម្ពន្ធ​

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
km: Markup :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
km: ផ្លូវ​

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
km: ថត​សាខា ៖

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
km: សទ្ទានុក្រម​

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
km: ភាសាគោលដៅ​ ៖​

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
km: បញ្ជីសំបុត្ររួម​ ៖

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
km: លេខសម្គាល់ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
km: គម្រោង​

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
km: ភាសា​

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
km: សន្ទានុក្រមរបស់​គម្រោង​​

[ctx: @title:column File name]
en: Name
km: ឈ្មោះ

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
km: ក្រាប

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
km: សរុប​

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
km: បាន​​បក​ប្រែ

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
km: មិនទាន់រួចឡើយ​

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
km: មិន​បាន​ការ​បក​ប្រែ

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
km: ការបកប្រែចុងក្រោយ​

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
km: ការពិនិត្យឡើងវិញ​

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
km: អ្នកបកប្រែចុងក្រោយ​

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
km: ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​​គម្រោង

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
km: បើក​គម្រោង​

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
km: ពុម្ព​មុនតែប៉ុណ្ណោះ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
km: ពុម្ព​បន្ទាប់​តែប៉ុណ្ណោះ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
km: ការ​បក​ប្រែមុន​តែប៉ុណ្ណោះ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
km: ការ​បក​ប្រែបន្ទាប់​តែប៉ុណ្ណោះ​

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
km: បើក​

[ctx: @title:column]
en: Name
km: ឈ្មោះ

[ctx: @title:column]
en: Target language
km: ភាសាគោលដៅ​

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
km: ធាតុ​ដើមដែល​មានតែមួយ​

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
km: ការ​បក​ប្រែដែលមានតែមួយ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
km: ឈ្មោះ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
km: ភាសាប្រភព​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
km: បង្កើនល្បឿន​ ៖​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
km: បង្កើត​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
km: បន្ថែម​ទិន្នន័យ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
km: នាំចេញ​ទៅកាន់​​ TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
km: យកចេញ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
km: របាំង​ឯកសារ​ ៖

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
km: សតិ​ការ​បក​ប្រែ

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
km: ជ្រើស​ថត​ត្រូវបាន​វិភាគរក​​

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
km: សតិបកប្រែថ្មី​

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
km: សតិបកប្រែ​

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
km: នេះ​

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
km: <br />TM ៖ %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
km: យកធាតុ​នេះ​ចេញ​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
km: គ្មាន​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
km: សំណួរ​​

en: Web Queries
km: សំណួរ​​បណ្តាញ​

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
km: ជំនួស​អត្ថបទ​​​
