lollypop - en to fi translation catalogue (366 entries)

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: INTERNAL
fi: SISÄINEN

en: Access network
fi: Käytä verkkoa

en: Save artwork/popularity in tags
fi: Tallenna kuvitus/suosio tunnisteisiin

en: Window maximized
fi: Suurennettu ikkuna

en: Window maximized state.
fi: Suurennetun ikkunan tila.

en: Enabled genres in party mode
fi: Käytettävät tyylilajit biletilassa

en: Search on the Web
fi: Etsi verkosta

en: Allow syncing to USB disks
fi: Salli synkronointi USB-levyille

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
fi: Jos asetettu, Lollypop käyttää tätä palvelinta YouTuben sijaan. Katso https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
fi: Jos tosi, Lollypop ei käytä järjestelmän youtube-dl:ää

en: Import playlists from collections
fi: Tuo soittolistat kokoelmista

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
fi: Jos tyhjä, käytä arvoa XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
fi: Käytä Libre.fm:ää Last.fm:n sijaan

en: ListenBrainz user token
fi: ListenBrainz-käyttäjäpoletti

en: Google Custom Search API key
fi: Googlen Custom Searchin API-avain

en: Restart needed
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

en: Database version
fi: Tietokannan versio

en: Albums cover size
fi: Albumien kuvituksen koko

en: Auto update music
fi: Päivitä musiikkikirjasto automaattisesti

en: Show tracks in artist view
fi: Näytä kappaleet esittäjänäkymässä

en: Show artist artwork
fi: Näytä esittäjäkuvitus

en: Use dark GTK theme
fi: Käytä tummaa GTK-teemaa

en: Show compilations in albums view
fi: Näytä kokoelmalevyt albuminäkymässä

en: Continue playback when closed
fi: Jatka toistoa, kun sovellus suljetaan

en: Restore previous state
fi: Palauta edellinen tila

en: Disable MPRIS
fi: Poista MPRIS käytöstä

en: Notifications behaviour
fi: Ilmoitusten toiminta

en: Show track number from tags
fi: Näytä kappaleen numero tunnistetiedoista

en: Enable PNG artwork cache
fi: Käytä PNG-kuvituksen välimuistia

en: Force single column mode
fi: Pakota yhden sarakkeen tilaan

en: Equalizer enabled
fi: Taajuuskorjain käytössä

en: Show labels in sidebar
fi: Näytä nimikkeet sivupalkissa

en: Smooth track transitions
fi: Luontevat kappalesiirtymät

en: Smooth track transitions only in party mode
fi: Luontevat kappalesiirtymät vain biletilassa

en: Transition duration in ms
fi: Siirtymän kesto millisekunneissa

en: Fade duration in ms
fi: Häivytyksen kesto millisekunneissa

en: Fade effect only in party mode
fi: Häivytystehoste vain biletilassa

en: Shuffle tracks
fi: Sekoita kappaleet

en: Ignore internal symlinks
fi: Ohita sisäiset symlinkit

en: ReplayGain state
fi: ReplayGainin tila

en: ReplayGain value in dB
fi: ReplayGain-arvo dB:nä

en: Between -15 and 15
fi: Välillä -15 ja 15

en: Possibilities for powermanagement options
fi: Virranhallintavalintojen mahdollisuudet

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
fi: Tämä valinta estää näytönsäästäjän ja valmiustilan aktivoitumisen Lollypopin toistaessa musiikkia.

en: Order albums by
fi: Albumien järjestys

en: A music player for GNOME.
fi: Musiikkisoitin Gnome-työpöydälle.

en: Visit Lollypop website
fi: Käy Lollypopin verkkosivustolla

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
fi: Jiri Grönroos

en: Donations:
fi: Lahjoitukset:

en: Play and organize your music collection
fi: Toista ja hallitse musiikkikokoelmaasi

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
fi: Lollypop on kevyt ja moderni musiikkisoitin, joka on suunniteltu toimimaan erinomaisesti Gnome-työpöytäympäristön kanssa. Se sisältää muun muassa biletilan, joka osaa valita automaattisesti sopivia soittolistoja ja mahdollistaa soittimen käytön sohvalta kiitos koko näytön tilan. Lisäksi se noutaa sanoituksia, kuvituksia ja artistiesittelyjä verkosta sekä tarjoaa natiivin tuen ReplayGainille.

en: Music Player
fi: Musiikkisoitin

en: Music;Player;Lollipop;
fi: Music;Player;Lollipop;musiikki;soitin;musiikkisoitin;

en: Play/Pause
fi: Toista/keskeytä

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Update music
fi: Päivitä musiikki

en: Mini player
fi: Pienoissoitin

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Lollypop
fi: _Tietoja - Lollypop

en: Quit
fi: Lopeta

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Play albums
fi: Toista albumit

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
fi: Lisää nykyiseen soittolistaan

en: Select a local file
fi: Valitse paikallinen tiedosto

en: Convert to:
fi: Muunna:

en: Normalize
fi: Normalisoi

en: Do not convert
fi: Älä muunna

en: Synchronized:
fi: Synkronoitu:

en: Albums
fi: Albumit

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Play
fi: Toista

en: Play playlist randomized
fi: Toista soittolista satunnaisesti

en: Name:
fi: Nimi:

en: Save
fi: Tallenna

en: Address:
fi: Osoite:

en: General
fi: Yleiset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Whether the application should use a dark theme
fi: Tuleeko sovelluksen käyttää tummaa teemaa

en: Dark Mode
fi: Tumma tila

en: Single column mode
fi: Yhden sarakkeen tila

en: Only show a single column for tracks
fi: Näytä vain yksi sarake kappaleista

en: High quality artwork
fi: Korkealaatuinen kuvitus

en: Artwork size
fi: Kuvituksen koko

en: Clean cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Play music in background
fi: Toista musiikkia taustalla

en: Restore state on startup
fi: Palauta tila käynnistyksen yhteydessä

en: Restore current playback and view
fi: Palauta nykyinen toisto ja näkymä

en: Save changes to file
fi: Tallenna muutokset tiedostoihin

en: Save artwork and rating to files
fi: Tallenna kuvitus ja arvostelu tiedostoihin

en: Albums will be sorted by this field
fi: Albumit järjestetään tämän kentän mukaan

en: Artist - year
fi: Esittäjä - vuosi

en: Artist - title
fi: Esittäjä - otsikko

en: Title
fi: Otsikko

en: Year
fi: Vuosi

en: Popularity
fi: Suosio

en: Playback
fi: Toisto

en: Enable transitions
fi: Käytä siirtymiä

en: Add a transition on track change
fi: Lisää siirtymä kun kappale vaihtuu

en: Duration
fi: Kesto

en: Transition duration in milliseconds
fi: Siirtymän kesto millisekunneissa

en: Apply audio correction on the fly
fi: Toteuta äänenkorjaus toistaessa

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Track
fi: Kappale

en: Album
fi: Albumi

en: Music
fi: Musiikki

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Reset collection
fi: Nollaa kokoelma

en: Import settings
fi: Tuonnin asetukset

en: Update music if files added to collection
fi: Päivitä musiikki jos tiedostoja lisätään kokoelmaan

en: You need to reset collection
fi: Sinun tulee nollata kokoelma

en: Show compilations
fi: Näytä kokoelmalevyt

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
fi: Kokoelma on albumi, jossa ei ole "Albumi, esittäjä"-tageja
    ja sisältää useita eri esittäjiä

en: Import playlists
fi: Tuo soittolistoja

en: Search for playlists in your collection
fi: Etsi soittolistoja kokoelmasta

en: Import advanced tags
fi: Tuo edistyneet tunnisteet

en: Performers, composers, …
fi: Esiintyjät, säveltäjät…

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Remove devices managed by Lollypop
fi: Poista Lollypopin hallitsemia laitteita

en: Devices
fi: Laitteet

en: Web
fi: Verkko

en: Status
fi: Tila

en: Allow network access
fi: Salli pääsy verkkoon

en: Background data
fi: Taustadata

en: Search artwork in background
fi: Etsi kuvitusta taustalla

en: Song playback
fi: Kappaleen toisto

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Use a recent version of youtube-dl
fi: Käytä youtube-dl:n uutta versiota

en: Google API-key
fi: Googlen API-avain

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Use an Invidious server
fi: Käytä Invidious-palvelinta

en: No server set
fi: Palvelinta ei ole asetettu

en: What is Invidious ?
fi: Mikä on Invidious?

en: Search (artwork, songs, ...)
fi: Etsi (kuvitusta, kappaleita...)

en: ListenBrainz API-Key
fi: ListenBrainzin API-avain

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Haku

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
fi: Biletila

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
fi: Näytä/piilota suodatin

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
fi: Lukitse toisto

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
fi: Näytä taajuuskorjain

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
fi: Näytä sanoitukset

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
fi: Pienoissoitin

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: shortcut window]
en: Play
fi: Toista

[ctx: shortcut window]
en: Pause
fi: Keskeytä

[ctx: shortcut window]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: shortcut window]
en: Next track
fi: Seuraava kappale

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
fi: Edellinen kappale

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
fi: Ohita nykyinen albumi

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
fi: Tykkää nykyisestä kappaleesta

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
fi: Kelaa taaksepäin kappaletta

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
fi: Kelaa eteenpäin kappaletta

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
fi: Käytä/poista käytöstä skrobblaus

en: random
fi: satunnainen

en: album
fi: albumi

en: artist
fi: esittäjä

en: all
fi: kaikki

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Party mode
fi: Biletila

en: Enable party mode
fi: Käytä biletilaa

en: Configure
fi: Määritä

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Repetition
fi: Kertaus

en: Continuous playback
fi: Jatkuva toisto

en: Automatic playback (similar)
fi: Automaattinen toisto (samankaltainen)

en: Automatic playback (random)
fi: Automaattinen toisto (satunnainen)

en: Repeat track
fi: Kertaa kappale

en: Do not repeat
fi: Älä kertaa

en: Scrobbling
fi: Scrobblaus

en: Enable scrobbling
fi: Käytä scrobblausta

en: Playback options
fi: Toiston valinnat

en: Go back
fi: Takaisin

en: Go home
fi: Kotiin

en: You need to install kid3-cli
fi: Asenna kid3-cli

en: Can't contact this service
fi: Tähän palveluun ei saada yhteyttä

en: Finish
fi: Valmis

en: Authorization needed
fi: Valtuutus vaaditaan

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
fi: 
    Jotta voit käyttää kokoelmaasi,
    sinun tulee sallia <b>Lollypop</b>in.

en: Update folders
fi: Päivitä kansiot

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
fi: 
    - <b>Avaa</b> Lollypopin <b>asetukset</b>
    - Siirry <b>Musiikki</b>-välilehdelle
    - <b>Poista</b> kaikki kansiot kokoelmasta
    - Sen jälkeen <b>lisää</b> kansiot uudelleen

en: Back
fi: Takaisin

en: Preferences
fi: Asetukset

en: What is the Google API key?
fi: Mikä on Googlen API-avain?

en: Cancel
fi: Peru

en: Connect to the console
fi: Yhdistä konsoliin

en: Activate the API
fi: Aktivoi rajapinta

en: Copy the key
fi: Kopioi avain

en: Scrobbling to %s
fi: Scrobblataan palveluun %s

en: Connect to %s
fi: Yhdistä %s:ään

en: Scrobbling to ListenBrainz
fi: Scrobblaus ListenBrainziin

en: Connect to ListenBrainz
fi: Yhdistä ListenBrainziin

en: Copy key
fi: Kopioi avain

en: Resetting database
fi: Nollataan tietokanta

en: Scan disabled, missing collection
fi: Läpikäynti pois käytöstä, kokoelma puuttuu

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Automatically download albums and artists artwork?
fi: Ladataanko albumien ja esittäjien kuvitukset automaattisesti?

en: Yes
fi: Kyllä

en: Please consider a donation to the project
fi: Harkitse lahjoitusta projektille

en: Many artists
fi: Useita esittäjiä

en: Please wait while Lollypop is updating albums
fi: Odota hetki, kun Lollypop päivittää albumeja

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
fi: Odota, Lollypop päivittää kappaleita

en: Select
fi: Valitse

en: Select an application
fi: Valitse sovellus

en: Artists count: %s
fi: Esittäjien määrä: %s

en: Albums count: %s
fi: Albumien määrä: %s

en: Tracks count: %s
fi: Kappaleiden määrä: %s

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: You are using a broken cursor theme!
fi: Käytössäsi on rikkinäinen osoitinteema!

en: singer
fi: laulaja

en: Playing music
fi: Toistetaan musiikkia

en: Save in collection
fi: Tallenna kokoelmaan

en: Remove from collection
fi: Poista kokoelmasta

en: Buy this album
fi: Osta tämä albumi

en: Open with…
fi: Avaa sovelluksella…

en: Show tracks
fi: Näytä kappaleet

en: Play featured
fi: Toista nostot

en: Add to
fi: Lisää

en: Available albums
fi: Saatavilla olevat albumit

en: Change Artwork
fi: Muuta kuvitusta

en: Playing albums
fi: Toistetaan albumit

en: Create a new playlist
fi: Luo uusi soittolista

en: Show album
fi: Näytä albumi

en: Others
fi: Muut

en: YouTube page address
fi: YouTube-sivuosoite

en: Play a radio
fi: Toista radioa

en: Add to playback
fi: Lisää toistoon

en: Remove from playback
fi: Poista toistosta

en: Related tracks
fi: Liittyvät kappaleet

en: Loved tracks
fi: Tykätyt kappaleet

en: Popular tracks
fi: Suositut kappaleet

en: From collection
fi: Kokoelmasta

en: From the Web
fi: Verkosta

en: Play this playlist
fi: Toista tämä soittolista

en: Add this playlist
fi: Lisää tämä soittolista

en: Play this artist
fi: Toista tämä esittäjä

en: Ignored
fi: Ohitettu

en: Play this genre
fi: Toista tämä tyylilaji

en: Play this decade
fi: Toista tämä vuosikymmen

en: Play this album
fi: Toista tämä albumi

en: Add to queue
fi: Lisää jonoon

en: Remove from queue
fi: Poista jonosta

en: Do not stop after
fi: Älä lopeta jälkeen

en: Stop after
fi: Lopeta jälkeen

en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Sync from Last.FM
fi: Synkronoi Last.fm:stä

en: Manage smart playlist
fi: Hallitse älykästä soittolistaa

en: Remove playlist
fi: Poista soittolista

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Remove this playlist?
fi: Poistetaanko tämä soittolista?

en: Confirm
fi: Vahvista

en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: Search
fi: Etsi

en: Default on startup
fi: Oletus käynnistyessä

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Show text
fi: Näytä teksti

en: Options
fi: Valinnat

en: Sections
fi: Osiot

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Similar artists
fi: Samanlaiset esittäjät

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: New releases on Spotify
fi: Uudet julkaisut Spotifyssa

en: Suggestions from Spotify
fi: Ehdotukset Spotifysta

en: Top albums on Deezer
fi: Top-albumit Deezerissä

en: All devices
fi: Kaikki laitteet

en: No album available
fi: Albumia ei ole saatavilla

en: Can't find this track on YouTube
fi: Tätä kappaletta ei löydy YouTubesta

en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: Popular albums
fi: Suositut albumit

en: Random albums
fi: Satunnaiset albumit

en: Loved albums
fi: Tykätyt albumit

en: Recently added albums
fi: Viimeksi lisätyt albumit

en: Seldomly played albums
fi: Harvoin toistetut albumit

en: Years
fi: Vuodet

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: Genres (list)
fi: Tyylilajit (lista)

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Artists (list)
fi: Esittäjät (lista)

en: Information
fi: Tiedot

en: Compilations
fi: Kokoelmat

en: Random tracks
fi: Satunnaiset kappaleet

en: Recently played tracks
fi: Äskettäin toistetut kappaleet

en: Seldomly played tracks
fi: Harvoin toistetut kappaleet

en: Skipped tracks
fi: Ohitetut kappaleet

en: All tracks
fi: Kaikki kappaleet

en: All genres
fi: Kaikki tyylilajit

en: %s h  %s m
fi: %s t  %s min

en: %s h
fi: %s t

en: %s m
fi: %s min

en: No items to show
fi: Ei mitään näytettävää

en: Missing youtube-dl command
fi: Komento youtube-dl puuttuu

en: Network unavailable or disabled in settings
fi: Verkko ei ole käytettävissä tai verkon käyttö on estetty asetusten kautta

en: New albums available
fi: Uusia albumeja saatavilla

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Others compilations
fi: Muut kokoelmat

en: Popular albums at the moment
fi: Suosittuja albumeja tällä hetkellä

en: Why not listen to?
fi: Miksi et kuuntelisi?

en: New artists available
fi: Uusia esittäjiä saatavilla

en: Loading information
fi: Ladataan tietoja

en: No information for %s
fi: Ei tietoja kohteesta %s

en: No track playing
fi: Ei kappaletta toistettavana

en: You need to install python3-textblob module
fi: Asenna python3-textblob-moduuli

en: Can't translate this lyrics
fi: Tätä sanoitusta ei voida kääntää

en: Disabled in network settings
fi: Poistettu käytöstä verkkoasetusten kautta

en: No lyrics found
fi: Sanoituksia ei löytynyt

en: Search for artists, albums and tracks
fi: Etsi esittäjiä, albumeita ja kappaleita

en: No results for this search
fi: Tämä haku ei tuottanut tuloksia

en: Welcome to Lollypop
fi: Tervetuloa Lollypopin pariin

en: All tracks skipped
fi: Kaikki kappaleet ohitettu

en: Disc %s
fi: Levy %s

en: Currently in queue
fi: Parhaillaan jonossa

en: Tracks
fi: Kappaleet

en: Select artwork
fi: Valitse kuvitus

en: Remove
fi: Poista

en: Local
fi: Paikallinen

en: Released on %s
fi: Julkaistu %s

en: Add to current playlist
fi: Lisää nykyiseen soittolistaan

en: Remove from current playlist
fi: Poista nykyisestä soittolistasta

en: Clear albums
fi: Tyhjennä albumit

en: Go to current track
fi: Siirry parhaillaan soivaan kappaleeseen

en: <b>Album of the day</b>
fi: <b>Päivän albumi</b>

en: No synchronized albums
fi: Ei synkronoituja albumeita

en: No synchronized playlists
fi: Ei synkronoituja soittolistoja

en: Default
fi: Oletus

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Acoustic
fi: Akustinen

en: Bass
fi: Basso

en: Bass and Treble
fi: Basso ja diskantti

en: Classical
fi: Klassinen

en: Club
fi: Klubi

en: Heavy Metal
fi: Raskas metalli

en: Metal
fi: Metalli

en: Party
fi: Bile

en: Techno
fi: Tekno

en: Vocal
fi: Vokaalinen

en: Like
fi: Tykkää

en: Allow playback
fi: Salli toisto

en: Pause
fi: Keskeytä

en: is equal to
fi: on yhtä kuin

en: is not equal to
fi: ei ole yhtä kuin

en: contains
fi: sisältää

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than
fi: on pienempi kuin

en: Song played %s times
fi: Kappale toistettu %s kertaa

en: Compilation
fi: Kokoelma

en: Remove from playlist
fi: Poista soittolistalta
