lokalize - en to nb translation catalogue (500 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
nb: Verktøy

en: Gettext not found
nb: Fant ikke gettext

en: Install gettext package for this feature to work
nb: Du må installere gettext for at denne funksjonen skal virke

en: Updating from templates...
nb: Oppdaterer fra maler …

en: Merge has been completed
nb: Fletting er fullført

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
nb: Fletting er fullført.
    Mal sist endret; %1 (%2 dager siden)

en: Merge failed.
nb: Fletting mislyktes.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
nb: Klarte ikke finne malfil for flettingen;
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
nb: Fil

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
nb: Oppdater fil fra mal

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
nb: Flett sammen til ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
nb: Lager oversatt versjon av ODF-dokument

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
nb: Andre oversettelser

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
nb: <p>Noen ganger når en opprinnelig tekst endres, blir oversettelsen frarådet og merkes enten som <emphasis>Må &nbsp; vaskes</emphasis> (dvs. mister Godkjent-status), eller (bare for XLIFF-filer) flyttet til avsnittet <emphasis>Alternative oversettelser</emphasis> som følger med enheten.</p><p>Denne verktøvisningen viser også forskjellen mellom den nye kildestrengen og den gamle, slik at det er lett å se hvilke endringer som bør gjøres i den eksisterende oversettelsen.</p><p>Dobbeltklikk på et ord i denne ruta for å sette det inn i oversettelsen.</p><p>Slipp oversettelsesfila på denne ruta for å bruke den som en kilde til alternative oversettelser.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
nb: Opprinnelse: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
nb: Bruk alternativ oversettelse

en: no
nb: nei

en: yes
nb: ja

[ctx: @title:column]
en: Source
nb: Kilde

[ctx: @title:column]
en: Target
nb: Mål

[ctx: @title:column]
en: Approved
nb: Godkjent

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
nb: Binære enheter

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
nb: Velg fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
nb: Bruk kildefil

en: New
nb: Ny

en: Needs translation
nb: Ikke oversatt

en: Needs full localization
nb: Ikke fullt lokalisert

en: Needs adaptation
nb: Ikke tilpasset

en: Translated
nb: Oversatt

en: Needs translation review
nb: Må vaskes

en: Needs full localization review
nb: Må ses over i flere henseende

en: Needs adaptation review
nb: Tilpasningene må sjekkes

en: Final
nb: Ferdig

en: Signed-off
nb: Signert

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
nb: Starten på den koblede taggen

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
nb: Slutten på den koblede taggen

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
nb: Frittstående tagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
nb: Isolert tagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
nb: Markør

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
nb: Generisk gruppeplassholder

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
nb: Underflyt

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
nb: Generisk plassholder

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
nb: Begynnelsen av en paret plassholder

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
nb: Slutten på en paret plassholder

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
nb: forkortelse

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
nb: abbreviated form: en term som er resultatet av at deler utelates fra hele termen mens meningen forblir den samme

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
nb: abbreviation: en forkortet form av en enkel term der noen av bokstavene er utelatt (f.eks. «adj.» for «adjektiv»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
nb: acronym: et initialord, en forkortet form av en  term bygget opp av bokstaver fra et uttrykk som består av  flere ord. Akronymet blir lest og uttalt som et vanlig ord, ikke lest bokstav for bokstav (eks. «radar» fra «radio detection and ranging»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
nb: appellation: en benevnelse, slik som navnet på et byrå eller annen reell enhet

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
nb: collocation: sammenstilling, en ordkombinasjon som finnes flere ganger, karakterisert ved at delene i sammenstillingen forefinnes sammen inne i en ytring eller serie ytringer, selv om de ikke nødvendigvis står nært sammen med hverandre

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
nb: common name: synonym for en internasjonal vitenskapelig term som finnes i generell bruk i et gitt språk.

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
nb: dato og klokkeslett

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
nb: equation: en likning, et uttrykk som brukes til å representere et begrep basert på utsagnet at to matematiske uttrykk er, for eksempel. like slik det vises med et  likhetstegn (=), eller det ene tilordnet det  andre ved et liknende tegn

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
nb: expanded form: Den fullstendige formen av en term som har en forkortet form

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
nb: formula: figurer, symboler o.l. som brukes til å uttrykke et begrep på kort form, slik som en matematisk eller kjemisk formel

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
nb: head term: Begrepsbetegnelsen som er valgt til å innlede en terminologisk post

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
nb: initialism: en forkortet form av en term som består av noen av de første bokstavene i ordene i en flerordsterm eller elementene som utgjør en sammensatt term, når disse bokstavene uttales hver for seg (eks. «NSB» for Norges Statsbaner»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
nb: international scientific term: en betegnelse som er en del av en internasjonal vitenskapelig navngiving slik det brukes av relevante vitenskapelige organisasjoner

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
nb: internationalism: en betegnelse som skrives eller uttales (nesten) likt på mange språk

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
nb: logical expression: et uttrykk som brukes til å representere et begrep basert på matematiske eller logiske relasjoner, slik som utsagn om ulikheter, mengdeforhold, Boolske operasjoner o.l.

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
nb: materials management unit: en enhet for å spore objekter

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
nb: navn

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
nb: near synonym: et ord som betyr det samme eller nesten det samme som et annet ord på det samme språket, men der ordene bare kan erstatte hverandre i noen sammenhenger

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
nb: part number: et entydig alfanumerisk betegnelse tilordnet et objekt i et produksjonssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
nb: setning

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
nb: phraseological: en gruppe av to eller flere ord som utgjør en enhet, der en ofte ikke direkte kan slutte seg til meningen ved å se på hvilke enkeltord uttrykket består av

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
nb: protected: den markerte teksten skal ikke oversettes

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
nb: romanized form: uttrykk som er konvertert fra et annet, ikke-latinsk, skriftspråk

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
nb: segment: den markerte teksten er et segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
nb: set phrase: et fast, leksikalisert, uttrykk

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
nb: shortform: en variant av en flerordsterm som har med færre ord enn den fulle formen (f.eks. «Group of Twenty-four» for «Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
nb: stock keeping unit: en lagerenhet identifisert med en entydig alfanumerisk betegnelse tilknyttet et objekt i et lagerstyringssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
nb: standard text: en fast tekst som blir gjentatt

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
nb: symbol: en betegnelse på et begrep, ved bokstaver, sifre, piktogrammer eller kombinasjoner av dette

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
nb: synonym: et ord som betyr (nesten) det samme som et annet ord

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
nb: synonymous phrase: en frase som gir samme mening som en annen frase på det ssamme språket

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
nb: transcribed form: ord som er overført fra et skriftspråk til et annet ved å skrive de samme lydene med et annet alfabet eller andre skrifttegn.

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
nb: transliterated form: en form av en term som er et resultat av en operasjon der tegnene i et alfabetisk skriftsystem representeres av tegn fra et annet alfabetisk skriftsystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
nb: truncated term: en forkortt form av en term som er resultatet av at de utelates ett eller flere termelementer eller stavelser (f.eks. «uni» for «universitet»)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
nb: variant: en av de alternative formene for en term

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
nb: Innsetting

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
nb: Fjerning

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
nb: Godkjent på/av

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
nb: Kodeinnsetting

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
nb: Kodesletting

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
nb: Innstilling for merknad

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
nb: Oppdater/legg til arbeidsflytfase

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
nb: Innstilling for oversettelsesekvivalent

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
nb: Fjern tekst med oppmerking

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
nb: Sett inn tekst med oppmerking

en: separator for different-length string alternatives
nb: skilletegn for streng-alternativer av forskjellig legde

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
nb: Forrige kildeverdi, som Gettext lagret ved overgang til en nyere POT-mal

en: Previous source value, saved by lupdate tool
nb: Forrige kildeverdi, lagret av lupdate-verktøyet

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
nb: Oversettelsesenheter

en: Quick search...
nb: Hurtigsøk …

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
nb: Slått på med CTRL+L

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
nb: Godtar regulære uttrykk

en: options
nb: valg

en: Reset individual filter
nb: Nullstill enkeltfilter

en: Case insensitive
nb: Ikke skill mellom store og små bokstaver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
nb: Overse snarveistegn

en: Ready
nb: Klar

en: Non-ready
nb: Ikke klar

en: Non-empty
nb: Ikke tom

en: Empty
nb: Tom

en: Changed since file open
nb: Endret etter at den ble åpnet

en: Unchanged since file open
nb: Ikke endret etter at den ble åpnet

en: Same in sync file
nb: Samme i sync-fil

en: Different in sync file
nb: Forskjellig  i sync-fil

en: Not in sync file
nb: Ikke i sync-fil

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
nb: Grunnnleggende

[ctx: @title:inmenu]
en: States
nb: Tilstander

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
nb: Søkbar kolonne

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
nb: Alle

[ctx: @title:column]
en: Entry
nb: Oppføring

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
nb: Kilde

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
nb: Mål

[ctx: @title:column]
en: Notes
nb: Merknader

[ctx: @title:column]
en: Context
nb: Sammenheng

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
nb: Oversettelsesstatus

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
nb: Klar

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
nb: Må vaskes

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
nb: Ikke oversatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
nb: Målspråk:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
nb: Rediger

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
nb: Denne: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
nb: I alt: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
nb: Ikke klare: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
nb: Ikke oversatte: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
nb: Fil

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
nb: Navigering

[ctx: @title actions category]
en: Editing
nb: Redigering

en: Synchronization 1
nb: Synkronisering 1

en: Synchronization 2
nb: Synkronisering 2

en: Translation Memory
nb: Oversettelsesminne

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
nb: Ordliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
nb: Legg til merknad

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
nb: Lag nytt uttrykk

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
nb: Faser …

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
nb: Ordtelling

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
nb: Endre søkeretning

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
nb: Godkjent

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
nb: Godkjenn og gå til neste

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
nb: Ekvivalent oversettelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
nb: Kopier kildeteksten til oversettelsen

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
nb: Fjern linjeskift

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
nb: Tøm

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
nb: Sett inn merke

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
nb: Sett inn neste merke

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
nb: Fullføring

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
nb: Erstatt med beste forslag fra stavekontroll

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
nb: &Neste

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
nb: &Forrige

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
nb: &Første oppføring

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
nb: &Siste oppføring

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
nb: Oppføring etter nummer

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
nb: Forrige oversatte men ikke godkjente

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
nb: Neste oversatte men ikke godkjente

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
nb: Forrige ikke oversatte

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
nb: Neste ikke oversatte

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
nb: Forrige ikke klare

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
nb: Neste ikke klare

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
nb: Bytt fokus til søkelinja i oversettelsesvisninga

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
nb: Bokmerk meldinga

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
nb: Forrige bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
nb: Neste bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
nb: Fyll inn alle nøyaktige forslag

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
nb: Fyll inn alle nøyaktige forslag og marker dem som uklare

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
nb: Åpne fil for synkronisering/fletting

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
nb: Åpne katalogen som skal flettes inn i denne / kopier endringene i grunnfilene til

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
nb: Forrige ulike

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
nb: Forrige oppføring som er oversatt ulikt i den fila som blir fletta, medregnet tomme oversettelser i flettekilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
nb: Neste ulike

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
nb: Neste oppføring som er oversatt ulikt i fila som blir flettet, medregnet tomme oversettelser i flettekilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
nb: Neste forskjellige godkjent

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
nb: Kopier fra flettekilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
nb: Kopier alle nye oversettelser

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
nb: Dette endrer bare tomme og ikke-klare oppføringer i grunnfila

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
nb: Kopier til flettekilden

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
nb: Åpne fil for sekundærsynkronisering

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
nb: Dette endrer bare tomme oppføringer

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
nb: (gjenopprettet)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
nb: Dokumentet har endringer som ikke er lagret.
    Vil du lagre endringene eller forkaste dem?

[ctx: @title:window]
en: Warning
nb: Advarsel

[ctx: @title]
en: Error
nb: Feil

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
nb: Gå til oppføring

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
nb: Skriv inn et oppføringsnummer:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
nb: Denne: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
nb: Oversatt

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
nb: Signert

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
nb: Godkjent

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
nb: Oversettelsen er ferdig (men må kanskje vaskes)

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
nb: Oppføringa er fullt oversatt (dvs. endelig)

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
nb: Ord i kildeteksten: %1<br/>Ord i oversettelsen: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
nb: Ordtelling

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
nb: Erstatt

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
nb: Lokalize nådde slutten av dokumentet. Vil du fortsette fra begynnelsen?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
nb: Stavekontroll

en: Lokalize has finished spellchecking
nb: Stavekontrollen er fullført

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
nb: &Ordliste

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
nb: &Nettsøk

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
nb: &Oversettelsesminne

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
nb: Alternative oversettelser

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nb: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
nb: S&ynkroniser

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
nb: &Sekundær synkroniseringskilde

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
nb: &Verktøyvisninger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinja

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
nb: Ikke klar

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
nb: Ikke oversatt:

[ctx: @action]
en: Hide
nb: Skjul

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
nb: Kolonne: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
nb: <qt><p><b>Kildetekst</b></p>
    <p>Denne delen av vinduet viser kildeteksten
    til oppføringa som blir vist.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
nb: Flertallsform %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
nb: Fjern linjeskift

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
nb: Søkeuttrykk for kildeteksten.
    Trykk Ctrl+L for å gå til dette.
    Trykk «Enter» for å starte søket.
    Trykk Esc for å stoppe søket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
nb: Omvend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
nb: Kilde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
nb: Søkeuttrykk for oversettelsesteksten.
    Trykk «Enter» for å starte søket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
nb: Regulære uttrykk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
nb: Mål:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
nb: &Søk

[ctx: @title:window]
en: File List
nb: Filliste

en: Drop translation files here...
nb: Slipp oversettelsesfiler her …

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
nb: Fil

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
nb: Søk og erstatt i filer

en: Copy source to clipboard
nb: Kopier kilden til utklippstavla

en: Copy target to clipboard
nb: Kopier oversettelsen til utklippstavla

en: Open file
nb: Åpne fil

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
nb: Søk og erstatt i filer

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
nb: Masseerstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
nb: Erstatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
nb: Med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
nb: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
nb: Masseerstatning

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
nb: Emnefelt

[ctx: @title:window]
en: Glossary
nb: Ordliste

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
nb: <p>Her dukker det opp oversettelser av vanlige uttrykk.</p><p>Trykk den viste snarveien for å sette inn den tilhørende oversettelsen.</p><p>Bruk sprettoppmenyen for å legge til nye oppføringer. Tips: Merk ord i kilde- og oversettelsesfeltene før du velger <interface>Lag nytt uttrykk</interface>.</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
nb: Gjenopprett fra disk

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
nb: Gjenopprett ordlista fra harddisken, og forkast alle endringene

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
nb: Ordlista inneholder ulagrede endringer:
    Ønsker du å lagre endringene eller å forkaste dem?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
nb: Engelske synonymer (dobbeltklikk for å redigere):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
nb: Tilhørende synonymer på målspråket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
nb: Emnefelt:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
nb: Trykk «Enter» etter at du har skrevet inn navnet for å legge det til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
nb: Definisjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
nb: Merk: En oppføring i ordlista svarer til ett uttrykk, ikke et ord eller en ordfølge.
    
    Det kan altså være flere oppføringer med samme ord/ordfølge som har ulike betydninger.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
nb: Overse tagger

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
nb: Hopp over kode

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
nb: Ignorer snarveistegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
nb: Ta med merknader

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
nb: Fant ingen Qt SQL-moduler. Oversettelsesminnet kan ikke virke.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
nb: Oversettelsesminne krever SQLite-modul i Qt.

en: No SQLite module available
nb: Ingen SQLite-modul tilgjengelig

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
nb: Oversettelsesminne

[ctx: @title actions category]
en: Project
nb: Prosjekt

en: Next tab
nb: Neste fane

en: Previous tab
nb: Forrige fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
nb: Ordliste

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
nb: Oversettelsesminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
nb: Behandle oversettelsesminnet

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
nb: Prosjektoversikt

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
nb: Åpne nylig brukt prosjekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
nb: Søk og erstatt i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
nb: Finn neste i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
nb: Hent tekst fra vindu

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
nb: Klarte ikke å åpne følgende filer:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
nb: &Prosjekt

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
nb: &Skripter

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
nb: System for dataassistert oversettelse.
    Ikke oversett det som alt er oversatt!

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
nb: Betalte deler av utviklinga gjennom programmet «Google Summer of Code»

en: Translate-toolkit
nb: Translate Toolkit

en: provided excellent cross-format converting scripts
nb: lagde kjempeflotte skript for å behandle ulike formater

en: project tree merging translation+templates
nb: flette prosjekttrær og maler

en: bug fixing patches
nb: feilrettelser

en: testing and bug fixing
nb: testing og feilrettelser

en: patches
nb: rettelser

en: XLIFF improvements
nb: XLIFF-forbedringer

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
nb: Ikke se gjennom filene i prosjektet.

en: Load specified project.
nb: Last inn det valgte prosjektet.

en: Document to open
nb: Åpne dette dokumentet

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
nb: Godta endring i oversettelsen

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
nb: Godta alle nye oversettelser

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
nb: Primærsynkronisering

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
nb: Sekundærsynkronisering

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
nb: Klarte ikke åpne fila <filename>%1</filename> for synkronsering (feil på linje %2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
nb: Ulike oppføringer: %1
    Oppføringer uten treff: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
nb: Enhetsmetadata

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
nb: <b>Foreløpige merknader</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
nb: <b>Fase:</b><br/>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
nb: <br/><b>Filer:</b><br/>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
nb: <br/><b>Sammenheng:</b><br/>

[ctx: @info:label]
en: From:
nb: Fra:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
nb: Lagre en tom merknad for å fjerne den

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
nb: Forfatter av denne merknaden

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
nb: <b>Merknader:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
nb: Rediger …

[ctx: link to add a note]
en: Add...
nb: Legg til …

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
nb: Legg til merknad …

[ctx: @title:column]
en: Date
nb: Dato

[ctx: @title:column]
en: Process
nb: Prosess

[ctx: @title:column]
en: Company
nb: Firma

[ctx: @title:column]
en: Person
nb: Person:

[ctx: @title:column]
en: Tool
nb: Verktøy

en: Translation
nb: Oversettelse

en: Review
nb: Korrektur

en: Approval
nb: Godkjenning

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
nb: Rediger faser

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
nb: Oversetterens navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
nb: Navnet på oversetteren på engelsk

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
nb: Lokalisert navn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
nb: Navnet på oversetteren på målspråket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
nb: Oversetterens e-postadresse

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
nb: Standard språkkode for nye prosjekter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
nb: Standard e-postliste for nye prosjekter

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
nb: Skrift i meldinger

[ctx: @title:tab]
en: Identity
nb: Identitet

[ctx: @title:tab]
en: General
nb: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Editing
nb: Redigering

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
nb: Utseende

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
nb: Oversettelsesminne

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
nb: Stavekontroll

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
nb: Du bruker en funksjon som krever at et prosjekt er lastet inn. Vil du lage et nytt prosjekt eller åpne et eksisterende prosjekt?

[ctx: @action]
en: New
nb: Nytt

[ctx: @action]
en: Open
nb: Åpne

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
nb: Avansert

[ctx: @title:tab]
en: Personal
nb: Personlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
nb: Skriveskrift:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
nb: Endre skrift for skriveområdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
nb: Velg en ny skrift for området der du skriver oversatte meldinger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
nb: Vis lysdioder for meldingsstatus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
nb: Hvis dette er krysset av, brukes lysdioder for å markere statusen til oversettelsene (uklar, ikke oversatt eller feil). Hvis ikke det er krysset av, vises ingen lysdioder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
nb: Lysdioder for å markere statusen uklar eller ikke oversatt, samt vise kolonnenummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
nb: Tekstfarger for endringer i meldinga.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
nb: Tekstsamsvar

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
nb: Tekst som er lagt til i den nye teksten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
nb: Endre fargen på ny tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
nb: Du kan velge en annen farge for tekst som er ny (lagt til) i kildeteksten.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
nb: Tekst som er fjernet i den nyeste teksten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
nb: Endre fargen på slettet tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
nb: Du kan velge en annen farge på den teksten som er blitt slette i kildeteksten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
nb: Marker om tekstene slutter på mellomrom (som ofte er viktig ved vising i brukergrensesnittet, eller når tekstene blir slått sammen med andre).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
nb: Marker mellomrom på slutten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
nb: hvis dette er på går musehjul til forrige eller neste enhet, ellers ruller det tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
nb: <html>Når dette er slått på brukes musehjulet til å gå til forrige eller neste oversettelsesenhet (uten modifikatortaster). Modifikatortaster kan brukes til å endre denne oppførselen. Bruk: <ul> <li><b>Shift</b> til å rulle i teksten i denne enheten,</li> <li><b>Ctrl+Shift</b> til å gå til forrige eller neste uklare enhet,</li> <li><b>Ctrl</b> til å gå til forrige eller neste uklare ikke-tomme enhet,</li> <li><b>Alt</b> til å gå til forrige eller neste uoversatte enhet.</li> </ul> Når dette er slått av ruller musehjulet innen teksten i gjeldende oversettelsesenhet.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
nb: Musehjulet går til forrige eller neste oversettelsesenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
nb: Sett status automatisk til «godkjent» ved redigering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
nb: Satt til 2 for å slå av ordfullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
nb: Minste ordlengde for ordfullføring

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
nb: Slå av ordfullføring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
nb: Oppgi persondata og informasjon om oversettelseslaget. Denne informasjonen brukes når filhodet oppdateres i oversettelsesfilene.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
nb: Standardspråk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
nb: Navnet ditt på engelsk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
nb: Skriv inn for- og etternavnet ditt på engelsk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
nb: E-postadressen til oversettelseslaget

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
nb: Skriv inn e-postadressen til oversettelseslaget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
nb: Språket du oversetter til

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
nb: Velg standardspråket du skal oversette til

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
nb: Skriv inn din e-postadresse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
nb: Skriv inn din e-postadresse, så den kan vises i filhodet i oversettelsesfilene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
nb: Navnet ditt på ditt eget språk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
nb: Skriv inn for- og etternavnet ditt på ditt eget språk og med ditt eget alfabet (ikke transkribert).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
nb: Lokalisert navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
nb: Hvis det er krysset av her, hentes det forslag fra oversettelsesminnet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
nb: Hvis dette er avkrysset, vil programmet hente oversettelsesminnet så snart du åpner fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
nb: Hent forslag fra oversettelsesminnet straks du åpner en fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
nb: Høyeste antall forslag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
nb: Velg høyeste antall forslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
nb: Du kan endre høyeste antall forslag. Standardvalget er 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
nb: Oppdater / legg til redigerte oppføringer i oversettelsesminnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
nb: Legg åpnede filer til automatisk i oversettelsesminnet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
nb: Syntaks

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
nb: Snarvei:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
nb: Vanligvis &, men det kan også være «_» (i GTK-prosjekter) eller «~».

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
nb: Oppmerking::

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
nb: Regulært uttrykk for oppmerking. Det blir brukt for å finne tekster i oversettelsesminnet og for funksjonen «Sett inn merke».
    
    En standardverdi (som passer for XML-baserte tekster) er:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Regulære uttrykk blir bare brukt for PO-filer i gettext-format, siden XLIFF-formatet har egne måter å vise oppmerking på.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
nb: Stier

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
nb: Malmappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
nb: Vanligvis er et oversettelsesprosjekt en del av et prosjekt
    som har som mål å oversette de samme tekstene til flere språk.
    
    Velg adressen til mappa som inneholder tomme oversettelsesfiler,
    altså filer som ikke er oversatt til noe språk, og som gjelder
    for alle underprosjektene.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
nb: Grenmappe:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
nb: Denne innstillingen er for Synk-modus.
    
    Synk-modus kan brukes til å endre oversettelse for to
    grener samtidig.
    
    Sett dette til stien som tilsvarer rotmappa til grenprosjektet,
    pg Sekundær synk-visning vil automatisk åpne filer fra grenen.
    Hver gang du nå endrer i filer i hovedgrenen blir de 
    automatisk replikert til grenen (naturligvis bare hvis
    den inneholder den samme engelske strengen).
    
    Se i dokumentasjonen for flere detaljer.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
nb: Mappe for andre oversettelser

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
nb: Sett dette til stien til en mappe med struktur som likner rotmappen.
    
    Hver gang en oversettelsesfil åpnes, så blir det lett etter en tilsvarende fil i mappa Alternative oversettelser
    og hvis den finnes, så blir den brukt i visningen Alternative oversettelser.
    
    Du vil antakelig bruke oversettelser til et annet språk (dvs, et annet delprosjekt) som ligger nær ditt eget.
    Du kan også bruke oversettelser fra et annet delprosjekt enten straks, eller få dem forhåndsoversatt til ditt språk
    maskinelt.
    
    Se i dokumentasjonen etter mer detaljer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
nb: Rolle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
nb: Oversetter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
nb: Korrekturleser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
nb: Godkjenner

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
nb: Ordliste:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
nb: Målspråk::

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
nb: Prosjekt-ID-en blir brukt til å skille mellom oversettelsesminnene til helt ulike prosjekter og språk.
    
    Hvis du har flere prosjekter for oversettelse av KDE-programmer (når programmene for
    eksempel ligger i forskjellige pakkebrønner), bør du bruke samme ID for alle prosjektene.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
nb: Målspråket til prosjektet.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
nb: E-postliste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
nb: Dette er hovedinnstillingen. Sett denne til adressen til mappa som inneholder
    oversettelsesfilene til prosjektet (eller et underprosjekt for målspråket).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
nb: Rotmappe:

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
nb: Språk

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
nb: Grunnmappe for PO-filer (oversettelser)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
nb: Grunnmappe for POT-filer (maler som skal oversettes)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
nb: Prosjektordliste

[ctx: @title:column File name]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
nb: Graf

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
nb: Totalt

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
nb: Oversatte

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
nb: Ikke klar

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
nb: Ikke oversatte

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
nb: Siste oversettelse

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
nb: Malversjon

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
nb: Siste oversetter

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
nb: Prosjektoversikt

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
nb: <html>Du trenger ikke være en programutvikler for å være med i KDE-laget. Du kan bli med i de nasjonale lagene som oversetter programgrensesnitt. Du kan lage bilder, temaer, lyder og forbedret dokumentasjon. Du bestemmer!<br /> <br /> Besøk <a href="%1">%1</a> for å finne opplysninger om noen prosjekter du kan delta i.<br /> <br /> Hvis du trenger med informasjon eller dokumentasjon, så finner du det du trenger på <a href="%2">%2</a>.</html>

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
nb: Åpne prosjekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
nb: Bare forrige mal

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
nb: Bare neste mal

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
nb: Bare forrige oversatte

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
nb: Bare neste oversatte

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
nb: Åpne

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
nb: Legg til oversettelsesminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
nb: Søk i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
nb: Søk i filer (også i maler)

[ctx: @title:column]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @title:column]
en: Source language
nb: Kildespråk

[ctx: @title:column]
en: Target language
nb: Målspråk

[ctx: @title:column]
en: Pairs
nb: Par

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
nb: Unike kildeoppføringer

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
nb: Unike oversettelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
nb: Tilkobling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
nb: Databasenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
nb: Vert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
nb: Bruker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
nb: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
nb: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nb: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
nb: Databasetype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
nb: Innhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
nb: Kildespråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
nb: Regulært uttrykk for oppmerking:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
nb: Snarveg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
nb: Opprett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
nb: Legg til data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
nb: Legg til data fra TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
nb: Eksporter til TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
nb: Fjern

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
nb: Falsk venn

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
nb: Kvalitetssikring

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
nb: Legg til

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
nb: Søkeuttrykk for kildeteksten.
    Trykk «Enter» for å starte søket.
    Trykk Ctrl+L for å gå til dette.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
nb: Vis resultater som ikke passer med det regulære uttrykket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
nb: Filfilter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
nb: Bare vis resultater fra filer med en adresse som passer med filfilteret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
nb: Spørresyntaks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
nb: Leser alle prosjektfiler inn i oversettelsesminnet og oppdaterer gamle oppføringer. Denne prosessen går i bakgrunnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
nb: &Søk gjennom prosjektfiler på nytt

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
nb: Oversettelsesminner

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
nb: Velg den mappa du vil søke gjennom

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
nb: Nytt oversettelsesminne

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
nb: Egenskaper for oversettelsesminne

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
nb: Velg den TMX-fila du vil importere til den valgte databasen

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
nb: Velg den TMX-fila du vil eksportere den valgt databasen til

en: Adding files to Lokalize translation memory
nb: Legg inn åpnede filer i oversettelsesminnet

en: Substring
nb: Deltekst

en: Google-like
nb: Som Google

en: Wildcard
nb: Jokertegn

en: Space is AND operator. Case insensitive.
nb: Mellomrom fungerer som OG-operator. Ikke skill mellom store og små bokstaver.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
nb: Som i skallet (* og ?). Skill mellom store og små bokstaver.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
nb: Oversettelsesminne

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
nb: I alt: %1 (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
nb: Dobbeltklikk på et ord for å sette det inn i oversettelsene

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
nb: Fyller ut grovoversettelsen

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
nb: Grovoversettelsen er fullført.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
nb: Fant ingen forslag med nøyaktige treff.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
nb: Grovoversettelsen er fullført

[ctx: @title]
en: Batch translation
nb: Grovoversettelse

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
nb: Grovoversettelsen er planlagt.

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
nb: denne

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
nb: Fil: %1<br />Lagt til dato: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
nb: <br />Dato sist endret: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
nb: <br /> Sist endret av: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
nb: <br />finnes ikke lenger i fila

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
nb: <html>Er du sikker på at du vil fjerne denne oppføringa:<br /> <i>%1</i><br />  fra oversettelsesminne %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
nb: Fjerne fra oversettelsesminnet

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
nb: Fjern denne oppføringa

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
nb: Fjern fil som inneholder denne oppføringa

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
nb: Bruk forslag fra oversettelsesminnet

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
nb: Hent tekst fra skjermelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
nb: <html>
    <p align="justify">For å gjøre oversettelse av KDE enklere kan Lokalize hente inn tekster fra brukergrensesnittene til programmene og søke etter oversettelsesfiler som inneholder tekstene.</p>
    <p align="justify">Når dette er slått på, kan en hente inn en tekst ved å midtklikke på et element i et programgrensesnitt. Etter at det er gjort, bytt til Lokalize-vinduet og velg oppføringen som inneholder denne teksten. Selv om flere filer kan inneholde den samme teksten, vil den riktige bli valgt i de fleste tilfeller.</p>
    <p align="justify">Husk at du må ha et oppdatert oversettelsesminne som inneholder alle oversettelsesfilene for at denne funksjonen skal virke.</p></html>>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
nb: Ved midtklikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
nb: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
nb: Søk etter grensesnitt-elementteksten i oversettelsesminnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
nb: Kopier grensesnitt-teksten til utklippstavla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
nb: Spørring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
nb: Autospørring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
nb: Forhåndshent for neste uoversatte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
nb: Forhåndshent

en: Web Queries
nb: Nettsøk

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
nb: Erstatt tekst

en: no spellcheck available
nb: Ingen stavekontroll tilgjengelig

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
nb: Kopier kilden til oversettelsen
