lollypop - en to it translation catalogue (408 entries)

en: Window size
it: Dimensione della finestra

en: Window size (width and height).
it: Dimensione finestra (larghezza e altezza).

en: Window position
it: Posizione della finestra

en: Window position (x and y).
it: Posizione finestra (x e y).

en: INTERNAL
it: INTERNO

en: Allow using a cover per track
it: Permetti uso copertina per brano

en: Access network
it: Accedi alla rete

en: Threshold used to decide if the previous track should be played or the currently running one should be restarted
it: Soglia utilizzata per decidere se riprodurre la traccia precedente o riavviare quella attualmente in esecuzione

en: Save artwork/popularity in tags
it: Salva grafica/popolarità nelle etichette

en: Window maximized
it: Finestra massimizzata

en: Window maximized state.
it: Stato finestra massimizzata.

en: Enabled genres in party mode
it: Abilita generi in modalità party

en: ID for genres.
it: ID per i generi.

en: Search on the Web
it: Cerca sul Web

en: Shown suggestions
it: Suggerimenti mostrati

en: Play featured tracks
it: Riproduci tracce in primo piano

en: Allow syncing to USB disks
it: Autorizza sincronizzazione con dispositivi USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
it: Se impostato, Lollypop userà questo server iinvece di YouTube. Per info https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
it: Se abilitato, Lollypop non userà l'eseguibile di sistema youtube-dl

en: Do not use original date if set
it: Non usare data originale se impostata

en: Import playlists from collections
it: Importa playlist dalle collezioni

en: Music URI
it: URI Musica

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
it: Quando vuota, usa XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
it: Usa Libre.fm al posto di Last.fm

en: ListenBrainz user token
it: Token utente ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
it: Chiave di Google Custom Search API

en: Favorite tag editor
it: Editor di etichette preferito

en: Favorite cover filename without extension
it: Nome file di copertina preferito senza estensione

en: Restart needed
it: Riavvio necessario

en: Database version
it: Versione database

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
it: Azzerare questo valore svuoterà il database, gli album popolari saranno ripristinati

en: Albums cover size
it: Dimensione copertine degli album

en: Encoding quality
it: Qualità codifica

en: Auto update music
it: Aggiorna musica automaticamente

en: Show tracks in artist view
it: Mostra tracce nella vista dell'artista

en: Show artist artwork
it: Mostra grafica dell'artista

en: Use dark GTK theme
it: Usa tema scuro GTK

en: Disable scrobbling usage
it: Disabilita scrobbling

en: Handle compilations
it: Gestisci compilation

en: Handle performers, compositors, ...
it: Gestisci artisti, compositori, ...

en: Show compilations in albums view
it: Mostra compilation nella vista album

en: Continue playback when closed
it: Continua riproduzione alla chiusura

en: Append albums by default
it: Aggiungi album di predefinito

en: Smart sort for artist
it: Ordina in modo intelligente per artista

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
it: Esempio: The Beatles ordinati come Beatles. Richiede ripristino del database

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
it: Ordina campo Artista. Richiede ripristino del database

en: Ex: Beatles, The
it: Esempio: Beatles, The

en: Restore previous state
it: Ripristina stato precedente

en: Disable MPRIS
it: Disabilita MPRIS

en: Notifications behaviour
it: Comportamento notifiche

en: Items count in views
it: Conteggio elementi nelle viste

en: Show track number from tags
it: Mostra numero della traccia dalle etichette

en: Enable PNG artwork cache
it: Abilita cache grafica PNG

en: Force single column mode
it: Forza modalità a colonna singola

en: Volume rate
it: Tasso di volume

en: Equalizer enabled
it: Equalizzatore attivo

en: Show labels in sidebar
it: Mostra etichette nella Barra laterale

en: Smooth track transitions
it: Dissolvenza tra tracce

en: Smooth track transitions only in party mode
it: Dissolvenza tra tracce solo in modalità party

en: Transition duration in ms
it: Durata dissolvenza in ms

en: Fade effect on playback status change
it: DIssolvenza su cambio stato di riproduzione

en: Fade duration in ms
it: Durata dissolvenza in ms

en: Fade effect only in party mode
it: Dissolvenza solo in modalità party

en: Shuffle tracks
it: Mescola tracce

en: Ignore internal symlinks
it: Ignora link simbolici interni

en: ReplayGain state
it: Stato ReplayGain

en: ReplayGain value in dB
it: Valore ReplayGain in dB

en: Between -15 and 15
it: Tra -15 e 15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
it: Applica compressione/limitazione del segnale a dati audio grezzi

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
it: Esegue una rigida limitazione con caratteristiche di soft-knee, utilizzando una soglia di -6 dB

en: Possibilities for powermanagement options
it: Opzioni per la gestione energetica

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
it: Questa opzione inibisce il salvaschermo e la sospensione durante la riproduzione.

en: Repeat
it: Ripeti

en: Order albums by
it: Ordina album per

en: A music player for GNOME.
it: Un riproduttore musicale per GNOME.

en: Visit Lollypop website
it: Visita il sito web di Lollypop

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
it: Gianluca Boiano

en: 
    Reda Lazri:
        Lollypop icon
    Geary Development Team:
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Description in appdata
it: 
    Reda Lazri:
        Icona Lollypop
    Geary Development Team:
        Icona tag-list-symbolic
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Descrizione in appdata

en: Donations:
it: Donazioni:

en: PayPal
it: Paypal

en: Play and organize your music collection
it: Riproduci ed organizza la tua raccolta musicale

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
it: Lollypop è un riproduttore musicale leggero e moderno pensato per integrarsi perfettamente con l'ambiente desktop GNOME. Dispone, inoltre, di una modalità party adatta a selezionare automaticamente le playlist relative ad una festa; permette l'uso da remoto grazie alla modalità a schermo intero; ottiene testi delle canzoni, grafica e biografie online; e fornisce supporto nativo al ReplayGain.

en: Music Player
it: Riproduttore Musicale

en: Music;Player;Lollipop;
it: Musica;Player;Lollypop;

en: Play/Pause
it: Avvio/Pausa

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Update music
it: Aggiorna musica

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _About Lollypop
it: _Informazioni su Lollypop

en: Quit
it: Esci

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Play albums
it: Riproduci gli album

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
it: Aggiungi alla playlist attuale

en: Select a local file
it: Seleziona un file locale

en: Convert to:
it: Converti in:

en: Normalize
it: Normalizza

en: Do not convert
it: Non convertire

en: Synchronized:
it: Sincronizzato:

en: Albums
it: Album

en: Playlists
it: Playlist

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Play
it: Riproduci

en: Play playlist randomized
it: Riproduci lista di riproduzione in modo casuale

en: Name:
it: Nome:

en: Save
it: Salva

en: Address:
it: Indirizzo:

en: General
it: Generale

en: Appearance
it: Aspetto

en: Whether the application should use a dark theme
it: Indica se l'applicazione deve utilizzare un tema scuro

en: Dark Mode
it: Modalità Scura

en: Single column mode
it: Colonna singola

en: Only show a single column for tracks
it: Mostra solo una singola colonna per le tracce

en: High quality artwork
it: Grafica di alta qualità

en: Artwork size
it: Dimensione grafica

en: Clean cache
it: Svuota cache

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Play music in background
it: Riproduci musica in secondo piano

en: Restore state on startup
it: Ripristina stato all'avvio

en: Restore current playback and view
it: Ripristina riproduzione e vista correnti

en: Save changes to file
it: Salva modifiche nel file

en: Save artwork and rating to files
it: Salva grafica e gradimento nei file

en: Albums will be sorted by this field
it: Gli album verranno ordinati in base a questo campo

en: Artist - year
it: Artista - anno

en: Artist - title
it: Artista - titolo

en: Title
it: Titolo

en: Year
it: Anno

en: Popularity
it: Popolarità

en: Playback
it: Riproduzione

en: Enable transitions
it: Abilita dissolvenze

en: Add a transition on track change
it: Aggiungi dissolvenza sul cambio di traccia

en: Duration
it: Durata

en: Transition duration in milliseconds
it: Durata dissolvenza in millisecondi

en: Apply audio correction on the fly
it: Applica correzione audio al volo

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Track
it: Traccia

en: Music
it: Musica

en: Collection
it: Raccolta

en: Reset collection
it: Reimposta raccolta

en: Import settings
it: Impostazioni di importazione

en: Update music if files added to collection
it: Aggiorna la musica all'aggiunta di file nella raccolta

en: You need to reset collection
it: È necessario reimpostare la raccolta

en: Show compilations
it: Mostra compilation

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
it: Una compilation è un album senza alcun "tag Artista album"
    e con diversi artisti

en: Import playlists
it: Importa playlist

en: Search for playlists in your collection
it: Cerca playlist nella tua raccolta

en: Import advanced tags
it: Importa tag avanzati

en: Performers, composers, …
it: Interpreti, compositori, …

en: Statistics
it: Statistiche

en: Remove devices managed by Lollypop
it: Rimuovi dispositivi gestiti da Lollypop

en: Devices
it: Dispositivi

en: Status
it: Stato

en: Allow network access
it: Permetti accesso ad Internet

en: Background data
it: Dati in secondo piano

en: Search artwork in background
it: Cerca grafica in secondo piano

en: Song playback
it: Riproduzione brani

en: Enabled
it: Abilitato

en: Use a recent version of youtube-dl
it: Utilizza una versione recente di youtube-dl

en: Google API-key
it: Chiave API di Google

en: Connect
it: Connetti

en: Use an Invidious server
it: Usa un server Invidious

en: No server set
it: Nessun server impostato

en: What is Invidious ?
it: Cos'è Invidious?

en: Search (artwork, songs, ...)
it: Cerca (grafica, canzoni, ...)

en: ListenBrainz API-Key
it: Chiave API ListenBrainz

en: Lyrics
it: Testi

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
it: Modalità party

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
it: Mostra/Nascondi filtri

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
it: Riproduzione continua

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
it: Mostra equalizzatore

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
it: Mostra testo

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
it: Alza volume

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
it: Abbassa volume

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
it: Schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: shortcut window]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: shortcut window]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Stop
it: Interrompi

[ctx: shortcut window]
en: Next track
it: Traccia successiva

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
it: Traccia precedente

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
it: Salta album attuale

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
it: Mi piace

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
it: Scorri traccia all'indietro

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
it: Scorri traccia in avanti

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
it: Abilita/disabilita scrobbling

en: Limit to
it: Limita a

en: tracks selected by
it: tracce selezionate per

en: random
it: casuale

en: artist
it: artista

en: year DESC
it: anno DISC

en: year ASC
it: anno ASC

en: duration DESC
it: durata DISC

en: duration ASC
it: durata ASC

en: Match music for
it: Trova corrispondenze per

en: all
it: tutte

en: one
it: una

en: of the following rules :
it: delle seguenti regole:

en: Genre
it: Genere

en: Artist
it: Artista

en: Rating
it: Valutazione

en: Party mode
it: Modalità party

en: Enable party mode
it: Abilita modalità party

en: Configure
it: Configura

en: Shuffle
it: Mescola

en: Repetition
it: Ripetizione

en: Continuous playback
it: Riproduzione continua

en: Automatic playback (similar)
it: Riproduzione automatica (affinità)

en: Automatic playback (random)
it: Riproduzione automatica (casuale)

en: Repeat track
it: Ripeti la traccia

en: Do not repeat
it: Non ripetere

en: Enable scrobbling
it: Abilita scrobbling

en: Playback options
it: Opzioni di riproduzione

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go home
it: Vista principale

en: You need to install kid3-cli
it: È necessario installare kid3-cli

en: Can't contact this service
it: Impossibile contattare questo servizio

en: Finish
it: Fine

en: Authorization needed
it: Autorizzazione necessaria

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
it: 
    Per poter accedere alla tua raccolta,
    devi consentirlo a <b> Lollypop </b>.

en: Update folders
it: Aggiorna cartelle

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
it: 
    - <b> Apri </b> le <b> Preferenze </b> di Lollypop
    - Vai alla scheda <b> Musica </b>
    - <b> Rimuovi </b> tutte le cartelle dalla raccolta
    - Quindi, <b>aggiungile</b> di nuovo

en: Back
it: Indietro

en: Preferences
it: Preferenze

en: What is the Google API key?
it: Cos'è la chiave API di Google?

en: 
    In order to enable YouTube playback,
    you need to create a key for the
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>
it: 
    Per abilitare la riproduzione su YouTube
    devi creare una chiave per
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>

en: Cancel
it: Cancella

en: Connect to the console
it: Connetti alla console

en: 
    <b>Open and log</b> in to the <b>Google Developer Console</b>
it: 
    <b>Apri e accedi</b> a <b>Google Developer Console</b>

en: Access Google Developer Console
it: Accedi a Google Developer Console

en: Activate the API
it: Attiva l'API

en: 
    <b>Add a new project</b> in the console.
    
    After that, <b>add a new API</b> and search
    for the <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Activate that API</b> for your project
it: 
    <b>Aggiungi un nuovo progetto</b> nella console.
    
    Successivamente, <b>aggiungi una nuova API</b> e
    cerca <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Abilita questa API</b> per il tuo progetto

en: Copy the key
it: Copia la chiave

en: 
    Open <b>"Credentials"</b> in the sidebar and
    create credentials for an API key.
    
    Then click 'Finish' within this wizard.
    Copy the API key to Lollypop.
it: 
    Apri <b>"Credenziali"</b> nella barra laterale e
    crea le credenziali per una chiave di API.
    
    Poi clicca su 'Completa' in questa procedura guidata.
    Copia la chiave di API in Lollypop.

en: Scrobbling to %s
it: Scrobbling a %s

en: 
    In order to send your activity to <b>%s</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
it: 
    Per inviare le tue attività a <b>%s</b>,
    devi concedere i permessi a <b>Lollypop</b>.

en: Connect to %s
it: Connetti a %s

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>%s</b>.
    Then, allow Lollypop.
it: 
    <b>Apri e accedi</b> a <b>%s</b>.
    Poi, concedi i permessi a Lollypop.

en: Access %s
it: Accesso %s

en: Just play a track
it: Riproduci solo una traccia

en: 
    <b>Click "Finish"</b> once Lollypop has been allowed.
it: 
    <b>Fai clic su "Fine"</b> una volta che Lollypop è stato autorizzato.

en: Scrobbling to ListenBrainz
it: Scrobbling su ListenBrainz

en: 
    In order to send your activity to <b>ListenBrainz</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
it: 
    Per inviare la tua attività a <b>ListenBrainz</b>,
    devi concedere i permessi a <b>Lollypop</b>.

en: Connect to ListenBrainz
it: Collegati a ListenBrainz

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>ListenBrainz</b>.
it: 
    <b>Apri e accedi</b> a <b>ListenBrainz</b>.

en: Access ListenBrainz
it: Accedi a ListenBrainz

en: Copy key
it: Copia chiave

en: 
    <b>Finish</b> the activation by copying <b>API-Key</b> in Lollypop.
it: 
    <b>Completa</b> l'attivazione copiando l'<b>API-Key</b> in Lollypop.

en: Resetting database
it: Azzeramento database

en: Scan disabled, missing collection
it: Scansione disabilitata, collezione mancante

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Automatically download albums and artists artwork?
it: Scaricare automaticamente grafica per album ed artisti?

en: Yes
it: Si

en: Please consider a donation to the project
it: Considera di effettuare una donazione al progetto

en: Many artists
it: Molti artisti

en: Please wait while Lollypop is updating albums
it: Un po di pazienza. Lollypop sta aggiornando gli album

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
it: Un po di pazienza. Lollypop sta aggiornando le tracce

en: Select
it: Seleziona

en: Select an application
it: Seleziona un'applicazione

en: Artists count: %s
it: Numero Artisti: %s

en: Albums count: %s
it: Numero Album: %s

en: Tracks count: %s
it: Numero Tracce: %s

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: You are using a broken cursor theme!
it: Stai usando un tema del cursore non valido!

en: band
it: gruppo

en: singer
it: cantante

en: Playing music
it: In riproduzione

en: Save in collection
it: Salva nella collezione

en: Remove from collection
it: Rimuovi dalla collezione

en: Buy this album
it: Compra questo album

en: Open with…
it: Apri con…

en: Show tracks
it: Mostra tracce

en: Play featured
it: Riproduci in primo piano

en: Add to
it: Aggiungi a

en: Available albums
it: Album disponibili

en: Change Artwork
it: Cambia Grafica

en: Playing albums
it: Album in riproduzione

en: Create a new playlist
it: Crea una nuova lista di riproduzione

en: Show album
it: Mostra album

en: Others
it: Altri

en: YouTube page address
it: Indirizzo pagina YouTube

en: Play a radio
it: Riproduci una radio

en: Add to playback
it: Aggiungi alla riproduzione

en: Remove from playback
it: Rimuovi dalla coda

en: Related tracks
it: Tracce correlate

en: Loved tracks
it: Tracce preferite

en: Popular tracks
it: Tracce popolari

en: From collection
it: Dalla collezione

en: From the Web
it: Dal Web

en: Play this playlist
it: Riproduci questa playlist

en: Add this playlist
it: Aggiungi questa playlist

en: Play this artist
it: Riproduci questo artista

en: Ignored
it: Ignorato

en: Play this genre
it: Riproduci questo genere

en: Play this decade
it: Riproduci questo decennio

en: Play this album
it: Riproduci questo album

en: Add to queue
it: Aggiungi alla coda

en: Remove from queue
it: Rimuovi dalla coda

en: Do not stop after
it: Non fermare dopo

en: Stop after
it: Ferma dopo

en: Save playlist
it: Salva playlist

en: Sync from Last.FM
it: Sincronizza con Last.FM

en: Manage smart playlist
it: Gestisci playlist intelligenti

en: Remove playlist
it: Rimuovi playlist

en: Edit
it: Modifica

en: Remove this playlist?
it: Rimuovere questa playlist?

en: Confirm
it: Conferma

en: New playlist
it: Nuova playlist

en: Search
it: Cerca

en: Default on startup
it: Predefinito all'avvio

en: Startup
it: Avvio

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Show text
it: Mostra testo

en: Options
it: Opzioni

en: Sections
it: Sezioni

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Similar artists
it: Artisti simili

en: No results
it: Nessun risultato

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: New releases on Spotify
it: Nuove uscite su Spotify

en: Suggestions from Spotify
it: Suggeriti da Spotify

en: Top albums on Deezer
it: Migliori album su Deezer

en: All devices
it: Tutti i dispositivi

en: No album available
it: Nessun album disponibile

en: Can't find this track on YouTube
it: Traccia non disponibile su YouTube

en: New playlist
it: Nuova playlist

en: Popular albums
it: Album popolari

en: Random albums
it: Album casuali

en: Loved albums
it: Album preferiti

en: Recently added albums
it: Album recenti

en: Seldomly played albums
it: Album trascurati

en: Years
it: Anni

en: Genres
it: Generi

en: Genres (list)
it: Generi (lista)

en: Artists
it: Artisti

en: Artists (list)
it: Artisti (lista)

en: Information
it: Informazioni

en: Compilations
it: Compilation

en: Random tracks
it: Tracce casuali

en: Recently played tracks
it: Tracce riprodotte di recente

en: Seldomly played tracks
it: Tracce trascurate

en: Skipped tracks
it: Tracce saltate

en: All tracks
it: Tutte le tracce

en: All genres
it: Tutti i generi

en: %s h  %s m
it: %s ora  %s min

en: %s h
it: %s ora

en: %s m
it: %s min

en: No items to show
it: Nessun elemento da mostrare

en: Missing youtube-dl command
it: Comando youtube-dl non presente

en: Network unavailable or disabled in settings
it: Rete non disponibile o disattivata nelle impostazioni

en: New albums available
it: Nuovi album disponibili

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Others compilations
it: Altre compilation

en: Appears on
it: Appare su

en: Popular albums at the moment
it: Album popolari al momento

en: Why not listen to?
it: Perché non ascoltare?

en: New artists available
it: Nuovi artisti disponibili

en: Loading information
it: Caricamento informazioni

en: No information for %s
it: Nessuna info per %s

en: No track playing
it: Nessuna traccia in riproduzione

en: You need to install python3-textblob module
it: È necessario installare il modulo python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
it: Impossibile tradurre il testo

en: Disabled in network settings
it: Disabilitato nelle impostazioni di rete

en: No lyrics found
it: Nessun testo trovato

en: Search for artists, albums and tracks
it: Cerca artisti, album e tracce

en: No results for this search
it: Nessun risultato per questa ricerca

en: Welcome to Lollypop
it: Benvenuto in Lollypop

en: All tracks skipped
it: Tutte le tracce saltate

en: Disc %s
it: Disco %s

en: Currently in queue
it: Attualmente in coda

en: Tracks
it: Tracce

en: Select artwork
it: Seleziona grafica

en: Remove
it: Rimuovi

en: Local
it: Locale

en: Released on %s
it: Pubblicato il %s

en: Add to current playlist
it: Aggiungi alla playlist attuale

en: Remove from current playlist
it: Rimuovi dalla playlist attuale

en: Clear albums
it: Pulisci album

en: Go to current track
it: Vai alla traccia attuale

en: <b>Album of the day</b>
it: <b>Album del giorno</b>

en: No synchronized albums
it: Nessun album sincronizzato

en: No synchronized playlists
it: Nessuna playlist sincronizzata

en: Default
it: Predefinito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Acoustic
it: Acustico

en: Bass
it: Bassi

en: Bass and Treble
it: Bassi e Alti

en: Classical
it: Classica

en: Latin
it: Latina

en: Party
it: Festa

en: Vocal
it: Vocale

en: Like
it: Mi piace

en: Allow playback
it: Permetti riproduzione

en: Pause
it: Pausa

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than
it: è minore di

en: Song played %s times
it: Traccia riprodotta %s volte

en: Compilation
it: Raccolte

en: Remove from playlist
it: Rimuovi dalla scaletta
