lollypop - en to cs translation catalogue (417 entries)

en: Window size
cs: Velikost okna

en: Window size (width and height).
cs: Velikost okna (šířka a výška).

en: Window position
cs: Poloha okna

en: Window position (x and y).
cs: Poloha okna (x a y).

en: INTERNAL
cs: VNITŘNÍ

en: Allow using a cover per track
cs: Povolit obaly pro jednotlivé skladby

en: Access network
cs: Přistoupit k síti

en: Threshold used to decide if the previous track should be played or the currently running one should be restarted
cs: Prahová hodnota používaná k rozhodnutí, zda má být přehrána předchozí skladba nebo zda má být znovu spuštěna právě přehrávaná skladba

en: Save artwork/popularity in tags
cs: Uložit obaly/oblíbenost do značek

en: Window maximized
cs: Okno zvětšeno

en: Window maximized state.
cs: Zvětšený stav okna.

en: Enabled genres in party mode
cs: Povolené žánry v režimu oslavy

en: ID for genres.
cs: Identifikátor pro žánry.

en: Search on the Web
cs: Hledat na webu

en: Shown suggestions
cs: Ukázat návrhy

en: Play featured tracks
cs: Přehrávat uváděné skladby

en: Allow syncing to USB disks
cs: Povolit seřízení se zařízeními USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
cs: Pokud je nastaveno, Lollypop použije tento server namísto YouTube. Podívejte se na https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
cs: Pokud je povoleno, Lollypop nebude používat youtube-dl systému

en: Do not use original date if set
cs: Nepoužívat původní datum, je-li nastaveno

en: Import playlists from collections
cs: Zavádět seznamy skladeb ze sbírek

en: Music URI
cs: Adresa hudby (URI)

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
cs: Když je prázdné, použít XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
cs: Použít Libre.fm místo Last.fm

en: ListenBrainz user token
cs: Uživatelské poznávací znamení pro ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
cs: Klíč API pro Vlastní hledání Google

en: Favorite tag editor
cs: Oblíbený editor značek

en: Favorite cover filename without extension
cs: Oblíbený název souboru obalu bez přípony

en: Restart needed
cs: Je potřeba program spustit znovu

en: Database version
cs: Verze databáze

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
cs: Vynulování této hodnoty obnoví výchozí stav databáze, oblíbená alba budou obnovena

en: Albums cover size
cs: Velikost obalu alba

en: Encoding quality
cs: Jakost kódování

en: Auto update music
cs: Automatická aktualizace hudby

en: Show tracks in artist view
cs: Ukázat skladby v přehledu umělců

en: Show artist artwork
cs: Ukázat obal umělce

en: Use dark GTK theme
cs: Použít tmavý vzhled GTK

en: Disable scrobbling usage
cs: Zakázat odesílání informací o přehrávání

en: Handle compilations
cs: Zpracovat sbírková alba

en: Handle performers, compositors, ...
cs: Spravovat účinkující, skladatele, ...

en: Show compilations in albums view
cs: Ukázat sbírková alba v zobrazení alb

en: Continue playback when closed
cs: Pokračovat v přehrávání po zavření programu

en: Append albums by default
cs: Připojit alba automaticky

en: Smart sort for artist
cs: Chytré řazení pro umělce

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
cs: Například: The Beatles zařazeni pod Beatles. Vyžaduje vynulování databáze

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
cs: Ukázat značku zařazení jako umělce. Vyžaduje vynulování databáze

en: Ex: Beatles, The
cs: Například: Beatles, The

en: Restore previous state
cs: Obnovit předchozí stav

en: Disable MPRIS
cs: Zakázat MPRIS

en: Notifications behaviour
cs: Chování oznamování

en: Items count in views
cs: Počet položek v zobrazení

en: Show track number from tags
cs: Ukázat číslo skladby ze značek

en: Enable PNG artwork cache
cs: Povolit vyrovnávací paměť pro obaly v PNG

en: Force single column mode
cs: Vynutit jednosloupcový režim

en: Volume rate
cs: Hlasitost

en: Equalizer enabled
cs: Ekvalizér povolen

en: Show labels in sidebar
cs: Ukázat štítky v postranním panelu

en: Smooth track transitions
cs: Plynulé přechody skladeb

en: Smooth track transitions only in party mode
cs: Plynulé přechody skladeb pouze v režimu oslavy

en: Transition duration in ms
cs: Doba trvání přechodu v ms

en: Fade effect on playback status change
cs: Efekt prolínání při změně stavu přehrávání

en: Fade duration in ms
cs: Doba trvání prolínání v ms

en: Fade effect only in party mode
cs: Efekt prolínání jen v režimu oslavy

en: Shuffle tracks
cs: Zamíchat skladby

en: Ignore internal symlinks
cs: Přehlížet vnitřní symbolické odkazy

en: ReplayGain state
cs: Stav vyrovnání hlasitosti přehrávaných skladeb

en: ReplayGain value in dB
cs: Hodnota pro vyrovnání hlasitosti v dB

en: Between -15 and 15
cs: Mezi -15 a 15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
cs: Použije kompresi/omezení signálu na nezpracovaná zvuková data

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
cs: Provádí přísné tvrdé omezení s charakteristikami měkkých kolen, s prahovou hodnotou -6 dB

en: Possibilities for powermanagement options
cs: Možnosti pro volby správy energie

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
cs: Tato volba zabrání vyvolání spořiče obrazovky a uspání do paměti během přehrávání.

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Order albums by
cs: Řadit alba podle

en: A music player for GNOME.
cs: Přehrávač hudby pro GNOME.

en: Visit Lollypop website
cs: Navštivte stránky Lollypopu

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
cs: Pavel Fric ...

en: 
    Reda Lazri:
        Lollypop icon
    Geary Development Team:
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Description in appdata
cs: 
    Reda Lazri:
        ikona Lollypopu
    Vývojářské družstvo Geary:
        ikona pro symbolizaci seznamu značek
    Projekt GNOME:
        symbolizace nepřehraných alb
        ikony pro symbolizaci seznamu umělců
    Martins D. Okoi:
        Popis v appdata

en: Donations:
cs: Dary:

en: Play and organize your music collection
cs: Přehrávat a pořádat hudební sbírku

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
cs: Lollypop je lehký pokrokový přehrávač navržený tak, aby pracoval výborně v prostředí pracovní plochy GNOME. Je vybaven i režimem oslavy, v němž jsou automaticky vybírány seznamy skladeb spojené s oslavou. Díky svému celoobrazovkovému režimu dává možnost přehrávač ovládat z pohodlí lehátka. Natahuje z internetových databází slova písní, obrázky týkající se děl a umělců a životopisy. Poskytuje vlastní podporu pro vyrovnání hlasitosti přehrávaných skladeb.

en: Music Player
cs: Přehrávač hudby

en: Music;Player;Lollipop;
cs: Hudba;Přehrávač;Lollipop;

en: Play/Pause
cs: Přehrát/Pozastavit

en: Next
cs: Další

en: Previous
cs: Předchozí

en: Update music
cs: Aktualizovat hudbu

en: Mini player
cs: Malý přehrávač

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: _Preferences
cs: _Nastavení

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Lollypop
cs: _O programu Lollypop

en: Quit
cs: Ukončit

en: Equalizer
cs: Ekvalizér

en: Play albums
cs: Přehrát alba

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
cs: Přidat do nynějšího seznamu skladeb

en: Select a local file
cs: Vybrat místní soubor

en: Convert to:
cs: Převést do:

en: Normalize
cs: Normalizovat

en: Do not convert
cs: Nepřevádět

en: Ogg Vorbis
cs: OGG Vorbis

en: Synchronized:
cs: Seřízeno:

en: Albums
cs: Alba

en: Playlists
cs: Seznamy skladeb

en: Synchronize
cs: Seřídit

en: Play
cs: Přehrát

en: Play playlist randomized
cs: Přehrávat seznam skladeb v náhodném pořadí

en: Name:
cs: Název:

en: Save
cs: Uložit

en: Address:
cs: Adresa:

en: General
cs: Obecné

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Whether the application should use a dark theme
cs: Program používá tmavý vzhled

en: Dark Mode
cs: Tmavý vzhled

en: Single column mode
cs: Jednosloupcový režim

en: Only show a single column for tracks
cs: U skladeb zobrazit pouze jeden sloupec

en: High quality artwork
cs: Vysoce kvalitní umělecká díla

en: Artwork size
cs: Velikost obalu

en: Clean cache
cs: Vyprázdnit vyrovnávací paměť

en: Behaviour
cs: Chování

en: Play music in background
cs: Přehrávat hudbu na pozadí

en: Restore state on startup
cs: Obnovit stav při spuštění

en: Restore current playback and view
cs: Obnovit nynější přehrávání a zobrazení

en: Save changes to file
cs: Uložit změny do souboru

en: Save artwork and rating to files
cs: Uložit obal a hodnocení do souborů

en: Albums will be sorted by this field
cs: Alba budou řazena podle tohoto pole

en: Artist - year
cs: Umělec - rok

en: Artist - title
cs: Umělec - název

en: Title
cs: Název

en: Year
cs: Rok

en: Popularity
cs: Oblíbenost

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Enable transitions
cs: Povolit přechody

en: Add a transition on track change
cs: Přidat přechod při změně skladby

en: Duration
cs: Doba trvání

en: Transition duration in milliseconds
cs: Doba trvání přechodu v milisekundách

en: ReplayGain
cs: Vyrovnání hlasitosti

en: Apply audio correction on the fly
cs: Provádět zvukové opravy za běhu

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Track
cs: Skladba

en: Music
cs: Hudba

en: Collection
cs: Sbírka

en: Reset collection
cs: Obnovit výchozí sbírku

en: Import settings
cs: Nastavení zavedení

en: Update music if files added to collection
cs: Aktualizovat hudbu při přidání souborů do sbírky

en: You need to reset collection
cs: Je potřeba obnovit výchozí sbírku

en: Show compilations
cs: Ukázat sbírková alba

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
cs: Sbírkové album je album bez jakékoli značky pro umělce alba.
    a s různými umělci. Obsahuje nahrávky z různých zdrojů

en: Import playlists
cs: Zavést seznamy skladeb

en: Search for playlists in your collection
cs: Hledat seznamy skladeb ve sbírce

en: Import advanced tags
cs: Zavést pokročilé značky

en: Performers, composers, …
cs: Účinkující, skladatelé, …

en: Statistics
cs: Statistika

en: Remove devices managed by Lollypop
cs: Odstranit zařízení spravovaná Lollypopem

en: Devices
cs: Zařízení

en: Web
cs: Internet

en: Status
cs: Stav

en: Allow network access
cs: Povolit přístup k síti

en: Background data
cs: Data na pozadí

en: Search artwork in background
cs: Hledat obrázky obalů na pozadí

en: Song playback
cs: Přehrávání písně

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Use a recent version of youtube-dl
cs: Použít nejnovější verzi youtube-dl

en: Google API-key
cs: Klíč API Google

en: Connect
cs: Připojit

en: Use an Invidious server
cs: Použít server Invidious

en: No server set
cs: Nenastaven žádný server

en: What is Invidious ?
cs: Co je to Invidious?

en: Search (artwork, songs, ...)
cs: Hledat (obal, písně, ...)

en: ListenBrainz API-Key
cs: Klíč API ListenBrainz

en: Lyrics
cs: Text písně

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: shortcut window]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
cs: Režim oslavy

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
cs: Ukázat/Skrýt filtr

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
cs: Zamknout přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
cs: Ukázat ekvalizér

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
cs: Ukázat text písně

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
cs: Zvýšit hlasitost

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
cs: Snížit hlasitost

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
cs: Malý přehrávač

[ctx: shortcut window]
en: Playback
cs: Přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Play
cs: Přehrát

[ctx: shortcut window]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: shortcut window]
en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: shortcut window]
en: Next track
cs: Další skladba

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
cs: Předchozí skladba

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
cs: Přeskočit nynější album

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
cs: Zamilovat si nynější skladbu

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
cs: Skočit ve skladbě zpět

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
cs: Skočit ve skladbě vpřed

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
cs: Povolit/Zakázat odesílání informací o přehrávání

en: Limit to
cs: Omezit na

en: tracks selected by
cs: skladby vybrané podle

en: random
cs: náhodně

en: artist
cs: umělec

en: year DESC
cs: rok DESC

en: year ASC
cs: rok ASC

en: duration DESC
cs: doba trvání DESC

en: duration ASC
cs: doba trvání ASC

en: Match music for
cs: Odpovídající hudba pro

en: all
cs: vše

en: one
cs: jedno

en: of the following rules :
cs: z následujících pravidel:

en: Genre
cs: Žánr

en: Artist
cs: Umělec

en: Rating
cs: Hodnocení

en: BPM
cs: ÚZM

en: Party mode
cs: Režim oslavy

en: Enable party mode
cs: Povolit režim oslavy

en: Configure
cs: Nastavit

en: Shuffle
cs: Zamíchání

en: Repetition
cs: Opakování

en: Continuous playback
cs: Nepřetržité přehrávání

en: Automatic playback (similar)
cs: Automatické přehrávání (podobné)

en: Automatic playback (random)
cs: Automatické přehrávání (náhodné)

en: Repeat track
cs: Opakovat skladbu

en: Do not repeat
cs: Neopakovat

en: Scrobbling
cs: Odesílání informací o přehrávání

en: Enable scrobbling
cs: Povolit odesílání informací o přehrávání

en: Playback options
cs: Volby pro přehrávání

en: Go back
cs: Jít zpět

en: Go home
cs: Jít zpět

en: You need to install kid3-cli
cs: Je potřeba nainstalovat kid3-cli

en: Can't contact this service
cs: Nelze se spojit s touto službou

en: Finish
cs: Dokončit

en: Authorization needed
cs: Je nutné ověření

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
cs: 
    Pro přístup ke sbírce,
    musíte povolit <b>Lollypop</b>.

en: Update folders
cs: Aktualizovat složky

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
cs: 
    - <b>Otevřete</b> <b>nastavení</b> Lollypopu
    - Jděte na kartu <b>Hudba</b>
    - <b>Odstraňte</b> ze sbírky všechny složky
    - Potom je znovu <b>přidejte</b>

en: Back
cs: Zpět

en: Preferences
cs: Nastavení

en: What is the Google API key?
cs: Co je klíč Google API?

en: 
    In order to enable YouTube playback,
    you need to create a key for the
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>
cs: 
    Aby bylo možné povolit přehrávání na YouTube,
    musíte vytvořit klíč pro
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Connect to the console
cs: Připojit ke konzoli

en: 
    <b>Open and log</b> in to the <b>Google Developer Console</b>
cs: 
    <b>Otevřít a přihlásit se</b> ke <b>Google Developer Console</b>

en: Access Google Developer Console
cs: Přistoupit k Google Developer Console

en: Activate the API
cs: Zapnout API

en: 
    <b>Add a new project</b> in the console.
    
    After that, <b>add a new API</b> and search
    for the <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Activate that API</b> for your project
cs: 
    <b> Přidejte nový projekt </b> do konzoly.
    
    Poté <b> přidejte nové API </b> a vyhledejte
    pro <b> „YouTube Data API v3“ </b>.
    
    <b> Zapněte toto API </b> pro svůj projekt

en: Copy the key
cs: Kopírovat klíč

en: 
    Open <b>"Credentials"</b> in the sidebar and
    create credentials for an API key.
    
    Then click 'Finish' within this wizard.
    Copy the API key to Lollypop.
cs: 
    Otevřete v postranním panelu <b>"Přihlašovací údaje"</b> a
    vytvořte přihlašovací údaje pro klíč API.
    
    V tomto průvodci poté klepněte na Dokončit.
    Zkopírujte klíč API do Lollypopu.

en: Scrobbling to %s
cs: Odesílání údajů %s

en: 
    In order to send your activity to <b>%s</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
cs: 
    Abyste mohli svou činnost poslat <b>%s </b>,
    musíte povolit <b> Lollypop </b>.

en: Connect to %s
cs: Připojit k %s

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>%s</b>.
    Then, allow Lollypop.
cs: 
    <b> Otevřete a přihlaste se </b> k <b>%s</b>.
    Poté povolte Lollypop.

en: Access %s
cs: Přistoupit k %s

en: Just play a track
cs: Pouze přehrát skladbu

en: 
    <b>Click "Finish"</b> once Lollypop has been allowed.
cs: 
    <b>Klepněte na "Dokončit"</b>, jakmile byl Lollypop povolen.

en: Scrobbling to ListenBrainz
cs: Odesílání údajů ListenBrainz

en: 
    In order to send your activity to <b>ListenBrainz</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
cs: 
    Aby bylo možné vaši činnost posílat<b>ListenBrainz</b>,
    musíte povolit <b>Lollypop</b>.

en: Connect to ListenBrainz
cs: Připojit k ListenBrainz

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>ListenBrainz</b>.
cs: 
    <b>Otevřete a přihlaste se</b> ke službě <b>ListenBrainz</b>.

en: Access ListenBrainz
cs: Přistoupit k ListenBrainz

en: Copy key
cs: Kopírovat klíč

en: 
    <b>Finish</b> the activation by copying <b>API-Key</b> in Lollypop.
cs: 
    <b> Dokončete </b> aktivaci zkopírováním <b> klíče API </b> do Lollypopu.

en: Resetting database
cs: Obnovuje se výchozí databáze

en: Scan disabled, missing collection
cs: Prohledávání zakázáno, chybí sbírka

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Automatically download albums and artists artwork?
cs: Automaticky stáhnout alba a obrázky obalů a umělců?

en: Yes
cs: Ano

en: Please consider a donation to the project
cs: Zvažte, prosím, dar pro projekt

en: Many artists
cs: Mnoho umělců

en: Please wait while Lollypop is updating albums
cs: Počkejte, prosím, než Lollypop zaktualizuje alba

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
cs: Počkejte, prosím, než Lollypop zaktualizuje skladby

en: Select
cs: Vybrat

en: Select an application
cs: Vyberte program

en: Artists count: %s
cs: Počet umělců: %s

en: Albums count: %s
cs: Počet alb: %s

en: Tracks count: %s
cs: Počet skladeb: %s

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Are you sure?
cs: Jste si jistý?

en: You are using a broken cursor theme!
cs: Používáte poškozený vzhled ukazatele!

en: band
cs: Skupina

en: singer
cs: Zpěvák

en: Playing music
cs: Přehrává se hudba

en: Save in collection
cs: Uložit do kolekce

en: Remove from collection
cs: Odstranit z kolekce

en: Buy this album
cs: Koupit toto album

en: Open with…
cs: Otevřít s…

en: Show tracks
cs: Ukázat skladby

en: Play featured
cs: Přehrávat doporučené

en: Add to
cs: Přidání

en: Available albums
cs: Dostupná alba

en: Change Artwork
cs: Změnit obal

en: Playing albums
cs: Přehrávání alb

en: Create a new playlist
cs: Vytvořit nový seznam skladeb

en: Show album
cs: Ukázat album

en: Others
cs: Jiné

en: YouTube page address
cs: Adresa stránky YouTube

en: Play a radio
cs: Přehrávat rádio

en: Add to playback
cs: Přidat do přehrávání

en: Remove from playback
cs: Odstranit z řady skladeb k přehrání

en: Related tracks
cs: Související skladby

en: Loved tracks
cs: Zamilované skladby

en: Popular tracks
cs: Oblíbené skladby

en: From collection
cs: Ze sbírky

en: From the Web
cs: Z internetu

en: Play this playlist
cs: Přehrát tento seznam skladeb

en: Add this playlist
cs: Přidat tento seznam skladeb

en: Play this artist
cs: Přehrát tohoto umělce

en: Ignored
cs: Přehlíží se

en: Play this genre
cs: Přehrát tento žánr

en: Play this decade
cs: Přehrát toto desetiletí

en: Play this album
cs: Přehrát toto album

en: Add to queue
cs: Přidat do řady

en: Remove from queue
cs: Odstranit z řady

en: Do not stop after
cs: Nezastavovat po

en: Stop after
cs: Zastavit po

en: Save playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Sync from Last.FM
cs: Seřídit s Last.FM

en: Manage smart playlist
cs: Spravovat chytrý seznam skladeb

en: Remove playlist
cs: Odstranit seznam skladeb

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: Edit
cs: Upravit

en: Remove this playlist?
cs: Odstranit tento seznam skladeb?

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: New playlist
cs: Nový seznam skladeb

en: Search
cs: Hledat

en: Default on startup
cs: Výchozí při spuštění

en: Startup
cs: Spuštění programu

en: Sidebar
cs: Postranní panel

en: Show text
cs: Ukázat text

en: Options
cs: Volby

en: Sections
cs: Sekce

en: Loading…
cs: Nahrává se…

en: Similar artists
cs: Podobní umělci

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: Suggestions
cs: Návrhy

en: New releases on Spotify
cs: Nová vydání na Spotify

en: Suggestions from Spotify
cs: Návrhy Spotify

en: Top albums on Deezer
cs: Nejlepší alba na Deezeru

en: All devices
cs: Všechna zařízení

en: No album available
cs: Není dostupné žádné album

en: Can't find this track on YouTube
cs: Tuto skladbu nelze na YouTube najít

en: New playlist
cs: Nový seznam skladeb

en: Popular albums
cs: Oblíbená alba

en: Random albums
cs: Náhodná alba

en: Loved albums
cs: Zamilovaná alba

en: Recently added albums
cs: Nedávno přidaná alba

en: Seldomly played albums
cs: Zřídkakdy přehrávaná alba

en: Years
cs: Roky

en: Genres
cs: Žánry

en: Genres (list)
cs: Žánry (seznam)

en: Artists
cs: Umělci

en: Artists (list)
cs: Umělci (seznam)

en: Information
cs: Informace

en: Compilations
cs: Sbírková alba

en: Random tracks
cs: Náhodné skladby

en: Recently played tracks
cs: Nedávno přehrávané skladby

en: Seldomly played tracks
cs: Zřídkakdy přehrávané skladby

en: Skipped tracks
cs: Přeskočené skladby

en: All tracks
cs: Všechny skladby

en: All genres
cs: Všechny žánry

en: The the
cs: "The"

en: No items to show
cs: Žádné položky k ukázání

en: Missing youtube-dl command
cs: Chybí příkaz youtube-dl

en: Network unavailable or disabled in settings
cs: Síť není dostupná nebo je v nastavení vypnuta

en: New albums available
cs: Jsou dostupná nová alba

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Others compilations
cs: Jiná sbírková alba

en: Appears on
cs: Objeví se na

en: Popular albums at the moment
cs: V tuto chvíli oblíbená alba

en: Why not listen to?
cs: Poslechnete si?

en: New artists available
cs: Jsou dostupní noví umělci

en: Loading information
cs: Nahrávají se informace

en: No information for %s
cs: Žádné informace pro %s

en: No track playing
cs: Nehraje žádná skladba

en: You need to install python3-textblob module
cs: Je potřeba nainstalovat modul python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
cs: Tento text písně nelze přeložit

en: Disabled in network settings
cs: Zakázáno v nastavení sítě

en: No lyrics found
cs: Nenalezen žádný text písně

en: Search for artists, albums and tracks
cs: Hledat umělce, alba a skladby

en: No results for this search
cs: Žádné výsledky pro toto hledání

en: Welcome to Lollypop
cs: Vítejte v Lollypopu

en: All tracks skipped
cs: Všechny skladby přeskočeny

en: Disc %s
cs: Disk %s

en: Currently in queue
cs: Nyní zařazeno

en: Tracks
cs: Skladby

en: Select artwork
cs: Vybrat obal

en: Remove
cs: Odstranit

en: Local
cs: Místní

en: Released on %s
cs: Vydáno %s

en: Add to current playlist
cs: Přidat do nynějšího seznamu skladeb

en: Remove from current playlist
cs: Odstranit z nynějšího seznamu skladeb

en: Clear albums
cs: Vyprázdnit alba

en: Go to current track
cs: Jít na nynější skladbu

en: <b>Album of the day</b>
cs: <b>Album dne</b>

en: No synchronized albums
cs: Žádná synchronizovaná alba

en: No synchronized playlists
cs: Žádné synchronizované seznamy skladeb

en: Default
cs: Výchozí

en: Custom
cs: Vlastní

en: Acoustic
cs: Akustický

en: Bass
cs: Hloubky

en: Bass and Treble
cs: Hloubky a výšky

en: Classical
cs: Klasická

en: Club
cs: Klubová

en: Dance
cs: Taneční

en: Disco
cs: Disko

en: Heavy Metal
cs: Heavy metal

en: Latin
cs: Latina

en: Party
cs: Oslava

en: Vocal
cs: Zpěvní

en: Like
cs: Líbí se

en: Allow playback
cs: Povolit přehrávání

en: Pause
cs: Pozastavit

en: is equal to
cs: odpovídá

en: is not equal to
cs: neodpovídá

en: contains
cs: obsahuje

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: is greater than
cs: je větší než

en: is less than
cs: je menší než

en: Song played %s times
cs: Píseň hrána %s krát

en: Compilation
cs: Sbírkové album

en: Remove from playlist
cs: Odstranit ze seznamu skladeb
