lokalize - en to sv translation catalogue (645 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
sv: Kompilera .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
sv: Kompilera .po och gör den tillgänglig för program

en: Gettext not found
sv: Hittade inte gettext

en: Install gettext package for this feature to work
sv: Installera paketet gettext för att funktionen ska fungera

en: Updating from templates...
sv: Uppdaterar från mallar...

en: Merge has been completed
sv: Sammanfogning är klar

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
sv: Sammanfogning är klar.
    Mallens ändringstid: %1 (%2 dagar sedan).

en: Merge failed.
sv: Sammanfogning misslyckades.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
sv: Kunde inte hitta mallfil för sammanfogning:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
sv: Fil

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
sv: Uppdatera fil från mall

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
sv: Sammanfoga till ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
sv: Skapa översatt version av ODF-dokument

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
sv: Alternativa översättningar

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
sv: Det finns användbar information tillgänglig i vyn Alternativa översättningar.
    
    För Gettext PO-filer visar den skillnaden mellan aktuell källtext och källtexten som motsvarar den inexakta översättningen som hittats av msgmerge när PO-filen uppdaterades baserat på POT-mallen.
    
    Vill du visa vyn med denna information?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
sv: <p>Om källans text ändras blir dess översättning ibland föråldrad, och markeras antingen som <emphasis>kräver&nbsp;granskning</emphasis> (dvs. förlorar godkänd status), eller (endast när det gäller XLIFF-filer) flyttas till avdelningen <emphasis>alternativ&nbsp;översättning</emphasis> som åtföljer enheten.</p><p>Verktygsvyn visar också skillnaden mellan källans aktuella sträng och den föregående, så att man enkelt kan se vilka ändringar som ska införas i den befintliga översättningen för att den ska motsvara den aktuella källan.</p><p>Dubbelklicka på något ord i verktygsvyn för att infoga det i översättningen.</p><p>Släpp en översättningsfil på verktygsvyn för att använda den som en källa för ytterligare alternativa översättningar.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
sv: Original: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
sv: Använd alternativ översättning

en: no
sv: nej

en: yes
sv: ja

[ctx: @title:column]
en: Source
sv: Källa

[ctx: @title:column]
en: Target
sv: Resultat

[ctx: @title:column]
en: Approved
sv: Godkänt

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
sv: Binära enheter

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
sv: Välj fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
sv: Använd källfil

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
sv: Alla filer som stöds (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
sv: Nytt

en: Needs translation
sv: Kräver översättning

en: Needs full localization
sv: Kräver fullständig översättning

en: Needs adaptation
sv: Kräver anpassning

en: Translated
sv: Översatt

en: Needs translation review
sv: Kräver granskning av översättning

en: Needs full localization review
sv: Kräver granskning av fullständig översättning

en: Needs adaptation review
sv: Kräver granskning av anpassning

en: Final
sv: Fastställt

en: Signed-off
sv: Signerat

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
sv: Start av partagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
sv: Slut av partagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
sv: Fristående tagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
sv: Isolerad tagg

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
sv: Markör

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
sv: Generell platsmarkör för grupp

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
sv: Delflöde

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
sv: Generell platsmarkör

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
sv: Start av parplatsmarkör

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
sv: Slut av parplatsmarkör

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
sv: förkortning

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
sv: förkortad form: en term som orsakas genom att utelämna någon del av den fullständiga termen, medan samma begrepp fortfarande avses

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
sv: förkortning: en förkortad form av en enkel term, som erhålls genom att utelämna vissa av dess bokstäver (t.ex. 'adj.' för 'adjektiv')

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
sv: akronym: en förkortad form av en term skapad av bokstäver från den fullständiga formen av en term med flera ord, ihopsatta till en följd som uttalas som stavelser (t.ex. 'radar' för 'radio detecting and ranging')

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
sv: benämning: en term som anger ett egennamn, såsom namnet på en agentur eller annan egentlig enhet

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
sv: kollokation: en återkommande ordkombination karaktäriserad av sammanhållning på det sätt att kollokationens beståndsdelar måste uppträda tillsammans i ett yttrande eller en serie yttranden, även om de inte nödvändigtvis måste bibehålla omedelbar närhet till varandra

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
sv: allmän beteckning: en synonym till en internationell vetenskaplig term som används i allmän diskurs i ett givet språk

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
sv: datum och/eller tid

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
sv: ekvation: ett uttryck använt för att representera ett begrepp baserat på satsen att två matematiska uttryck exempelvis är lika, vilket identifieras av ett likhetstecken (=), eller tilldelade till varandra med ett liknande tecken

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
sv: expanderad form: den fullständiga representationen av en term vilken har en förkortad form

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
sv: formel: figurer, symboler eller liknande använda för att kortfattat uttrycka ett begrepp, som en matematisk eller kemisk formel

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
sv: huvudterm: beteckningen för ett begrepp som har valts att inleda en terminologipost

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
sv: initialförkortning: en förkortad form av en term som består av några av de inledande bokstäverna i orden som utgör en term med flera ord, eller där termens beståndsdelar utgör en sammansatt term när bokstäverna uttalas individuellt (t.ex. 'BSE' för 'bovin spongiform encephalopati')

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
sv: internationell vetenskaplig term: en term som ingår i en internationell vetenskaplig nomenklatur, antagen av ett behörigt vetenskapligt organ

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
sv: internationellt ord: en term som har samma eller nära nog identisk ortografisk eller fonemisk form på många språk

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
sv: logiskt uttryck: ett uttryck använd för att representera ett begrepp baserat på matematiska eller logiska villkor, som olikhetssatser, mängdrelationer, Booleska operationer, och liknande

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
sv: materialhanteringsenhet: en enhet för att spåra objekt

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
sv: namn

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
sv: nära synonym: en term som representerar samma eller ett snarlikt begrepp som en annan term på samma språk, men där utbytbarheten är begränsad till vissa sammanhang och inte tillämplig i andra

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
sv: artikelnummer: en unik alfanumerisk beteckning tilldelad till ett objekt i ett tillverkningssystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
sv: fras

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
sv: fraseologisk: en grupp av två eller flera ord som formar en enhet, vars mening oftast inte kan härledas baserat på den kombinerade betydelsen av orden som utgör frasen

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
sv: skyddad: den markerade texten ska inte översättas

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
sv: romaniserad form: en form av en term som är resultatet av ett förfarande varigenom icke-latinska skriftsystem konverteras till det latinska alfabetet

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
sv: segment: den markerade texten representerar ett segment

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
sv: fast uttryck: ett lexikalt fast uttryck

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
sv: kortform: en version av en term med flera ord som innehåller färre ord än termens fullständiga form (t.ex. 'G24-gruppen' för 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
sv: lagerhållningsenhet: en lagerenhet identifierad av en unik alfanumerisk kod tilldelad till ett objekt i ett inventariesystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
sv: standardtext: ett oföränderligt återkommande textstycke

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
sv: symbol: en benämning av ett begrepp med bokstäver, siffror, piktogram eller någon kombination därav

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
sv: synonym: en term som representerar samma eller ett snarlikt begrepp som huvudtermen i en artikel

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
sv: synonym fras: fraseologisk enhet i ett språk som uttrycker samma semantiska innehåll som en annan fras på samma språk

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
sv: transkriberad form: en form av en term som är resultatet av ett förfarande varigenom tecken från ett skriftsystem representeras av tecken från ett annat skriftsystem, med hänsyn tagen till uttalet av de konverterade tecknen

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
sv: translittererad form: en form av en term som är resultatet av ett förfarande varigenom tecken från ett alfabetiskt skriftsystem representeras av tecken från ett annat alfabetiskt skriftsystem

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
sv: avkortad term: en förkortad form av en term, som uppstår genom att en eller flera delar eller stavelser utelämnas (t.ex. 'bil' istället för 'automobil')

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
sv: variant: en av de alternativa formerna av en term

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
sv: Infoga

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
sv: Ta bort

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
sv: Ändra godkännande

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
sv: Infoga markeringstaggar

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
sv: Ta bort markeringstaggar

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
sv: Kommentarinställning

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
sv: Uppdatera eller lägg till arbetsfas

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
sv: Inställning av översättningsekvivalens

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
sv: Ta bort text med markeringstaggar

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
sv: Infoga text med markeringstaggar

en: separator for different-length string alternatives
sv: Skiljetecken för olika långa strängalternativ

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
sv: Föregående källvärde, sparat av Gettext vid övergång till en nyare POT-mall

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
sv: Upphovsmannens namn saknas

en: Your name:
sv: Ditt namn:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
sv: Upphovsmannens e-postadress saknas

en: Your email:
sv: Din e-postadress:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
sv: Föregående källvärde, sparat av verktyget lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
sv: Översättningsenheter

en: Quick search...
sv: Snabbsökning...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
sv: Aktiverad av Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
sv: Accepterar reguljära uttryck

en: options
sv: Alternativ

en: Reset individual filter
sv: Återställ individuellt filter

en: Case insensitive
sv: Inte skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
sv: Ignorera tecken för snabbtangent

en: Ready
sv: Klar

en: Non-ready
sv: Inte klar

en: Non-empty
sv: Inte tom

en: Empty
sv: Tom

en: Changed since file open
sv: Ändrade sedan filen öppnades

en: Unchanged since file open
sv: Oändrade sedan filen öppnades

en: Same in sync file
sv: Samma i synkroniserad fil

en: Different in sync file
sv: Olika i synkroniserad fil

en: Not in sync file
sv: Inte i synkroniserad fil

en: Plural
sv: Pluralis

en: Non-plural
sv: Ej pluralis

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
sv: Grundläggande

[ctx: @title:inmenu]
en: States
sv: Tillstånd

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
sv: Sökbar kolumn

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
sv: Sortera och filtrera om vid ändring av innehåll

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
sv: Alla

[ctx: @title:column]
en: Entry
sv: Post

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
sv: Källa

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
sv: Resultat

[ctx: @title:column]
en: Notes
sv: Kommentarer

[ctx: @title:column]
en: Context
sv: Sammanhang

[ctx: @title:column]
en: Files
sv: Filer

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
sv: Översättningsstatus

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
sv: Källängd

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
sv: Mållängd

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
sv: Klar

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
sv: Kräver granskning

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
sv: Oöversatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
sv: Resultatspråk:

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
sv: Nuvarande: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
sv: Totalt: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
sv: Inte klara: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
sv: Oöversatta: %1

[ctx: percentages in statusbar]
en:  (%1%)
sv:  (%1 %)

[ctx: @title actions category]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: @title actions category]
en: Editing
sv: Redigering

en: Synchronization 1
sv: Synkronisering 1

en: Synchronization 2
sv: Synkronisering 2

en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
sv: Ordlista

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
sv: Infoga alternativ översättning nummer %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
sv: Lägg till en kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
sv: Infoga ÖM-förslag nr %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
sv: Ta bort ÖM-förslag nr %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
sv: Infoga översättning av term nummer %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
sv: Definiera ny term

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
sv: Infoga resultat nummer %1 från webbsökning

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
sv: Faser...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
sv: Ordantal

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
sv: Rensa alla översatta poster

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
sv: Starta Pology kommando med den här filen

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
sv: Sammanfoga översättning med OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
sv: Ändra sökriktning

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
sv: Godkänt

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
sv: Godkänn och gå till nästa

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
sv: Ekvivalent översättning

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
sv: Kopiera källa till resultat

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
sv: Packa upp resultat

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
sv: Infoga tagg

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
sv: Kontrollera enheten med LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
sv: Infoga nästa tagg

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
sv: Komplettering

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
sv: Ersätt med stavningskontrollens bästa förslag

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
sv: &Nästa

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
sv: Före&gående

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
sv: &Första posten

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
sv: S&ista posten

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
sv: Post enligt nummer

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
sv: Föregående inte tomma men inte klara

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
sv: Nästa inte tomma men inte klara

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
sv: Föregående oöversatta

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
sv: Nästa oöversatta

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
sv: Föregående inte klara

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
sv: Nästa inte klara

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
sv: Fokusera på sökraden i vyn av översättningsenheter

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
sv: Lägg till bokmärke för meddelande

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
sv: Föregående bokmärke

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
sv: Nästa bokmärke

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
sv: Fyll i alla exakta förslag

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
sv: Fyll i alla exakta förslag och markera som inexakta

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
sv: Öppna fil för synkronisering eller sammanfogning

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
sv: Öppna katalog att sammanfoga med den nuvarande, eller där basfilernas ändringar ska införas

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
sv: Föregående skillnad

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
sv: Föregående post med annorlunda översättning i filerna som sammanfogas, inklusive tomma översättningar i sammanfogningskällan

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
sv: Nästa skillnad

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
sv: Nästa post med annorlunda översättning i filerna som sammanfogas, inklusive tomma översättningar i sammanfogningskällan

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
sv: Nästa skillnad godkänd

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
sv: Kopiera från sammanfogad källtext

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
sv: Kopiera alla nya översättningar

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
sv: Detta ändrar bara tomma och inte klara poster i basfilen

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
sv: Kopiera till sammanfogad källtext

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
sv: Öppna fil för sekundär synkronisering

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
sv: Detta ändrar bara tomma poster

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
sv: (återställd)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
sv: Dokumentet innehåller osparade ändringar.
    Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

[ctx: @title:window]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
sv: Välj översättningsfil

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
sv: Fel när filen %1 skulle öppnas, rad: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
sv: Fel när filen %1 skulle öppnas

[ctx: @title:window]
en: Save File As
sv: Spara fil som

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
sv: Fel när filen %1 skulle sparas.
    Vill du spara i en annan fil eller avbryta?

[ctx: @title]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
sv: Kunde inte spara filen automatiskt.
    Målfilen är %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
sv: Gå till post

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
sv: Ange postens nummer:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
sv: Nuvarande: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
sv: Översatt

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
sv: Signerat

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
sv: Godkänt

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
sv: Översättning klar (men kan fortfarande behöva granskas)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
sv: Översättning fick positivt granskningsresultat

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
sv: Posten är fullständigt översatt (dvs. fastställd)

en: A Pology check is already in progress.
sv: En kontroll med Pology pågår redan.

en: Pology error
sv: Fel i Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
sv: Kontrollen med Pology har kraschat oväntat:
    %1

en: Pology success
sv: Pology lyckades

en: The Pology check has succeeded.
sv: Kontrollen med Pology har lyckats.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
sv: Kontrollen med Pology har returnerat ett fel:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
sv: Det här tar bort alla översättningar från filen.
    Vill du verkligen rensa alla översatta poster?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
sv: Ord i källtexten: %1<br/>Ord i måltexten: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
sv: Ordantal

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
sv: Vill du söka efter källfiler lokalt eller via lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
sv: Uppslagning av källfil

en: Locally
sv: Lokalt

en: Select project's base folder for source file lookup
sv: Välj projektets baskatalog för uppslagning av källfiler

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
sv: Kunde inte hitta källfiler i angiven katalog.
    Vill du ändra källfilkatalog?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
sv: Kan inte öppna resultatkällfilen: Resultatkällfilen är inte relativ i förhållande till aktuell översättningsfil, och det finns för närvarande inga skript laddade för att kunna öppna källfiler med egna sökvägar. Se Lokalizes handbok för exempel på skript och hur de kopplas in i projektet.

en: Install translate-toolkit package and retry
sv: Installera paketet translate-toolkit och försök igen

en: Install translate-toolkit package and retry.
sv: Installera paketet translate-toolkit och försök igen.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
sv: Välj ursprungligt OpenDocument som nuvarande XLIFF-fil är baserad på

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
sv: OpenDocument-filer (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
sv: Installera paketet python-uno för ytterligare funktionalitet.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
sv: Ange enhetstext

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
sv: Ersätt

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
sv: Lokalize har nått dokumentets slut. Vill du fortsätta från början?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

en: Lokalize has finished spellchecking
sv: Lokalize är klar med stavningskontrollen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
sv: &Ordförklaring

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
sv: &Webbsökning

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
sv: Översättnings&minne

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
sv: Alternativa översättningar

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
sv: S&ynkronisera

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
sv: &Sekundär synkroniseringskälla

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
sv: &Verktygsvyer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
sv: Inte klar:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
sv: Oöversatt:

[ctx: @action]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
sv: Kolumn: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
sv: <qt><p><b>Originalsträng</b></p>
    <p>Den här delen av fönstret visar originalmeddelandet
    för posten som för närvarande visas.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
sv: Pluralform %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
sv: Packa upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
sv: Sökuttryck för källspråkets del.
    Tryck på Ctrl+L för att gå till den här komponenten.
    Tryck på returtangenten för att starta sökningen.
    Tryck på Esc för att stoppa sökningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
sv: Invertera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
sv: Källa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
sv: Sökuttryck för resultatspråkets del.
    Tryck på returtangenten för att starta sökningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
sv: Reguljära uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
sv: Resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
sv: Matcha skiftläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
sv: &Sök

[ctx: @title:window]
en: File List
sv: Fillista

en: Drop translation files here...
sv: Släpp översättningsfiler här...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
sv: Fil

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
sv: Sök och ersätt i filer

en: Copy source to clipboard
sv: Kopiera källa till klippbordet

en: Copy target to clipboard
sv: Kopiera resultat till klippbordet

en: Open file
sv: Öppna fil

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
sv: Sök och ersätt i filer

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
sv: Ersätt flera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
sv: Ersätt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
sv: Med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
sv: Granskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
sv: Ersätt flera

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
sv: Rubrikfält

[ctx: @title:window]
en: Glossary
sv: Ordlista

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
sv: <p>Översättningar av vanliga termer visas här.</p><p>Tryck på snabbtangenten som visas intill termen för att infoga dess översättning.</p><p>Använd den sammanhangsberoende menyn för att lägga till ett nytt objekt (tips:&nbsp;markera ord i original- och översättningsfälten först innan <interface>Definiera&nbsp;ny&nbsp;term</interface> används).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
sv: Återställ från disk

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
sv: Ladda om ordlistan från disk, och kasta alla ändringar

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
sv: Ordlistan innehåller osparade ändringar.
    Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
sv: Engelska synonymer (dubbelklicka för att redigera):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
sv: Motsvarande synonymer för resultatspråket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
sv: Rubrikfält:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
sv: När ett nytt objekt läggs till, tryck på returtangenten efter du har skrivit in dess namn för att ändringarna ska få effekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
sv: Observera: En post i ordförklaringarna motsvara exakt en term, inte ord eller ordföljd.
    
    Det betyder att det kan finnas flera poster med samma ord eller ordföljd som uttrycker olika betydelser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
sv: Hoppa över taggar

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
sv: Hoppa över markeringstaggar

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
sv: Ignorera tecken för snabbtangent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
sv: Inkludera kommentarer

en: Suggestions:
sv: Förslag:

en: No errors
sv: Inga fel

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
sv: Inga Qt SQL-moduler hittades. Översättningsminnet kommer inte att fungera.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
sv: ÖM-funktionen kräver Qt-modulen SQLite

en: No SQLite module available
sv: Ingen SQLite-modul tillgänglig

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

[ctx: @title actions category]
en: Project
sv: Projekt

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Previously active tab
sv: Föregående aktiva flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
sv: Ordlista

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
sv: Översättningsminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
sv: Hantera översättningsminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
sv: Projektöversikt

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
sv: Anpassa projekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
sv: Skapa programvaruöversättningsprojektet...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
sv: Skapa OpenDocument-översättningsprojekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
sv: Öppna projekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
sv: Stäng projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
sv: Öppna senaste projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
sv: Sök och ersätt i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
sv: Sök igen i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
sv: Hämta text från grafiska komponenter

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
sv: Fel när följande filer skulle öppnas:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
sv: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
sv: &Skript

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
sv: Datorstött översättningssystem.
    Översätt inte vad som redan har översatts.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
sv: © 2018-2019 Simon Depiets
    © 2007-2015 Nick Shaforostoff
    © 1999-2006 KBabel-utvecklarna

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
sv: Utveckling sponsrad som en del av Googles program Summer of Code

en: NLNet Foundation
sv: NLNet-stiftelsen

en: sponsored XLIFF-related work
sv: sponsor för XLIFF-relaterat arbete

en: Translate-toolkit
sv: Verktygslåda för översättning

en: provided excellent cross-format converting scripts
sv: Tillhandahöll utmärkta skript för konvertering mellan format

en: grammar, style and spell checker
sv: Grammatik-, stil- och stavningskontroll

en: project tree merging translation+templates
sv: Sammanfogning av översättningar+mallar i projektträdet

en: bug fixing patches
sv: programfixar med felrättningar

en: testing and bug fixing
sv: Test och felrättning

en: Stefan Asserhall
sv: Stefan Asserhäll

en: patches
sv: Programfixar

en: XLIFF improvements
sv: Förbättringar av XLIFF

en: bug fixing and improvements
sv: felrättningar och förbättringar

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
sv: Sök inte igenom projektets filer.

en: Load specified project.
sv: Ladda angivet projekt.

en: Document to open
sv: Dokument att öppna

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
sv: Acceptera ändring av översättning

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
sv: Acceptera alla nya översättningar

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
sv: Primär synkronisering

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
sv: Sekundär synkronisering

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
sv: Släpp fil att sammanfoga eller synkronisera med den aktuella här, och se därefter alternativen i den sammanhangsberoende menyn

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
sv: Fel när filen <filename>%1</filename> skulle öppnas för synkronisering, felrad: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
sv: Olika poster: %1
    Poster utan träff: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
sv: Enhetens metadata

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
sv: <b>Tillfälliga anteckningar:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
sv: <b>Pology-anteckningar:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
sv: <b>LanguageTool-anteckningar:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
sv: <b>Fas:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
sv: <br><b>Filer:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
sv: <br><b>Sammanhang:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
sv: (tom)

[ctx: @info:label]
en: From:
sv: Från:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
sv: Spara tom kommentar för att ta bort den

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
sv: Kommentarens upphovsman

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
sv: <b>Anteckningar:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
sv: Redigera...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
sv: Lägg till...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
sv: Lägg till en kommentar...

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:column]
en: Company
sv: Företag

[ctx: @title:column]
en: Tool
sv: Verktyg

en: Translation
sv: Översättning

en: Review
sv: Granskning

en: Approval
sv: Godkännande

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
sv: Process (detta ändrar också din roll):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
sv: Redigera faser

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
sv: Översättarens namn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
sv: Översättarens namn på engelska

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
sv: Lokalt namn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
sv: Översättarens namn på resultatspråket

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
sv: Överskrid språkgrupp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
sv: Använd användardefinierat namn på språkgruppen istället för att generera det

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
sv: Språkgrupp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
sv: Översättargruppens namn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
sv: Översättarens e-post

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
sv: Förvald språkkod för nya projekt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
sv: Förvald e-postlista för nya projekt

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
sv: Teckensnitt för meddelanden

[ctx: @title:tab]
en: Identity
sv: Identitet

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
sv: Följande parametrar är tillgängliga
    %1 - Källfilens sökväg
    %2 - Radnummer

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
sv: Du har försökt använda en funktion som kräver att att projekt är inläst. Vill du skapa ett nytt projekt eller öppna ett befintligt projekt?

[ctx: @action]
en: New
sv: Nytt

[ctx: @action]
en: Open
sv: Öppna

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
sv: Lokalize översättningsprojekt (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
sv: Välj katalog med Gettext .po-filer att översätta

en: Create software or OpenDocument translation project first.
sv: Skapa först programvaru- eller OpenDocument-översättningsprojekt.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @title:tab]
en: Personal
sv: Person

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
sv: Editorns teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
sv: Ändra teckensnitt i editorn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
sv: Välj ett nytt teckensnitt för området där du skriver in det översatta meddelandet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
sv: Visa lysdioder för meddelandestatus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
sv: Om markerat, visas lysdioder för att ange meddelandestatus: Inexakt, oöversatt, eller fel. Om inte markerat, visas inte några lysdioder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
sv: Lysdioder för att ange inexakt och oöversatt status, samt markörens kolumnnummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
sv: Textfärg för ändringar i meddelandet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
sv: Strängmatchning

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
sv: Text tillagd i den nyare strängen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
sv: Ändra färg för nytillagd text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
sv: Du kan ställa in en annan färg för att se texten som lagts till i strängen.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
sv: Text borttagen från den nyare strängen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
sv: Ändra färgen för borttagen text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
sv: Du kan ställa in en annan färg för att se texten som tagits bort från strängen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
sv: Kontrollera om en sträng slutar med mellanslag (vilket ofta är viktigt när den visas i användargränssnittet, eller när den sammanfogas med andra).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
sv: Markera mellanslag i slutet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
sv: Om aktiverad, går mushjulet till föregående eller nästa enhet, annars rullar det texten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
sv: <html>När det här alternativet är aktiverat, används mushjulet för att gå till föregående eller nästa översättningsenhet (utan väljartangenter). Väljartangenter kan användas för att ändra beteendet. Använd:<ul><li><b>Skift</b> för att rulla texten inom den nuvarande enheten,</li><li><b>Ctrl+Skift</b> för att gå till föregående eller nästa inte klara enhet,</li><li><b>Ctrl</b> för att gå till föregående eller nästa inte klara och inte tomma enhet,</li><li><b>Alt</b> för att gå till föregående eller nästa oöversatta enhet.</li></ul>När alternativet är inaktiverat, rullar mushjulet inom den nuvarande översättningsenhetens text.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
sv: Mushjul går till föregående eller nästa översättningsenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
sv: Ställ automatiskt in status till 'godkänd' när redigering har påbörjats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
sv: Synliggör avskiljare som mellanslag, tabulator och nyrader i editorn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
sv: Ställ in till 2 för att inaktivera ordkomplettering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
sv: Minimal ordlängd för ordkomplettering

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
sv: Inaktivera ordkomplettering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
sv: Konvertera automatiskt XML specialtecken i TS-filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
sv: Återställ tidigare öppnade filer när Lokalize startas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
sv: Definierar beteendet hos genvägarna för nästa och föregående flik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
sv: Beteende hos genväg för nästa eller föregående flik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
sv: Enligt flikposition

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
sv: Enligt flikaktiveringsordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
sv: Använd en egen editor för att öppna källfiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
sv: Fyll i din identitet och information om din översättningsgrupp. Informationen används när ett filhuvud uppdateras.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
sv: Förvalt språk:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
sv: &E-post:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
sv: Ditt namn, på engelska

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
sv: Skriv in ditt förnamn och efternamn skrivna på engelska här

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
sv: &Förvald e-postlista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
sv: E-postadressen till översättningsgruppens e-postlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
sv: Skriv in e-postadressen till översättningsgruppens e-postlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
sv: Språket du översätter till

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
sv: Ställ in förvalt språk som du kommer att översätta till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
sv: Skriv in din e-postadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
sv: Skriv in din e-postadress här så att den visas i po-filens huvud tillsammans med ditt namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
sv: Ditt namn på ditt modersmål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
sv: Skriv in ditt förnamn och efternamn på ditt modersmål, med modersmålets alfabet.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
sv: Lokalt namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
sv: Förvald språkgrupp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
sv: Använd egen LanguageTool-server

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
sv: Serversökväg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
sv: Sökväg till egen LanguageTool-server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
sv: Ange sökvägen till din egna LanguageTool-server, om du har någon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
sv: Fördröjning innan automatisk kontroll efter du slutar skriva in (i sekunder, 0 för att inaktivera)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
sv: Ställ in till 0 för att inaktivera automatisk kontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
sv: Aktivera verifikation med Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
sv: Pology kommandot att köra för att kontrollera en enskild post. Använd följande platsmarkörer för att ange kommandon: %u är postens nummer, %f är filnamnet. Exempelvis: posieve -u %u check-rules %f.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
sv: Pology kommandot att köra för att kontrollera en enskild post.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
sv: Ange Pology kommandot att köra för att kontrollera en enskild post här

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
sv: Pology kommandot att köra för att kontrollera en hel fil. Kommandot måste innehålla "-s lokalize", platsmarkören %f är filnamnet. Exempelvis: posieve -s lokalize check-rules %f.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
sv: Pology kommandot att köra för att kontrollera en hel fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
sv: Ange Pology kommandot att köra för att kontrollera en hel fil här

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
sv: Om markerad, hämta översättningsförslag från minnet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
sv: Om detta är markerat, hämtar programmet översättningsminnen så fort en fil öppnas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
sv: Hämta översättningsförslag från minnet när filer öppnas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
sv: Maximalt antal förslag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
sv: Ställ in maximalt antal förslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
sv: Du kan ändra det maximala antalet förslag. Normalvärdet är 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
sv: Minimal poäng (0-100) för förslag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
sv: Ställ in minimal poäng (0-100) för förslag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
sv: Du kan ändra minimal poäng (0-100) som krävs för förslag. Normalvärdet är 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
sv: Uppdatera eller lägg till redigerade poster i översättningsminnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
sv: Lägg till öppnade filer i översättningsminnet automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
sv: Ta bort saknade filer från översättningsminne vid omsökning eller när en saknad post klickas

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
sv: Snabbtangent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
sv: Oftast '&', men kan också vara '_' för GTK-program.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
sv: Markeringstaggar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
sv: Reguljärt uttryck för markeringstaggar. Det används för matchning i översättningsminnet och för funktionen 'Infoga tagg'.
    
    Ett standardvärde (lämpligt för XML-baserad text) är:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Det används bara för gettext PO-filer, eftersom XLIFF-formatet har sitt eget sätt att ange var taggar finns.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
sv: Radbrytning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
sv: Bredd använd för den automatiska msgfmt-liknande radbrytningen. Använd det negativa värdet '-1' för att inaktivera radbrytning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
sv: Sökvägar

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
sv: Mallfilkatalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
sv: Oftast är översättningsprojektet ett delprojekt av ett projekt som
    översätter samma texter till flera språk.
    
    Ställ in det här till sökvägen för en katalog som innehåller tomma
    översättningsfiler (dvs. filer utan översättning till något språk)
    som delas mellan alla delprojekt.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
sv: Grenkatalog:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
sv: Den här inställningen gäller synkroniseringsläge.
    
    Synkroniseringsläge kan användas för att göra ändringar i
    översättningen av två grenar samtidigt.
    
    Ställ in detta till en sökväg som motsvarar grenens baskatalog
    (dvs. 'översättningskatalog' för projektets sekundära gren). så
    öppnar den sekundära synkroniseringsvyn automatiskt filer från grenen.
    Därefter så fort du gör en ändring i filer från huvudgrenen,
    dupliceras den automatiskt till grenen (naturligtvis bara om den
    innehåller samma engelska sträng).
    
    Se dokumentationen för mer detaljer.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
sv: Alternativ översättningskatalog:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
sv: Ställ in detta till sökvägen för en katalog med en struktur som liknar baskatalogen.
    
    Varje gång en översättningsfil öppnas, slås en motsvarade fil i den alternativa
    översättningskatalogen upp och, om den hittas, används den i den alternativa översättningsvyn.
    
    Oftast vill du nog använda översättningarna av ett annat resultatspråk (dvs. ett annat delprojekt), som är nära ditt eget.
    Du kan dessutom använda andra delprojekts översättningar, antingen direkt, eller få dem grovöversatta av datorn till ditt språk.
    
    Se dokumentationen för mer detaljer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
sv: Roll:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
sv: Översättare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
sv: Granskare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
sv: Godkänt av

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
sv: Ordförklaringar:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
sv: Resultatspråk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
sv: Projektidentifikation används för att skilja på översättningsminnen för helt olika projekt och språk.
    
    Om du till exempel har flera projekt för att översätta KDE-program
    (t.ex. om de är i olika arkiv), använd samma identifikation för alla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
sv: Projektets resultatspråk.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
sv: E-postlista:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
sv: Identifikation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
sv: Det här är huvudinställningen. Ställ in den till en katalogsökväg med
    översättningsfiler för projektet (eller ett delprojekt för resultatspråket).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
sv: Baskatalog:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
sv: Program

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
sv: Projekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
sv: Språkgrupp:

en: Scanning folders with source files
sv: Söker igenom kataloger med källfiler

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
sv: Översättning %1 %2

en: default
sv: standard

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
sv: Språk

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
sv: Använd språkgrupp i Lokalize inställningar

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
sv: Överskrid Lokalize språkgrupp

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
sv: Projektspråkgrupp

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
sv: Baskatalogen för PO-filer (översättningar)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
sv: Baskatalogen för POT-filer (mallar att översätta)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
sv: Projektets ordförklaringar

[ctx: @title:column File name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
sv: Diagram

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
sv: Översatta

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
sv: Inte klara

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
sv: Oöversatta

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
sv: Ofullständig

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
sv: Senaste översättning

[ctx: @title:column]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
sv: Mallversion

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
sv: Senaste översättare

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
sv: Projektöversikt

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
sv: <html>Du behöver inte vara en programutvecklare för att bli medlem i KDE-gruppen. Du kan gå med i de nationella grupperna som översätter programmens gränssnitt. Du kan bidra med grafik, teman, ljud och förbättrad dokumentation. Det är upp till dig!<br /><br />Besök <a href="%1">%1</a> för information om några projekt som du kan delta i.<br /><br />Om du behöver mer information eller dokumentation kommer ett besök på <a href="%2">%2</a> att ge dig det du behöver.</html>

en: &Configure Lokalize
sv: A&npassa Lokalize...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
sv: Öppna projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
sv: Översätt programvara

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
sv: Översätt OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
sv: Bara föregående mall

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
sv: Bara nästa mall

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
sv: Bara föregående översättning

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
sv: Bara nästa översättning

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
sv: Dölj färdiga poster

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
sv: Dölj fullständigt översätta filer och kataloger

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
sv: Öppna markerade filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
sv: Lägg till i översättningsminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
sv: Sök i filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
sv: Lägg till en kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
sv: Starta Pology med filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
sv: Sök i filer (inklusive mallar)

en: Project file comment
sv: Projektfilskommentar

en: Input a comment for this project file:
sv: Ange en kommentar för projektfilen:

en: The Pology check has succeeded
sv: Kontrollen med Pology har lyckats

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
sv[0]: Du är på väg att öppna %1 fil
sv[1]: Du är på väg att öppna %1 filer

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
sv: Att öppna ett stort antal filer samtidigt kan göra Lokalize oemottagligt.

en: Are you sure you want to open this many files?
sv: Är du säker på att du vill öppna så här många filer?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
sv[0]: Ö&ppna %1 fil
sv[1]: Ö&ppna %1 filer

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Source language
sv: Ursprungsspråk

[ctx: @title:column]
en: Target language
sv: Resultatspråk

[ctx: @title:column]
en: Pairs
sv: Par

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
sv: Unika originalposter

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
sv: Unika översättningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
sv: Anslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
sv: Databasnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
sv: Värddator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
sv: Användare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
sv: Lokal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
sv: Databastyp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
sv: Innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
sv: Ursprungsspråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
sv: Reguljärt uttryck för taggar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
sv: Snabbtangent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
sv: Skapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
sv: Lägg till data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
sv: Lägg till data från TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
sv: Exportera till TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
sv: Lömska likheter

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
sv: Kvalitetssäkring

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
sv: ÖM:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
sv: Sökuttryck för källspråkets del.
    Tryck på returtangenten för att starta sökningen.
    Tryck på Ctrl+L för att gå till den här komponenten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
sv: Visa resultat som inte matchar sökuttrycket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
sv: Filmask:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
sv: Visa bara resultat från filer med sökväg som matchar angiven mask

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
sv: Frågesyntax:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
sv: Läser in alla projektfiler i översättningsminnet, och uppdaterar gamla poster. Inläsningen arbetar i bakgrunden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
sv: Sök igenom p&rojektfiler igen

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
sv: Översättningsminnen

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
sv: Välj katalog att söka igenom

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
sv: Nytt översättningsminne

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
sv: Egenskaper för översättningsminnen

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
sv: Välj TMX-fil att importera till markerad databas

en: TMX files (*.tmx *.xml)
sv: TMX-filer (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
sv: Välj TMX-fil att exportera markerad databas till

en: Adding files to Lokalize translation memory
sv: Lägger till filer i Lokalizes översättningsminne

en: TM
sv: ÖM

en: Substring
sv: Delsträng

en: Google-like
sv: Google-liknande

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Space is AND operator. Case insensitive.
sv: Mellanslag är OCH-operator. Inte skiftlägeskänslig.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
sv: Skal-jokertecken (* och ?). Skiftlägeskänsliga.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
sv: Totalt: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
sv: Filen %1 finns inte, den har tagits bort från översättningsminnet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
sv: Dubbelklicka på något ord för att infoga det i översättningen

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
sv: Fyll i översättningsminne i bakgrunden

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
sv: Översättning i bakgrunden är klar.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
sv: Inga förslag med exakta träffar hittades.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
sv: Översättning i bakgrunden klar

[ctx: @title]
en: Batch translation
sv: Översättning i bakgrunden

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
sv: Översättning i bakgrunden har schemalagts.

[ctx: %1 is the TM entry score in percentage]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
sv[0]: (1 gång)
sv[1]: (%1 gånger)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
sv: den här

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
sv: Fil: %1<br />Tilläggsdatum: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
sv: <br />Datum för senaste ändring: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
sv: <br />Upphovsman till senaste ändring: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
sv: <br />ÖM: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
sv: <br />Finns inte längre i filen

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
sv: <html>Vill du verkligen ta bort posten<br/><i>%1</i><br/>från översättningsminnet %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
sv: Borttagning av post i översättningsminne

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
sv: Ta bort posten

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
sv: Öppna fil som innehåller posten

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
sv: Ta bort den saknade filen:från ÖM

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
sv: <html>Vill du verkligen ta bort den saknade filen:<br/><i>%1</i><br/>från översättningsminnet %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
sv: Borttagning av saknad fil i översättningsminne

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
sv: Använd förslag från översättningsminnet

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
sv: Hämta text från grafiska komponenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
sv: <html>
    <p align="justify">För att förenkla översättning av KDE kan Lokalize hämta text från programmens användargränssnitt och söka efter översättningsfiler som innehåller texten.</p>
    <p align="justify">När den är aktiverad, kan hämtningen inledas genom att klicka på ett icke-redigerbart element i det grafiska gränssnittet (grafisk komponent) med musens mittknapp. Byt därefter till Lokalizes fönster och välj posten med texten. Även om flera filer innehåller samma sträng, väljes den rätta i de flesta fall.</p>
    <p align="justify">Kom ihåg att du måste ha ett uppdaterat översättningsminne med alla översättningsfiler indexerade för att funktionen ska fungera.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
sv: Åtgärd vid klick med musens mittenknapp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
sv: Sök efter text för grafiska användargränssnittselement i översättningsminnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
sv: Kopiera text för grafiskt användargränssnittselement till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
sv: Automatisk fråga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
sv: Hämta i förväg för nästa oöversatta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
sv: Hämta i förväg

en: Web Queries
sv: Webbfrågor

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
sv: Slå upp markerad text i översättningsminnet

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
sv: Ersätt text

en: no spellcheck available
sv: Ingen stavningskontroll tillgänglig

en: An error was reported: %1
sv: Ett fel har rapporterats: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
sv: Kopiera källa till resultat
