lokalize - en to ro translation catalogue (614 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
ro: Unelte

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
ro: Compilare .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
ro: Compilează .po și fă-l disponibil aplicațiilor

en: Gettext not found
ro: Gettext nu a fost găsit

en: Install gettext package for this feature to work
ro: Instalați pachetul gettext pentru a beneficia de această funcție

en: Updating from templates...
ro: Actualizare din șabloane...

en: Merge has been completed
ro: Combinarea traducerii s-a încheiat.

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
ro: Combinarea traducerii s-a încheiat.
    Data modificării șablonului: %1 (de %2 zile).

en: Merge failed.
ro: Combinarea traducerii a eșuat.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
ro: Nu poate fi găsit fișierul șablon pentru combinarea traducerii:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
ro: Fișier

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
ro: Actualizează fișierul din șablon

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
ro: Combină în ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
ro: Generează versiunea tradusă a documentului ODF

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
ro: Traduceri alternative

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
ro: Origine: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
ro: Utilizează traducere alternativă

en: no
ro: nu

en: yes
ro: da

[ctx: @title:column]
en: Source
ro: Sursă

[ctx: @title:column]
en: Target
ro: Destinație

[ctx: @title:column]
en: Approved
ro: Aprobat

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
ro: Unități binare

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
ro: Stabilește fișierul

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
ro: Utilizează fișier-sursă

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
ro: Toate fișierele susținute (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
ro: Nou

en: Needs translation
ro: Necesită traducere

en: Needs full localization
ro: Necesită localizare completă

en: Needs adaptation
ro: Necesită adaptare

en: Translated
ro: Traduse

en: Needs translation review
ro: Necesită revizuire

en: Needs full localization review
ro: Necesită localizare complet revizuită

en: Needs adaptation review
ro: Necesită adaptare revizuită

en: Signed-off
ro: Contrasemnat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
ro: Începutul marcajului împerecheat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
ro: Sfârșitul marcajului împerecheat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
ro: Marcaj independent

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
ro: Marcaj izolat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
ro: Marcator

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
ro: Înlocuitor generic pentru grup

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
ro: Flux secundar

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
ro: Înlocuitor generic

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
ro: Începutul înlocuitorului împerecheat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
ro: Sfârșitul înlocuitorului împerecheat

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
ro: abreviere

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
ro: formă prescurtată: un termen rezultat prin omiterea oricărei părți al termenului complet care desemnează același concept

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
ro: prescurtare: o formă prescurtată al unui termen simplu rezultat prin omiterea unor litere ale acestuia (de exemplu 'adj.' pentru 'adjectiv')

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
ro: acronim: o formă prescurtată al unui termen format din literele sau din segmentele inițiale ale altor cuvinte unite într-o secvență pronunțată silabic (de exemplu 'radar' pentru 'detectare și poziționare radio')

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
ro: apelare: un termen nume propriu ca de exemplu numele unei agenții sau a altor entități corespunzătoare

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
ro: colocație: o combinație de cuvinte recurente caracterizate prin coeziune astfel încât componentele colocației trebuie să reapară într-un enunț sau serie de enunțuri, chiar dacă nu sunt menținute necesar la o proximitate imediată între ele

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
ro: substantiv comun: sinonimul unui termen științific internațional care este utilizat în vorbirea curentă a unei limbi date

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
ro: data și/sau ora

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
ro: ecuație: o expresie utilizată pentru a reprezenta un concept bazat pe o declarație conform căreia două expresii matematice sunt, spre exemplu, egale precum identificate prin semnul egal (=), sau afectate una alteia printr-un semn similar

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
ro: formă extinsă: reprezentarea completă a unui termen pentru care există o formă abreviată

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
ro: formulă: numere, simboluri și alte semne utilizate pentru a exprima succint un concept, cum ar fi o formulă matematică sau chimică

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
ro: intrare principală: desemnarea unui concept ales pentru intitularea unei fișe terminologice

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
ro: inițialism: o formă abreviată a unui termen consistând în câteva din literele inițiale ale cuvintelor formând un termen complex sau elementele unui termen făcând parte dintr-un termen compus când aceste litere sunt pronunțate individual (ex: „SIDA” pentru „sindromul imunodeficienței dobândite”)

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
ro: termen științific internațional: termen ce face parte dintr-o nomenclatură științifică internațională adoptată de un organism științific corespunzător

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
ro: internaționalism: termen ce are aceeași sau aproape aceeași formă ortografică sau fonetică în multe limbi

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
ro: expresie logică: o expresie utilizată pentru a reprezenta un concept bazat pe relații matematice sau logice, precum declarațiile de inegalitate, relațiile de apartenență, operații Booleene, și similare

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
ro: unitate pentru gestiunea materialelor: o unitate pentru urmărirea unui obiect

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
ro: denumire

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
ro: sinonim apropiat: un termen care reprezintă același concept sau unul similar ca un alt termen din aceeași limbă, dar care este interschimbabil în anumite contexte și neaplicabil în altele

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
ro: număr de piesă: o desemnare alfanumerică unică afectată unui obiect într-un sistem de fabricare

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
ro: frază

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
ro: frazeologic: un grup de două sau mai multe cuvinte care formează o unitate, al cărui înțeles în mod frecvent nu poate fi dedus prin combinarea sensului cuvintelor care alcătuiesc fraza

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
ro: protejat: textul marcat nu trebuie tradus

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
ro: formă romanizată: forma unui termen rezultată din operația de conversie a sistemelor de scriere ne-latine la alfabetul latin

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
ro: segment: textul marcat reprezintă un segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
ro: sintagmă lexicală: o frază fixă lexicalizată

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
ro: formă scurtă: o variantă a unui termen complex care include mai puține cuvinte decât forma completă a termenului (ex: „Grupul celor douăzeci și patru” pentru „Grupul interguvernamental al celor douăzeci și patru în afaceri monetare internaționale”)

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
ro: unitate pentru gestionarea stocului: un element de inventar identificat printr-o desemnare alfanumerică unică atribuită unui obiect într-un sistem de control al inventarului

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
ro: text standard: partea fixă a unui text repetitiv

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
ro: simbol: desemnarea unui concept prin litere, numere, pictograme sau orice combinație a acestora

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
ro: sinonim: un termen care reprezintă același concept sau unul similar cu intrarea principală într-o intrare de termeni

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
ro: frază sinonimă: unitate frazeologică într-o limbă care exprimă același conținut semantic cu o altă frază din aceeași limbă

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
ro: termen

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
ro: formă transcrisă: forma unui termen rezultată dintr-o operație în care caracterele unui sistem de scriere sunt reprezentate cu caracterele altui sistem de scriere, ținând cont de pronunțarea caracterelor convertite

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
ro: formă transliterată: forma unui termen rezultată dintr-o operație în care caracterele unui sistem de scriere sunt reprezentate cu caracterele altui sistem de scriere

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
ro: formă trunchiată: forma abreviată a unui termen rezultată din omiterea unuia sau mai multor elemente sau silabe ale termenului (ex: „info” pentru „informații”)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
ro: variantă: una din formele alternative ale unui termen

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
ro: Inserare

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
ro: Ștergere

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
ro: (Dez)Activarea aprobării

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
ro: Inserare marcaj

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
ro: Ștergere marcaj

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
ro: Configurare note

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
ro: Actualizează/adaugă flux de fază

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
ro: Setarea de echivalență a traducerii

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
ro: Înlătură textul cu marcaj

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
ro: Inserează textul cu marcaj

en: separator for different-length string alternatives
ro: separator pentru alternative cu șiruri de lungimi diferite

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
ro: Valoarea precedentă a sursei, salvată de Gettext în timpul tranziției la un șablon POT nou

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
ro: Lipsește numele autorului

en: Your name:
ro: Sergiu Bivol,Florin Cătălin Russen,Cristian Oneț

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
ro: Lipsește email-ul autorului

en: Your email:
ro: sergiu@cip.md,cfrussen@yahoo.co.uk,onet.cristian@gmail.com

en: Previous source value, saved by lupdate tool
ro: Valoarea precedentă a sursei, salvată de unealta lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
ro: Unități de traducere

en: Quick search...
ro: Căutare rapidă...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
ro: Activat cu Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
ro: Acceptă expresiile regulate

en: options
ro: opțiuni

en: Reset individual filter
ro: Reinițializează filtrul individual

en: Case insensitive
ro: Insensibil la majuscule

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
ro: Ignoră marcajele acceleratorilor

en: Ready
ro: Gata

en: Non-ready
ro: Nerevizuit

en: Non-empty
ro: Nevid

en: Empty
ro: Vid

en: Changed since file open
ro: Modificat după deschiderea fișierului

en: Unchanged since file open
ro: Nemodificat după deschiderea fișierului

en: Same in sync file
ro: Aceleași în fișierul de sincronizare

en: Different in sync file
ro: Diferite în fișierul de sincronizare

en: Not in sync file
ro: Lipsesc în fișierul de sincronizare

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
ro: De bază

[ctx: @title:inmenu]
en: States
ro: Stări

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
ro: Coloană consultabilă

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
ro: Resortează și refiltrează la schimbări de conținut

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
ro: Toate

[ctx: @title:column]
en: Entry
ro: Înregistrare

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
ro: Sursă

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
ro: Destinație

[ctx: @title:column]
en: Notes
ro: Note

[ctx: @title:column]
en: Files
ro: Fișiere

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
ro: Starea traducerii

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
ro: Lungimea sursei

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
ro: Lungimea țintei

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
ro: Gata

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
ro: Necesită revizuire

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
ro: Netradus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
ro: Limba destinație:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
ro: Curent: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
ro: De revizuit: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
ro: Netraduse: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
ro: Fișier

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: @title actions category]
en: Editing
ro: Editare

en: Synchronization 1
ro: Sincronizare 1

en: Synchronization 2
ro: Sincronizare 2

en: Translation Memory
ro: Memorie traduceri

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
ro: Glosar

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
ro: Inserează traducerea alternativă #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
ro: Adaugă notă

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
ro: Inserează sugestia MT #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
ro: Elimină sugestia MT #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
ro: Inserează traducerea termenului # %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
ro: Definește termen nou

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
ro: Inserează rezultatul InterogareWeb #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
ro: Etape…

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
ro: Contor de cuvinte

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
ro: Curăță toate înregistrările traduse

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
ro: Lansează comanda Pology pe acest fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
ro: Îmbină traducerea în OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
ro: Schimbă direcția căutării

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
ro: Aprobat

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
ro: Aprobă și mergi la următorul

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
ro: Traducere echivalentă

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
ro: Copiază sursa în destinație

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
ro: Desfășoară mesajele traduse

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
ro: Curăță

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
ro: Inserează marcaj

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
ro: Verifică această unitate folosind LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
ro: Inserează marcajul următor

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
ro: Completare

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
ro: Înlocuiește cu cea mai bună sugestie a verificatorului ortografic

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
ro: &Următor

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
ro: &Precedent

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
ro: &Prima înregistrare

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
ro: U&ltima înregistrare

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
ro: Înregistrare după număr

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
ro: Precedentul nevid dar nerevizuit

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
ro: Următorul nevid dar nerevizuit

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
ro: Precedentul netradus

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
ro: Următorul netradus

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
ro: Precedentul nerevizuit

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
ro: Următorul nerevizuit

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
ro: Focusează linia de căutare al ferestrei cu unități de traducere

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
ro: Pune semn de carte la mesaj

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
ro: Semnul de carte precedent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
ro: Semnul de carte următor

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
ro: Inserează toate sugestiile exacte

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
ro: Inserează toate sugestiile exacte și marchează ca aproximativ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
ro: Deschide fișier pentru sincronizare/fuzionare

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
ro: Deschide un catalog pentru fuzionare cu cel actual / reprodu modificările fișierului de bază în

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
ro: Diferența precedentă

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
ro: Înregistrarea precedentă care este tradusă diferit în fișierul fuzionat, incluzând mesajele netraduse din sursa fuziunii

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
ro: Diferența următoare

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
ro: Înregistrarea următoare care este tradusă diferit în fișierul fuzionat, incluzând mesajele netraduse din sursa fuziunii

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
ro: Următoarea diferență aprobată

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
ro: Copiază din sursa fuziunii

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
ro: Copiază toate traducerile noi

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
ro: Aceasta modifică numai mesajele vide și cele neterminate în fișierul de bază

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
ro: Copiază în sursa fuzionării

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
ro: Deschide fișier pentru sincronizare secundară

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
ro: Aceasta modifică numai mesajele vide

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
ro: (recuperat)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
ro: Documentul conține modificări nesalvate.
    Le salvați sau le respingeți?

[ctx: @title:window]
en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
ro: Alegeți fișierul cu traduceri

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
ro: Eroare la deschiderea fișierului %1, linia: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
ro: Eroare la deschiderea fișierului %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
ro: Salvează fișierul ca

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
ro: Eroare la salvarea fișierului %1
    Doriți să salvați în alt fișier sau renunțați?

[ctx: @title]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
ro: Nu s-a putut salva automat fișierul.
    Fișierul țintă a fost %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
ro: Salt la înregistrare

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
ro: Introduceți numărul înregistrării:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
ro: Curent: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
ro: Tradus

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
ro: Deconectat

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
ro: Aprobat

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
ro: Traducerea este terminată (deși mai trebuie revizuită)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
ro: Traducerea a primit o recenzie pozitivă

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
ro: Înregistrarea este complet localizată (adică finală)

en: A Pology check is already in progress.
ro: O verificare Pology e în curs deja.

en: Pology error
ro: Eroare Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
ro: Verificarea Pology s-a prăbușit pe neașteptate:
    %1

en: Pology success
ro: Succes Pology

en: The Pology check has succeeded.
ro: Verificarea Pology a reușit.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
ro: Verificarea Pology a întors o eroare:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
ro: Aceasta va șterge toate traducerile din fișier.
    Sigur doriți să curățați toate înregistrările traduse?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
ro: Cuvinte în textul sursă: %1<br/>Cuvinte în textul destinație: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
ro: Contor de cuvinte

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
ro: Doriți să căutați fișierul sursă local sau pe lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
ro: Căutare fișier sursă

en: Locally
ro: Local

en: Select project's base folder for source file lookup
ro: Alegeți dosarul de bază al proiectului pentru căutarea fișierelor sursă

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
ro: Nu s-a găsit fișier sursă în dosarul specificat.
    Doriți să schimbați dosarul fișierelor sursă?

en: Install translate-toolkit package and retry
ro: Instalați pachetul cu unelte de traducere și reîncercați

en: Install translate-toolkit package and retry.
ro: Instalați pachetul translate-toolkit și reîncercați.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
ro: Alegeți OpenDocument original pe care e bazat fișierul XLIFF actual

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
ro: Fișiere OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
ro: Instalați pachetul python-uno pentru funcționalitate suplimentară.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
ro: Stabilește textul unității

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
ro: Lokalize a ajuns la capătul documentului. Doriți să continuați de la început?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
ro: Verificare ortografică

en: Lokalize has finished spellchecking
ro: Lokalize a terminat verificarea ortografică

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
ro: &Glosar

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
ro: Interogare&Web

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
ro: &Memorie Traduceri

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
ro: Traduceri alternative

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Mergi

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
ro: &Sincronizare

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
ro: Sursa de sincronizare &secundară

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
ro: &Vizualizări unelte

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
ro: De revizuit:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
ro: Netradus:

[ctx: @action]
en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
ro: Coloana: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
ro: <qt><p><b>Șir original</b></p>
    <p>Această parte a ferestrei arată mesajul original
    al înregistrării afișate acum.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
ro: Forma de plural %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
ro: Desfășoară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
ro: Inversează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
ro: Sursă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
ro: Expresie de căutare pentru componenta limbii-destinație.
    Apăsați „Enter” pentru a începe căutarea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
ro: Expresii regulate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
ro: Destinație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
ro: Sensibil la registru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
ro: &Caută

[ctx: @title:window]
en: File List
ro: Listă de fișiere

en: Drop translation files here...
ro: Aruncați aici fișiere cu traduceri...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
ro: Fișier

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
ro: Caută și înlocuiește în fișiere

en: Copy source to clipboard
ro: Copiază sursa în clipboard

en: Copy target to clipboard
ro: Copiază destinația în clipboard

en: Open file
ro: Deschide fișierul

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
ro: Caută și înlocuiește în fișiere

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
ro: Înlocuire în masă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ro: Înlocuiește:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ro: Cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
ro: Înlocuire în masă

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
ro: Câmpul subiectului

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ro: Glosar

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
ro: <p>Aici apar traducerile pentru termeni ordinari.</p><p>Apăsați acceleratorul afișat lângă termen pentru a-i introduce traducerea.</p><p>Utilizați meniul contextual pentru a adăuga o înregistrare nouă (indiciu:&nbsp;alegeți cuvintele în câmpurile original și traducere înainte de a apela <interface>Definește&nbsp;termen&nbsp;nou</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
ro: Restabilește de pe disc

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
ro: Reîncarcă glosarul de pe disc, renunțând la modificări

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
ro: Glosarul conține modificări nesalvate.
    Doriți să salvați modificările sau renunțați la ele?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
ro: Sinonime englezești (dublu clic pentru editare):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
ro: Sinonime corespunzătoare în limba-destinație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
ro: Câmpul subiectului:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
ro: Când adăugați un termen nou, apăsați „Enter” după tastarea denumirii acestuia pentru ca modificările să intre în vigoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
ro: Definiție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
ro: Notă: o înregistrare din glosar corespunde în mod exact unui termen, nu unei secvențe de tip cuvânt/cuvânt.
    
    Adică pot exista mai multe înregistrări cu aceeași secvență cuvânt/cuvânt dar cu înțelesuri diferite.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
ro: Omite etichetele

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
ro: Omite marcarea

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
ro: Ignoră marcajele acceleratorilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
ro: Include notele

en: Suggestions:
ro: Sugestii:

en: No errors
ro: Fără erori

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
ro: Nu a fost găsit niciun modul Qt Sql. Memoria traducerilor nu va funcționa.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
ro: Facilitatea MT necesită modulul Qt SQLite.

en: No SQLite module available
ro: Nu e disponibil niciun modul SQLite

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
ro: Memorie Traduceri

[ctx: @title actions category]
en: Project
ro: Proiect

en: Next tab
ro: Fila următoare

en: Previous tab
ro: Fila precedentă

en: Previously active tab
ro: Fila activă anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
ro: Glosar

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
ro: Memoria traducerii

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
ro: Gestionează memoriile traducerilor

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
ro: Sumarul proiectului

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
ro: Configurare proiect...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
ro: Creare proiect de traducere software...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
ro: Creare proiect de traducere OpenDocument...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
ro: Deschidere proiect...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
ro: Închide proiectul

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
ro: Deschide proiect recent

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
ro: Caută și înlocuiește în fișiere

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
ro: Găsește următor în fișiere

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
ro: Capturare text din controale

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
ro: Eroare la deschiderea următoarelor fișiere:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
ro: &Proiect

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
ro: &Scripturi

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
ro: Sistem de traducere asistată de calculator.
    Nu mai traduce ce a fost deja tradus.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
ro: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Dezvoltatorii KBabel

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
ro: dezvoltare sponsorizată ca parte a programului „Google Summer of Code”

en: NLNet Foundation
ro: Fundația NLNet

en: sponsored XLIFF-related work
ro: a sponsorizat lucrul legat de XLIFF

en: provided excellent cross-format converting scripts
ro: furnizat scripturi excelente de conversie muli-platformă

en: grammar, style and spell checker
ro: gramatică, stil și verificare ortografică

en: project tree merging translation+templates
ro: fuzionare arbore proiect traducere+șabloane

en: bug fixing patches
ro: petice de corectare a erorilor

en: testing and bug fixing
ro: testare și petice de corectare a erorilor

en: patches
ro: petice

en: XLIFF improvements
ro: Îmbunătățiri XLIFF

en: bug fixing and improvements
ro: corectarea erorilor și îmbunătățiri

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
ro: Nu analiza fișierele proiectului.

en: Load specified project.
ro: Încarcă proiectul specificat.

en: Document to open
ro: Document de deschis

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
ro: Acceptă modificarea în traducere

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
ro: Acceptă toate traducerile noi

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
ro: Sincronizare primară

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
ro: Sincronizare secundară

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
ro: Aruncați aici fișierul de combinat / sincronizat cu cel actual, apoi vedeți opțiunile meniului contextual

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
ro: Eroare la deschiderea fișierului <filename>%1</filename> pentru sincronizare, eroare la linia: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
ro: Intrări diferite: %1
    Intrări nepotrivite: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
ro: Metadate unități

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
ro: <b>Observații temporare:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
ro: <b>Observații Pology:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
ro: <b>Observații LanguageTool:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
ro: <b>Fază:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
ro: <br><b>Fișiere:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
ro: (gol)

[ctx: @info:label]
en: From:
ro: Din:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
ro: Salvați nota vidă pentru a o înlătura

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
ro: Autorul acestei note

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
ro: <b>Note:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
ro: editare...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
ro: Adaugă…

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
ro: Adaugă notă…

[ctx: @title:column]
en: Date
ro: Dată

[ctx: @title:column]
en: Process
ro: Proces

[ctx: @title:column]
en: Company
ro: Companie

[ctx: @title:column]
en: Person
ro: Persoană

[ctx: @title:column]
en: Tool
ro: Unealtă

en: Translation
ro: Traducere

en: Review
ro: Recenzie

en: Approval
ro: Aprobare

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
ro: Proces (aceasta vă va schimba și rolul):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
ro: Modifică etapele

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
ro: Numele traducătorului

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
ro: Numele în engleză al traducătorului

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
ro: Numele localizat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
ro: Numele traducătorului în limba-destinație

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
ro: Supradefinește echipa lingvistică

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
ro: Folosește numele limbii dat de utilizator în loc de generarea acestuia

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
ro: Echipă lingvistică

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
ro: Denumirea echipei de traducători

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
ro: Adresa e-mail a traducătorului

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
ro: Codul de limbă implicit pentru proiectele noi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
ro: Lista de discuții implicită pentru proiectele noi

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
ro: Fontul pentru mesaje

[ctx: @title:tab]
en: Identity
ro: Identitate

[ctx: @title:tab]
en: Editing
ro: Editare

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
ro: Memoria traducerii

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
ro: Verificare ortografică

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
ro: Ați accesat o funcționalitate care necesită un proiect încărcat. Doriți să creați un proiect nou sau să încărcați un proiect existent?

[ctx: @action]
en: New
ro: Nou

[ctx: @action]
en: Open
ro: Deschide

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
ro: Proiect de traducere Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
ro: Alegeți dosarul cu fișiere Gettext .po de tradus

en: Create software or OpenDocument translation project first.
ro: Creați proiect de traducere a programelor sau OpenDocument mai întâi.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
ro: Avansate

[ctx: @title:tab]
en: Personal
ro: Personale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
ro: Fontul redactorului:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
ro: Schimbă fontul redactorului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
ro: Alegeți un nou font pentru zona unde scrieți mesajul tradus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
ro: Arată indicatorii luminoși pentru starea mesajului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
ro: Dacă este bifată, indicatori luminoși vor afișa starea mesajului: „Aproximativ”, „Netradus” sau „Eroare”. Dacă nu este bifată, indicatorii nu vor fi afișați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
ro: Arată indicatori luminoși pentru stările „Aproximativ” și „Netradus”, precum și numărul coloanei cursorului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
ro: Culorile textului pentru modificările în mesaj.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
ro: Potrivire de șiruri

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
ro: Textul adăugat în șirul mai nou:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
ro: Schimbă culoarea pentru textul nou adăugat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
ro: Puteți stabili altă culoare pentru vizualizarea textului care a fost adăugat la șir.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
ro: Textul înlăturat în șirul mai nou:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
ro: Schimbă culoarea pentru textul înlăturat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
ro: Puteți stabili altă culoare pentru vizualizarea textului ce a fost înlăturat din șir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
ro: Bifați pentru a vedea dacă un șir se termină cu un spațiu (ceea ce este adesea important la afișarea acestuia în interfață, sau la concatenarea cu alte șiruri).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
ro: Evidențiază spațiile de sfârșit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
ro: Dacă este setat rotița mausului vă duce la unitatea precedentă sau următoare altfel va defila textul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
ro: <html>Când această opțiune este activă rotița mausului este folosită pentru a vă duce la unitatea de traducere precedentă sau următoare (fără ajutorul tastelor modificator). Tastele modificator pot fi folosite pentru a schimba acest comportament. Folosiți:<ul><li><b>Shift</b>pentru a defila textul unității curente,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> pentru a vă duce la unitatea neterminată precedentă sau următoare,</li><li><b>Ctrl</b> pentru a vă duce la unitatea neterminată precedentă sau următoare care nu este goală,</li><li><b>Alt</b> pentru a vă duce la unitatea netradusă precedentă sau următoare.</li></ul>Când opțiunea este dezactivată rotița mausului va defila textul unității de traducere curente.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
ro: Rotița mausului vă duce la unitatea de traducere precedentă sau următoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
ro: Stabilește automat starea „aprobat” la începerea redactării

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
ro: Setați la valoarea 2 pentru a dezactiva completarea cuvintelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
ro: Lungimea minimă pentru completarea cuvintelor

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
ro: Dezactivează completarea cuvintelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
ro: Restabilește fișierele deschise anterior la lansarea Lokalize

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
ro: Definește comportamentul scurtăturilor de filă următoare/precedentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
ro: Comportament scurtături filă următoare/precedentă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
ro: Corespunzător poziției filelor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
ro: Corespunzător ordinii de activare a filelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
ro: Folosește redactor personalizat pentru deschiderea fișierelor sursă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
ro: Introduceți date despre identitatea dumneavoastră și echipa de traducere. Aceste informații sunt utilizate la actualizarea antetului de fișier.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
ro: Limba implicită:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
ro: &Nume:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
ro: Numele vostru, în engleză

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
ro: Introduceți-vă aici prenumele și numele scris în engleză

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
ro: Listă de &discuții implicită:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
ro: Adresa email a listei de discuții a echipei voastre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
ro: Scrieți adresa email a listei de discuții a echipei voastre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
ro: Limba în care traduceți

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
ro: Stabiliți limba implicită în care veți traduce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
ro: Scrieți-vă e-mailul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
ro: Scrieți aici adresa voastră de email, ca să apară în antetul fișierelor po alături de numele vostru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
ro: Numele vostru în limba proprie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
ro: Scrieți-vă prenumele și numele în limba maternă cu alfabetul acesteia.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
ro: Numele localizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
ro: Echipă lingvistică implicită:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
ro: Cale server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
ro: Stabiliți la 0 pentru a dezactiva verificarea automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
ro: Activează verificarea Pology

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
ro: Comanda Pology de rulat pentru a verifica o singură înregistrare.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
ro: Dacă este bifată, obțineți sugestii din memoria traducerilor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
ro: Dacă este bifată, programul va prelua memoria traducerilor îndată după deschiderea unui fișier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
ro: Preia sugestii ale memoriei traducerilor la deschiderea fișierului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
ro: Numărul maxim de sugestii:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
ro: Stabiliți numărul maxim de sugestii

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
ro: Puteți modifica numărul maxim de sugestii, implicit este 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
ro: Scor minim (0-100) al sugestiilor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
ro: Actualizează/adaugă înregistrările editate la memoria traducerilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
ro: Adaugă automat fișierele deschise în memoria traducerilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
ro: Sintaxă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
ro: De obicei „ & ”, dar poate fi și „ _ ” pentru aplicațiile GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
ro: Marcaj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
ro: Expresii regulate de marcare. Sunt utilizate pentru potrivirile în memoria traducerii și pentru facilitatea „Inserează etichetă”.
    
    O valoare implicită (potrivită textelor bazate pe XML) este:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Sunt utilizate numai pentru fișierele PO gettext, deoarece formatul XLIFF are propria sa manieră de a indica poziția marcajului.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
ro: Limitare cuvinte:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
ro: Căi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
ro: Dosarul cu șabloane:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
ro: În mod normal proiectul dumneavoastră de traducere este un sub-proiect al
    proiectului de traducere a aceluiași text în mai multe limbi.
    
    Stabiliți aceasta la calea unui dosar ce conține fișierele de
    traducere vide (adică fișierele care nu sunt traduse în nicio limbă)
    și care este partajat între sub-proiecte.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
ro: Dosarul ramurii:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
ro: Acest parametru este pentru regimul de sincronizare.
    
    Regimul de sincronizare poate fi utilizat pentru a efectua modificări simultane între
    două ramuri de traduceri.
    
    Stabiliți acest parametru la calea ce corespunde dosarului rădăcină a ramurii
    și vizualizarea Sync secundară va deschide automat fișierele din această
    ramură. Ulterior, modificările făcute în ramura principală vor fi reproduse
    în mod automat în ramura secundară (bineînțeles, numai în cazul în care
    același șir în engleză este prezent)
    
    Consultați documentația pentru informații suplimentare.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
ro: Dosar cu traduceri alternative:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
ro: Setați acesta către calea unui dosar cu structura similară cu cea a Dosarului Rădăcină.
    
    La deschiderea fiecărui fișier de traducere, se va căuta un fișier corespunzător în dosarul cu traduceri alternative iar în cazul în care este găsit se va folosi în
    fereastra de traduceri alternative.
    
    Cel mai probabil doriți să folosiți traducerile unei alte limbi destinație (un alt subproiect) care este apropiată de limba dumneavoastră.
    De asemenea, puteți folosi traducerile altor subproiecte imediat sau pretraduse în limba dumneavoastră de către calculator.
    
    Consultați documentația pentru informații suplimentare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
ro: Rol:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
ro: Traducător

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
ro: Recenzent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
ro: Validor

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
ro: Glosar:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
ro: Limba de destinație:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
ro: Identificatorul de proiect este utilizat la diferențierea memoriilor de traducere de celelalte proiecte și limbi complet diferite.
    
    De exemplu, dacă aveți mai multe proiecte de tradus aplicații KDE
    (ex: ce se află în depozite diferite), puteți utiliza același identificator
    pentru ansamblul de proiecte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
ro: Limba-destinație a proiectului.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
ro: Listă de discuții:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
ro: Identificator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
ro: Aceasta este configurarea principală. Stabiliți-o la calea dosarului cu
    fișiere de traducere pentru proiectul dumneavoastră (sau un sub-proiect pentru limba-țintă).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
ro: Dosar rădăcină:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
ro: Automat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
ro: Aplicație

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
ro: Proiect

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
ro: Echipă lingvistică:

en: Scanning folders with source files
ro: Se citesc dosarele cu fișiere sursă

en: Editor
ro: Redactor

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
ro: Traducere %2 %1

en: default
ro: implicit

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
ro: Limbă

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
ro: Echipa lingvistică a utilizatorului în configurările Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
ro: Supradefinește echipa lingvistică Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
ro: Echipa lingvistică a proiectului

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
ro: Dosarul de bază pentru fișiere PO (traduceri)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
ro: Dosarul de bază pentru fișiere POT (șabloane de tradus)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
ro: Glosarul proiectului

[ctx: @title:column File name]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
ro: Grafic

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
ro: Traduse

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
ro: Nu e gata

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
ro: Netraduse

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
ro: Incomplet

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
ro: Ultima traducere

[ctx: @title:column]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
ro: Revizie șablon

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
ro: Ultimul traducător

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
ro: Sumarul proiectului

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
ro: <html>Nu trebuie să fiți neapărat un programator ca să fiți un membru al echipei KDE. Vă puteți alătura echipelor naționale care traduc interfețele programelor. Puteți să faceți imagini, tematici, sunete și să îmbunătățiți documentația. Dumneavoastră decideți!<br /><br />Vizitați <a href="%1">%1</a> pentru informații despre proiectele la care puteți participa.<br /><br />Dacă aveți nevoie de mai multe informații sau documentație, atunci o vizită la <a href="%2">%2</a> vă va oferi tot ceea ce doriți.</html>

en: &Configure Lokalize
ro: &Configurează Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
ro: Deschide proiect

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
ro: Tradu software

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
ro: Tradu OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
ro: Doar șablonul precedent

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
ro: Doar șablonul următor

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
ro: Doar traducerea precedentă

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
ro: Doar traducerea următoare

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
ro: Ascunde elementele completate

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
ro: Ascunde fișierele și dosarele traduse complet

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
ro: Deschide fișierele alese

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
ro: Adaugă la memoria traducerii

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
ro: Căutare în fișiere

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
ro: Adaugă comentariu

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
ro: Lansează Pology asupra fișierelor

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
ro: Căutare în fișiere (inclusiv șabloane)

en: Project file comment
ro: Comentariu pentru fișier de proiect

en: Input a comment for this project file:
ro: Introduceți un comentariu pentru acest fișier de proiect:

en: The Pology check has succeeded
ro: Verificarea Pology a reușit

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
ro[0]: Sunteți pe cale de a deschide %1 fișier
ro[1]: Sunteți pe cale de a deschide %1 fișiere
ro[2]: Sunteți pe cale de a deschide %1 de fișiere

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
ro: Deschiderea unui număr mare de fișiere odată poate face ca Lokalize să nu mai răspundă.

en: Are you sure you want to open this many files?
ro: Sigur doriți să deschideți atâtea fișiere?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
ro[0]: &Deschide %1 fișier
ro[1]: &Deschide %1 fișiere
ro[2]: &Deschide %1 de fișiere

[ctx: @title:column]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column]
en: Source language
ro: Limba sursă

[ctx: @title:column]
en: Target language
ro: Limba destinație

[ctx: @title:column]
en: Pairs
ro: Perechi

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
ro: Înregistrări originale unice

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
ro: Traduceri unice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
ro: Conexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
ro: Nume bază de date:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
ro: Gazdă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
ro: Utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
ro: Parolă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ro: Denumire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
ro: Tipul bazei de date:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
ro: Conținut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
ro: Limba sursă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
ro: ExpReg marcaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
ro: Creează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
ro: Adaugă date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
ro: Adaugă date din TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
ro: Exportă către TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
ro: Prieten fals

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
ro: Asigurarea calității

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
ro: Adaugă

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
ro: MT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
ro: Expresie de căutare pentru componenta limbii-sursă.
    Apăsați „Enter” pentru a începe căutarea.
    Apăsați Ctrl+L pentru a merge la acest control.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
ro: Arată rezultatele ce nu se potrivesc cu expresia căutată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
ro: Mască fișier:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
ro: Arată numai rezultate din fișierele cu calea potrivită măștii specificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
ro: Sintaxă interogare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
ro: Citește toate fișierele proiectului în memoria traducerilor, actualizând înregistrările vechi. Scanarea se va desfășura în fundal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
ro: &Recitește fișierele proiectului

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
ro: Memorie Traduceri

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
ro: Alegeți directorul de scanat

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
ro: Memorie nouă de traduceri

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
ro: Proprietățile memoriei de traduceri

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
ro: Alegeți fișierul TMX de importat în baza de date aleasă

en: TMX files (*.tmx *.xml)
ro: Fișiere TMX (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
ro: Alegeți fișierul TMX de exportat baza de date aleasă

en: Adding files to Lokalize translation memory
ro: Adăugare fișiere în memoria traducerilor Lokalize

en: TM
ro: MT

en: Substring
ro: Subșir

en: Google-like
ro: Gen Google

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Space is AND operator. Case insensitive.
ro: Spațiul este operator ȘI. Insensibil la majuscule.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
ro: Valori globale consolă (* și ?). Insensibil la majuscule.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
ro: Memorie traduceri

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
ro: Fișierul %1 nu există, a fost eliminat din memoria traducerilor.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
ro: Faceți dublu-clic pe orice cuvânt pentru a-l insera în traducere

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
ro: Memoria traducerii în serie se umple

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
ro: Traducerea în serie s-a încheiat.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
ro: N-au fost găsite sugestii cu potriviri exacte.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
ro: Traducere în serie încheiată

[ctx: @title]
en: Batch translation
ro: Traducere în serie

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
ro: Traducerea în serie a fost programată.

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
ro[0]: (1 dată)
ro[1]: (de %1 ori)
ro[2]: (de %1 de ori)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
ro: acesta

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
ro: Fișier: %1<br />Data adăugării: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
ro: <br />Data ultimei modificări: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
ro: <br />Autorul ultimei modificări: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
ro: <br />MT: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
ro: <br />Nu mai este prezent în fișier

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
ro: <html>Chiar doriți să înlăturați această intrare:<br/><i>%1</i><br/> din memoria de traduceri %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
ro: Înlăturare intrări memorie traduceri

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
ro: Elimină această înregistrare

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
ro: Deschide fișierul ce conține această înregistrare

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
ro: Elimină acest fișier lipsă din MT

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
ro: <html>Sigur doriți să eliminați acest fișier lipsă:<br/><i>%1</i><br/>din memoria de traduceri %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
ro: Înlăturare fișier lipsă din memoria traducerilor

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
ro: Utilizează sugestia memoriei traducerilor

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
ro: Capturare text din controale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
ro: <html>
    <p align="justify">Pentru a facilita traducerea KDE, Lokalize poate captura text din interfața grafică a aplicațiilor și căuta fișierele cu traduceri ce conțin textul respectiv.</p>
    <p align="justify">Când este activată, captura poate fi inițiată făcând clic cu butonul din mijloc al mausului deasupra oricărui element grafic needitabil (control). După aceasta, comutați pe fereastra Lokalize și alegeți înregistrarea cu acest text. Chiar și în cazul mai multor fișiere ce conțin același șir, cel corect va fi ales în majoritatea cazurilor.</p>
    <p align="justify">Rețineți că pentru a beneficia de această facilitate trebuie să aveți memoria traducerilor cu toate fișierele indexate.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
ro: Reacție la clic cu butonul din mijloc al mausului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
ro: Nici una

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
ro: Caută textul elementului grafic în memoria traducerilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
ro: Copiază textul elementului grafic în clipboard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
ro: Interogare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
ro: Autointerogare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
ro: Preia pentru următorul netradus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
ro: Preia

en: Web Queries
ro: Interogări web

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
ro: Caută textul ales în memoria traducerilor

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
ro: Înlocuiește text

en: no spellcheck available
ro: verificare ortografică indisponibilă

en: An error was reported: %1
ro: A fost raportată o eroare: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
ro: Copiază sursa în destinație
