lollypop - en to he translation catalogue (427 entries)

en: Window size
he: גודל החלון

en: Window size (width and height).
he: גודל החלון (רוחב וגובה).

en: Window position
he: מיקום החלון

en: Window position (x and y).
he: מיקום החלון (x ו־y).

en: Allow using a cover per track
he: לאפשר להשתמש בתמונה לכל רצועה

en: Access network
he: גישה לרשת

en: Threshold used to decide if the previous track should be played or the currently running one should be restarted
he: הסף משמש להחלטה האם לנגן את הרצועה הקודמת או לנגן מחדש את זאת שמתנגנת כרגע

en: Save artwork/popularity in tags
he: לשמור עטיפות אלבום/פופולריות בתגיות

en: Window maximized
he: חלון מוגדל לחלוטין

en: Window maximized state.
he: מצב חלון מוגדל עד הסוף.

en: Enabled genres in party mode
he: הפעלת סגנונות במצב מסיבה

en: ID for genres.
he: מזהה לסגנונות.

en: Search on the Web
he: חיפוש ברשת

en: Shown suggestions
he: הצעות מוצגות

en: Play featured tracks
he: לנגן רצועות מובילות

en: Allow syncing to USB disks
he: לאפשר לסנכרן מול כונני USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
he: אם הוגדר, ב־Lollypop יעשה שימוש בשרת הזה במקום ב־YouTube. לפרטים: https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
he: אם אמת (true), Lollypop לא ישתמש ב־youtube-dl של המערכת

en: Do not use original date if set
he: לא להשתמש בתאריך המקורי אם זה הוגדר

en: Import playlists from collections
he: לייבא רשימות נגינה מאוספים

en: Music URI
he: כתובת מלאה למוזיקה

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
he: כשהערך ריק, להשתמש ב־XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
he: להשתמש ב־Libre.fm במקום ב־Last.fm

en: ListenBrainz user token
he: אסימון משתמש ב־ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
he: מפתח API של חיפוש מותאם אישית ב־Google

en: Favorite tag editor
he: עורך תגיות מועדף

en: Favorite cover filename without extension
he: שם קובץ עטיפה מועדפת ללא סיומת

en: Restart needed
he: יש להפעיל מחדש

en: Database version
he: גרסת מסד הנתונים

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
he: איפוס הערך הזה יאפס את מסד הנתונים, האלבומים הפופולריים ישוחזרו

en: Albums cover size
he: גודל עטיפת אלבום

en: Encoding quality
he: איכות קידוד

en: Auto update music
he: עדכון מוזיקה באופן אוטומטי

en: Show tracks in artist view
he: להציג רצועות בתצוגת האמן

en: Show artist artwork
he: להציג את תמונת האמן

en: Use dark GTK theme
he: להשתמש בערכת צבעים כהה של GTK

en: Disable scrobbling usage
he: להשבית שימוש ב־Scrobbler

en: Handle compilations
he: טיפול באוספים

en: Handle performers, compositors, ...
he: טיפול במבצעים, מלחינים, …

en: Show compilations in albums view
he: הצגת אוספים בתצוגת האלבומים

en: Continue playback when closed
he: להמשיך השמעה עם סגירה

en: Append albums by default
he: הוספת אלבומים כבררת מחדל

en: Smart sort for artist
he: מיון חכם לאמנים

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
he: למשל: The Beatles יסודרו בתור Beatles. דורש איפוס למסד הנתונים

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
he: הצגת תגית מיון כאמן. דורש איפוס למסד הנתונים

en: Ex: Beatles, The
he: למשל: Beatles, The

en: Restore previous state
he: שחזור המצב הקודם

en: Disable MPRIS
he: להשבית MPRIS

en: Notifications behaviour
he: התנהגות ההתראות

en: Items count in views
he: ספירת פריטים בתצוגות

en: Show track number from tags
he: הצגת מספר רצועה מתגיות

en: Enable PNG artwork cache
he: לאפשר מטמון עטיפות ב־PNG

en: Force single column mode
he: אילוץ מצב עמודה יחידה

en: Volume rate
he: מדרג עצמת שמע

en: Equalizer enabled
he: האקוולייזר מופעל

en: Show labels in sidebar
he: הצגת תוויות בסרגל הצד

en: Smooth track transitions
he: מעברים חלקים בין רצועות

en: Smooth track transitions only in party mode
he: מעברים חלקים בין רצועות רק במצב מסיבה

en: Transition duration in ms
he: משך מעברון במילישניות

en: Fade effect on playback status change
he: אפקט עמעום בשינוי מצב נגינה

en: Fade duration in ms
he: משך עמעום במילישניות

en: Fade effect only in party mode
he: אפקט עמעום רק במצב מסיבה

en: Shuffle tracks
he: ערבוב רצועות

en: Ignore internal symlinks
he: להתעלם מקישורים סמליים פנימיים

en: ReplayGain state
he: מצב ReplayGain

en: ReplayGain value in dB
he: ערך ReplayGain בדציבלים

en: Between -15 and 15
he: בין ‎-15 ל־15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
he: מחיל דחיסה/הגבלה של אותות לנתוני שמע גולמיים

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
he: הוא מבצע הגבלה נוקשה עם מאפייני ברך רכה (soft-knee), עם שימוש בסף של ‎-6 דציבל

en: Possibilities for powermanagement options
he: יכולות לאפשרויות ניהול צריכת חשמל

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
he: אפשרות זו מונעת את שומר המסך ואת ההשהיה במהלך נגינה של Lollypop.

en: Repeat
he: חזרה

en: Order albums by
he: סידור אלבומים לפי

en: A music player for GNOME.
he: נגן מוזיקה עבור GNOME.

en: Visit Lollypop website
he: לבקר באתר של Lollypop

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
he: ירון שהרבני

en: 
    Reda Lazri:
        Lollypop icon
    Geary Development Team:
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Description in appdata
he: 
    Reda Lazri:
        הסמל של Lollypop
    צוות הפיתוח של Geary:
        tag-list-symbolic icon
    מיזם GNOME:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        תיאור ב־appdata

en: Donations:
he: תרומות:

en: Play and organize your music collection
he: נגינה וסידור אוסף המוזיקה שלך

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
he: Lollypop הוא נגן מוזיקה מודרני וקליל שתוכנן לשחק יפה עם סביבת שולחן העבודה של GNOME. לנגן יש גם מצב מסיבה שבוחר אוטומטית רשימות נגינה שמותאמות למסיבות, מאפשר לגשת לנגן מהספה תודות למצב המסך המלא, מושך מילות שירים, עטיפות אלבומים וביוגרפיה באופן מקוון וגם מספק תמיכה טבעית ב־ReplayGain.

en: Music Player
he: נגן מוזיקה

en: Music;Player;Lollipop;
he: נגן;לוליפופ;מוזיקה;מוסיקה;נגינה;שירים;

en: Play/Pause
he: נגינה/השהיה

en: Next
he: הבא

en: Previous
he: הקודם

en: Update music
he: עדכון מוזיקה

en: Mini player
he: נגן מוקטן

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Lollypop
he: _על Lollypop

en: Quit
he: יציאה

en: Equalizer
he: אקולייזר

en: Play albums
he: ניגון אלבומים

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
he: להוסיף לרשימת הנגינה הנוכחית

en: Select a local file
he: בחירת קובץ מקומי

en: Convert to:
he: להמיר לכדי:

en: Normalize
he: לנרמל גובה צליל

en: Do not convert
he: לא להמיר

en: Synchronized:
he: מסונכרן:

en: Albums
he: אלבומים

en: Playlists
he: רשימות השמעה

en: Synchronize
he: לסנכרן

en: Play
he: ניגון

en: Play playlist randomized
he: לנגן רשימת נגינה בסדר אקראי

en: Name:
he: שם:

en: Save
he: לשמור

en: Address:
he: כתובת:

en: General
he: כללי

en: Appearance
he: מראה

en: Whether the application should use a dark theme
he: האם על היישום להשתמש בערכת עיצוב כהה

en: Dark Mode
he: מצב כהה

en: Single column mode
he: מצב עמודה בודדה

en: Only show a single column for tracks
he: להציג עמודה אחת בלבד לרצועות

en: High quality artwork
he: עטיפה באיכות גבוהה

en: Artwork size
he: גודל העטיפה

en: Clean cache
he: לפנות את המטמון

en: Behaviour
he: התנהגות

en: Play music in background
he: לנגן מוזיקה ברקע

en: Restore state on startup
he: שחזור מצב עם הפעלה

en: Restore current playback and view
he: לשחזר את הנגינה והתצוגה הנוכחיים

en: Save changes to file
he: לשמור שינויים לקובץ

en: Save artwork and rating to files
he: לשמור את העטיפה והדירוג לקבצים

en: Albums will be sorted by this field
he: אלבומים תמיד יסודרו לפי השדה הזה

en: Artist - year
he: אמן - שנה

en: Artist - title
he: אמן - כותרת

en: Title
he: כותרת

en: Year
he: שנה

en: Popularity
he: פופולריות

en: Playback
he: בִצוע מוקלט

en: Enable transitions
he: לאפשר מעברונים

en: Add a transition on track change
he: להוסיף מעברון עם החלפת רצועה

en: Duration
he: משך

en: Transition duration in milliseconds
he: משך המעברון במילישניות

en: Apply audio correction on the fly
he: להחיל תיקוני שמע בזמן ההשמעה

en: Disabled
he: מושבת

en: Track
he: רצועה

en: Album
he: אלבום

en: Music
he: מוזיקה

en: Collection
he: אוסף

en: Reset collection
he: לאפס את האוסף

en: Import settings
he: הגדרות ייבוא

en: Update music if files added to collection
he: לעדכן את המוזיקה אם נוספים קבצים לאוסף

en: You need to reset collection
he: עליך לאפס את האוסף

en: Show compilations
he: להציג אוספים

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
he: אוסף הוא אלבום בלי „תגית אמן אלבום”
    ועם מגוון אמנים

en: Import playlists
he: ייבוא רשימות נגינה

en: Search for playlists in your collection
he: חיפוש רשימות נגינה באוסף שלך

en: Import advanced tags
he: ייבוא תגיות מתקדמות

en: Performers, composers, …
he: מבצעים, מלחינים, …

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Remove devices managed by Lollypop
he: להסיר התקנים שמנוהלים על ידי Lollypop

en: Devices
he: התקנים

en: Web
he: אינטרנט

en: Status
he: מצב

en: Allow network access
he: לאפשר גישה לרשת

en: Background data
he: נתוני רקע

en: Search artwork in background
he: לחפש את עטיפת האלבום ברקע

en: Song playback
he: נגינת שיר

en: Enabled
he: מופעלת

en: Use a recent version of youtube-dl
he: להשתמש בגרסה העדכנית ביותר של youtube-dl

en: Google API-key
he: מפתח API של Google

en: Connect
he: התחברות

en: Use an Invidious server
he: להשתמש בשרת Invidious

en: No server set
he: לא הוגדר שרת

en: What is Invidious ?
he: מה זה Invidious?

en: Search (artwork, songs, ...)
he: חיפוש (עטיפת אלבום, שירים, …)

en: ListenBrainz API-Key
he: מפתח API של ListenBrainz

en: Wikipedia
he: ויקיפדיה

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: shortcut window]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
he: מצב מסיבה

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
he: להציג/להסתיר מסנן

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
he: נעילת ההשמעה

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
he: להציג אקולייזר

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
he: להציג את מילות השירים

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
he: להגביר עצמת שמע

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
he: להנמיך עצמת שמע

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
he: מסך מלא

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
he: נגן ממוזער

[ctx: shortcut window]
en: Playback
he: נגינה

[ctx: shortcut window]
en: Play
he: לנגן

[ctx: shortcut window]
en: Pause
he: להשהות

[ctx: shortcut window]
en: Stop
he: לעצור

[ctx: shortcut window]
en: Next track
he: הרצועה הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
he: הרצועה הקודמת

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
he: לדלג על האלבום הנוכחי

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
he: רצועה נוכחית אהובה

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
he: דילוג אחורה ברצועה

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
he: דילוג קדימה ברצועה

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
he: להפעיל/להשבית Scrobbling

en: Limit to
he: להגביל עד

en: tracks selected by
he: רצועות שנבחרו על ידי

en: random
he: באקראי

en: album
he: אלבום

en: artist
he: אמן

en: year DESC
he: שנה יורד

en: year ASC
he: שנה עולה

en: duration DESC
he: משך יורד

en: duration ASC
he: משך עולה

en: Match music for
he: להתאים מוזיקה עבור

en: all
he: הכול

en: one
he: אחד

en: of the following rules :
he: של הכללים הבאים:

en: Genre
he: סגנון

en: Artist
he: אמן

en: Rating
he: דירוג

en: BPM
he: קצב

en: Party mode
he: מצב מסיבה

en: Enable party mode
he: להפעיל מצב מסיבה

en: Configure
he: להגדיר

en: Shuffle
he: ערבוב

en: Repetition
he: חזרה

en: Continuous playback
he: השמעה רציפה

en: Automatic playback (similar)
he: נגינה אוטומטית (דומה)

en: Automatic playback (random)
he: נגינה אוטומטית (אקראית)

en: Repeat track
he: חזרה על הרצועה

en: Do not repeat
he: לא לחזור

en: Scrobbling
he: סקרובלינג

en: Enable scrobbling
he: הפעלת סקרובלינג

en: Playback options
he: אפשרויות נגינה

en: Go back
he: חזרה

en: Go home
he: מעבר לבית

en: You need to install kid3-cli
he: יש להתקין kid3-cli

en: Can't contact this service
he: לא ניתן ליצור קשר עם השירות הזה

en: Finish
he: סיום

en: Authorization needed
he: נדרש אימות

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
he: 
    כדי לגשת לאוסף שלך,
    עליך לאפשר את <b>Lollypop</b>.

en: Update folders
he: לעדכן תיקיות

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
he: 
    - <b>לפתוח</b> את <b>ההעדפות</b> של Lollypop
    - לגשת ללשונית <b>מוזיקה</b>
    - <b>להסיר</b> את כל התיקיות מהאוסף
    - לאחר מכן, <b>להוסיף</b> אותן שוב

en: Back
he: חזרה

en: Preferences
he: העדפות

en: What is the Google API key?
he: מה הוא מפתח ה־API של Google?

en: 
    In order to enable YouTube playback,
    you need to create a key for the
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>
he: 
    כדי להפעיל נגינה מ־YouTube,
    עליך ליצור מפתח עבור
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>

en: Cancel
he: ביטול

en: Connect to the console
he: להתחבר למסוף

en: 
    <b>Open and log</b> in to the <b>Google Developer Console</b>
he: 
    <b>לפתוח ולהיכנס</b> אל <b>מסוף הפיתוח של Google</b>

en: Access Google Developer Console
he: גישה למסוף הפיתוח של Google

en: Activate the API
he: להפעיל את ה־API

en: 
    <b>Add a new project</b> in the console.
    
    After that, <b>add a new API</b> and search
    for the <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Activate that API</b> for your project
he: 
    <b>עליך להוסיף מיזם חדש</b> במסוף.
    
    לאחר מכן, <b>להוסיף API חדש</b> ולחפש
    את <b>”YouTube Data API v3„</b>.
    
    <b>יש להפעיל את ה־API הזה</b> למיזם שלך

en: Copy the key
he: להעתיק את המפתח

en: 
    Open <b>"Credentials"</b> in the sidebar and
    create credentials for an API key.
    
    Then click 'Finish' within this wizard.
    Copy the API key to Lollypop.
he: 
    יש לפתוח את <b>פרטי גישה”</b> בסרגל הצד
    וליצור פרטי גישה למפתח API.
    
    לאחר מכן ללחוץ על ‚סיום’ באשף הזה.
    להעתיק את מפתח ה־API ל־Lollypop.

en: Scrobbling to %s
he: מתבצע Scrobble אל %s

en: 
    In order to send your activity to <b>%s</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
he: 
    כדי לשלוח את הפעילות שלך אל <b>%s</b>,
    עליך לאפשר את <b>Lollypop</b>.

en: Connect to %s
he: להתחבר אל %s

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>%s</b>.
    Then, allow Lollypop.
he: 
    <b>לפתוח ולהיכנס</b> אל <b>%s</b>.
    ואז, לאפשר את Lollypop.

en: Access %s
he: לגשת אל %s

en: Just play a track
he: פשוט לנגן איזו רצועה

en: 
    <b>Click "Finish"</b> once Lollypop has been allowed.
he: 
    <b>ללחוץ על „סיום”</b> לאחר שאיפשרת את Lollypop.

en: Scrobbling to ListenBrainz
he: סקרובלינג אל ListenBrainz

en: 
    In order to send your activity to <b>ListenBrainz</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
he: 
    כדי לשלוח את הפעילות שלך ל־<b>ListenBrainz</b>,
    עליך לאשר את <b>Lollypop</b>.

en: Connect to ListenBrainz
he: התחברות ל־ListenBrainz

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>ListenBrainz</b>.
he: 
    <b>לפתוח ולהיכנס</b> ל־<b>ListenBrainz</b>.

en: Access ListenBrainz
he: גישה ל־ListenBrainz

en: Copy key
he: להעתיק מפתח

en: 
    <b>Finish</b> the activation by copying <b>API-Key</b> in Lollypop.
he: 
    <b>לסיים</b> את ההפעלה על ידי העתקת <b>מפתח ה־API</b> ב־Lollypop.

en: Resetting database
he: מסד הנתונים מתאפס

en: Scan disabled, missing collection
he: הסריקה הושבתה, חסר אוסף

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Automatically download albums and artists artwork?
he: להוריד עטיפות של אלבומים ואמנים אוטומטית?

en: Yes
he: כן

en: Please consider a donation to the project
he: נא לשקול לתרום למיזם

en: Many artists
he: אמנים שונים

en: Please wait while Lollypop is updating albums
he: נא להמתין בזמן שהאלבומים מתעדכנים על ידי Lollypop

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
he: נא להמתין בזמן שהרצועות מתעדכנות על ידי Lollypop

en: Select
he: בחירה

en: Select an application
he: נא לבחור יישום

en: Artists count: %s
he: כמות אמנים: %s

en: Albums count: %s
he: כמות אלבומים: %s

en: Tracks count: %s
he: כמות רצועות: %s

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Are you sure?
he: להמשיך?

en: You are using a broken cursor theme!
he: ערכת הסמנים בה בחרת להשתמש פגומה!

en: band
he: להקה

en: singer
he: זמר/ת

en: Playing music
he: מתנגנת מוזיקה

en: Save in collection
he: שמירה באוסף

en: Remove from collection
he: הסרה מהאוסף

en: Buy this album
he: לרכוש את האלבום הזה

en: Open with…
he: לפתוח עם…

en: Show tracks
he: להציג רצועות

en: Play featured
he: לנגן את המובילים

en: Add to
he: להוסיף אל

en: Available albums
he: אלבומים זמינים

en: Change Artwork
he: להחליף עטיפה

en: Playing albums
he: ניגון אלבומים

en: Create a new playlist
he: יצירת רשימת נגינה חדשה

en: Show album
he: הצגת אלבום

en: Others
he: אחרים

en: YouTube page address
he: כתובת עמוד ה־YouTube

en: Play a radio
he: לנגן רדיו

en: Add to playback
he: הוספה לנגינה

en: Remove from playback
he: הסרה מהנגינה

en: Related tracks
he: רצועות קשורות

en: Loved tracks
he: רצועות אהובות

en: Popular tracks
he: רצועות נפוצות

en: From collection
he: מהאוסף

en: From the Web
he: מהאינטרנט

en: Play this playlist
he: לנגן את רשימת הנגינה הזו

en: Add this playlist
he: להוסיף רשימת נגינה זו

en: Play this artist
he: לנגן את האמן הזה

en: Ignored
he: בהתעלמות

en: Play this genre
he: לנגן את הסגנון הזה

en: Play this decade
he: לנגן את העשור הזה

en: Play this album
he: לנגן את האלבום הזה

en: Add to queue
he: הוספה לתור

en: Remove from queue
he: הסרה מהתור

en: Do not stop after
he: לא לעצור לאחר

en: Stop after
he: לעצור לאחר

en: Save playlist
he: לשמור את רשימת הנגינה

en: Sync from Last.FM
he: לסנכרן מ־Last.FM

en: Manage smart playlist
he: ניהול רשימות נגינה חכמות

en: Remove playlist
he: להסיר רשימת נגינה

en: Playlist
he: רשימת נגינה

en: Edit
he: עריכה

en: Remove this playlist?
he: להסיר את רשימת הנגינה הזאת?

en: Confirm
he: אימות

en: New playlist
he: רשימת השמעה חדשה

en: Search
he: חיפוש

en: Default on startup
he: בררת המחדל עם ההפעלה

en: Startup
he: התחלה

en: Sidebar
he: סרגל צד

en: Show text
he: להציג טקסט

en: Options
he: אפשרויות

en: Sections
he: אגפים

en: Loading…
he: בטעינה…

en: Similar artists
he: אמנים דומים

en: No results
he: אין תוצאות

en: Suggestions
he: הצעות

en: New releases on Spotify
he: בכורות חדשות ב־Spotify

en: Suggestions from Spotify
he: הצעות מ־Spotify

en: Top albums on Deezer
he: אלבומים מובילים ב־Deezer

en: All devices
he: כל ההתקנים

en: No album available
he: אין אלבום זמין

en: Can't find this track on YouTube
he: לא ניתן למצוא את הרצועה הזאת ב־YouTube

en: New playlist
he: רשימת נגינה חדשה

en: Popular albums
he: אלבומים נפוצים

en: Random albums
he: אלבומים אקראיים

en: Loved albums
he: אלבומים אהובים

en: Recently added albums
he: אלבומים שנוספו לאחרונה

en: Seldomly played albums
he: אלבומים שבקושי מתנגנים

en: Years
he: שנים

en: Genres
he: סגנונות

en: Genres (list)
he: סגנונות (רשימה)

en: Artists
he: אמנים

en: Artists (list)
he: אמנים (רשימה)

en: Information
he: מידע

en: Compilations
he: אוספים

en: Random tracks
he: רצועות אקראיות

en: Recently played tracks
he: רצועות שהתנגנו לאחרונה

en: Seldomly played tracks
he: רצועות שבקושי מתנגנות

en: Skipped tracks
he: רצועות עליהן דילגת

en: All tracks
he: כל הרצועות

en: All genres
he: כל הסגנונות

en: %s h  %s m
he: %s ש׳ ו־%s דק׳

en: %s h
he: %s שעות

en: %s m
he: %s דקות

en: The the
he: ה

en: No items to show
he: אין פריטים להצגה

en: Missing youtube-dl command
he: פקודת youtube-dl חסרה

en: Network unavailable or disabled in settings
he: הרשת אינה זמינה או שהושבתה בהגדרות

en: New albums available
he: אלבומים חדשים זמינים

en: Refresh
he: לרענן

en: Others compilations
he: אוספים של אחרים

en: Appears on
he: מופיע ב־

en: Popular albums at the moment
he: אלבומים נפוצים נכון לעכשיו

en: Why not listen to?
he: למה לא להאזין ל…?

en: New artists available
he: אמנים חדשים זמינים

en: Loading information
he: המידע נטען

en: No information for %s
he: אין מידע על %s

en: No track playing
he: לא מתנגנת אף רצועה

en: You need to install python3-textblob module
he: עליך להתקין את המודול python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
he: אין אפשרות לתרגם את מילות השירים האלו

en: Disabled in network settings
he: מושבת בהגדרות הרשת

en: No lyrics found
he: לא נמצאו מילות שירים

en: Search for artists, albums and tracks
he: חיפוש אחר אמנים, אלבומים ורצועות

en: No results for this search
he: אין תוצאות לחיפוש הזה

en: Welcome to Lollypop
he: ברוך בואך ל־Lollypop

en: All tracks skipped
he: דילגת על כל הרצועות

en: Disc %s
he: דיסק %s

en: Currently in queue
he: כרגע בתור

en: Tracks
he: רצועות

en: Select artwork
he: בחירת תמונה

en: Remove
he: הסרה

en: Local
he: מקומי

en: Released on %s
he: ראה אור ב־%s

en: Add to current playlist
he: הוספה לרשימת הנגינה הנוכחית

en: Remove from current playlist
he: הסרה מרשימת הנגינה הנוכחית

en: Clear albums
he: ניקוי אלבומים

en: Go to current track
he: חזרה לרצועה הנוכחית

en: <b>Album of the day</b>
he: <b>אלבום היום</b>

en: No synchronized albums
he: אין אלבומים מסונכרנים

en: No synchronized playlists
he: אין רשימות נגינה מסונכרנות

en: Default
he: בררת מחדל

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Acoustic
he: אקוסטי

en: Bass
he: באס

en: Bass and Treble
he: באס וטרבל

en: Classical
he: קלסי

en: Club
he: קלאב

en: Dance
he: דאנס

en: Disco
he: דיסקו

en: Drum'n'Bass
he: דראם נ׳ בייס

en: Heavy Metal
he: מטאל כבד

en: Jazz
he: ג׳אז

en: Latin
he: לטינית

en: Metal
he: מטאל

en: New Age
he: ניו אייג׳

en: Party
he: מסיבה

en: Pop
he: פופ

en: Reggae
he: רגאי

en: Rock
he: רוק

en: Techno
he: טכנו

en: Vocal
he: ווקלי

en: Like
he: לייק

en: Allow playback
he: לאפשר נגינה

en: Pause
he: השהיה

en: is equal to
he: שווה ל

en: is not equal to
he: לא שווה ל

en: contains
he: מכיל

en: does not contain
he: לא מכיל

en: is greater than
he: גדול מ־

en: is less than
he: קטן מ־

en: Song played %s times
he: השיר התנגן %s פעמים

en: Compilation
he: אוסף

en: Remove from playlist
he: הסרה מרשימת הנגינה
