lollypop - en to fr translation catalogue (399 entries)

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: La taille de la fenêtre (en largeur et hauteur).

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y).
fr: La position de la fenêtre (en x et y).

en: INTERNAL
fr: INTERNE

en: Allow using a cover per track
fr: Autoriser l'utilisation d'une pochette par morceau

en: Access network
fr: Accès réseau

en: Threshold used to decide if the previous track should be played or the currently running one should be restarted
fr: Seuil utilisé pour décider si la piste précédente doit être jouée ou si celle en cours d’exécution doit être redémarrée

en: Save artwork/popularity in tags
fr: Sauvegarder les pochettes et la popularité dans les tags

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state.
fr: État maximisé de la fenêtre.

en: Enabled genres in party mode
fr: Genres actif en mode soirée

en: ID for genres.
fr: Les identifiants des genres.

en: Search on the Web
fr: Rechercher sur le Web

en: Shown suggestions
fr: Suggestions affichées

en: Play featured tracks
fr: Jouer des pistes en «featuring»

en: Allow syncing to USB disks
fr: Autoriser la synchronisation sur les disques USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
fr: Si configuré, Lollypop utilisera ce serveur au lieu de YouTube. Voir https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
fr: Si vrai, Lollypop n'utilisera pas le youtube-dl système

en: Do not use original date if set
fr: N'utilisez pas la date d'origine si elle est définie

en: Import playlists from collections
fr: Importer les listes de lecture depuis les collections

en: Music URI
fr: Adresses de la musique

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
fr: Utilise XDG_MUSIC_DIR si vide

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
fr: Utiliser Libre.fm au lieu de Last.fm

en: ListenBrainz user token
fr: Jeton utilisateur ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
fr: Clé d'API pour Google Custom Search

en: Favorite tag editor
fr: Editeur de tags préféré

en: Favorite cover filename without extension
fr: Nom de fichier de couverture préféré sans extension

en: Restart needed
fr: Redémarrage nécessaire

en: Database version
fr: Version de la base de données

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
fr: Remettre cette valeur à zéro réinitialisera votre base de données, les albums populaires seront restaurés

en: Albums cover size
fr: Taille des pochettes d'albums

en: Encoding quality
fr: Qualité d'encodage

en: Auto update music
fr: Mise à jour automatique de la musique

en: Show tracks in artist view
fr: Afficher les morceaux dans la vue d'artiste

en: Show artist artwork
fr: Afficher la photo de l'artiste

en: Use dark GTK theme
fr: Utiliser une variante de thème foncée

en: Disable scrobbling usage
fr: Désactiver l'usage du scrobbler

en: Handle compilations
fr: Gère les compilations

en: Handle performers, compositors, ...
fr: Gérer les interprètes, les compositeurs, ...

en: Show compilations in albums view
fr: Afficher les compilations dans la vue des albums

en: Continue playback when closed
fr: Continuer à lire à la fermeture

en: Append albums by default
fr: Ajouter les albums par défaut

en: Smart sort for artist
fr: Tri intelligent pour l'artiste

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
fr: Ex : The Beatles classé comme Beatles. Remise à zero de la base de données nécessaire

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
fr: Afficher le tag de classement comme artiste. Remise à zéro de la base de données peut être nécessaire

en: Ex: Beatles, The
fr: Ex : Beatles, The

en: Restore previous state
fr: Restaurer l'état au démarrage

en: Disable MPRIS
fr: Désactive MPRIS

en: Notifications behaviour
fr: Comportement des notifications

en: Items count in views
fr: Nombre d'éléments dans les vues

en: Show track number from tags
fr: Montrer les numéros des morceaux présents dans les tags

en: Enable PNG artwork cache
fr: Activer le cache d 'image PNG

en: Force single column mode
fr: Forcer le mode colonne simple

en: Volume rate
fr: Niveau de volume

en: Equalizer enabled
fr: Égaliseur activé

en: Show labels in sidebar
fr: Afficher les étiquettes dans la barre latérale

en: Smooth track transitions
fr: Transitions douces entre les morceaux

en: Smooth track transitions only in party mode
fr: Transitions en douceur uniquement en mode soirée

en: Transition duration in ms
fr: Durée de la transition en ms

en: Fade effect on playback status change
fr: Effet de fondu sur le changement d'état de lecture

en: Fade duration in ms
fr: Durée du fondu en ms

en: Fade effect only in party mode
fr: Effet de fondu uniquement en mode soirée

en: Shuffle tracks
fr: Mélanger les morceaux

en: Ignore internal symlinks
fr: Ignorer les liens symboliques internes

en: ReplayGain state
fr: État de ReplayGain

en: ReplayGain value in dB
fr: Valeur de ReplayGain en dB

en: Between -15 and 15
fr: Entre -15 et 15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
fr: Applique la compression/limitation du signal aux données audio brutes

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
fr: Il effectue une limitation stricte et dure avec des caractéristiques soft-knee, en utilisant un seuil de -6 dB

en: Possibilities for powermanagement options
fr: Options de gestion d'énergie

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
fr: Cette option permet de désactiver l'économiseur d'écran ou la veille lorsque Lollypop est en cours de lecture.

en: Repeat
fr: Répéter

en: Order albums by
fr: Trier les albums par

en: A music player for GNOME.
fr: Lecteur de musique pour GNOME.

en: Visit Lollypop website
fr: Visitez le site web de Lollypop

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
fr: Cédric Bellegarde, J. Lavoie, Nathan

en: 
    Reda Lazri:
        Lollypop icon
    Geary Development Team:
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Description in appdata
fr: 
    Reda Lazri :
        Lollypop icon
    Geary Development Team :
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project :
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi :
        Description in appdata

en: Donations:
fr: Donations :

en: Play and organize your music collection
fr: Lit et organise votre collection de musique

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
fr: Lollypop est un lecteur de musique moderne léger conçu pour fonctionner parfaitement sur l'environnement de bureau GNOME. Il dispose également d'un mode soirée qui auto-sélectionnera les morceaux ; permet d'accéder au lecteur à partir de votre canapé grâce à son mode plein écran ; récupère les paroles, les pochettes et la biographie en ligne ; et fournit un support natif pour ReplayGain.

en: Music Player
fr: Lecteur de musique

en: Music;Player;Lollipop;
fr: Musique;Lecteur;Sucette;Player;Lollypop;

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Update music
fr: Mise à jour de la musique

en: Mini player
fr: Mini lecteur

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _About Lollypop
fr: _A propos de Lollypop

en: Quit
fr: Quitter

en: Equalizer
fr: Égaliseur

en: Play albums
fr: Lire les albums

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture courante

en: Select a local file
fr: Utiliser un fichier local

en: Convert to:
fr: Convertir vers :

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Do not convert
fr: Ne pas convertir

en: Synchronized:
fr: Synchronisé :

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Play
fr: Lire

en: Play playlist randomized
fr: Lecture aléatoire de la liste de lecture

en: Name:
fr: Nom :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Address:
fr: Adresse :

en: General
fr: Général

en: Appearance
fr: Apparence

en: Whether the application should use a dark theme
fr: Si l'application doit utiliser un thème sombre

en: Dark Mode
fr: Mode sombre

en: Single column mode
fr: Mode colonne unique

en: Only show a single column for tracks
fr: N'afficher qu'une seule colonne pour les morceaux

en: High quality artwork
fr: Images de haute qualité

en: Artwork size
fr: Taille des images

en: Clean cache
fr: Nettoyer le cache

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Play music in background
fr: Jouer de musique en arrière-plan

en: Restore state on startup
fr: Restaurer l'état au démarrage

en: Restore current playback and view
fr: Restaurer la lecture et la vue actuelle

en: Save changes to file
fr: Sauvegarder les modifications dans les fichiers

en: Save artwork and rating to files
fr: Enregistrer les pochettes et la notation dans les fichiers

en: Albums will be sorted by this field
fr: Les albums seront triés par ce champ

en: Artist - year
fr: Artiste - année

en: Artist - title
fr: Artiste - titre

en: Title
fr: Titre

en: Year
fr: Année

en: Popularity
fr: Popularité

en: Playback
fr: Lecture

en: Enable transitions
fr: Activer les transitions

en: Add a transition on track change
fr: Ajoute une transition sur le changement de piste

en: Transitions only in party mode
fr: Transitions seulement en mode soirée

en: Duration
fr: Durée

en: Transition duration in milliseconds
fr: Durée des transitions en millisecondes

en: Apply audio correction on the fly
fr: Applique une correction audio à la volée

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Track
fr: Morceau

en: Music
fr: Musique

en: Reset collection
fr: Réinitialiser la collection

en: Import settings
fr: Paramètres d'importation

en: Update music if files added to collection
fr: Mettre à jour la musique si des fichiers sont ajoutés à la collection

en: You need to reset collection
fr: Vous devez réinitialiser la collection

en: Show compilations
fr: Afficher les compilations

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
fr: Une compilation est un album sans aucun « tag artistes de l'album »
    et avec des artistes différents

en: Import playlists
fr: Importer les listes de lecture

en: Search for playlists in your collection
fr: Rechercher des listes de lecture dans votre collection

en: Import advanced tags
fr: Importer les balises avancées

en: Performers, composers, …
fr: Interprètes, compositeurs, …

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Remove devices managed by Lollypop
fr: Supprimer les périphériques gérés par Lollypop

en: Devices
fr: Périphériques

en: Status
fr: État

en: Allow network access
fr: Autoriser l'accès au réseau

en: Background data
fr: Données en arrière-plan

en: Search artwork in background
fr: Recherche les images en arrière-plan

en: Song playback
fr: Lecture des chansons

en: Enabled
fr: Activé

en: Use a recent version of youtube-dl
fr: Utiliser une version récente de youtube-dl

en: Google API-key
fr: Clé API de Google

en: Connect
fr: Connexion

en: Use an Invidious server
fr: Utiliser un serveur Invidious

en: No server set
fr: Aucun serveur défini

en: What is Invidious ?
fr: Qu'est-ce qu'Invidious ?

en: Search (artwork, songs, ...)
fr: Recherche (images, chansons, ...)

en: ListenBrainz API-Key
fr: Clé API ListenBrainz

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Metro Lyrics
fr: Paroles de Metro

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Settings
fr: Paramètres

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
fr: Mode soirée

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
fr: Afficher/Cacher le filtre

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
fr: Verrouiller la lecture

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
fr: Afficher l'égaliseur

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
fr: Afficher les paroles

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
fr: Augmenter le volume

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
fr: Baisser le volume

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
fr: Mini lecteur

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fr: Lecture

[ctx: shortcut window]
en: Play
fr: Lire

[ctx: shortcut window]
en: Next track
fr: Morceau suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
fr: Morceau précédent

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
fr: Saute l'album courant

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
fr: Aimer le morceau en cours

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
fr: Recule dans le morceau

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
fr: Avance dans le morceau

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
fr: Activer/Désactiver le scrobbler

en: Limit to
fr: Limité à

en: tracks selected by
fr: avec sélection par

en: random
fr: aléatoire

en: artist
fr: artiste

en: year DESC
fr: année décroissante

en: year ASC
fr: année croissante

en: duration DESC
fr: durée décroissante

en: duration ASC
fr: durée croissante

en: Match music for
fr: Choisir de la musique pour

en: all
fr: toutes les

en: one
fr: n'importe laquelle des

en: of the following rules :
fr: règles suivantes :

en: Artist
fr: Artiste

en: Rating
fr: Note

en: Party mode
fr: Mode soirée

en: Enable party mode
fr: Activer le mode soirée

en: Configure
fr: Configurer

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Repetition
fr: Répétition

en: Continuous playback
fr: Lecture continue

en: Automatic playback (similar)
fr: Lecture automatique (similaire)

en: Automatic playback (random)
fr: Lecture automatique (aléatoire)

en: Repeat track
fr: Répéter le morceau

en: Do not repeat
fr: Ne pas répéter

en: Scrobbling
fr: Scrobbler

en: Enable scrobbling
fr: Activer le scrobbler

en: Playback options
fr: Options de lecture

en: Go back
fr: Aller en arrière

en: Go home
fr: Aller à l'accueil

en: You need to install kid3-cli
fr: Vous devez installer kid3-cli

en: Can't contact this service
fr: Impossible de contacter ce service

en: Finish
fr: Terminer

en: Authorization needed
fr: Autorisation nécessaire

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
fr: 
    Afin de pouvoir accéder à votre collection,
    vous devez autoriser <b>Lollypop</b>.

en: Update folders
fr: Mise à jour des dossiers

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
fr: 
    - <b>Ouvrir</b> les <b>préférences</b> de Lollypop
    - Aller à l’onglet <b>Musique</b>
    - <b>Supprimer</b> tous les dossiers de la collection
    - Puis, <b>ajoutez</b> les à nouveau

en: Back
fr: Précédent

en: Preferences
fr: Préférences

en: What is the Google API key?
fr: Qu'est-ce que la clé API de Google ?

en: 
    In order to enable YouTube playback,
    you need to create a key for the
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>
fr: 
    Afin d'activer la lecture de YouTube,
    vous devez créer une clé pour 
    
    <b> "YouTube Data API v3" </b>

en: Cancel
fr: Annuler

en: Connect to the console
fr: Connectez-vous à la console

en: 
    <b>Open and log</b> in to the <b>Google Developer Console</b>
fr: 
    <b> Ouvrez et connectez-vous</b> à la <b>«Google Developer Console»</b>

en: Access Google Developer Console
fr: Accéder à la console de développement Google

en: Activate the API
fr: Activer l’API

en: 
    <b>Add a new project</b> in the console.
    
    After that, <b>add a new API</b> and search
    for the <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Activate that API</b> for your project
fr: 
    <b> Ajoutez un nouveau projet</b> dans la console.
    
    Après cela, <b>ajouter une nouvelle API</b> et rechercher
    <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b> Activer cette API</b> pour votre projet

en: Copy the key
fr: Copiez la clé

en: 
    Open <b>"Credentials"</b> in the sidebar and
    create credentials for an API key.
    
    Then click 'Finish' within this wizard.
    Copy the API key to Lollypop.
fr: 
    Ouvrez <b>"Identifiants"</b> dans la barre latérale et
    créer des informations d'identification pour une clé d'API.
    
    Cliquez ensuite sur « Terminer » dans cet assistant.
    Copiez la clé d'API dans Lollypop.

en: Scrobbling to %s
fr: Envoyer vers %s

en: 
    In order to send your activity to <b>%s</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
fr: 
    Pour envoyer votre activité à <b> %s </b>,
    vous devez autoriser <b> Lollypop </b>.

en: Connect to %s
fr: Connectez-vous à %s

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>%s</b>.
    Then, allow Lollypop.
fr: 
    <b> Ouvrez et connectez-vous </b> à <b> %s </b>.
    Ensuite, autorisez Lollypop.

en: Access %s
fr: Accéder %s

en: Just play a track
fr: Il suffit de jouer une piste

en: 
    <b>Click "Finish"</b> once Lollypop has been allowed.
fr: 
    <b> Cliquez sur "Terminer" </b> une fois que Lollypop a été autorisé.

en: Scrobbling to ListenBrainz
fr: Envoyer à ListenBrainz

en: 
    In order to send your activity to <b>ListenBrainz</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
fr: 
    Pour envoyer votre activité à <b> ListenBrainz </b>,
    vous devez autoriser <b> Lollypop </b>.

en: Connect to ListenBrainz
fr: Se connecter à ListenBrainz

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>ListenBrainz</b>.
fr: 
    <b> Ouvrez et connectez-vous </b> à <b> ListenBrainz </b>.

en: Access ListenBrainz
fr: Accéder à ListenBrainz

en: Copy key
fr: Copier la clé

en: 
    <b>Finish</b> the activation by copying <b>API-Key</b> in Lollypop.
fr: 
    <b>Terminer</b> l'activation en copiant la <b>Clé API</b> dans Lollypop.

en: Resetting database
fr: Réinitialisation de la base de données

en: Scan disabled, missing collection
fr: Scan désactivé, collection manquante

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Automatically download albums and artists artwork?
fr: Télécharger automatiquement les images des albums et artistes ?

en: Yes
fr: Oui

en: Please consider a donation to the project
fr: Merci de considérer un don au projet

en: Many artists
fr: Plusieurs artistes

en: Please wait while Lollypop is updating albums
fr: Veuillez patienter pendant que Lollypop met à jour ses albums

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
fr: Veuillez patienter pendant que Lollypop met à jour les morceaux

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select an application
fr: Sélectionnez une application

en: Artists count: %s
fr: Nombre d’artistes : %s

en: Albums count: %s
fr: Nombre d’albums : %s

en: Tracks count: %s
fr: Nombre de morceaux : %s

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr ?

en: You are using a broken cursor theme!
fr: Vous utilisez un thème de curseur cassé !

en: band
fr: groupe

en: singer
fr: chanteur

en: Playing music
fr: En cours de lecture

en: Save in collection
fr: Enregistrer dans la collection

en: Remove from collection
fr: Supprimer de la collection

en: Buy this album
fr: Acheter cet album

en: Open with…
fr: Ouvrir avec…

en: Show tracks
fr: Afficher les morceaux

en: Play featured
fr: Lire les «featuring»

en: Add to
fr: Ajouter à

en: Available albums
fr: Albums disponibles

en: Change Artwork
fr: Modifier l'image

en: Playing albums
fr: Albums en cours de lecture

en: Create a new playlist
fr: Créer une nouvelle liste de lecture

en: Show album
fr: Afficher l’album

en: Others
fr: Autres

en: %Y-%m-%d
fr: %d-%m-%Y

en: YouTube page address
fr: Adresse de la page YouTube

en: Play a radio
fr: Lire une radio

en: Add to playback
fr: Ajouter à la lecture

en: Remove from playback
fr: Supprimer de la lecture

en: Related tracks
fr: Morceaux associés

en: Loved tracks
fr: Morceaux favoris

en: Popular tracks
fr: Morceaux populaires

en: From collection
fr: Depuis la collection

en: From the Web
fr: Depuis le Web

en: Play this playlist
fr: Lire cette liste de lecture

en: Add this playlist
fr: Ajouter cette liste de lecture

en: Play this artist
fr: Lire cet artiste

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Play this genre
fr: Lire ce genre

en: Play this decade
fr: Lire cette décennie

en: Play this album
fr: Lire cet album

en: Add to queue
fr: Ajouter à la file d'attente

en: Remove from queue
fr: Supprimer de la liste d'attente

en: Do not stop after
fr: Ne pas arrêter après

en: Stop after
fr: Arrêter après

en: Save playlist
fr: Enregistrer la liste de lecture

en: Sync from Last.FM
fr: Synchronisation depuis Last.FM

en: Manage smart playlist
fr: Gérer la liste de lecture intelligente

en: Remove playlist
fr: Supprimer la liste de lecture

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Edit
fr: Editer

en: Remove this playlist?
fr: Supprimer la liste de lecture ?

en: Confirm
fr: Confirmer

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Search
fr: Rechercher

en: Default on startup
fr: Par défaut au démarrage

en: Startup
fr: Démarrage

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Show text
fr: Afficher le texte

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Similar artists
fr: Artistes similaires

en: No results
fr: Pas de résultats

en: New releases on Spotify
fr: Nouvelles sorties sur Spotify

en: Suggestions from Spotify
fr: Suggestions de Spotify

en: Top albums on Deezer
fr: Meilleurs albums sur Deezer

en: All devices
fr: Tous les périphériques

en: No album available
fr: Aucun album disponible

en: Can't find this track on YouTube
fr: Impossible de trouver ce titre sur YouTube

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Popular albums
fr: Albums populaires

en: Random albums
fr: Albums aléatoires

en: Loved albums
fr: Albums favoris

en: Recently added albums
fr: Albums ajoutés récemment

en: Seldomly played albums
fr: Albums rarement joués

en: Years
fr: Années

en: Genres (list)
fr: Genres (liste)

en: Artists
fr: Artistes

en: Artists (list)
fr: Artistes (liste)

en: Information
fr: Informations

en: Random tracks
fr: Morceaux aléatoires

en: Recently played tracks
fr: Morceaux récemment joués

en: Seldomly played tracks
fr: Morceaux rarement joués

en: Skipped tracks
fr: Pistes ignorées

en: All tracks
fr: Tous les morceaux

en: All genres
fr: Tous les genres

en: %s h  %s m
fr: %s h %s m

en: The the
fr: The the La la Le le Les les

en: No items to show
fr: Aucun élément à afficher

en: Missing youtube-dl command
fr: Commande youtube-dl manquante

en: Network unavailable or disabled in settings
fr: Réseau indisponible ou désactivé dans les paramètres

en: New albums available
fr: Nouveaux albums disponibles

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Others compilations
fr: Autres compilations

en: Appears on
fr: Apparaît sur

en: Popular albums at the moment
fr: Albums populaires en ce moment

en: Why not listen to?
fr: Pourquoi ne pas écouter ceci ?

en: New artists available
fr: Nouveaux artistes disponibles

en: Loading information
fr: Chargement des informations

en: No information for %s
fr: Pas d'informations pour %s

en: No track playing
fr: Aucun morceau en cours de lecture

en: You need to install python3-textblob module
fr: Vous devez installer le module python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
fr: Impossible de traduire les paroles

en: Disabled in network settings
fr: Désactivé dans les paramètres réseau

en: No lyrics found
fr: Pas de paroles trouvées

en: Search for artists, albums and tracks
fr: Rechercher des artistes, des albums et des morceaux

en: No results for this search
fr: Aucun résultat pour cette recherche

en: Welcome to Lollypop
fr: Bienvenue sur Lollypop

en: All tracks skipped
fr: Tous les morceaux ignorés

en: Disc %s
fr: Disque %s

en: Currently in queue
fr: Actuellement dans la file d'attente

en: Tracks
fr: Morceaux

en: Select artwork
fr: Choisissez une image

en: Remove
fr: Supprimer

en: Released on %s
fr: Sorti en %s

en: Add to current playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture courante

en: Remove from current playlist
fr: Enlever de la liste de lecture courante

en: Clear albums
fr: Vider la liste des albums

en: Go to current track
fr: Aller au morceau courant

en: <b>Album of the day</b>
fr: <b>Album du jour</b>

en: No synchronized albums
fr: Pas d'albums synchronisés

en: No synchronized playlists
fr: Pas de listes de lecture synchronisées

en: Default
fr: Défaut

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Acoustic
fr: Acoustique

en: Bass
fr: Basse

en: Bass and Treble
fr: Basses et aigus

en: Classical
fr: Classique

en: Metal
fr: Métal

en: Party
fr: Fête

en: Like
fr: Aimer

en: Allow playback
fr: Autoriser la lecture

en: is equal to
fr: est égal(e) à

en: is not equal to
fr: n'est pas égal(e) à

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: is greater than
fr: est plus grand(e) que

en: is less than
fr: est plus petit(e) que

en: Song played %s times
fr: Morceau joué %s fois

en: Remove from playlist
fr: Supprimer de la liste de lecture
