lokalize - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (453 entries)

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
sr@ijekavianlatin: Alternativni prevodi

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
sr@ijekavianlatin: Prikaz alternativnih prevoda daje neke korisne podatke.
    
    Za PO fajlove, prikazuje razliku između trenutnog izvornog teksta i izvornog teksta koji odgovara mutnom prevodu. Njega nalazi msgmerge kada ažurira PO fajl na osnovu šablona (POT fajla).
    
    Želite li da aktivirate prikaz ovih podataka?

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
sr@ijekavianlatin: Izvor: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
sr@ijekavianlatin: Upotreba alternativnog prevoda

en: no
sr@ijekavianlatin: ne

en: yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: @title:column]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: @title:column]
en: Target
sr@ijekavianlatin: prevod

[ctx: @title:column]
en: Approved
sr@ijekavianlatin: odobreno

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
sr@ijekavianlatin: Dvojne jedinice

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
sr@ijekavianlatin: Postavi fajl

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
sr@ijekavianlatin: Koristi izvorni fajl

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
sr@ijekavianlatin: svi podržani fajlovi (*.po, *.pot, *.xlf, *.xliff, *.ts)

en: Gettext (*.po *.pot)
sr@ijekavianlatin: Gettext (*.po, *.pot)

en: XLIFF (*.xlf *.xliff)
sr@ijekavianlatin: XLIFF (*.xlf, *.xliff)

en: Linguist (*.ts)
sr@ijekavianlatin: QtLinguist (*.ts)

en: New
sr@ijekavianlatin: nova

en: Needs translation
sr@ijekavianlatin: čeka prevod

en: Needs full localization
sr@ijekavianlatin: čeka punu lokalizaciju

en: Needs adaptation
sr@ijekavianlatin: čeka prilagođavanje

en: Translated
sr@ijekavianlatin: prevedena

en: Needs translation review
sr@ijekavianlatin: čeka pregled prevoda

en: Needs full localization review
sr@ijekavianlatin: čeka pregled pune lokalizacije

en: Needs adaptation review
sr@ijekavianlatin: čeka pregled prilagođavanja

en: Final
sr@ijekavianlatin: konačna

en: Signed-off
sr@ijekavianlatin: potpisana

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
sr@ijekavianlatin: početak uparene oznake

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
sr@ijekavianlatin: kraj uparene oznake

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
sr@ijekavianlatin: samostalna oznaka

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
sr@ijekavianlatin: osamljena oznaka

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
sr@ijekavianlatin: obilježivač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
sr@ijekavianlatin: generički grupni mjestodržač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
sr@ijekavianlatin: podtok

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
sr@ijekavianlatin: generički mjestodržač

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
sr@ijekavianlatin: početak uparenog mjestodržača

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
sr@ijekavianlatin: kraj uparenog mjestodržača

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
sr@ijekavianlatin: skraćenica

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
sr@ijekavianlatin: skraćeni oblik: izraz dobijen izostavljanjem bilo kojeg dijela punog izraza, koji i dalje označava isti pojam.

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
sr@ijekavianlatin: skraćenica: skraćeni oblik jednostavnog izraza dobijen izostavljanjem nekih od njegovih slova (npr. ‘im.’ za ‘imenica’).

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
sr@ijekavianlatin: akronim: skraćeni oblik izraza sačinjen od slova punog višečlanog izraza, spojeno zapisanih tako da se čitaju kao riječ (npr. ‘JAT’ od „Jugoslovenski aerotransport“).

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
sr@ijekavianlatin: apelativ: imenički izraz koji određuje neku vrstu objekata.

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
sr@ijekavianlatin: kolokacija: ponavljajući sklop riječi povezanih po tome što se moraju zajednički javljati unutar iskaza ili niza iskaza, iako ne neophodno neposredno nadovezane jedna za drugom.

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
sr@ijekavianlatin: zajednički naziv: sinonim za međunarodni naučni izraz koji se koristi u opštim raspravama u datom jeziku

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
sr@ijekavianlatin: datum i/ili vrijeme

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
sr@ijekavianlatin: jednačina: iskaz koji utvrđuje da su dva matematička izraza, na primjer, jednaka (pokazano znakom jednakost, =), ili na neki drugi način zavisna.

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
sr@ijekavianlatin: prošireni oblik: puni oblik izraza za koji postoji skraćenica.

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
sr@ijekavianlatin: formula: slike, simboli i drugi elementi za sažeto predstavljanje iskaza poput matematičke ili hemijske formule.

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
sr@ijekavianlatin: zaglavni izraz: oznaka pojma izabrana za zaglavlje terminološkog unosa

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
sr@ijekavianlatin: inicijalizam: skraćeni oblik višečlanog izraza koji se sastoji od njegovih početnih slova, takvih da se slova izgovaraju pojedinačno (npr. ‘PTT’ za „Pošta, telegraf i telefon“).

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
sr@ijekavianlatin: međunarodni naučni izraz: dio međunarodne naučne nomenklature, koji je usvojilo odgovarajuće naučno tijelo.

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
sr@ijekavianlatin: internacionalizam: izraz istog ili skoro istog ortografskog i fonetskog oblika u mnogim jezicima

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
sr@ijekavianlatin: logički izraz: iskaz koji predstavlja matematičku ili logičku relaciju, poput nejednakosti, odnosa skupova, Bulove algebre, i sl.

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
sr@ijekavianlatin: jedinica upravljanja materijalima: jedinica za praćenje objekta

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
sr@ijekavianlatin: približni sinonim: izraz koji označava isti ili vrlo sličan pojam kao neki drugi izraz na istom jeziku, ali čija je međusobna smjenjivost ograničena samo na neke kontekste.

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
sr@ijekavianlatin: broj dijela: jedinstvena alfanumerička oznaka dodijeljena objektu u proizvodnom sistemu

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
sr@ijekavianlatin: fraza

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
sr@ijekavianlatin: frazeologizam: grupa od dvije ili više riječi koje obrazuju jednu jedinicu takvog značenja da se ono često ne može odrediti samo na osnovu riječi koje je čine.

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
sr@ijekavianlatin: zaštićeno: obilježeni tekst ne treba prevoditi

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
sr@ijekavianlatin: romanizovan oblik: oblik izraza koji nastaje kada se izvorni nelatinički izraz zapiše latinicom.

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
sr@ijekavianlatin: segment: obilježeni tekst predstavlja segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
sr@ijekavianlatin: zadata fraza: fiksirana, leksikalizovana fraza

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
sr@ijekavianlatin: skraćeni oblik: varijanta višečlanog izraza s manje riječi nego u punom obliku izraza (npr. „Ujedinjeno Kraljevstvo“ za „Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske“).

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
sr@ijekavianlatin: jedinica praćenja zaliha: inventarska stavka određena jedinstvenom alfanumeričkom oznakom, koja se dodjeljuje u sistemu upravljanja inventarom.

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
sr@ijekavianlatin: standardni tekst: fiksna ponavljajuća sintagma

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
sr@ijekavianlatin: simbol: oznaka pojma sačinjena od slova, brojeva, piktograma ili bilo koje njihove kombinacije.

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
sr@ijekavianlatin: sinonim: izraz koji označava isti ili vrlo sličan pojam kao glavni izraz u unosu za dati pojam.

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
sr@ijekavianlatin: sinonimska fraza: frazeološka jedinica jezika istog semantičkog sadržaja kao neka druga fraza u tom jeziku.

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
sr@ijekavianlatin: izraz

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
sr@ijekavianlatin: transkribovani oblik: oblik izraza nastao premetanjem znakova sa izvornog pisma u ciljno, uzimajući u obzir izvorni izgovor.

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
sr@ijekavianlatin: preslovljeni oblik: oblik izraz nastao direktnim smjenjivanjem znakova sa izvornog pisma u ciljno.

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
sr@ijekavianlatin: sasječeni izraz: skraćeni oblik izraza nastao izostavljanjem jednog ili više elemenata ili slogova punog oblika (npr. ‘info’ za ‘informacioni’)

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
sr@ijekavianlatin: varijanta: jedan od alternativnih oblika izraza

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
sr@ijekavianlatin: Umetanje

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
sr@ijekavianlatin: Brisanje

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
sr@ijekavianlatin: Promjena odobrenosti

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
sr@ijekavianlatin: Umetanje obilježavanja

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
sr@ijekavianlatin: Brisanje obilježavanja

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
sr@ijekavianlatin: Postavljanje bilješke

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje/dodavanje faze radnog toka

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
sr@ijekavianlatin: Postavljanje ekvivalencije prevoda

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje teksta s obilježavanjem

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
sr@ijekavianlatin: Umetanje teksta sa obilježavanjem

en: separator for different-length string alternatives
sr@ijekavianlatin: razdvajač alternativnih niski različite brojnosti

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
sr@ijekavianlatin: Prethodna vrednost izvora, koju je sačuvala alatka xgettext pri prelasku na noviji POT šablon.

en: Your name:
sr@ijekavianlatin: Vaše ime:

en: Your email:
sr@ijekavianlatin: Vaša adresa e‑pošte:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
sr@ijekavianlatin: Prethodna vrednost izvora, koju je sačuvala alatka lupdate.

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
sr@ijekavianlatin: Jedinice prevoda

en: Reset individual filter
sr@ijekavianlatin: Resetuj pojedinačni filter

en: Case insensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
sr@ijekavianlatin: Ignoriši ubrzivačke znakove

en: Ready
sr@ijekavianlatin: spremne

en: Non-ready
sr@ijekavianlatin: nespremne

en: Non-empty
sr@ijekavianlatin: neprazne

en: Empty
sr@ijekavianlatin: prazne

en: Changed since file open
sr@ijekavianlatin: izmijenjene od otvaranja fajla

en: Unchanged since file open
sr@ijekavianlatin: neizmijenjene od otvaranja fajla

en: Same in sync file
sr@ijekavianlatin: isto u sinhro fajlu

en: Different in sync file
sr@ijekavianlatin: različito u sinhro fajlu

en: Not in sync file
sr@ijekavianlatin: nema u sinhro fajlu

en: Plural
sr@ijekavianlatin: množinske

en: Non-plural
sr@ijekavianlatin: nemnožinske

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
sr@ijekavianlatin: Osnovno

[ctx: @title:inmenu]
en: States
sr@ijekavianlatin: Stanja

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
sr@ijekavianlatin: sve

[ctx: @title:column]
en: Entry
sr@ijekavianlatin: jedinica

[ctx: @title:column Original text]
en: Source
sr@ijekavianlatin: izvor

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
sr@ijekavianlatin: prevod

[ctx: @title:column]
en: Notes
sr@ijekavianlatin: bilješke

[ctx: @title:column]
en: Context
sr@ijekavianlatin: kontekst

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
sr@ijekavianlatin: Stanje prevoda

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
sr@ijekavianlatin: spremna

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
sr@ijekavianlatin: neprevedena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
sr@ijekavianlatin: Ciljni jezik:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: @title actions category]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
sr@ijekavianlatin: Navigacija

[ctx: @title actions category]
en: Editing
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

en: Synchronization 1
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija 1

en: Synchronization 2
sr@ijekavianlatin: Sinhronizacija 2

en: Translation Memory
sr@ijekavianlatin: Prevodilačka memorija

[ctx: @title actions category]
en: Glossary
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
sr@ijekavianlatin: Umetni alternativni prevod #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
sr@ijekavianlatin: Umetni prevod izraza #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
sr@ijekavianlatin: Stopi prevod u otvoreni dokument

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
sr@ijekavianlatin: Odobrena

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
sr@ijekavianlatin: Umetni oznaku

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
sr@ijekavianlatin: Umetni sljedeću oznaku

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
sr@ijekavianlatin: Dovršavanje

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
sr@ijekavianlatin: Zamijeni najboljim prijedlogom pravopisara

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeća

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodna

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
sr@ijekavianlatin: P&rva jedinica

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
sr@ijekavianlatin: P&osljednja jedinica

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
sr@ijekavianlatin: Prethodna neprazna ali nespremna

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
sr@ijekavianlatin: Naredna neprazna ali nespremna

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
sr@ijekavianlatin: Fokusiraj polje pretrage u prikazu jedinica

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
sr@ijekavianlatin: Ispuni sve tačne prijedloge

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
sr@ijekavianlatin: Ispuni sve tačne prevode i označi kao mutne

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl za sinhro/stapanje

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
sr@ijekavianlatin: Otvori katalog za stapanje u tekući / prenesi izmjene iz osnovnog fajla

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
sr@ijekavianlatin: Prethodna jedinica prevedena drugačije u fajlu koji se stapa, uključujući i prazne prevode iz izvora stapanja

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
sr@ijekavianlatin: Sljedeća jedinica prevedena drugačije u fajlu koji se stapa, uključujući i prazne prevode iz izvora stapanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
sr@ijekavianlatin: Kopiraj iz izvora stapanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
sr@ijekavianlatin: Kopiraj sve nove prevode

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
sr@ijekavianlatin: Mijenja samo prazne i nespremne jedinice u osnovnom fajlu

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u izvor stapanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl za sekundarni sinhro

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
sr@ijekavianlatin: Mijenja samo prazne jedinice

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Dokument sadrži nesačuvane izmjene.
    Želite li da ih sačuvate ili odbacite?

[ctx: @title:window]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla prevoda

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla „%1“, red: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla „%1“.

[ctx: @title:window]
en: Save File As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje fajla kao

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
sr@ijekavianlatin: Greška pri upisu fajla „%1“
    Želite li da sačuvate u drugi fajl ili odustanete?

[ctx: @title]
en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim automatsko upisivanje.
    Ciljni fajl je „%1“.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
sr@ijekavianlatin: Skok na jedinicu

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
sr@ijekavianlatin: Broj jedinice:

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
sr@ijekavianlatin: čeka pregled

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
sr@ijekavianlatin: Prevedena

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
sr@ijekavianlatin: Potpisana

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
sr@ijekavianlatin: Odobrena

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
sr@ijekavianlatin: Prevod je završen (iako može očekivati pregled).

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
sr@ijekavianlatin: Prevod je dobio pozitivan pregled.

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
sr@ijekavianlatin: Jedinica je sasvim lokalizovana (tj. konačna).

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
sr@ijekavianlatin: Riječi u izvoru: %1<br/>Riječi u prevodu: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
sr@ijekavianlatin: Broj riječi

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
sr@ijekavianlatin: Želite li da potražite izvorni fajl lokalno ili preko lxr.kde.org?

en: Select project's base folder for source file lookup
sr@ijekavianlatin: Izbor osnovne fascikla projekta za traženje izvornih fajlova

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem izvorni fajl u zadatoj fascikli.
    Želite li da promenite fasciklu?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
sr@ijekavianlatin: Potraga za izvornim fajlom

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim ciljni izvorni fajl, jer niti je relativan prema tekućem fajlu prevoda, niti je učitana neka skripta za otvaranje izvornih fajlova iz posebnih putanja. Potražite u priručniku Lokalizuja primjere skripti i kako da ih uključite u projekat.

en: Install translate-toolkit package and retry
sr@ijekavianlatin: Instalirajte paket translate-toolkit pa pokušajte ponovo.

en: Install translate-toolkit package and retry.
sr@ijekavianlatin: Instalirajte paket translate-toolkit pa pokušajte ponovo.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
sr@ijekavianlatin: Izbor izvornog otvorenog dokumenta od kojeg potiče tekući XLIFF

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
sr@ijekavianlatin: otvorenodokumentski fajlovi (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
sr@ijekavianlatin: Instalirajte paket python-uno za dodatnu funkcionalnost.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
sr@ijekavianlatin: Postavi tekst jedinice

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
sr@ijekavianlatin: Dosegnut kraj dokumenta. Želite li da nastavite iz početka?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
sr@ijekavianlatin: Pravopis

en: Lokalize has finished spellchecking
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa završena

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
sr@ijekavianlatin: &Pojmovnik

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
sr@ijekavianlatin: Prevodilačka &memorija

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sr@ijekavianlatin: &Kretanje

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
sr@ijekavianlatin: S&inhronizuj

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
sr@ijekavianlatin: &Sekundarni sinhroizvor

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
sr@ijekavianlatin: Prikazi &alatki

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
sr@ijekavianlatin: nespremna:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
sr@ijekavianlatin: neprevedena:

[ctx: @action]
en: Hide
sr@ijekavianlatin: Sakrij

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
sr@ijekavianlatin: kolona: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p><b>Izvorna niska</b></p><p>Ovaj dio prozora prikazuje izvorni tekst trenutno prikazane jedinice.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
sr@ijekavianlatin: Oblik množine %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
sr@ijekavianlatin: Razvij

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Izraz za pretragu u izvornom jeziku.</p><p>Pritisnite <b>Ctrl+L</b> da pozovete ovu kontrolu.</p><p>Pritisnite <b>Enter</b> da započnete traženje.</p><p>Pritisnite <b>Esc</b> da obustavite traženje.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
sr@ijekavianlatin: Izvrni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
sr@ijekavianlatin: <html>Izraz za pretragu u ciljnom jeziku. Pritisnite <b>Enter</b> da započnete traženje.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
sr@ijekavianlatin: Regularni izrazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
sr@ijekavianlatin: Prevod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
sr@ijekavianlatin: Poklopi veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
sr@ijekavianlatin: &Traži

[ctx: @title:window]
en: File List
sr@ijekavianlatin: Spisak fajlova

[ctx: @title:column]
en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

en: Copy source to clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj izvor u klipbord

en: Copy target to clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj prevod u klipbord

en: Open file
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
sr@ijekavianlatin: sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
sr@ijekavianlatin: Masovna zamjena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
sr@ijekavianlatin: Preskači oznake

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
sr@ijekavianlatin: Preskači obilježavanje

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
sr@ijekavianlatin: Ignoriši ubrzivačke znakove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
sr@ijekavianlatin: Uključi bilješke

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
sr@ijekavianlatin: oblast

[ctx: @title:window]
en: Glossary
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
sr@ijekavianlatin: Sinonimi na engleskom (dvokliknite za uređivanje):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remEngTerm) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remTargetTerm)
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
sr@ijekavianlatin: Sinonimi u ciljnom jeziku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
sr@ijekavianlatin: Oblast:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
sr@ijekavianlatin: Kada dodajete novi unos, da bi izmjene stupile na snagu pritisnite Enter pošto unesete njegovo ime.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
sr@ijekavianlatin: Definicija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
sr@ijekavianlatin: Napomena: jedan unos u pojmovniku odgovara tačno jednom pojmu, a ne paru izvorni-prevedeni izraz. Odnosno, može postojati nekoliko unosa sa istim parom izraza, ali različitim značenjima.

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan SQL modul za Qt. Prevodilačka memorija neće raditi.

en: No SQLite module available
sr@ijekavianlatin: Nema modula SQLitea

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
sr@ijekavianlatin: Prevodilačka memorija

[ctx: @title actions category]
en: Project
sr@ijekavianlatin: Projekat

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju sljedećih fajlova:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
sr@ijekavianlatin: &Projekat

[ctx: @title]
en: Lokalize
sr@ijekavianlatin: Lokalizuj

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
sr@ijekavianlatin: Sistem za prevođenje pomoću računara.
    Ne prevodite što je već prevedeno.

en: Nick Shaforostoff
sr@ijekavianlatin: Nikolaj Šaforostov

en: Google Inc.
sr@ijekavianlatin: Google

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
sr@ijekavianlatin: sponzor razvoja u okviru programa „Googleovo ljeto kôda“

en: NLNet Foundation
sr@ijekavianlatin: Zadužbina NLnet

en: sponsored XLIFF-related work
sr@ijekavianlatin: sponzor rada u vezi sa XLIFF‑om

en: Translate-toolkit
sr@ijekavianlatin: Prevodilački pribor

en: provided excellent cross-format converting scripts
sr@ijekavianlatin: pruža izvanredne skripte za pretvaranje između formata

en: Viesturs Zarins
sr@ijekavianlatin: Vijesturs Zarinjš

en: project tree merging translation+templates
sr@ijekavianlatin: stapanje prevoda i šablona u stablu projekta

en: Stephan Johach
sr@ijekavianlatin: Štefan Johah

en: bug fixing patches
sr@ijekavianlatin: zakrpe za greške

en: Chusslove Illich
sr@ijekavianlatin: Časlav Ilić

en: testing and bug fixing
sr@ijekavianlatin: isprobavanje i popravke grešaka

en: Stefan Asserhall
sr@ijekavianlatin: Stefan Aserhel

en: patches
sr@ijekavianlatin: zakrpe

en: Papp Laszlo
sr@ijekavianlatin: Laslo Pap

en: Albert Astals Cid
sr@ijekavianlatin: Albert Astals Sid

en: XLIFF improvements
sr@ijekavianlatin: Poboljšanja za XLIFF

en: Do not scan files of the project.
sr@ijekavianlatin: Ne skeniraj fajlove u projektu.

en: Load specified project.
sr@ijekavianlatin: Učitaj zadati projekat

en: Document to open
sr@ijekavianlatin: Otvori ovaj dokument

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
sr@ijekavianlatin: Prihvati izmjenu u prevodu

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
sr@ijekavianlatin: Prihvati sve nove prevode

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
sr@ijekavianlatin: Primarni sinhro

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
sr@ijekavianlatin: Sekundarni sinhro

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
sr@ijekavianlatin: Ispustite ovdje fajl u koji se stapa/sinhronizuje sa tekućim, pa pogledajte opcije menija.

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla ‘%1’ radi sinhronizacije, red: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
sr@ijekavianlatin: Različitih jedinica: %1
    Nepoklopljenih jedinica: %2

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Privremene bilješke:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
sr@ijekavianlatin: <b>Faza:</b><br />

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
sr@ijekavianlatin: <br /><b>Fajlovi:</b><br />

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
sr@ijekavianlatin: <br /><b>Kontekst:</b><br />

[ctx: @info:label]
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
sr@ijekavianlatin: Sačuvajte praznu bilješku da je uklonite.

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
sr@ijekavianlatin: Autor ove bilješke.

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Bilješke:</b>

[ctx: @title:column]
en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

[ctx: @title:column]
en: Process
sr@ijekavianlatin: proces

[ctx: @title:column]
en: Company
sr@ijekavianlatin: firma

[ctx: @title:column]
en: Person
sr@ijekavianlatin: osoba

[ctx: @title:column]
en: Tool
sr@ijekavianlatin: alatka

en: Translation
sr@ijekavianlatin: prevod

en: Review
sr@ijekavianlatin: pregled

en: Approval
sr@ijekavianlatin: odobrenje

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
sr@ijekavianlatin: obrada (takođe će vam izmeniti ulogu):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
sr@ijekavianlatin: Faze uređivanja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
sr@ijekavianlatin: Ime prevodioca

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
sr@ijekavianlatin: Ime prevodioca na engleskom

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
sr@ijekavianlatin: Ime na maternjem jeziku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
sr@ijekavianlatin: Ime prevodioca u ciljnom jeziku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
sr@ijekavianlatin: E‑pošta prevodioca

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani kôd jezika za nove projekte

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana poštanska lista za nove projekte

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
sr@ijekavianlatin: Font za jedinice

[ctx: @title:tab]
en: Identity
sr@ijekavianlatin: Identitet

[ctx: @title:tab]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @title:tab]
en: Editing
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
sr@ijekavianlatin: Prevodilačka memorija

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
sr@ijekavianlatin: Pristupili ste mogućnosti koja zahtijeva da bude učitan projekat. Želite li da napravite novi projekat ili otvorite neki postojeći?

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
sr@ijekavianlatin: Lokalizujev prevodilački projekat (*.lokalize|)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
sr@ijekavianlatin: Izbor fascikle sa Gettext fajlovima za prevođenje

en: Create software or OpenDocument translation project first.
sr@ijekavianlatin: Prvo napravite projekat prevoda softvera ili otvorenog dokumenta.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

[ctx: @title:tab]
en: Personal
sr@ijekavianlatin: Lično

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
sr@ijekavianlatin: Font uređivača:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
sr@ijekavianlatin: Izmijenite font uređivača

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
sr@ijekavianlatin: Izaberite novi font za polje u kome unosite prevode jedinica.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
sr@ijekavianlatin: Lampice za stanje jedinice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Popunite za prikaz lampica koje naznačuju stanje jedinice: mutna, neprevedena, ili greška.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
sr@ijekavianlatin: Lampice za naznaku mutnog i neprevedenog stanja i kolone kursora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
sr@ijekavianlatin: Popunite da biste vidjeli kada se niska završava razmakom (često važno za prikaz u korisničkom sučelju, ili kada se nadovezuje na druge).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
sr@ijekavianlatin: Istakni razmake na kraju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, točkić miša prebacuje na prethodnu ili sljedeću jedinicu, inače kliza tekst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Kada je ova opcija uključena, točkićem miša se prebacuje na prethodnu ili sljedeću prevodilačku jedinicu (bez modifikatorskih tastera). Ovo ponašanje se može izmijeniti modifikatorskim tasterima. Koristite:</p><ul><li><b>Shift</b> za klizanje teksta u tekućoj jedinici,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> za odlazak na prethodnu ili sljedeću nespremnu jedinicu,</li><li><b>Ctrl</b> za odlazak na prethodnu ili sljedeću nespremnu nepraznu jedinicu,</li><li><b>Alt</b> za odlazak na prethodnu ili sljedeću neprevedenu jedinicu.</li></ul><p>Ako je opcija isključena, točkić miša prosto kliza tekst u tekućoj prevodilačkoj jedinici.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
sr@ijekavianlatin: Točkić miša vodi na prethodnu ili sljedeću jedinicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
sr@ijekavianlatin: Automatski postavi stanje ‘odobreno’ na početku uređivanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
sr@ijekavianlatin: Postavite na 2 da isključite dopunu riječi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
sr@ijekavianlatin: Najmanja dužina riječi za dopunu riječi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
sr@ijekavianlatin: Bez dopune riječi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
sr@ijekavianlatin: Ispunite podatke o sebi i svom prevodilačkom timu. Koriste se pri ažuriranju zaglavlja fajla.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani jezik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
sr@ijekavianlatin: Vaše ime na engleskom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
sr@ijekavianlatin: Unesite ime i prezime kako bi se zapisalo na engleskom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
sr@ijekavianlatin: Adresa poštanske liste vašeg tima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
sr@ijekavianlatin: Upišite adresu poštanske liste vašeg prevodilačkog tima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
sr@ijekavianlatin: Jezik na koji prevodite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
sr@ijekavianlatin: Odredite podrazumijevani jezik na koji prevodite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
sr@ijekavianlatin: Upišite svoju e‑poštu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
sr@ijekavianlatin: Unesite adresu e‑pošte koja će stajati uz vaše ime u zaglavlju PO fajla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
sr@ijekavianlatin: Vaše ime na vašem maternjem jeziku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime i prezime kako se zapisuje na vašem jeziku.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
sr@ijekavianlatin: Ime na maternjem jeziku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
sr@ijekavianlatin: Popunite za prijedloge iz prevodilačke memorije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, program dohvata prevodilačke memorije čim otvorite fajl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
sr@ijekavianlatin: Predohvat prijedloga prevodilačke memorije po otvaranju fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
sr@ijekavianlatin: Najviše prijedloga:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
sr@ijekavianlatin: Zadajte najveći broj prijedloga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
sr@ijekavianlatin: Možete izmijeniti najveći broj prijedloga, podrazumijevano je 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj/dodaj uređene jedinice u prevodilačku memoriju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
sr@ijekavianlatin: Automatski dodaj otvorene fajlove u prevodilačku memoriju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
sr@ijekavianlatin: Sintaksa

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
sr@ijekavianlatin: Ubrzivač:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
sr@ijekavianlatin: Npr. ‘&’ u KDE‑u, ili ‘_’ u GTK programima.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
sr@ijekavianlatin: Obilježavanje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Regularni izraz za obilježavanje. Koristi se za poklapanje u prevodilačkoj memoriji i mogućnost umetanja oznaka.</p><p>Podrazumijevana vrijednost (pogodna za tekstove XML tipa) glasi: <tt>(&lt;[^>]+>)+|(&amp;[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+</tt></p><p>Potrebno samo za PO fajlove, pošto XLIFF navodi položaj obilježavanja na svoj način.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
sr@ijekavianlatin: Putanje

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla šablona:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
sr@ijekavianlatin: Obično će vaš prevodilački projekat biti potprojekat projekta za prevođenje istog teksta na više jezika. Postavite ovu putanju na fasciklu koja sadrži prazne fajlove prevoda, tj. neprevedene na bilo koji jezik, dijeljene između svih potprojekata.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla grane:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Postavka za sinhrorežim.</p><p>Sinhrorežim se može koristiti za istovremeno uređivanje prevoda u dvije različite grane. Postavite ovdje putanju koja odgovara korjenoj fascikli grane u projektu, i prikaz sekundarnog sinhroizvora će automatski otvarati fajlove iz grane. Tada će svaka izmjena koju načinite u glavnoj grani biti preslikana u sekundarnu, naravno pod uslovom da ova sadrži istu izvornu nisku.</p><p>Više detalja potražite u dokumentaciji.</p></html>

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l6)
en: Alternate translations folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla alternativnih prevoda:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Postavite ovo na putanju fascikle strukture slične korjenoj.</p><p>Pri svakom otvaranju fajla prevoda, biće potražen odgovarajući fajl u fascikli alternativnih prevoda, i, ako bude pronađen, upotrijebljen u prikazu alternativnih prevoda.</p><p>Ovo je zgodno kada možete da se poslužite prevodima na drugi ciljni jezik (npr. iz drugog potprojekta), jer je blizak vašem. Prevode iz drugog potprojekta takođe možete upotrijebiti bilo odmah, bilo po mašinskom prevođenju na vaš jezik.</p><p>Više detalja potražite u dokumentaciji.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
sr@ijekavianlatin: Uloga:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
sr@ijekavianlatin: prevodilac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
sr@ijekavianlatin: pregledač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
sr@ijekavianlatin: odobravač

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
sr@ijekavianlatin: Ciljni jezik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
sr@ijekavianlatin: <html><p>ID projekta se koristi za razdvajanje prevodilačkih memorija za posve različite projekte i jezike.</p><p>Na primjer, ako u nekoliko projekata prevodite KDE programe (npr. jer su u različitim riznicama), upotrijebite isti ID za sve njih.</p></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
sr@ijekavianlatin: Ciljni jezik projekta.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
sr@ijekavianlatin: Poštanska lista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
sr@ijekavianlatin: Ovo je glavna postavka. Zadajte putanju fascikle sa fajlovima prevoda u projektu, ili potprojektu za ciljni jezik.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
sr@ijekavianlatin: Korjena fascikla:

en: Scanning folders with source files
sr@ijekavianlatin: Skeniram fascikle izvornih fajlova...

en: Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
sr@ijekavianlatin: prevod-%1-%2

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
sr@ijekavianlatin: Jezik

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla za PO fajlove (prevodi)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
sr@ijekavianlatin: Osnovna fascikla za POT fajlove (šabloni za prevođenje)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik projekta

[ctx: @title:column File name]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
sr@ijekavianlatin: graf

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
sr@ijekavianlatin: ukupno

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
sr@ijekavianlatin: prevedeno

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
sr@ijekavianlatin: neprevedeno

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
sr@ijekavianlatin: posljednje prevođeno

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
sr@ijekavianlatin: revizija šablona

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
sr@ijekavianlatin: posljednji prevodilac

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

[ctx: @action:inmenu]
en: Add to translation memory
sr@ijekavianlatin: Dodaj u prevodilačku memoriju

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
sr@ijekavianlatin: Pretraži po fajlovima

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
sr@ijekavianlatin: Pretraži po fajlovima (uklj. šablone)

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
sr@ijekavianlatin: tekuća: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
sr@ijekavianlatin: ukupno: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
sr@ijekavianlatin: nespremno: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
sr@ijekavianlatin: neprevedeno: %1

[ctx: @title:column]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: @title:column]
en: Source language
sr@ijekavianlatin: izvorni jezik

[ctx: @title:column]
en: Target language
sr@ijekavianlatin: ciljni jezik

[ctx: @title:column]
en: Pairs
sr@ijekavianlatin: parova

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
sr@ijekavianlatin: jedinstvenih izvornih jedinica

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
sr@ijekavianlatin: jedinstvenih prevoda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
sr@ijekavianlatin: Veza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
sr@ijekavianlatin: Ime baze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
sr@ijekavianlatin: Domaćin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
sr@ijekavianlatin: Korisnik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
sr@ijekavianlatin: lokalna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
sr@ijekavianlatin: Tip baze:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
sr@ijekavianlatin: Sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
sr@ijekavianlatin: Izvorni jezik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
sr@ijekavianlatin: Regiz obilježavanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
sr@ijekavianlatin: Ubrzivač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
sr@ijekavianlatin: Napravi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
sr@ijekavianlatin: Dodaj podatke

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
sr@ijekavianlatin: lažni prijatelj

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
sr@ijekavianlatin: Osiguranje kvaliteta

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
sr@ijekavianlatin: <html>Izraz za pretragu u izvornom jeziku. Pritisnite <b>Enter</b> da započnete traženje. Pritisnite <b>Ctrl+L</b> da pozovete ovu kontrolu.</html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
sr@ijekavianlatin: Prikaži rezultate koje ne poklapa izraz za pretragu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
sr@ijekavianlatin: Samo rezultati iz fajlova čiju putanju poklapa zadata maska.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
sr@ijekavianlatin: Učitava sve fajlove projekta u prevodilačku memoriju, ažurirajući stare jedinice. Skeniranje će raditi u pozadini.

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
sr@ijekavianlatin: Prevodilačke memorije

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
sr@ijekavianlatin: Fascikla za skeniranje

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
sr@ijekavianlatin: Nova prevodilačka memorija

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva prevodilačke memorije

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
sr@ijekavianlatin: TMX fajl za uvoz u izabranu bazu

en: TMX files (*.tmx *.xml)
sr@ijekavianlatin: TMX fajlovi

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
sr@ijekavianlatin: TMX fajl za izvoz u izabranu bazu

en: Adding files to Lokalize translation memory
sr@ijekavianlatin: Dodavanje fajlova u prevodilačku memoriju

en: Substring
sr@ijekavianlatin: Podniska

en: Google-like
sr@ijekavianlatin: Nalik Googleu

en: Wildcard
sr@ijekavianlatin: Džokeri

en: Space is AND operator. Case insensitive.
sr@ijekavianlatin: Razmak je operator I. Razlikuje veličinu slova.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
sr@ijekavianlatin: Skupljači školjke (* i ?). Razlikuje veličinu slova.

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory
sr@ijekavianlatin: Prevodilačka memorija

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
sr@ijekavianlatin: Dvokliknite na neku riječ da je umetnete u prevod

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
sr@ijekavianlatin: Paketno ispunjavanje iz prevodilačke memorije

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
sr@ijekavianlatin: Paketno prevođenje je dovršeno.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan prijedlog s tačnim poklapanjem.

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
sr@ijekavianlatin: Paketno prevođenje je zakazano.

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
sr@ijekavianlatin: ovaj

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
sr@ijekavianlatin: Fajl: %1<br />Datum dodavanja: %2

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
sr@ijekavianlatin: ?<html>Želite li zaista da uklonite jedinicu:<br/><i>%1</i><br/>iz prevodilačke memorije %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje jedinice iz prevodilačke memorije

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
sr@ijekavianlatin: Ukloni ovu jedinicu

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl sa ovom jedinicom

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
sr@ijekavianlatin: Upotrebi prijedlog prevodilačke memorije

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
sr@ijekavianlatin: Zahvatanje teksta vidžeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Za potpomaganje prevođenja u KDE‑u, Lokalizuj može da zahvati tekst iz korisničkog sučelja programa i potraži fajlove prevoda koji sadrže taj tekst.</p><p>Ako je uključeno, tekst sučelja se hvata srednjim klikom miša na bilo koji neuredivi element GUI‑ja (vidžet). Potom se prebacite u prozor Lokalizuja i izaberete jedinicu sa ovim tekstom. Čak i kada nekoliko fajlova sadrži istu nisku, najčešće će biti odabrana ona prava.</p><p>Imajte na umu da morate imati ažurnu prevodilačku memoriju, sa svim fajlovima prevoda indeksiranim, da bi ova mogućnost radila.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
sr@ijekavianlatin: Odziv na klik srednjim dugmetom miša

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
sr@ijekavianlatin: Nikakav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
sr@ijekavianlatin: Potraži tekst vidžeta u prevodilačkoj memoriji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj tekst vidžeta u klipbord

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
sr@ijekavianlatin: Potraži izabrani tekst u prevodilačkoj memoriji

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
sr@ijekavianlatin: Zamjena teksta

en: no spellcheck available
sr@ijekavianlatin: provera pravopisa nije dostupna

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
sr@ijekavianlatin: Kopiranje izvora u prevod
