lokalize - en to vi translation catalogue (648 entries)

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag collection attribute comment
en: Tools
vi: Công cụ

note: i18n: tag script attribute text
en: Compile .po
vi: Biên dịch .po

note: i18n: tag script attribute comment
en: Compile .po and make it available to applications
vi: Biên dịch .po và làm nó khả dụng cho các ứng dụng

en: Gettext not found
vi: Không tìm thấy gettext

en: Install gettext package for this feature to work
vi: Cài đặt gói gettext để tính năng này hoạt động được

en: Updating from templates...
vi: Đang cập nhật từ các bản mẫu...

en: Merge has been completed
vi: Việc trộn đã hoàn tất

en: Merge has been completed.
    Template modification time: %1 (%2 days ago).
vi: Việc trộn đã hoàn tất.
    Thời điểm bản mẫu được chỉnh sửa: %1 (%2 ngày trước).

en: Merge failed.
vi: Việc trộn thất bại.

en: Could not find template file for the merge:
    %1
vi: Không tìm được tệp bản mẫu cho việc trộn:
    %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: File
vi: Tệp

note: i18n: tag script attribute text
en: Update file from template
vi: Cập nhật tệp từ bản mẫu

note: i18n: tag script attribute text
en: Merge into ODF
vi: Trộn vào ODF

note: i18n: tag script attribute comment
en: Generates translated version of ODF document
vi: Tạo phiên bản đã được dịch của tài liệu ODF

[ctx: @title:window]
en: Alternate Translations
vi: Lời dịch thay thế

en: There is useful data available in Alternate Translations view.
    
    For Gettext PO files it displays difference between current source text and the source text corresponding to the fuzzy translation found by msgmerge when updating PO based on POT template.
    
    Do you want to show the view with the data?
vi: Khung xem "Lời dịch thay thế" có các dữ liệu có ích.
    
    Với các tệp PO của Gettext, nó hiển thị phần khác biệt giữa văn bản nguồn hiện tại và văn bản nguồn tương ứng với lời dịch mập mờ được msgmerge tìm thấy khi cập nhật tệp PO dựa trên bản mẫu POT.
    
    Bạn có muốn hiện khung xem cùng với dữ liệu đó?

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Sometimes, if source text is changed, its translation becomes deprecated and is either marked as <emphasis>needing&nbsp;review</emphasis> (i.e. looses approval status), or (only in case of XLIFF file) moved to the <emphasis>alternate&nbsp;translations</emphasis> section accompanying the unit.</p><p>This toolview also shows the difference between current source string and the previous source string, so that you can easily see which changes should be applied to existing translation to make it reflect current source.</p><p>Double-clicking any word in this toolview inserts it into translation.</p><p>Drop translation file onto this toolview to use it as a source for additional alternate translations.</p>
vi: <p>Đôi khi, nếu văn bản nguồn thay đổi, lời dịch của nó trở thành lỗi thời và bị hoặc đánh dấu là <emphasis>cần&nbsp;xét&nbsp;duyệt</emphasis> (nghĩa là mất trạng thái phê chuẩn), hoặc (chỉ trong trường hợp tệp XLIFF) chuyển đến vùng <emphasis>lời&nbsp;dịch&nbsp;thay&nbsp;thế</emphasis> đi kèm thông điệp.</p><p>Khung xem này còn hiển thị phần khác biệt giữa chuỗi nguồn hiện tại và chuỗi nguồn trước đó, để bạn có thể dễ dàng thấy thay đổi nào nên được áp dụng cho lời dịch đã có để khiến nó phản ánh được chuỗi nguồn hiện tại.</p><p>Bấm đúp vào một từ bất kì trong khung xem này sẽ chèn nó vào lời dịch.</p><p>Thả tệp dịch vào khung xem này để dùng nó làm một nguồn bổ sung các lời dịch thay thế.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Origin: %1
vi: Nguồn: %1

[ctx: @item Undo action]
en: Use alternate translation
vi: Dùng lời dịch thay thế

en: no
vi: không

en: yes
vi: có

[ctx: @title:column]
en: Source
vi: Nguồn

[ctx: @title:column]
en: Target
vi: Đích

[ctx: @title:column]
en: Approved
vi: Được phê chuẩn

[ctx: @title toolview name]
en: Binary Units
vi: Thông điệp dạng nhị phân

[ctx: @action:inmenu]
en: Set the file
vi: Đặt tệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Use source file
vi: Dùng tệp nguồn

en: All supported files (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)
vi: Tất cả các tệp được hỗ trợ (*.po *.pot *.xlf *.xliff *.ts)

en: New
vi: Mới

en: Needs translation
vi: Cần dịch

en: Needs full localization
vi: Cần điều chỉnh cả văn bản và phi văn bản

en: Needs adaptation
vi: Cần điều chỉnh thông tin phi văn bản

en: Translated
vi: Đã dịch

en: Needs translation review
vi: Cần xét duyệt lời dịch

en: Needs full localization review
vi: Cần xét duyệt việc điều chỉnh cả văn bản và phi văn bản

en: Needs adaptation review
vi: Cần xét duyệt việc điều chỉnh thông tin phi văn bản

en: Final
vi: Hoàn chỉnh

en: Signed-off
vi: Chấp thuận

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired tag
vi: Bắt đầu thẻ đi theo cặp

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired tag
vi: Kết thúc thẻ đi theo cặp

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Stand-alone tag
vi: Thẻ đơn

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Isolated tag
vi: Thẻ tách biệt

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Marker
vi: Chỉ dấu

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic group placeholder
vi: Phần giữ chỗ nhóm chung

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Sub-flow
vi: Dòng phụ

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Generic placeholder
vi: Phần giữ chỗ chung

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: Start of paired placeholder
vi: Bắt đầu phần giữ chỗ đi theo cặp

[ctx: XLIFF inline tag name]
en: End of paired placeholder
vi: Kết thúc phần giữ chỗ đi theo cặp

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation
vi: từ viết tắt

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviated form: a term resulting from the omission of any part of the full term while designating the same concept
vi: dạng viết tắt: một ngữ có được bằng cách lược bỏ bất kì phần nào của ngữ đầy đủ mà vẫn biểu thị cùng khái niệm đó

[ctx: XLIFF mark type]
en: abbreviation: an abbreviated form of a simple term resulting from the omission of some of its letters (e.g. 'adj.' for 'adjective')
vi: từ viết tắt: một dạng viết tắt của một ngữ đơn giản, có được bằng cách bỏ đi một vài chữ cái (vd. 'v.v.' cho 'vân vân')

[ctx: XLIFF mark type]
en: acronym: an abbreviated form of a term made up of letters from the full form of a multiword term strung together into a sequence pronounced only syllabically (e.g. 'radar' for 'radio detecting and ranging')
vi: từ rút gọn: một dạng viết tắt được tạo nên bởi các chữ cái trong dạng đầy đủ của một ngữ đa từ, nối với nhau thành một chuỗi được phát âm chỉ theo âm tiết của các chữ cái đó (vd. 'radar' cho 'radio detecting and ranging')

[ctx: XLIFF mark type]
en: appellation: a proper-name term, such as the name of an agency or other proper entity
vi: danh hiệu: một ngữ tên riêng, chẳng hạn như tên của một cơ quan hay thực thể riêng khác

[ctx: XLIFF mark type]
en: collocation: a recurrent word combination characterized by cohesion in that the components of the collocation must co-occur within an utterance or series of utterances, even though they do not necessarily have to maintain immediate proximity to one another
vi: đồng dụng ngữ: một tổ hợp từ mang tính lặp lại, được xác định bởi sự cố kết mà trong đó các thành phần của đồng dụng ngữ phải cùng xuất hiện trong một lời nói hoặc chuỗi lời nói, mặc dù chúng không nhất thiết phải luôn ở ngay cạnh nhau

[ctx: XLIFF mark type]
en: common name: a synonym for an international scientific term that is used in general discourse in a given language
vi: tên thông thường: một từ đồng nghĩa với một ngữ khoa học quốc tế, được dùng trong giao tiếp thông thường ở một ngôn ngữ

[ctx: XLIFF mark type]
en: date and/or time
vi: ngày và/hoặc giờ

[ctx: XLIFF mark type]
en: equation: an expression used to represent a concept based on a statement that two mathematical expressions are, for instance, equal as identified by the equal sign (=), or assigned to one another by a similar sign
vi: đẳng thức: một biểu thức dùng để biểu diễn một khái niệm dựa trên một phát biểu rằng hai biểu thức toán học, ví dụ, là bằng nhau, được chỉ ra bởi dấu bằng (=), hoặc là được gán cho nhau bởi dấu đó

[ctx: XLIFF mark type]
en: expanded form: The complete representation of a term for which there is an abbreviated form
vi: dạng mở rộng: dạng đầy đủ của một ngữ có dạng viết tắt

[ctx: XLIFF mark type]
en: formula: figures, symbols or the like used to express a concept briefly, such as a mathematical or chemical formula
vi: công thức: các số, kí hiệu hoặc tương tự, dùng để thể hiện ngắn gọn một khái niệm, chẳng hạn như một công thức toán học hoặc hoá học

[ctx: XLIFF mark type]
en: head term: the concept designation that has been chosen to head a terminological record
vi: thủ ngữ: tên khái niệm được chọn để làm phần đầu cho một bản ghi danh pháp

[ctx: XLIFF mark type]
en: initialism: an abbreviated form of a term consisting of some of the initial letters of the words making up a multiword term or the term elements making up a compound term when these letters are pronounced individually (e.g. 'BSE' for 'bovine spongiform encephalopathy')
vi: dạng bắt đầu: một dạng viết tắt bao gồm một số chữ cái bắt đầu các từ trong một ngữ đa từ hoặc các yếu tố ngữ trong một ngữ ghép, khi các chữ cái này được phát âm riêng biệt (vd. 'CPU' cho 'central processing unit')

[ctx: XLIFF mark type]
en: international scientific term: a term that is part of an international scientific nomenclature as adopted by an appropriate scientific body
vi: ngữ khoa học quốc tế: một ngữ mà là thành phần của một danh pháp khoa học quốc tế, được chấp nhận bởi một tổ chức khoa học thích hợp

[ctx: XLIFF mark type]
en: internationalism: a term that has the same or nearly identical orthographic or phonemic form in many languages
vi: dạng quốc tế: một ngữ có cùng một dạng hoặc các dạng gần giống nhau về chính tả hoặc âm vị trong nhiều ngôn ngữ

[ctx: XLIFF mark type]
en: logical expression: an expression used to represent a concept based on mathematical or logical relations, such as statements of inequality, set relationships, Boolean operations, and the like
vi: biểu thức luận lí: một biểu thức dùng để biểu diễn một khái niệm dựa trên quan hệ toán học hoặc luận lí, chẳng hạn như các phát biểu về bất đẳng thức, các quan hệ tập hợp, các phép toán luận lí, và tương tự

[ctx: XLIFF mark type]
en: materials management unit: a unit to track object
vi: đơn vị quản lí dữ kiện: một đơn vị để theo dõi đối tượng

[ctx: XLIFF mark type]
en: name
vi: tên

[ctx: XLIFF mark type]
en: near synonym: a term that represents the same or a very similar concept as another term in the same language, but for which interchangeability is limited to some contexts and inapplicable in others
vi: từ gần nghĩa: một ngữ biểu diễn cùng một khái niệm hoặc một khái niệm rất giống với một ngữ khác trong cùng một ngôn ngữ, nhưng khả năng thay thế cho ngữ đó thì hạn chế trong một số ngữ cảnh và không thích hợp trong các ngữ cảnh khác

[ctx: XLIFF mark type]
en: part number: a unique alphanumeric designation assigned to an object in a manufacturing system
vi: số bộ phận: tên độc nhất bằng chữ - số được gán cho một đối tượng trong một hệ thống sản xuất

[ctx: XLIFF mark type]
en: phrase
vi: cụm từ

[ctx: XLIFF mark type]
en: phraseological: a group of two or more words that form a unit, the meaning of which frequently cannot be deduced based on the combined sense of the words making up the phrase
vi: đơn vị ngữ cú: một nhóm hai từ trở lên tạo thành một đơn vị mà nghĩa của nó thường không thể được suy ra từ nghĩa kết hợp của các từ trong cụm từ đó

[ctx: XLIFF mark type]
en: protected: the marked text should not be translated
vi: được bảo vệ: phần chữ được đánh dấu không cần dịch

[ctx: XLIFF mark type]
en: romanized form: a form of a term resulting from an operation whereby non-Latin writing systems are converted to the Latin alphabet
vi: dạng la-tinh hoá: một dạng của một ngữ có được bằng thao tác mà trong đó các hệ chữ viết không phải la-tinh được chuyển đổi sang bảng chữ cái la-tinh

[ctx: XLIFF mark type]
en: segment: the marked text represents a segment
vi: đoạn: phần chữ được đánh dấu biểu diễn một đoạn

[ctx: XLIFF mark type]
en: set phrase: a fixed, lexicalized phrase
vi: cụm từ cố định: một cụm từ đã được cố định, từ vựng hoá

[ctx: XLIFF mark type]
en: short form: a variant of a multiword term that includes fewer words than the full form of the term (e.g. 'Group of Twenty-four' for 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')
vi: dạng ngắn: một biến thể của một ngữ đa từ, bao gồm ít từ hơn dạng đầy đủ (vd. 'Group of Twenty-four' cho 'Intergovernmental Group of Twenty-four on International Monetary Affairs')

[ctx: XLIFF mark type]
en: stock keeping unit: an inventory item identified by a unique alphanumeric designation assigned to an object in an inventory control system
vi: đơn vị lưu kho: một mục trong kho được xác định bởi một tên độc nhất bằng chữ - số được gán cho một đối tượng trong một hệ thống quản lí kho

[ctx: XLIFF mark type]
en: standard text: a fixed chunk of recurring text
vi: văn bản tiêu chuẩn: một đoạn văn bản cố định lặp lại

[ctx: XLIFF mark type]
en: symbol: a designation of a concept by letters, numerals, pictograms or any combination thereof
vi: kí hiệu: tên một khái niệm, bằng chữ cái, chữ số, chữ tượng hình hoặc tổ hợp của chúng

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonym: a term that represents the same or a very similar concept as the main entry term in a term entry
vi: từ đồng nghĩa: một ngữ biểu diễn cùng một khái niệm hoặc một khái niệm rất giống với ngữ chính trong một mục ngữ

[ctx: XLIFF mark type]
en: synonymous phrase: phraseological unit in a language that expresses the same semantic content as another phrase in that same language
vi: cụm từ đồng nghĩa: đơn vị ngữ cú trong một ngôn ngữ, thể hiện cùng một nội dung ngữ nghĩa với một cụm từ khác trong cùng ngôn ngữ đó

[ctx: XLIFF mark type]
en: term
vi: ngữ

[ctx: XLIFF mark type]
en: transcribed form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of one writing system are represented by characters from another writing system, taking into account the pronunciation of the characters converted
vi: dạng phiên âm: một dạng của một ngữ có được bằng thao tác mà trong đó các kí tự của một hệ chữ viết được biểu diễn bằng các kí tự của một hệ chữ viết khác, với lưu ý đến cách phát âm của các kí tự được chuyển đổi

[ctx: XLIFF mark type]
en: transliterated form: a form of a term resulting from an operation whereby the characters of an alphabetic writing system are represented by characters from another alphabetic writing system
vi: dạng chuyển tự: một dạng của một ngữ có được bằng thao tác mà trong đó các kí tự của một hệ chữ viết mẫu tự được biểu diễn bằng các kí tự của một hệ chữ viết mẫu tự khác

[ctx: XLIFF mark type]
en: truncated term: an abbreviated form of a term resulting from the omission of one or more term elements or syllables (e.g. 'flu' for 'influenza')
vi: ngữ thu ngắn: dạng viết tắt của một ngữ có được bằng cách bỏ bớt đi một hoặc một số yếu tố ngữ hoặc âm tiết (vd. 'flu' cho 'influenza')

[ctx: XLIFF mark type]
en: variant: one of the alternate forms of a term
vi: biến thể: một trong các dạng khác nhau của một ngữ

[ctx: @item Undo action item]
en: Insertion
vi: Việc chèn

[ctx: @item Undo action item]
en: Deletion
vi: Việc xoá

[ctx: @item Undo action item]
en: Approvement toggling
vi: Việc phê chuẩn / bỏ phê chuẩn

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Insertion
vi: Việc chèn mã đánh dấu

[ctx: @item Undo action item]
en: Markup Deletion
vi: Việc xoá mã đánh dấu

[ctx: @item Undo action item]
en: Note setting
vi: Việc đặt ghi chú

[ctx: @item Undo action item]
en: Update/add workflow phase
vi: Việc cập nhật / thêm giai đoạn trong tiến trình làm việc

[ctx: @item Undo action item]
en: Translation Equivalence Setting
vi: Việc đặt lời dịch tương đương

[ctx: @item Undo action item]
en: Remove text with markup
vi: Việc xoá văn bản với mã đánh dấu

[ctx: @item Undo action item]
en: Insert text with markup
vi: Việc chèn văn bản với mã đánh dấu

en: separator for different-length string alternatives
vi: phần phân cách cho các chuỗi thay thế có độ dài khác nhau

en: Previous source value, saved by Gettext during transition to a newer POT template
vi: Giá trị nguồn trước đây, lưu bởi Gettext khi chuyển đổi sang một bản mẫu POT mới hơn

[ctx: @window:title]
en: Author name missing
vi: Thiếu tên tác giả

en: Your name:
vi: Tên bạn:

[ctx: @window:title]
en: Author email missing
vi: Thiếu thư điện tử tác giả

en: Your email:
vi: Thư điện tử của bạn:

en: Previous source value, saved by lupdate tool
vi: Giá trị nguồn trước đây, lưu bởi công cụ lupdate

[ctx: @title:window aka Message Tree]
en: Translation Units
vi: Danh sách thông điệp

en: Quick search...
vi: Tìm kiếm nhanh...

[ctx: @info:tooltip]
en: Activated by Ctrl+L.
vi: Kích hoạt bằng Ctrl+L.

[ctx: @info:tooltip]
en: Accepts regular expressions
vi: Chấp nhận biểu thức chính quy

en: options
vi: lựa chọn

en: Reset individual filter
vi: Đặt lại bộ lọc riêng lẻ

en: Case insensitive
vi: Không phân biệt hoa thường

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
vi: Bỏ qua dấu tăng tốc

en: Ready
vi: Hoàn tất

en: Non-ready
vi: Dang dở

en: Non-empty
vi: Không trống

en: Empty
vi: Trống

en: Changed since file open
vi: Đã thay đổi sau khi mở tệp

en: Unchanged since file open
vi: Không thay đổi từ khi mở tệp

en: Same in sync file
vi: Giống trong tệp đồng bộ

en: Different in sync file
vi: Khác trong tệp đồng bộ

en: Not in sync file
vi: Không trong tệp đồng bộ

en: Plural
vi: Số nhiều

en: Non-plural
vi: Không phải số nhiều

[ctx: @title:inmenu]
en: Basic
vi: Cơ bản

[ctx: @title:inmenu]
en: States
vi: Trạng thái

[ctx: @title:inmenu]
en: Searchable column
vi: Cột để tìm

[ctx: @title:inmenu]
en: Resort and refilter on content change
vi: Sắp xếp lại và lọc lại khi nội dung thay đổi

[ctx: @item:inmenu all columns]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: @title:column]
en: Entry
vi: Mục

[ctx: @title:column Original text]
note: i18nc("@title:column","ID");
en: Source
vi: Nguồn

[ctx: @title:column Text in target language]
en: Target
vi: Đích

[ctx: @title:column]
en: Notes
vi: Ghi chú

[ctx: @title:column]
en: Context
vi: Ngữ cảnh

[ctx: @title:column]
en: Files
vi: Tệp

[ctx: @title:column]
en: Translation Status
vi: Trạng thái dịch

[ctx: @title:column Length of the original text]
en: Source length
vi: Độ dài nguồn

[ctx: @title:column Length of the text in target language]
en: Target length
vi: Độ dài đích

[ctx: @info:status 'non-fuzzy' in gettext terminology]
en: Ready
vi: Hoàn tất

[ctx: @info:status 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Needs review
vi: Cần xét duyệt

[ctx: @info:status]
en: Untranslated
vi: Chưa dịch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Target language:
vi: Ngôn ngữ đích

[ctx: @action:inmenu Edit term]
en: Edit
vi: Sửa

[ctx: @info:status message entry]
en: Current: %1
vi: Hiện tại: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1
vi: Tổng: %1

[ctx: @info:status message entries 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Not ready: %1
vi: Dang dở: %1

[ctx: @info:status message entries]
en: Untranslated: %1
vi: Chưa dịch: %1

[ctx: @title actions category]
en: File
vi: Tệp

[ctx: @title actions category]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: @title actions category]
en: Editing
vi: Biên tập

en: Synchronization 1
vi: Đồng bộ hoá 1

en: Synchronization 2
vi: Đồng bộ hoá 2

en: Translation Memory
vi: Bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title actions category]
note: i18nc("@title actions category","Settings"), ac);
en: Glossary
vi: Bảng ngữ

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert alternate translation #%1
vi: Chèn lời dịch thay thế #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a note
vi: Thêm ghi chú

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert TM suggestion #%1
vi: Chèn gợi ý bộ nhớ lời dịch #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove TM suggestion #%1
vi: Xoá gợi ý bộ nhớ lời dịch #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert term translation #%1
vi: Chèn lời dịch ngữ #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Define new term
vi: Định ra ngữ mới

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert WebQuery result #%1
vi: Chèn kết quả WebQuery #%1

[ctx: @action:inmenu]
en: Phases...
vi: Các giai đoạn...

[ctx: @action:inmenu]
en: Word count
vi: Số lượng từ

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear all translated entries
vi: Xoá tất cả các mục đã dịch

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch the Pology command on this file
vi: Khởi chạy lệnh Pology với tệp này

[ctx: @action:inmenu]
en: Merge translation into OpenDocument
vi: Trộn lời dịch vào OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Change searching direction
vi: Đổi hướng tìm kiếm

[ctx: @option:check whether message is marked as translated/reviewed/approved (depending on your role)]
en: Approved
vi: Được phê chuẩn

[ctx: @action:inmenu]
en: Approve and go to next
vi: Phê chuẩn và đi tiếp

[ctx: @action:inmenu]
en: Equivalent translation
vi: Lời dịch tương đương

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy source to target
vi: Chép nguồn vào đích

[ctx: @action:inmenu]
en: Unwrap target
vi: Bỏ bọc cho đích

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear
vi: Làm trống

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Tag
vi: Chèn thẻ gắn

[ctx: @action:inmenu]
en: Check this unit using LanguageTool
vi: Kiểm tra thông điệp bằng LanguageTool

[ctx: @action:inmenu]
en: Insert Next Tag
vi: Chèn thẻ gắn tiếp theo

[ctx: @action:inmenu]
en: Completion
vi: Hoàn tất

[ctx: @action:inmenu]
en: Replace with best spellcheck suggestion
vi: Thay thế bằng đề xuất tốt nhất khi kiểm tra đánh vần

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Next
vi: &Sau

[ctx: @action:inmenu entry]
en: &Previous
vi: &Trước

[ctx: @action:inmenu]
en: &First Entry
vi: Mục đầu &tiên

[ctx: @action:inmenu]
en: &Last Entry
vi: Mục cuối &cùng

[ctx: @action:inmenu]
en: Entry by number
vi: Mục theo số

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous non-empty but not ready
vi: Dang dở, trước

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next non-empty but not ready
vi: Dang dở, sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous untranslated
vi: Chưa dịch, trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Next untranslated
vi: Chưa dịch, sau

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Previous not ready
vi: Chưa dịch hoặc dang dở, trước

[ctx: @action:inmenu 'not ready' means 'fuzzy' in gettext terminology]
en: Next not ready
vi: Chưa dịch hoặc dang dở, sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Focus the search line of Translation Units view
vi: Nhắm vào dòng tìm kiếm của khung xem "Danh sách thông điệp"

[ctx: @option:check]
en: Bookmark message
vi: Lưu dấu thông điệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous bookmark
vi: Dấu nhớ trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Next bookmark
vi: Dấu nhớ sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions
vi: Điền vào tất cả các gợi ý chính xác

[ctx: @action:inmenu]
en: Fill in all exact suggestions and mark as fuzzy
vi: Điền vào tất cả các gợi ý chính xác và đánh dấu là dang dở

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for sync/merge
vi: Mở tệp để đồng bộ / trộn

[ctx: @info:status]
en: Open catalog to be merged into the current one / replicate base file changes to
vi: Mở danh mục để trộn vào danh mục hiện tại / sao chép các thay đổi trong tệp cơ sở vào

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous different
vi: Khác nhau, trước

[ctx: @info:status]
en: Previous entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
vi: Mục trước, ở tệp đang được dùng để trộn, mà được dịch khác, bao gồm cả lời dịch trống trong nguồn trộn

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different
vi: Khác nhau, sau

[ctx: @info:status]
en: Next entry which is translated differently in the file being merged, including empty translations in merge source
vi: Mục sau, ở tệp đang được dùng để trộn, mà được dịch khác, bao gồm cả lời dịch trống trong nguồn trộn

[ctx: @action:inmenu]
en: Next different approved
vi: Khác nhau, sau, đã phê chuẩn

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy from merging source
vi: Chép từ nguồn trộn

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy all new translations
vi: Chép tất cả các lời dịch mới

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty and non-ready entries in base file
vi: Việc này chỉ thay đổi các mục trống và dang dở trong tệp cơ sở

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to merging source
vi: Chép vào nguồn trộn

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file for secondary sync
vi: Mở tệp để đồng bộ cấp hai

[ctx: @info:status]
en: This changes only empty entries
vi: Việc này chỉ thay đổi các mục trống

[ctx: editor tab name]
en: (recovered)
vi: (phục hồi)

[ctx: @info]
en: The document contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
vi: Tài liệu có các thay đổi chưa được lưu.
    Bạn muốn lưu các thay đổi hay loại bỏ chúng?

[ctx: @title:window]
en: Warning
vi: Cảnh báo

[ctx: @title:window]
en: Select translation file
vi: Chọn tệp dịch

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1, line: %2
vi: Lỗi mở tệp %1, dòng: %2

[ctx: @info]
en: Error opening the file %1
vi: Lỗi mở tệp %1

[ctx: @title:window]
en: Save File As
vi: Lưu tệp thành

[ctx: @info]
en: Error saving the file %1
    Do you want to save to another file or cancel?
vi: Lỗi lưu tệp %1
    Bạn muốn lưu một tệp khác hay huỷ?

[ctx: @title]
en: Error
vi: Lỗi

[ctx: @info]
en: Could not perform file autosaving.
    The target file was %1.
vi: Không thực hiện được việc tự động lưu tệp.
    Tệp mục tiêu là %1.

[ctx: @title]
en: Jump to Entry
vi: Nhảy đến mục

[ctx: @label:spinbox]
en: Enter entry number:
vi: Nhập số thứ tự mục:

[ctx: @info:status]
en: Current: %1
vi: Hiện tại: %1

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Translated
vi: Đã dịch

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Signed-off
vi: Chấp thuận

[ctx: @option:check trans-unit state]
en: Approved
vi: Được phê chuẩn

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation is done (although still may need a review)
vi: Lời dịch đã xong (dù có thể vẫn cần xét duyệt)

[ctx: @info:tooltip]
en: Translation has received positive review
vi: Lời dịch đã nhận được xét duyệt tích cực

[ctx: @info:tooltip]
en: Entry is fully localized (i.e. final)
vi: Mục này đã được địa phương hoá đầy đủ (tức là hoàn chỉnh)

en: A Pology check is already in progress.
vi: Một lần kiểm tra bằng Pology đang trong quá trình thực hiện rồi.

en: Pology error
vi: Lỗi Pology

en: The Pology check has crashed unexpectedly:
    %1
vi: Việc kiểm tra bằng Pology đã bất ngờ gặp sự cố:
    %1

en: Pology success
vi: Hoàn thành Pology

en: The Pology check has succeeded.
vi: Việc kiểm tra bằng Pology đã thành công.

en: The Pology check has returned an error:
    %1
vi: Việc kiểm tra bằng Pology đã trả về một lỗi:
    %1

[ctx: @info]
en: This will delete all the translations from the file.
    Do you really want to clear all translated entries?
vi: Việc này sẽ xoá tất cả các lời dịch khỏi tệp.
    Bạn có thật sự muốn xoá tất cả các mục đã dịch không?

[ctx: @info words count]
en: Source text words: %1<br/>Target text words: %2
vi: Số lượng từ ở nguồn: %1<br/>Số lượng từ ở đích: %2

[ctx: @title]
en: Word Count
vi: Số lượng từ

[ctx: @info]
en: Would you like to search for the source file locally or via lxr.kde.org?
vi: Bạn muốn tìm kiếm tệp nguồn ở máy cục bộ hay bằng lxr.kde.org?

[ctx: @title:window]
en: Source file lookup
vi: Tìm kiếm tệp nguồn

en: Locally
vi: Cục bộ

en: Select project's base folder for source file lookup
vi: Chọn thư mục cơ sở của dự án để dùng cho việc tìm tệp nguồn

[ctx: @info]
en: Could not find source file in the folder specified.
    Do you want to change source files folder?
vi: Không tìm được tệp nguồn trong thư mục được chỉ định.
    Bạn có muốn thay đổi thư mục tệp nguồn?

[ctx: @info]
en: Cannot open the target source file: The target source file is not relative to the current translation file, and there are currently no scripts loaded to handle opening source files in custom paths. Refer to the Lokalize handbook for script examples and how to plug them into your project.
vi: Không thể mở tệp nguồn mục tiêu. Tệp nguồn đó không ở vị trí tương đối so với tệp dịch hiện tại, và hiện đang không có kịch bản nào được tải để xử lí việc mở tệp nguồn ở các đường dẫn tuỳ ý. Hãy xem các kịch bản ví dụ và cách đưa chúng vào dự án của bạn trong sổ tay Lokalize.

en: Install translate-toolkit package and retry
vi: Cài đặt gói translate-toolkit và thử lại

en: Install translate-toolkit package and retry.
vi: Cài đặt gói translate-toolkit và thử lại.

en: Select original OpenDocument on which current XLIFF file is based
vi: Chọn OpenDocument ban đầu mà tệp XLIFF hiện tại dựa trên đó

en: OpenDocument files (*.odt *.ods)
vi: Tệp OpenDocument (*.odt *.ods)

en: Install python-uno package for additional functionality.
vi: Cài đặt gói python-uno để có chức năng bổ sung.

[ctx: @item Undo action item]
en: Set unit text
vi: Đặt nội dung thông điệp

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace
vi: Thay thế

en: Lokalize has reached end of document. Do you want to continue from start?
vi: Lokalize đã đi đến cuối tài liệu. Bạn có muốn tiếp tục từ đầu không?

[ctx: @title]
en: Spellcheck
vi: Kiểm tra đánh vần

en: Lokalize has finished spellchecking
vi: Lokalize đã kiểm tra đánh vần xong

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
vi: &Tệp

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
vi: &Sửa

note: i18n: ectx: Menu (glossary)
en: &Glossary
vi: &Bảng ngữ

note: i18n: ectx: Menu (webquery)
en: &WebQuery
vi: Web&Query

note: i18n: ectx: Menu (tmquery)
en: Translation &Memory
vi: Bộ &nhớ lời dịch

note: i18n: ectx: Menu (alttrans)
en: Alternative Translations
vi: Lời dịch thay thế

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
vi: Đ&i

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
vi: &Dấu nhớ

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: S&ync
vi: Đồn&g bộ

note: i18n: ectx: Menu (mergesecondary)
en: &Secondary sync source
vi: Nguồn đồng bộ cấp &hai

note: i18n: ectx: Menu (toolviews)
en: Tool&views
vi: &Khung xem công cụ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
vi: Thanh công cụ chính

[ctx: @label whether entry is fuzzy]
en: Not ready:
vi: Dang dở:

[ctx: @label whether entry is untranslated]
en: Untranslated:
vi: Chưa dịch:

[ctx: @action]
en: Hide
vi: Ẩn

[ctx: @info:label cursor position]
en: Column: %1
vi: Cột: %1

en: <qt><p><b>Original String</b></p>
    <p>This part of the window shows the original message
    of the currently displayed entry.</p></qt>
vi: <qt><p><b>Chuỗi ban đầu</b></p>
    <p>Phần này của cửa sổ cho thấy thông điệp ban đầu
    của mục đang được hiển thị.</p></qt>

[ctx: @title:tab]
en: Plural Form %1
vi: Dạng số nhiều %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Unwrap
vi: Bỏ bọc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Ctrl+L to go to this control.
    Press Enter to start the search.
    Press Esc to stop the search.
vi: Biểu thức tìm kiếm cho phần ngôn ngữ nguồn.
    Nhấn Ctrl+L để đi đến điều khiển này.
    Nhấn Enter để bắt đầu tìm kiếm.
    Nhấn Esc để dừng tìm kiếm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Invert
vi: Đảo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, querySourceLabel)
en: Source:
vi: Nguồn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, queryTarget)
en: Search expression for target language part.
    Press Enter to start the search.
vi: Biểu thức tìm kiếm cho phần ngôn ngữ đích.
    Nhấn Enter để bắt đầu tìm kiếm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRegExps) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, regEx)
en: Regular expressions
vi: Biểu thức chính quy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryTargetLabel)
en: Target:
vi: Đích:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
vi: Phân biệt hoa/thường

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doFind)
en: &Search
vi: Tìm &kiếm

[ctx: @title:window]
en: File List
vi: Danh sách tệp

en: Drop translation files here...
vi: Thả các tệp dịch vào đây...

[ctx: @title:column]
note: i18nc("@title:column","Context");
en: File
vi: Tệp

[ctx: @title:window]
en: Search and replace in files
vi: Tìm kiếm và thay thế trong tệp

en: Copy source to clipboard
vi: Chép nguồn vào bảng nháp

en: Copy target to clipboard
vi: Chép đích vào bảng nháp

en: Open file
vi: Mở tệp

[ctx: @title actions category]
en: Search and replace in files
vi: Tìm kiếm và thay thế trong tệp

[ctx: @title:window]
en: Mass replace
vi: Thay thế hàng loạt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
vi: Thay thế:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
vi: Bằng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doPreview)
en: Preview
vi: Xem thử

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doReplace)
en: Mass Replace
vi: Thay thế hàng loạt

[ctx: @title:column]
en: Subject Field
vi: Lĩnh vực chủ đề

[ctx: @title:window]
en: Glossary
vi: Bảng ngữ

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Translations for common terms appear here.</p><p>Press shortcut displayed near the term to insert its translation.</p><p>Use context menu to add new entry (tip:&nbsp;select words in original and translation fields before calling <interface>Define&nbsp;new&nbsp;term</interface>).</p>
vi: <p>Lời dịch cho các ngữ hay dùng sẽ xuất hiện ở đây.</p><p>Nhấn phím tắt hiển thị ở gần mỗi ngữ để chèn lời dịch của nó.</p><p>Dùng trình đơn ngữ cảnh để thêm mục mới (mách nhỏ:&nbsp;chọn các từ trong các thông điệp ban đầu và lời dịch trước khi gọi <interface>Định&nbsp;ra&nbsp;ngữ&nbsp;mới</interface>).</p>

[ctx: @action:button reloads glossary from disk]
en: Restore from disk
vi: Khôi phục từ đĩa

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload glossary from disk, discarding any changes
vi: Tải lại bảng ngữ từ đĩa, loại bỏ mọi thay đổi

[ctx: @info]
en: The glossary contains unsaved changes.
    Do you want to save your changes or discard them?
vi: Bảng ngữ có các thay đổi chưa được lưu.
    Bạn muốn lưu các thay đổi hay loại bỏ chúng?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: English synonyms (double-click to edit):
vi: Từ đồng nghĩa tiếng Anh (bấm đúp để sửa):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Corresponding target language synonyms:
vi: Từ đồng nghĩa tương ứng trong ngôn ngữ đích:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Subject field:
vi: Lĩnh vực chủ đề:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, subjectField)
en: When adding a new item, press enter after you have typed its name for changes to take effect
vi: Khi thêm một mục mới, nhấn enter sau khi đã gõ tên mục đó để các thay đổi có tác dụng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Definition:
vi: Định nghĩa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Note: one glossary entry corresponds exactly to one term, not word/word sequence.
    
    That is, there may be several entries with the same word/word sequence expressing different meanings.
vi: Lưu ý: một mục trong bảng ngữ tương ứng với đúng một ngữ, không phải với từ/dãy từ.
    
    Nghĩa là, có thể có nhiều mục ngữ với cùng một từ/dãy từ thể hiện các nghĩa khác nhau.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip tags
vi: Bỏ qua thẻ gắn

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipTags)
en: Skip markup
vi: Bỏ qua mã đánh dấu

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreAccelMarks)
en: Ignore accelerator marks
vi: Bỏ qua dấu tăng tốc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_notes)
en: Include notes
vi: Bao gồm cả ghi chú

en: Suggestions:
vi: Đề xuất:

en: No errors
vi: Không có lỗi nào

[ctx: @info]
en: No Qt Sql modules were found. Translation memory will not work.
vi: Không tìm thấy khối SQL Qt nào. Bộ nhớ lời dịch sẽ không hoạt động.

en: TM facility requires SQLite Qt module.
vi: Bộ nhớ lời dịch cần có khối SQLite Qt.

en: No SQLite module available
vi: Không có khối SQLite nào

[ctx: @title actions category]
en: Translation Memory
vi: Bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title actions category]
en: Project
vi: Dự án

en: Next tab
vi: Thẻ sau

en: Previous tab
vi: Thẻ trước

en: Previously active tab
vi: Thẻ hoạt động trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Glossary
vi: Bảng ngữ

[ctx: @action:inmenu]
en: Translation memory
vi: Bộ nhớ lời dịch

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage translation memories
vi: Quản lí các bộ nhớ lời dịch

[ctx: @action:inmenu]
en: Project overview
vi: Tổng quan dự án

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure project...
vi: Cấu hình dự án...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create software translation project...
vi: Tạo dự án dịch phần mềm...

[ctx: @action:inmenu]
en: Create OpenDocument translation project...
vi: Tạo dự án dịch OpenDocument...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project...
vi: Mở dự án...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close project
vi: Đóng dự án

[ctx: @action:inmenu]
en: Open recent project
vi: Mở dự án gần đây

[ctx: @action:inmenu]
en: Search and replace in files
vi: Tìm kiếm và thay thế trong tệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Find next in files
vi: Tìm về sau trong các tệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Widget text capture
vi: Thu thập chữ ở khiển tố

[ctx: @info]
en: Error opening the following files:
vi: Lỗi mở các tệp sau:

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
vi: &Dự án

note: i18n: ectx: Menu (project_actions)
en: &Scripts
vi: &Kịch bản

en: Computer-aided translation system.
    Do not translate what had already been translated.
vi: Hệ thống dịch được máy tính hỗ trợ.
    Đừng dịch những gì đã được dịch.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 The KBabel developers
vi: (c) 2018-2019 Simon Depiets
    (c) 2007-2015 Nick Shaforostoff
    (c) 1999-2006 Các nhà phát triển KBabel

en: Google Inc.
vi: Tập đoàn Google

en: sponsored development as part of Google Summer Of Code program
vi: tài trợ việc phát triển trong chương trình "Mùa hè Lập trình Google" ("Google Summer of Code")

en: NLNet Foundation
vi: Tổ chức NLNet

en: sponsored XLIFF-related work
vi: tài trợ công việc liên quan đến XLIFF

en: provided excellent cross-format converting scripts
vi: cung cấp các kịch bản xuất sắc để chuyển đổi giữa các định dạng

en: grammar, style and spell checker
vi: ngữ pháp, kiểu cách và trình kiểm tra đánh vần

en: project tree merging translation+templates
vi: trộn lời dịch và bản mẫu trong cây dự án

en: bug fixing patches
vi: các bản vá sửa lỗi

en: testing and bug fixing
vi: kiểm thử và sửa lỗi

en: patches
vi: các bản vá

en: XLIFF improvements
vi: Cải thiện XLIFF

en: bug fixing and improvements
vi: sửa lỗi và cải thiện

note: i18n( "Source for the merge mode" ), QLatin1String("URL")));
en: Do not scan files of the project.
vi: Không quét các tệp của dự án này.

en: Load specified project.
vi: Tải dự án được chỉ định.

en: Document to open
vi: Tài liệu muốn mở

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept change in translation
vi: Chấp nhận thay đổi trong lời dịch

[ctx: @item Undo action item]
en: Accept all new translations
vi: Chấp nhận tất cả các lời dịch mới

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Primary Sync
vi: Đồng bộ cấp một

[ctx: @title:window that displays difference between current file and 'merge source']
en: Secondary Sync
vi: Đồng bộ cấp hai

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop file to be merged into / synced with the current one here, then see context menu options
vi: Thả vào đây tệp để trộn vào / đồng bộ với tệp hiện tại, rồi xem các lựa chọn trong trình đơn ngữ cảnh

[ctx: @info]
en: Error opening the file <filename>%1</filename> for synchronization, error line: %2
vi: Lỗi mở tệp <filename>%1</filename> để đồng bộ hoá, dòng lỗi: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Different entries: %1
    Unmatched entries: %2
vi: Các mục khác nhau: %1
    Các mục không khớp: %2

[ctx: @title toolview name]
en: Unit metadata
vi: Siêu dữ liệu của thông điệp

[ctx: @info notes to translation unit which expire when the catalog is closed]
en: <b>Temporary notes:</b>
vi: <b>Ghi chú tạm thời:</b>

[ctx: @info notes generated by the pology check]
en: <b>Pology notes:</b>
vi: <b>Ghi chú của Pology:</b>

[ctx: @info notes generated by the languagetool check]
en: <b>LanguageTool notes:</b>
vi: <b>Ghi chú của LanguageTool:</b>

[ctx: @info translation unit metadata]
en: <b>Phase:</b><br>
vi: <b>Giai đoạn:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Files:</b><br>
vi: <br><b>Tệp:</b><br>

[ctx: @info PO comment parsing]
en: <br><b>Context:</b><br>
vi: <br><b>Ngữ cảnh:</b><br>

[ctx: @info The pology command didn't return anything]
en: (empty)
vi: (trống)

[ctx: @info:label]
en: From:
vi: Từ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Save empty note to remove it
vi: Lưu ghi chú trống để xoá

[ctx: @info:tooltip]
en: Author of this note
vi: Tác giả của ghi chú này

[ctx: @info XLIFF notes representation]
en: <b>Notes:</b>
vi: <b>Ghi chú:</b>

[ctx: link to edit note]
en: edit...
vi: sửa...

[ctx: link to add a note]
en: Add...
vi: Thêm...

[ctx: link to add a note]
en: Add a note...
vi: Thêm ghi chú...

[ctx: @title:column]
en: Date
vi: Ngày

[ctx: @title:column]
en: Process
vi: Tiến trình

[ctx: @title:column]
en: Company
vi: Công ti

[ctx: @title:column]
en: Person
vi: Người

[ctx: @title:column]
en: Tool
vi: Công cụ

en: Translation
vi: Dịch

en: Review
vi: Xét duyệt

en: Approval
vi: Phê chuẩn

[ctx: noun]
en: Process (this will also change your role):
vi: Giai đoạn (sẽ thay đổi cả vai trò của bạn):

[ctx: @item Undo action item]
en: Edit phases
vi: Việc sửa giai đoạn

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Translator's name
vi: Tên người dịch

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in English
vi: Tên người dịch trong tiếng Anh

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Localized name
vi: Tên địa phương hoá

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's name in target language
vi: Tên người dịch trong ngôn ngữ đích

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Override Language Team
vi: Dùng tên khác cho đội ngôn ngữ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Use user-provided language team name instead of generating it
vi: Dùng tên đội ngôn ngữ do người dùng đặt thay vì tạo sẵn

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity)
en: Language Team
vi: Đội ngôn ngữ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator team's name
vi: Tên đội dịch

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Translator's email
vi: Thư của người dịch

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default language code for new projects
vi: Mã ngôn ngữ mặc định cho dự án mới

note: i18n: ectx: label, entry, group (Identity) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Identity)
en: Default mailing list for new projects
vi: Danh sách gửi thư mặc định cho dự án mới

note: i18n: ectx: label, entry (MsgFont), group (Appearance)
en: Font for Messages
vi: Phông chữ cho các thông điệp

[ctx: @title:tab]
en: Identity
vi: Danh tính

en: The following parameters are available
    %1 - Path of the source file
    %2 - Line number
vi: Hiện có các tham số sau
    %1 - Đường dẫn của tệp nguồn
    %2 - Số dòng

[ctx: @title:tab]
en: General
vi: Chung

[ctx: @title:tab]
en: Editing
vi: Biên tập

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
vi: Diện mạo

[ctx: @title:tab]
en: Translation Memory
vi: Bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
vi: Kiểm tra đánh vần

en: You have accessed a feature that requires a project to be loaded. Do you want to create a new project or open an existing project?
vi: Bạn đã truy cập một tính năng mà cần có dự án mới có thể tải được. Bạn muốn tạo một dự án mới hay mở một dự án đã có?

[ctx: @action]
en: New
vi: Mới

[ctx: @action]
en: Open
vi: Mở

en: Lokalize translation project (*.lokalize)
vi: Dự án dịch Lokalize (*.lokalize)

[ctx: @window:title]
en: Select folder with Gettext .po files to translate
vi: Chọn thư mục có các tệp .po Gettext để dịch

en: Create software or OpenDocument translation project first.
vi: Tạo dự án dịch phần mềm hoặc OpenDocument trước.

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
vi: Nâng cao

[ctx: @title:tab]
en: Personal
vi: Cá nhân

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor font:
vi: Phông biên tập:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Change the font for the editor
vi: Thay đổi phông chữ cho ô biên tập

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_MsgFont)
en: Choose a new font for the area where you write the translated message.
vi: Chọn một phông chữ mới cho vùng mà bạn viết thông điệp được dịch.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: Display LEDS for message status
vi: Hiển thị đèn LED cho trạng thái thông điệp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: If checked, LEDS will be shown to display the message status: Fuzzy, Untranslated or Error. If unchecked, no LEDs will be displayed.
vi: Nếu được chọn, đèn LED sẽ được dùng để hiển thị trạng thái thông điệp: Dang dở, Chưa dịch, hoặc Lỗi. Nếu không chọn, không hiện đèn LED nào.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Leds)
en: LEDs to indicate Fuzzy and Untranslated status as well as cursor column number
vi: Đèn LED để chỉ thị trạng thái Dang dở và Chưa dịch, cũng như vị trí cột của con trỏ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text colors for the changes in the message.
vi: Màu chữ cho các thay đổi trong thông điệp.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: String Matching
vi: Phần khớp chuỗi

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text added in the newer string:
vi: Phần được thêm trong chuỗi mới hơn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: Change the color for the new text added
vi: Thay đổi màu cho phần chữ mới được thêm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AddColor)
en: You can set another color for viewing the text that was added to the string.
vi: Bạn có thể đặt một màu khác để xem phần chữ được thêm vào chuỗi.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text removed in the newer string:
vi: Phần được bỏ trong chuỗi mới hơn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: Change the color for the text removed
vi: Thay đổi màu cho phần chữ được bỏ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_DelColor)
en: You can set another color for viewing the text that was removed from the string.
vi: Bạn có thể đặt một màu khác để xem phần chữ được bỏ khỏi chuỗi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Check to see if a string ends in a space (which is often important when displaying it in the user interface, or when it gets concatenated with others).
vi: Chọn để xem chuỗi có kết thúc bằng dấu cách không (thường là một việc quan trọng khi hiển thị nó trên giao diện người dùng, hay khi nó được nối với các chuỗi khác).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSpaces)
en: Highlight spaces at the end
vi: Tô sáng dấu cách ở cuối

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: If set, mouse wheel goes to previous or next unit, otherwise it scrolls text
vi: Nếu được đặt, việc cuộn chuột sẽ đi đến thông điệp trước hoặc sau, nếu không thì nó cuộn nội dung

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: <html>When this option is enabled, the mouse wheel is used to go to the previous or next translation unit (without modifier keys). Modifier keys can be used to change this behavior. Use:<ul><li><b>Shift</b> to scroll within the text of the current unit,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> to go to previous or next non-ready unit,</li><li><b>Ctrl</b> to go to previous or next non-ready not empty unit,</li><li><b>Alt</b> to go to previous or next untranslated unit.</li></ul>When the option is disabled, the mouse wheel scrolls within the text of the current translation unit.</html>
vi: <html>Khi lựa chọn này được bật, nút cuộn chuột được dùng để đi đến thông điệp trước hoặc sau (không cần phím bổ trợ). Phím bổ trợ có thể được dùng để thay đổi hành vi này. Dùng:<ul><li><b>Shift</b> để cuộn trong nội dung thông điệp hiện tại,</li><li><b>Ctrl+Shift</b> để đi đến thông điệp chưa dịch hoặc dang dở trước hoặc sau,</li><li><b>Ctrl</b> để đi đến thông điệp dang dở trước hoặc sau,</li><li><b>Alt</b> để đi đến thông điệp chưa dịch trước hoặc sau.</li></ul>Khi lựa chọn được tắt, nút cuộn chuột sẽ cuộn trong nội dung của thông điệp hiện tại.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseWheelGo)
en: Mouse wheel goes to previous or next translation unit
vi: Cuộn chuột sẽ đi đến thông điệp trước hoặc sau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoApprove)
en: Set 'approved' status automatically when editing started
vi: Tự động đặt trạng thái "được phê chuẩn" khi việc biên tập bắt đầu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VisualizeSeparators)
en: Visualize separators such as spaces, tabs and new lines in the editor
vi: Hiển thị các dấu phân cách như dấu cách, dấu tab và dòng mới trong ô biên tập

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Set to 2 to disable word completion
vi: Đặt là 2 để tắt tính năng hoàn tất từ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Minimum word length for word completion
vi: Độ dài từ tối thiểu để chạy hoàn tất từ

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_WordCompletionLength)
en: Disable word completion
vi: Tắt tính năng hoàn tất từ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ConvertXMLChars)
en: Automatically convert XML special characters in TS files
vi: Tự động chuyển đổi các kí tự XML đặc biệt trong các tệp TS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreRecentFilesOnStartup)
en: Restore the previously opened files when launching Lokalize
vi: Khi khởi chạy Lokalize, khôi phục các tệp đã mở lần trước

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l2)
en: Defines the behavior of the next/previous tab shortcuts
vi: Chỉ định ứng xử của các phím tắt chọn thẻ sau/trước

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Next/previous tab shortcut behavior
vi: Ứng xử của các phím tắt chọn thẻ sau/trước

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab position
vi: Theo vị trí thẻ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabSwitch)
en: According to tab activation order
vi: Theo thứ tự kích hoạt thẻ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomEditorEnabled)
en: Use a custom editor to open source files
vi: Dùng một trình biên tập tự chọn để mở các tệp nguồn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, prefs_identity)
en: Fill in your identity and information about your translation team. This information is used when updating the header of a file.
vi: Điền danh tính và thông tin về đội dịch của bạn. Thông tin này được dùng khi cập nhật phần đầu tải của tệp.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
vi: Ngôn ngữ mặc định:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Email:
vi: T&hư:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Name:
vi: &Tên:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Your name, in English
vi: Tên bạn, bằng tiếng Anh

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorName)
en: Please enter here your name and surname written in English
vi: Vui lòng nhập vào đây tên và họ của bạn bằng tiếng Anh

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Default mailing list:
vi: Danh sách gửi thư &mặc định:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: The email of your team mailing list
vi: Địa chỉ danh sách gửi thư của đội dịch

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_DefaultMailingList)
en: Write the email of your translating team mailing list
vi: Viết địa chỉ danh sách gửi thư của đội dịch của bạn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Language you translate to
vi: Ngôn ngữ mà bạn dịch sang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, DefaultLangCode)
en: Set the default language you are going to translate to
vi: Đặt ngôn ngữ mặc định bạn sẽ dịch sang

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email
vi: Viết địa chỉ thư của bạn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorEmail)
en: Write your email here so it will appear in the po file header with your name
vi: Viết địa chỉ thư của bạn ở đây để nó xuất hiện trong phần đầu tải tệp PO cùng với tên của bạn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Your name in your own language
vi: Tên bạn trong ngôn ngữ của bạn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_authorLocalizedName)
en: Write your name and surname in your language with your language alphabet.
vi: Viết tên và họ của bạn trong ngôn ngữ của bạn với bảng chữ cái của ngôn ngữ đó.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Localized name:
vi: Tên địa phương hoá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_overrideLangTeam)
en: Default Language-Team:
vi: Đội ngôn ngữ mặc định:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LanguageToolCustom)
en: Use custom LanguageTool server
vi: Dùng trình chủ LanguageTool tự chọn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Server Path:
vi: Đường dẫn trình chủ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: The path of your custom Language Tool server
vi: Đường dẫn đến trình chủ LanguageTool tự chọn của bạn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_LanguageToolInstancePath)
en: Please enter the path of your custom Language Tool server, if any
vi: Vui lòng nhập đường dẫn đến trình chủ LanguageTool tự chọn của bạn, nếu có

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Delay before automatic checking after you stop typing (in seconds, 0 to disable)
vi: Độ trễ trước khi tự động kiểm tra sau khi bạn dừng gõ (bằng giây, đặt là 0 để tắt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LanguageToolDelay)
en: Set to 0 to disable auto checking
vi: Đặt là 0 để tắt việc kiểm tra tự động

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PologyEnabled)
en: Enable Pology verification
vi: Bật xác minh bằng Pology

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_0)
en: The Pology command to run in order to check a single entry. Use the following placeholders in order to set-up the commands: %u is the entry number, %f is the file name. For instance: posieve -u %u check-rules %f
vi: Lệnh Pology để kiểm tra một mục riêng lẻ. Dùng các phần giữ chỗ sau để cài đặt lệnh: %u là số mục, %f là tên tệp. Chẳng hạn: posieve -u %u check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: The Pology command to run in order to check a single entry.
vi: Lệnh Pology để kiểm tra một mục riêng lẻ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandEntry)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a single entry
vi: Vui lòng nhập vào đây lệnh Pology để kiểm tra một mục riêng lẻ

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_0)
en: The Pology command to run in order to check a whole file. This command should include "-s lokalize", placeholder %f is the file name. For instance: posieve -s lokalize check-rules %f
vi: Lệnh Pology để kiểm tra toàn bộ một tệp. Lệnh này nên chứa "-s lokalize", phần giữ chỗ %f là tên tệp. Chẳng hạn: posieve -s lokalize check-rules %f

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: The Pology command to run in order to check a whole file.
vi: Lệnh Pology để kiểm tra toàn bộ một tệp.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPlainTextEdit, kcfg_PologyCommandFile)
en: Please enter here the Pology command to be run in order to check a whole file
vi: Vui lòng nhập vào đây lệnh Pology để kiểm tra toàn bộ một tệp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If checked, get translation memory suggestions
vi: Nếu chọn, lấy các gợi ý từ bộ nhớ lời dịch

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: If this is checked, the program will fetch translation memories as soon as you open a file.
vi: Nếu ô này được chọn, chương trình sẽ tìm nạp bộ nhớ lời dịch ngay khi bạn mở một tệp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrefetchTM)
en: Prefetch translation memory suggestions on file open
vi: Tìm nạp trước các gợi ý từ bộ nhớ lời dịch khi mở tệp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of suggestions:
vi: Số lượng gợi ý tối đa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: Set the maximum number of suggestions
vi: Đặt số lượng gợi ý tối đa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggCount)
en: You can change the maximum number of suggestions, default is 7.
vi: Bạn có thể thay đổi số lượng gợi ý tối đa, mặc định là 7.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum score (0-100) of suggestions:
vi: Điểm tối thiểu (0-100) của các gợi ý:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: Set the minimum score (0-100) of suggestions
vi: Đặt điểm tối thiểu (0-100) của các gợi ý

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_SuggScore)
en: You can change the minimum score (0-100) required for suggestions, default is 0.
vi: Bạn có thể thay đổi điểm tối thiểu (0-100) cần cho các gợi ý, mặc định là 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoaddTM)
en: Update/Add edited entries to translation memory
vi: Cập nhật / thêm các mục được sửa vào bộ nhớ lời dịch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScanToTMOnOpen)
en: Add opened files to translation memory automatically
vi: Tự động thêm các tệp được mở vào bộ nhớ lời dịch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteFromTMOnMissing)
en: Delete missing files from translation memory on Rescan or when clicking a missing entry
vi: Xoá các tệp không còn tồn tại khỏi bộ nhớ lời dịch khi quét lại hoặc khi bấm vào một mục đã mất

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Syntax
vi: Cú pháp

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Accelerator:
vi: Nút tăng tốc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Accel)
en: Usually '&', but may also be '_' for GTK apps.
vi: Thường là '&', nhưng cũng có thể là '_' với các ứng dụng GTK.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Markup:
vi: Mã đánh dấu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Markup)
en: Regular expression of markup. It is used for translation memory matching and for 'Insert tag' feature.
    
    A default value (suitable for XML-based texts) is:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    It is only used for gettext PO files, as XLIFF format has its own way of specifying where markup is.
vi: Biểu thức chính quy của mã đánh dấu. Dùng cho việc khớp bộ nhớ lời dịch và cho tính năng 'Chèn thẻ gắn'.
    
    Một giá trị mặc định (phù hợp cho các văn bản dựa trên XML) là:
    (<[^>]+>)+|(&[A-Za-z_:][A-Za-z0-9_\.:-]*;)+
    
    Chỉ dùng cho các tệp PO gettext, vì định dạng XLIFF có cách riêng để chỉ định mã đánh dấu ở đâu.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Word wrap:
vi: Bọc từ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_WordWrap)
en: Width used for the automatic msgfmt-like word wrap. Use the negative value '-1' to disable the word wrap.
vi: Độ rộng dùng cho việc bọc từ tự động theo kiểu msgfmt. Dùng giá trị âm '-1' để tắt bọc từ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paths
vi: Đường dẫn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: Template files folder:
vi: Thư mục tệp bản mẫu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, potBaseDir)
en: Usually your translation project will be a subproject of a project
    for translating same texts into multiple languages.
    
    Set this to path of a folder containing empty translation files
    (i.e. files without translation into any language)
    shared among all subprojects.
vi: Dự án dịch của bạn thường là một dự án con trong một dự án dịch
    cùng một loạt văn bản sang nhiều ngôn ngữ.
    
    Đặt vào trường này đường dẫn đến thư mục chứa các tệp dịch trống
    (nói cách khác là các tệp không chứa lời dịch của bất kì ngôn ngữ nào)
    được chia sẻ giữa tất cả các dự án con.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Branch folder:
vi: Thư mục nhánh:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, branchDir)
en: This setting is for Sync Mode.
    
    Sync Mode may be used to make changes to translation
    for two branches simultaneously.
    
    Set this to path that corresponds to root folder of the branch project,
    and Secondary Sync view will automatically open files from branch.
    Then, each time you make changes in files of your main branch,
    they will automatically be replicated to the branch
    (of course, if it contains the same English string).
    
    See documentation for more details.
vi: Thiết lập này dành cho chế độ đồng bộ.
    
    Chế độ đồng bộ có thể được dùng để thay đổi lời dịch đồng thời trên
    hai nhánh.
    
    Đặt vào trường này đường dẫn tương ứng với thư mục gốc của dự án
    nhánh, và khung xem "Đồng bộ cấp hai" sẽ tự động mở các tệp từ
    nhánh. Sau đó, mỗi lần bạn tạo ra thay đổi trong các tệp ở nhánh
    chính, các thay đổi sẽ tự động được sao chép vào nhánh đó
    (tất nhiên, nếu nó cũng chứa chuỗi tiếng Anh đó).
    
    Xem thêm chi tiết trong tài liệu.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Alternate translations folder:
vi: Thư mục lời dịch thay thế:

[ctx: this message contains text from documentation, so use its translation when you're translating docs]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, altDir)
en: Set this to path of a folder with structure similar to Root Folder.
    
    On each translation file open, a corresponding file in Alternate translations directory will be looked up and,
    if it is found, it will be used for Alternate Translations view.
    
    You will likely want to use translations of another target language (i.e. another subproject), which is close to yours.
    Also, you can use other subproject's translations either immediately, or have them pretranslated to your language by machine.
    
    See documentation for more details.
vi: Đặt trường này thành đường dẫn của một thư mục với cấu trúc tương tự Thư mục Gốc.
    
    Vào mỗi lần mở tệp dịch, một tệp tương ứng ở thư mục lời dịch thay thế sẽ được tìm và,
    nếu tìm thấy, sẽ được dùng trong khung xem "Lời dịch thay thế".
    
    Bạn có thể sẽ muốn dùng các lời dịch của một ngôn ngữ đích khác (nói cách khác, một dự án con khác), mà gần với ngôn ngữ của bạn.
    Thêm nữa, bạn có thể dùng ngay lời dịch của dự án con khác hoặc để chúng được dịch sẵn bằng máy sang ngôn ngữ của bạn.
    
    Xem thêm chi tiết trong tài liệu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Role:
vi: Vai trò:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Translator
vi: Người dịch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Reviewer
vi: Người xét duyệt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Role)
en: Approver
vi: Người phê chuẩn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l2)
en: Glossary:
vi: Bảng ngữ:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l0)
en: Target language:
vi: Ngôn ngữ đích:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ProjectID)
en: Project ID is used to differentiate translation memories of absolutely different projects and languages.
    
    For example, if you have several projects for translating KDE applications
    (e.g. they are in different repositories), use same ID for all of them.
vi: Mã định danh dự án được dùng để phân biệt các bộ nhớ lời dịch của các dự án và ngôn ngữ hoàn toàn khác nhau.
    
    Chẳng hạn, nếu bạn có nhiều dự án dịch các ứng dụng KDE (vd. chúng ở các
    thư mục khác nhau), hãy dùng cùng một mã định danh cho tất cả chúng.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, LangCode)
en: Target language of the project.
vi: Ngôn ngữ đích của dự án.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l4)
en: Mailing list:
vi: Danh sách gửi thư:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l3)
en: ID:
vi: Mã định danh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, poBaseDir)
en: This is main setting. Set this to path of a folder with translation files
    for your project (or a subproject for your target language).
vi: Đây là thiết lập chính. Đặt vào trường này đường dẫn đến một thư mục
    với các tệp dịch cho dự án của bạn (hoặc một dự án con cho ngôn ngữ
    đích của bạn).

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l1)
en: Root folder:
vi: Thư mục gốc:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Automatic
vi: Tự động

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Application
vi: Ứng dụng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LanguageSource)
en: Project
vi: Dự án

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l5)
en: Language-Team:
vi: Đội ngôn ngữ:

en: Scanning folders with source files
vi: Quét các thư mục với các tệp nguồn

en: Editor
vi: Biên tập

[ctx: project folder name. %2 is targetLangCode]
en: %1 %2 Translation
vi: Biên dịch %1 %2

en: default
vi: mặc định

note: i18n: ectx: label, entry (LangCode), group (General)
en: Language
vi: Ngôn ngữ

note: i18n: ectx: label, entry (UserLangTeam), group (General)
en: User Language Team in Lokalize settings
vi: Đội ngôn ngữ của người dùng trong thiết lập Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideLangTeam), group (General)
en: Override Lokalize Language Team
vi: Dùng tên khác cho đội ngôn ngữ trong Lokalize

note: i18n: ectx: label, entry (ProjLangTeam), group (General)
en: Project Language Team
vi: Đội ngôn ngữ dự án

note: i18n: ectx: label, entry (PoBaseDir), group (General)
en: The base directory for PO files (translations)
vi: Thư mục cơ sở cho các tệp PO (các lời dịch)

note: i18n: ectx: label, entry (PotBaseDir), group (General)
en: The base directory for POT files (templates to be translated)
vi: Thư mục cơ sở cho các tệp POT (các bản mẫu để dịch)

note: i18n: ectx: label, entry (GlossaryTbx), group (General)
en: Project's glossary
vi: Bảng ngữ của dự án

[ctx: @title:column File name]
en: Name
vi: Tên

[ctx: @title:column Graphical representation of Translated/Fuzzy/Untranslated counts]
en: Graph
vi: Biểu đồ

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Total
vi: Tổng

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Translated
vi: Đã dịch

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Not ready
vi: Dang dở

[ctx: @title:column Number of entries]
en: Untranslated
vi: Chưa dịch

[ctx: @title:column Number of fuzzy or untranslated entries]
en: Incomplete
vi: Chưa xong

[ctx: @title:column]
en: Last Translation
vi: Lần dịch cuối

[ctx: @title:column]
en: Comment
vi: Chú thích

[ctx: @title:column]
en: Template Revision
vi: Tu bản bản mẫu

[ctx: @title:column]
en: Last Translator
vi: Người dịch cuối

[ctx: @title:window]
en: Project Overview
vi: Tổng quan dự án

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
vi: <html>Bạn không cần phải là một nhà phát triển phần mềm để trở thành một thành viên của đội ngũ KDE. Bạn có thể tham gia các đội theo quốc gia để dịch các giao diện chương trình. Bạn có thể cung cấp các phần đồ hoạ, chủ đề, âm thanh, và tài liệu được cải thiện. Do bạn quyết!<br /><br />Xem <a href="%1">%1</a> để biết thêm thông tin về các dự án bạn có thể tham gia. <br /><br />Nếu bạn cần thêm thông tin hay tài liệu thì hãy xem <a href="%2">%2</a>.</html>

en: &Configure Lokalize
vi: &Cấu hình Lokalize

[ctx: @action:inmenu]
en: Open project
vi: Mở dự án

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate software
vi: Dịch phần mềm

[ctx: @action:inmenu]
en: Translate OpenDocument
vi: Dịch OpenDocument

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous template only
vi: Chỉ có bản mẫu, trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Next template only
vi: Chỉ có bản mẫu, sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous translation only
vi: Chỉ có bản dịch, trước

[ctx: @action:inmenu]
en: Next translation only
vi: Chỉ có bản dịch, sau

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide completed items
vi: Ẩn các mục đã xong

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide fully translated files and folders
vi: Ẩn các tệp và thư mục đã dịch hoàn thiện

[ctx: @action:inmenu]
en: Open selected files
vi: Mở các tệp đã chọn

[ctx: @action:inmenu]
en: Open
vi: Mở

[ctx: @action:inmenu]
note: i18nc("@action:inmenu","Find in files"),this,&ProjectTab::findInFiles); i18nc("@action:inmenu","Replace in files"),this,&ProjectTab::replaceInFiles); i18nc("@action:inmenu","Spellcheck files"),this,&ProjectTab::spellcheckFiles); menu.addSeparator(); menu->addAction(i18nc("@action:inmenu","Get statis
en: Add to translation memory
vi: Thêm vào bộ nhớ lời dịch

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files
vi: Tìm kiếm trong các tệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Add a comment
vi: Thêm chú thích

[ctx: @action:inmenu]
en: Launch Pology on files
vi: Khởi chạy Pology với tệp

[ctx: @action:inmenu]
en: Search in files (including templates)
vi: Tìm kiếm trong các tệp (bao gồm các bản mẫu)

en: Project file comment
vi: Chú thích của tệp dự án

en: Input a comment for this project file:
vi: Nhập một chú thích cho tệp dự án này:

en: The Pology check has succeeded
vi: Việc kiểm tra bằng Pology đã thành công

en: You are about to open %1 file | You are about to open %1 files
vi[0]: Bạn sắp mở %1 tệp

en: Opening a large number of files at the same time can make Lokalize unresponsive.
vi: Mở một số lượng lớn các tệp cùng lúc có thể làm Lokalize mất khả năng hồi đáp.

en: Are you sure you want to open this many files?
vi: Bạn có chắc chắn muốn mở nhiều tệp như vậy không?

en: &Open %1 File | &Open %1 Files
vi[0]: &Mở %1 tệp

[ctx: @title:column]
en: Name
vi: Tên

[ctx: @title:column]
en: Source language
vi: Ngôn ngữ nguồn

[ctx: @title:column]
en: Target language
vi: Ngôn ngữ đích

[ctx: @title:column]
en: Pairs
vi: Cặp

[ctx: @title:column]
en: Unique original entries
vi: Các mục ban đầu độc nhất

[ctx: @title:column]
en: Unique translations
vi: Các lời dịch độc nhất

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, connectionBox)
en: Connection
vi: Kết nối

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Database name:
vi: Tên cơ sở dữ liệu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Host:
vi: Máy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: User:
vi: Người dùng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Password:
vi: Mật khẩu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dbType)
en: Local
vi: Cục bộ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
vi: Tên:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database type:
vi: Kiểu cơ sở dữ liệu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentBox)
en: Content
vi: Nội dung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Source language:
vi: Ngôn ngữ nguồn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Markup regex:
vi: Btcq mã đánh dấu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accelerator:
vi: Nút tăng tốc:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, create)
en: Create
vi: Tạo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addData)
en: Add Data
vi: Thêm dữ liệu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importTMX)
en: Add Data from TMX
vi: Thêm dữ liệu từ TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportTMX)
en: Export to TMX
vi: Xuất khẩu ra TMX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: Remove
vi: Xoá

[ctx: @title:column Translator's false friend]
en: False Friend
vi: Bạn giả

[ctx: @title:window]
en: Quality Assurance
vi: Đảm bảo chất lượng

[ctx: @action:inmenu]
en: Add
vi: Thêm

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
vi: Xoá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TM:
vi: BNLD:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, querySource)
en: Search expression for source language part.
    Press Enter to start the search.
    Press Ctrl+L to go to this control.
vi: Biểu thức tìm kiếm cho phần ngôn ngữ nguồn.
    Nhấn Enter để bắt đầu tìm kiếm.
    Nhấn Ctrl+L để đi đến điều khiển này.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertTarget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, invertSource)
en: Show results that do not match search expression
vi: Hiện các kết quả không khớp với biểu thức tìm kiếm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File mask:
vi: Mặt nạ tệp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filemask)
en: Show only results from files with path matching specified mask
vi: Chỉ hiện các kết quả từ các tệp có đường dẫn khớp với mặt nạ đã định

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_s)
en: Query syntax:
vi: Cú pháp truy vấn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: Reads all project files into translation memory, updating old entries. The scanning will work in background.
vi: Đọc tất cả các tệp của dự án vào bộ nhớ lời dịch, cập nhật các mục cũ. Việc quét sẽ diễn ra ở nền.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doUpdateTM)
en: &Rescan project files
vi: &Quét lại các tệp dự án

[ctx: @title:window]
en: Translation Memories
vi: Các bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to be scanned
vi: Chọn thư mục để quét

[ctx: @title:window]
en: New Translation Memory
vi: Bộ nhớ lời dịch mới

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Properties
vi: Thuộc tính bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to be imported into selected database
vi: Chọn tệp TMX để nhập khẩu vào cơ sở dữ liệu đã chọn

en: TMX files (*.tmx *.xml)
vi: Tệp TMX (*.tmx *.xml)

[ctx: @title:window]
en: Select TMX file to export selected database to
vi: Chọn tệp TMX để xuất khẩu cơ sở dữ liệu đã chọn ra

en: Adding files to Lokalize translation memory
vi: Đang thêm tệp vào bộ nhớ lời dịch của Lokalize

en: TM
vi: BNLD

en: Substring
vi: Chuỗi con

en: Google-like
vi: Kiểu Google

en: Wildcard
vi: Thế tự

en: Space is AND operator. Case insensitive.
vi: Dấu cách là toán tử AND. Không phân biệt hoa thường.

en: Shell globs (* and ?). Case sensitive.
vi: Các thế tự của hệ vỏ (* và ?). Có phân biệt hoa thường.

[ctx: @title:window]
note: i18nc("@title:window","Translation Memory"),false);
en: Translation Memory
vi: Bộ nhớ lời dịch

[ctx: @info:status message entries]
en: Total: %1 (%2)
vi: Tổng: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: The file %1 does not exist, it has been removed from the translation memory.
vi: Tệp %1 không tồn tại, nó đã bị xoá khỏi bộ nhớ lời dịch.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double-click any word to insert it into translation
vi: Bấm đúp vào bất kì từ nào để chèn nó vào lời dịch

[ctx: @item Undo action]
en: Batch translation memory filling
vi: Việc điền bộ nhớ lời dịch một loạt

[ctx: @info]
en: Batch translation has been completed.
vi: Việc dịch một loạt đã hoàn tất.

[ctx: @info]
en: No suggestions with exact matches were found.
vi: Không tìm thấy gợi ý nào khớp chính xác.

[ctx: @title]
en: Batch translation complete
vi: Hoàn tất dịch một loạt

[ctx: @title]
en: Batch translation
vi: Dịch một loạt

[ctx: @info]
en: Batch translation has been scheduled.
vi: Việc dịch một loạt đã được lập lịch.

[ctx: %1 is the number of times this TM entry has been found]
en: (1 time) | (%1 times)
vi[0]: (%1 lần)

[ctx: File argument in tooltip, when file is current file]
en: this
vi: tệp này

[ctx: @info:tooltip]
en: File: %1<br />Addition date: %2
vi: Tệp: %1<br />Ngày thêm: %2

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change date: %1
vi: <br />Ngày thay đổi cuối: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Last change author: %1
vi: <br />Tác giả thay đổi cuối: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />TM: %1
vi: <br />BNLD: %1

[ctx: @info:tooltip on TM entry continues]
en: <br />Is not present in the file anymore
vi: <br />không còn xuất hiện trong tệp nữa

en: <html>Do you really want to remove this entry:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
vi: <html>Bạn có thật sự muốn xoá mục này:<br/><i>%1</i><br/>khỏi bộ nhớ lời dịch %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Entry Removal
vi: Xoá mục bộ nhớ lời dịch

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this entry
vi: Xoá mục này

[ctx: @action:inmenu]
en: Open file containing this entry
vi: Mở tệp chứa mục này

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove this missing file from TM
vi: Xoá tệp không còn tồn tại này khỏi BNLD

en: <html>Do you really want to remove this missing file:<br/><i>%1</i><br/>from translation memory %2?</html>
vi: <html>Bạn có thật sự muốn xoá tệp không còn tồn tại này:<br/><i>%1</i><br/>khỏi bộ nhớ lời dịch %2?</html>

[ctx: @title:window]
en: Translation Memory Missing File Removal
vi: Xoá tệp không tồn tại khỏi bộ nhớ lời dịch

[ctx: @item Undo action]
en: Use translation memory suggestion
vi: Dùng gợi ý của bộ nhớ lời dịch

[ctx: @title]
en: Widget Text Capture
vi: Thu thập chữ ở khiển tố

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html>
    <p align="justify">To facilitate KDE translation, Lokalize can capture text from applications' user interfaces and search for translation files containing the text.</p>
    <p align="justify">When enabled, the capture can be initiated by middle mouse clicking on any non-editable GUI element (widget). After that, switch to the Lokalize window and choose the entry with this text. Even if several files contain the same string, the right one will be chosen in most cases.</p>
    <p align="justify">Remember that you need to have an up-to-date actual translation memory with all translation files indexed for this feature to work.</p></html>
vi: <html>
    <p align="justify">Để tạo thuận lợi cho việc dịch KDE, Lokalize có thể thu thập các đoạn chữ ở giao diện người dùng của các ứng dụng và tìm kiếm các tệp dịch chứa đoạn chữ đó.</p>
    <p align="justify">Khi được bật, việc thu thập có thể được bắt đầu bằng cách bấm chuột giữa vào bất kì yếu tố (khiển tố) GUI không sửa được nào. Sau đó, chuyển sang cửa sổ Lokalize và chọn mục có đoạn chữ này. Kể cả khi nhiều tệp chứa cùng một chuỗi, trong hầu hết các trường hợp, chuỗi đúng vẫn sẽ được chọn.</p>
    <p align="justify">Nhớ rằng để tính năng này hoạt động, bạn cần có một bộ nhớ lời dịch được cập nhật với tất cả các tệp dịch đã được lập chỉ mục.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Middle Mouse Button Click Reaction
vi: Phản ứng khi bấm nút chuột giữa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: None
vi: Không

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, search)
en: Search GUI element text in translation memory
vi: Tìm kiếm đoạn chữ của yếu tố GUI trong bộ nhớ lời dịch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, clipboard)
en: Copy GUI element text to clipboard
vi: Chép đoạn chữ của yếu tố GUI vào bảng nháp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, queryBtn)
en: Query
vi: Truy vấn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoQuery)
en: Autoquery
vi: Truy vấn tự động

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch for the next untranslated
vi: Tìm nạp trước cho mục chưa dịch tiếp theo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Prefetch
vi: Tìm nạp trước

en: Web Queries
vi: Các truy vấn web

[ctx: @action:inmenu]
en: Lookup selected text in translation memory
vi: Tra văn bản được bôi đen trong bộ nhớ lời dịch

[ctx: @item Undo action item]
en: Replace text
vi: Thay thế văn bản

en: no spellcheck available
vi: không có trình kiểm tra đánh vần nào

en: An error was reported: %1
vi: Một lỗi đã được báo: %1

[ctx: @item Undo action item]
en: Copy source to target
vi: Chép nguồn vào đích
