lokalize - en to nds translation catalogue (384 entries)

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
nds: Tweet-Översetten

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
nds: Herkomst: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
nds: Tweet-Översetten bruken

en: no
nds: Nee

en: yes
nds: Jo

[ctx: @title:column]
en: Source
nds: Born

[ctx: @title:column]
en: Target
nds: Översetten

[ctx: @title:column]
en: Approved
nds: Beglöövt

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
nds: Bineereenheiten

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
nds: De Datei fastleggen

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
nds: Borndatei bruken

en: New
nds: Nieg

en: Needs translation
nds: Översetten deit noot

en: Needs full localization
nds: Heel Översetten deit noot

en: Needs adaptation
nds: Topassen deit noot

en: Translated
nds: Översett

en: Needs translation review
nds: Översetten-Nakiek deit noot

en: Needs full localization review
nds: Heel Översetten-Nakiek deit noot

en: Needs adaptation review
nds: Topass-Nakiek deit noot

en: Final
nds: Ennverschoon

en: Signed-off
nds: Afsegent

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
nds: Start vun den Poor-Beteker

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
nds: Enn vun den Poor-Beteker

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
nds: Alleen-Beteker

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
nds: Isoleert Beteker

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
nds: Mark

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
nds: Allmeen Koppel-Platzholler

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
nds: Ünnerfleten

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
nds: Allmeen Platzholler

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
nds: Start vun den Poor-Platzholler

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
nds: Enn vun den Poor-Platzholler

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
nds: Afkörten

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
nds: Afkört Form: En Utdruck, de na't Weglaten vun jichtenseen Deel vun den Orginaalutdruck rutkummt, man dat sülve bedüden deit.

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
nds: Afkörten: En afkört Form vun en eenfach Utdruck, de bi't Weglaten vun en Reeg vun sien Bookstaven rutkummt (a.B. "Afk." för "Afkört")

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
nds: Akronüm: En afkört Form vun en Utdruck mit mehr as een Woort, tosamensett ut en poor vun sien Bookstaven, so dat en Tekenkeed rutkummt, de sik snacken lett (a.B. "RADAR" ut "RAdio Detecting And Ranging")

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
nds: Ansnacken: En Egennaam, a.B. de Naam vun en Agentuur oder en anner sülvststahn Eenheit

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
nds: Tosamensetten: En wedderhaalt vörkamen Kombinatschoon, de en Tosamentrecken utmaakt. Ehr Delen mööt tosamen binnen en Utseggen oder en Reeg vun Utseggen vörkamen, wenn ok nich nödig direktemang blangenanner.

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
nds: Allmeen Naam: En Synonüm för en wetenschaplich Utdruck, de bi't normale Diskereren in en Spraak bruukt warrt

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
nds: Datum un/oder Tiet

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
nds: Glieken: En Utdruck, de angifft, twee mathmaatsche Utdrück sünd liek, wat a.B. mit dat Liekheit-Teken (=) wiest warrt, oder de een warrt den annern mit en liek Teken towiest

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
nds: Langform: De Utdruck, för den dat en afkört Form gifft, heel weddergeven

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
nds: Formel: Tallen, Symbolen un anner liek Tekens, mit de en Saak tosamenfaat weddergeven warrt, so as en mathemaatsch oder en cheemsch Formel

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
nds: Leedutdruck: De Konzeptbenömen, de as Överschrift för en Terminologie-Indrag utsöcht wöör

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
nds: Initschalismus: En afkört Form vun en Utdruck, de ut en poor vun de Anfangbookstaven besteiht vun en Mehrwöör-Utdruck oder vun de Utdruck-Elementen, de en tosamensett Utdruck formen doot, wenn de Bookstaven enkelt utspraken warrt (a.B.: »INS«  för »Instituut för de Nedderdüüschte Spraak«)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
nds: Intenatschonaal wetenschaplich Utdruck: En Utdruck, de Deel is vun en internatschonaal wetenschaplich Benömen vun en tostännig wetenschaplich Institutsjoon

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
nds: Internatschonalismus: En Utdruck, de de sülve oder en bannig liek orthograafsch oder phoneemsch Form in vele Spraken hett

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
nds: Logisch Utdruck: En Utdruck, de en Idee weddergifft, de op mathemaatsch oder logisch Betöög opbuut, so as Utsagen vun Nichgliekheit, fastleggt Betöög, boolsch Operatschonen usw.

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
nds: Materiaalpleegeenheit: En Eenheit för't Beluern vun Objekten

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
nds: Naam

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
nds: Meist-Synonüm: En Utdruck, de de sülve oder en bannig liek Idee as en anner Utdruck ut de sülve Spraak weddergifft, man de sik bloots binnen wiss Kontexten uttuschen laat un bi anner nich

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
nds: Deelnummer: En eenkennig alfanumeersch Beteker, de en Objekt binnen en Herstellsysteem towiest is

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
nds: Seggwies

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
nds: Snack: En Koppel ut twee oder mehr Wöör, de en Eenheit formen doot, de ehr Bedüden sik nich ut de Wöör alleen utklamüstern lett

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
nds: Schuult: De so markeerte Text schall nich översett warrn

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
nds: Romaniseert Form: En Form vun en Utdruck, de bi't Överdregen vun nich-latiensch Schriefsystemen na't latiensche Alfabeet rutkummt

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
nds: Deel: De markeerte Text gifft en Deel wedder

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
nds: Fast Utdruck: En fast, egenstännig Utdruck

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
nds: Kortform: En Afwanneln vun en Mehrwöör-Utdruck, de weniger Wöör hett as de hele Utdruck (a.B.: »Den hilligen Jan sien Orden« ansteed »De Orden vun den hilligen Sünt Jan sien Spitaal to Jerusalem«)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
nds: Lagerpleegeenheit: En Element vun den Lagerbestand, dat vun en eenkennig alfanumeersch Beteker benöömt warrt, de en Objekt binnen en Lagerkuntrullsysteem towiest warrt

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
nds: Standardtext: En fast, sik wedderhalen Textblock

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
nds: Symbool: En Beteker ut Bookstaven, Tall- oder Bildtekens, oder jichtenseen Tosamensetten dor vun, för en Idee

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
nds: Synonüm: En Utdruck, de de sülve oder en bannig liek Idee weddergifft as de Hööftindrag vun en Utdruck-Indrag

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
nds: Synonüm Seggwies: En Snack in en Spraak, de den sülven semantschen Inholt as en anner Seggwies binnen disse Spraak weddergeven deit

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
nds: Utdruck

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
nds: Transskribeert Form: En Form vun en Utdruck, de bi't Överdregen vun een Schriefsysteem sien Bookstaven na en anner Schrievsysteem rutkummt, wenn bi't Överdregen de Utspraak vun de ümwannelten Bookstaven in'n Vörgrund steiht

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
nds: Translitereert Form: En Form vun en Utdruck, de bi't Överdregen vun een alfabeetsch Schriefsysteem sien Bookstaven nau fastleggt Bookstaven vun en anner alfabeetsch Schrievsysteem rutkummt

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
nds: Besneden Utdruck: En afkört Form vun en Utdruck, bi den een oder mehr Elementen oder Sülven weglaten sünd (a.B. den Naam »Lisa« ansteed »Elisabeth«)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
nds: Variant: Een vun de Speeloorden vun en Utdruck

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
nds: Infögen

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
nds: Wegdoon

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
nds: Beglöven an-/utmaken

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
nds: Betekers infögen

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
nds: Betekers wegdoon

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
nds: Notiz maken

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
nds: Warkafloop-Afsnitt tofögen/opfrischen

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
nds: Översetten-Liekweertigkeit instellen

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
nds: Text mit Betekers wegmaken

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
nds: Text mit Betekers infögen

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
nds: Översetten-Eenheiten

en: Reset individual filter
nds: Enkelt Filter torüchsetten

en: Case insensitive
nds: Op Groot- un Lüttschrieven kieken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
nds: Tastkombinatschoon-Marken övergahn

en: Ready
nds: Fardig

en: Non-ready
nds: Twiefelhaftig

en: Non-empty
nds: Nich leddig

en: Empty
nds: Leddig

en: Changed since file open
nds: Datei na't verleden Opmaken ännert

en: Unchanged since file open
nds: Datei na't verleden Opmaken nich ännert

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
nds: Eenfach

[ctx: @title:inmenu]
en: States
nds: Tostänn

[ctx: @title:column]
en: Entry
nds: Indrag

[ctx: @title:column Original text]
en: Source
nds: Born

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
nds: Översetten

[ctx: @title:column]
en: Notes
nds: Anmarken

[ctx: @title:column]
en: Context
nds: Kontext

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
nds: Översettenstatus

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
nds: Fardig

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
nds: Nich översett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
nds: Teelspraak:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
nds: Bewerken

[ctx: @title actions category]
en: File
nds: Datei

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
nds: Stüern

[ctx: @title actions category]
en: Editing
nds: Bewerken

en: Synchronization 1
nds: Synkroniseren 1

en: Synchronization 2
nds: Synkroniseren 2

en: Translation Memory
nds: Översettenspieker

[ctx: @title actions category]
en: Glossary
nds: Begreeplist

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
nds: Beglöövt

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
nds: Leddig maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
nds: Beteker infögen

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
nds: Nakamen Beteker infögen

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
nds: Kompletteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
nds: Mit best Klookschriever-Vörslag utwesseln

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
nds: &Nakamen

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
nds: &Verleden

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
nds: &Eerst Indrag

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
nds: &Lest Indrag

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
nds: Verleden översett, man twiefelhaftig

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
nds: Nakamen översett, man twiefelhaftig

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
nds: Fokus op de Översetteneenheiten-Ansicht ehr Söökreeg

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
nds: All akraat Vörslääg infögen

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
nds: All akraat Vörslääg infögen un twiefelhaftig maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
nds: Datei för't Synkroniseren/Tosamenföhren opmaken

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
nds: Kataloog opmaken, de mit de aktuell/nabildt Basisdateiännern tosamenföhrt warrn schall

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
nds: Verleden Indrag, de binnen de Datei, de tosamenföhrt warrn schall, en anner Översetten bargt, leddig Översetten binnen den Tosamenföhr-Born inslaten.

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
nds: Nakamen Indrag, de binnen de Datei, de tosamenföhrt warrn schall, en anner Översetten bargt, leddig Översetten binnen den Tosamenföhr-Born inslaten.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
nds: Vun Tosamenföhr-Born koperen

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
nds: All nieg Översetten koperen

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
nds: Dit ännert bloots leddig un twiefelhaftig Indrääg binnen de Basisdatei

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
nds: Na Tosamenföhr-Born koperen

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
nds: Datei för Tweet-Synkroniseren opmaken

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
nds: Dit ännert bloots leddig Indrääg

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
nds: Dat Dokment barg nich sekerte Ännern.
    Wullt Du Dien Ännern sekern oder wegsmieten?

[ctx: @title:window]
en: Warning
nds: Wohrschoen

[ctx: @title]
en: Error
nds: Fehler

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
nds: Jump na Indrag

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
nds: Indragnummer ingeven:

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
nds: Nakiek nödig

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
nds: Översett

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
nds: Afsegent

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
nds: Beglöövt

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
nds: Översetten afslaten (man en Nakiek deit villicht noch noot)

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
nds: Indrag heel un Deel översett

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
nds: Wöör Borntext: %1<br/>Wöör Teeltext: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
nds: Wöörtall

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
nds: Utwesseln

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
nds: Lokalize is bi't Enn vun't Dokment ankamen. Wullt Du an'n Anfang wiedermaken?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
nds: Klookschriever

en: Lokalize has finished spellchecking
nds: Lokalize hett de Schriefwies dörkeken

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
nds: &Begreeplist

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
nds: Ö&versettenspieker

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nds: &Gahn

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
nds: S&ynkroniseren

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
nds: &Tweet-Synkroniseer-Born

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
nds: &Warktüüchansichten

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
nds: Twiefelhaftig:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
nds: Nich översett:

[ctx: @action]
en: Hide
nds: Versteken

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
nds: Striep: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
nds: <qt><p><b>Orginaal-Tekenkeed</b></p>
    <p>Disse Deel vun't Finster wiest dat Orginaal
    vun den opstunns wiesten Indrag.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
nds: Mehrtallform %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
nds: Ahn Reegümbröök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
nds: Ümdreihen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
nds: Born:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
nds: Söökutdruck för Teelspraak-Deel.
    Drück de Ingaavtast, wenn Du de Söök anfangen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
nds: Översetten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
nds: &Söken

[ctx: @title:column]
en: File
nds: Datei

en: Copy source to clipboard
nds: Born na Twischenaflaag koperen

en: Copy target to clipboard
nds: Teel na Twischenaflaag koperen

en: Open file
nds: Datei opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
nds: Betekers övergahn

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
nds: Betekers övergahn

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
nds: Tastkombinatschoon-Marken övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
nds: Notizen insluten

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
nds: Themenfeld

[ctx: @title:window]
en: Glossary
nds: Begreeplist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
nds: Engelsch Synonümen (Dubbelklicken för't Bewerken):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remEngTerm) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remTargetTerm)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
nds: Tohören Teelspraak-Synonümen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
nds: Themenfeld:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
nds: Na't Tofögen vun en nieg Indrag drück de Ingaavtast, dormit de Ännern övernahmen warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
nds: Definitschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
nds: Henwies: Een Begreeplist-Indrag höört nau een Utdruck to, nich Woort/Woortreeg.
    
    Dat heet, dat verscheden Indrääg mit de sülven Wöör/Woortregen anner Bedüden hebben köönt.

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
nds: Keen SQLite-Modulen för Qt funnen. De Översettenspieker funkscheneert nich.

en: No SQLite module available
nds: Keen SQLite-Moduul verföögbor

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
nds: Översettenspieker

[ctx: @title actions category]
en: Project
nds: Projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
nds: Begreeplist

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
nds: Disse Dateien laat sik nich opmaken:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
nds: &Projekt

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
nds: Reeknerünnerstütt Översettensysteem.
    Al översett Mellen nich nochmaal översetten.

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
nds: Hett dat Utwickeln as Deel vun't "Summer of Code"-Programm vun Google ünnerstütt.

en: Translate-toolkit
nds: Översetten-Warktüüch

en: provided excellent cross-format converting scripts
nds: hett bannig deegt Formaat-Wannelskripten praatstellt

en: project tree merging translation+templates
nds: Tosamenföhren vun Översetten un Vörlagen binnen Projektboom

en: bug fixing patches
nds: Fehlerricht-Kodeplasters

en: testing and bug fixing
nds: Utproberen un Fehlerrichten

en: patches
nds: Kodeplasters

en: XLIFF improvements
nds: XLIFF-Verbetern

en: Do not scan files of the project.
nds: Dat Projekt sien Dateien nich dörkieken

en: Load specified project.
nds: Angeven Projekt laden

en: Document to open
nds: Dokment, dat Du opmaken wullt

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
nds: Ännern in Översetten annehmen

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
nds: All nieg Översetten annehmen

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
nds: Eerst Synkroniseren

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
nds: Tweet-Synkroniseren

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
nds: Fehler bi't Opmaken vun de Datei <filename>%1</filename> för't Synkroniseren, Fehler op Reeg: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
nds: Verscheden Indrääg: %1
    Indrääg ahn Drepers: %2

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
nds: <b>Korttiet-Notizen:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
nds: <b>Afsnitt:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
nds: <br><b>Dateien:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
nds: <br><b>Kontext:</b><br>

[ctx: @info:label]
en: From:
nds: Vun:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
nds: Leddig Notiz sekern, wenn Du ehr wegmaken wullt

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
nds: Autor vun disse Notiz

en: Ctrl+Enter
nds: Strg+Ingaav

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
nds: <b>Notizen:</b>

[ctx: @title:column]
en: Date
nds: Datum

[ctx: @title:column]
en: Process
nds: Perzess

[ctx: @title:column]
en: Company
nds: Sellschap

[ctx: @title:column]
en: Person
nds: Persoon

[ctx: @title:column]
en: Tool
nds: Warktüüch

en: Translation
nds: Översetten

en: Review
nds: Nakiek

en: Approval
nds: Beglöven

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
nds: Afsneed bewerken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
nds: Översetternaam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
nds: Översetternaam op Engelsch

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
nds: Plattdüütsch Naam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
nds: Översetternaam op Platt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
nds: Översetter-Nettpostadress

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
nds: Standard-Spraakkode för nieg Projekten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
nds: Standard-Nettpostlist för nieg Projekten

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
nds: Schriftoort för Mellen

[ctx: @title:tab]
en: Identity
nds: Identiteet

[ctx: @title:tab]
en: General
nds: Allmeen

[ctx: @title:tab]
en: Editing
nds: Bewerken

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
nds: Utsehn

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
nds: Översettenspieker

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
nds: Du wullt en Funkschoon bruken, för de en laadt Projekt noot deit. Wullt Du en nieg Projekt opstellen, oder en vörhannen Projekt opmaken?

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
nds: Verwiedert

[ctx: @title:tab]
en: Personal
nds: Persöönlich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
nds: Editorschriftoort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
nds: Editorschriftoort ännern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
nds: Köör en nieg Schriftoort för dat Rebeet, binnen dat Du de översett Mellen schriffst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
nds: Mellenstatus-LEDs wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
nds: Wenn anmaakt, wiest LEDs de Mellen ehr Status: "Twiefelhaftig", "Nich översett" oder "Fehlerhaftig". Wenn utmaakt, warrt keen LEDs wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
nds: LEDs för't Wiesen vun de Tostänn "Twiefelhaftig" un "Nich översett", un de Blinker-Striep

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
nds: Maakt dit an, wenn Du Freetekens an't Tekenkeed-Enn wiest hebben wullt (wat faken wichtig is, wenn de Tekenkeed op de Bruker-Böversiet wiest oder mit anner Tekenkeden tosamenföögt warrt).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
nds: Freetekens an't Enn rutheven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
nds: Wenn anmaakt, geiht dat Muusrad na de verleden oder nakamen Översetteneenheit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
nds: <html>Is disse Optschoon anmaakt, kannst Du mit dat Muusrad na de verleden oder nakamen Översetteneenheit wesseln (ahn Sünnertasten). Mit Sünnertasten ännert sik dit Bedregen. Bruuk dat Rad tosamen mit<ul><li><b>Ümschalttast</b>, wenn Du de aktuelle Översetteneenheit rop- oder daalrullen wullt,</li><li><b>Strg+Ümschalttast</b>, wenn Du na de verleden oder nakamen nich leeste Översetteneenheit gahn wullt,</li><li><b>Strg</b>, wenn Du na de verleden oder nakamen nich leddige twiefelhaftige Översetteneenheit gahn wullt,</li><li><b>Alt</b>, wenn Du na de verleden oder nakamen nich översett Översetteneenheit gahn wullt.</li></ul>Is dit utmaakt, rullt dat Muusrad den Text vun de aktuelle Översetteneenheit.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
nds: Muusrad wesselt na verleden oder nakamen Översetteneenheit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
nds: Bi't Bewerken automaatsch beglöven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
nds: Instellen "2" maakt Woortkompletteren ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
nds: Lüttst Woortlängde för Woortkompletteren

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
nds: Woortkompletteren utmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
nds: Giff Dien Identiteet un Informatschonen över Dien Översetterkoppel in. Disse Informatschonen warrt bi't Dateikopp-Opfrischen bruukt.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
nds: Standardspraak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
nds: Dien Naam, op Engelsch

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
nds: Bitte hier Dien Naam un Tonaam op engelsch ingeven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
nds: Dien Översetterkoppel sien Nettpostadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
nds: De Nettpostadress vun Dien Översetterkoppel sien Nettpostlist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
nds: Spraak, na de översett warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
nds: Standardspraak för de Översetten fastleggen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
nds: Dien Nettpostadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
nds: Dien Nettpostadress, de tosamen mit Dien Naam in'n Dateikopp wiest warrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
nds: Dien Naam in Dien Moderspraak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
nds: Dien Vör- un Tonaam in Dien Spraak un Dien Spraakalfabeet

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
nds: Naam in't Orginaal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
nds: Översettenspieker-Vörslääg halen, wenn anmaakt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
nds: Wenn dit anmaakt is, leest dat Programm direktemang bi't Opmaken vun en Datei den Översettenspieker in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
nds: Översettenspieker-Vörslääg bi't Dateiopmaken vörweghalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
nds: Hööchsttall vun Vörslääg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
nds: Hööchsttall vun Vörslääg fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
nds: Bewerkt Indrääg na Översettenspieker tofögen/opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
nds: Opmaakt Dateien automaatsch na Översettenspieker inlesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
nds: Schriefwies

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
nds: Tastkombinatschoon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
nds: Normalerwies "&", man bi GTK-Programmen ok "_"

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
nds: Schriftsatz-Marken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
nds: Reguleer Utdruck för Schriftsatz-Betekers, warrt bruukt bi't Söken binnen den Översettenspieker un bi't Infögen vun Betekers.
    
    De Standardweert (för op XML opbuut Texten) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    De Utdruck warrt bloots bi Gettext-PO-Dateien bruukt, XLIFF hett sien egen Metood för Textsatz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
nds: Ornern

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
nds: Vörlaagdateien-Orner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
nds: Normalerwies is en Översettenprojekt en Deel vun en Projekt,
    dat Texten na vele Spraken översett.
    
    Hier bitte den Padd na den Orner ingeven, de de leddigen
    Översettendateien (Dateien ahn all Översetten) bargt, de all
    Deelprojekten tosamen as Vörlagen bruukt.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
nds: Telgorner:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
nds: Disse Instellen is för den Synkroonbedrief.
    
    Mit den Synkroonbedrief laat sik twee Telgen ehr Översetten op
    eenmaal ännern.
    
    Hier bitte den Padd na den Wörtelorner vun't Telgprojekt ingeven,
    de Tweet-Synkroniseren-Ansicht maakt denn automaatsch Dateien
    ut dissen Telg op. Ännerst Du Dateien ut den Hööfttelg, warrt se automaatsch
    na den annern Telg överdragen (för den sülvigen Text, kloor).
    
    Kiek binnen de Dokmentatschoon, wenn Du mehr weten wullt.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l6)
en: Alternate translations folder:
nds: Anner-Översetten-Orner:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
nds: Hier bitte den Padd na en Orner mit en liek Struktuur as de Wörtelorner ingeven.
    
    Maakst Du en Översettendatei op, warrt na en tohören Datei binnen den Anner-Översetten-Orner söcht un,
    wenn se funnen warrt, för de Anner-Översetten-Ansicht bruukt.
    
    Goot sünd Översetten vun en anner Teelspraak (vun en anner Ünnerprojekt), de liek to Dien egen Spraak is.
    Du kannst ok de Översetten vun en anner Ünnerprojekt direktemang bruken, oder se automaatsch vöröversetten laten.
    
    Kiek man binnen de Dokmentatschoon, wenn Du mehr weten wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
nds: Funkschoon:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
nds: Översetten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
nds: Nakiek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
nds: Beglöver

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
nds: Begreeplist:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
nds: Teelspraak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
nds: De Projekt-ID scheedt afsluuts verscheden Projekten un Spraken.
    
    Wenn Du a.B. en Reeg Projekten för KDE-Översetten hest (se warkt binnen
    verscheden Archiven), kannst Du de sülve ID för all disse Projekten bruken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
nds: Teelspraak för't Projekt

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
nds: Nettpostlist:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
nds: Hier bitte den Padd na den Orner mit Översettendateien för
    Dien Projekt (oder Ünnerprojekt för Dien Teelspraak) ingeven.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
nds: Wörtelorner:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
nds: Projekt

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
nds: Spraak

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
nds: Basisorner för PO-Dateien (Översetten)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
nds: Basisorner för POT-Dateien (Översettenvörlagen)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
nds: Projektbegreeplist

[ctx: @title:column File name]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
nds: Diagramm

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
nds: Tosamen

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
nds: Översett

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
nds: Nich översett

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
nds: Verleden Översetten

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
nds: Vörlaag-Revischoon

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
nds: Verleden Översetter

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
nds: Opmaken

[ctx: @action:inmenu]
en: Add to translation memory
nds: Na Översettenspieker tofögen

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
nds: Aktuell: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
nds: Tosamen: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
nds: Twiefelhaftig: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
nds: Nich översett: %1

[ctx: @title:column]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @title:column]
en: Source language
nds: Bornspraak

[ctx: @title:column]
en: Target language
nds: Teelspraak

[ctx: @title:column]
en: Pairs
nds: Poren

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
nds: Eensoortet Orginaalindrääg

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
nds: Eensoortet Översetten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
nds: Verbinnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
nds: Datenbanknaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
nds: Reekner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
nds: Bruker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
nds: Passwoort:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
nds: Lokaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
nds: Datenbanktyp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
nds: Inholt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
nds: Bornspraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
nds: Reguleer Utdrück markeren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
nds: Tastkombinatschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
nds: Opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
nds: Daten tofögen

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
nds: Leeg Macker

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
nds: Gööd pröven

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
nds: Tofögen

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
nds: Söökutdruck för Bornspraak-Deel.
    Drück de Ingaavtast, wenn Du de Söök anfangen wullt.
    Drück Strg+L, wenn Du dit Stüerfinster opmaken wullt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
nds: Resultaten wiesen, op de de Söökutdruck nich passt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
nds: Bloots Resultaten ut Dateien wiesen, op de dat angeven Muster passt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
nds: Leest all Projektdateien na den Översettenspieker in, ole Indrääg warrt opfrischt. Dat Dörkieken speelt sik in'n Achtergrund af.

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
nds: Översettenspiekers

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
nds: Orner utsöken, den Du dörkieken wullt

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
nds: Nieg Översettenspieker

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
nds: Översettenspieker-Egenschappen

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
nds: TMX-Datei utsöken, de Du na de utsöchte Datenbank importeren wullt

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
nds: TMX-Datei utsöken, na de Du de utsöchte Datenbank exporteren wullt

en: Adding files to Lokalize translation memory
nds: Dateien na den Lokalize-Översettenspieker tofögen

en: TM
nds: ÖS

en: Space is AND operator. Case insensitive.
nds: Freeteken is AND-Operater, kiekt op Groot- un Lüttschrieven

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
nds: Konsool-Platzhollers (* un ?), kiekt op Groot- un Lüttschrieven

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory
nds: Översettenspieker

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
nds: Dubbelklick op jichtenseen Woort, dat na de Översetten inföögt warrn schall

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
nds: Bültöversetten-Spiekerfüllen

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
nds: Bültöversetten wöör afslaten.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
nds: Keen akraat passen Översettenvörslääg funnen.

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
nds: Bültöversetten in Opdrag geven.

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
nds: disse

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
nds: Datei: %1<br />Toföögt: %2

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
nds: <html>Wullt Du den Indrag<br/><i>%1</i><br/>redig ut den Översettenspieker %2 wegmaken?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
nds: Översettenspieker-Indrag wegmaken

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
nds: Dissen Indrag wegmaken

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
nds: De Datei opmaken, de dissen Indrag bargt

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
nds: Vörslag ut Översettenspieker bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
nds: <html>
    <p align="justify">Dormit de KDE-Översetten eenfacher warrt, kann Lokalize ok Text ut Programm-Böversieden halen un em na Översetten dörsöken.</p>
    <p align="justify">Wenn anmaakt, lett sik dat mit en Middelklick op en nich-bewerkbor Böversiet-Element (Lüttprogramm) starten. Denn muttst Du na Lokalize torüchgahn, un en Indrag mit dissen Text utsöken. Ok wenn de Tekenkeed binnen de Dateien anners schreven is, warrt tomehrst de Richtige rutfunnen</p>
    <p align="justify">Beacht, dat Dien Översettenspieker op Stand is un all översett Dateien bargt, dormit dat klappt.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
nds: Akschoon bi Middelklick

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
nds: Keen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
nds: Översettenspieker na Böversiet-Elementtext dörkieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
nds: Böversiet-Elementtext na Twischenaflaag koperen

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
nds: Utsöcht Text binnen Översettenspieker nakieken

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
nds: Text utwesseln

en: no spellcheck available
nds: keen Klookschriever verföögbor

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
nds: Born na Teel koperen
