lollypop - en to pl translation catalogue (315 entries)

en: Window size
pl: Rozmiar okna

en: Window size (width and height).
pl: Rozmiar okna (szerokość i wysokość).

en: Window position
pl: Położenie okna

en: Window position (x and y).
pl: Położenie okna (x i y).

en: INTERNAL
pl: WEWNĘTRZNE

en: Allow using a cover per track
pl: Pozwól na użycie okładki dla utworu

en: Access network
pl: Dostęp do sieci

en: Save artwork/popularity in tags
pl: Zapisuj obrazy/popularność w etykietach

en: Window maximized
pl: Okno zmaksymalizowane

en: Window maximized state.
pl: Stan zmaksymalizowanego okna.

en: Enabled genres in party mode
pl: Włącz gatunki w trybie imprezy

en: ID for genres.
pl: Identyfikator dla gatunków.

en: Search on the Web
pl: Wyszukaj w sieci

en: Shown suggestions
pl: Pokazane sugestie

en: Play featured tracks
pl: Odtwarzaj polecane utwory

en: Allow syncing to USB disks
pl: Pozwól na synchronizację z urządzeniami USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
pl: Jeśli ustawione, Lollypop użyje tego serwera zamiast YouTube. Zobacz https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
pl: Jeśli wybrane, Lollypop nie będzie używał systemowego youtube-dl

en: Import playlists from collections
pl: Importuj listy odtwarzania z kolekcji

en: Music URI
pl: URI muzyki

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
pl: Gdy puste, użyj XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
pl: Użyj Libre.fm zamiast Last.fm

en: ListenBrainz user token
pl: Token użytkownika ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
pl: Klucz Google Custom Search API

en: Favorite tag editor
pl: Ulubiony edytor znaczników

en: Restart needed
pl: Wymagane ponowne uruchomienie

en: Database version
pl: Wersja bazy danych

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
pl: Zresetowanie tej wartości spowoduje przywrócenie bazy danych, popularne albumy zostaną przywrócone

en: Albums cover size
pl: Rozmiar okładek albumów

en: Encoding quality
pl: Jakość kodowania

en: Auto update music
pl: Automatycznie uaktualniaj kolekcję

en: Show tracks in artist view
pl: Pokazuj utwory w widoku artysty

en: Show artist artwork
pl: Pokazuj grafikę wykonawcy

en: Use dark GTK theme
pl: Użyj ciemnego stylu

en: Disable scrobbling usage
pl: Wyłącz scrobblowanie

en: Handle compilations
pl: Obsługuj kompilacje

en: Show compilations in albums view
pl: Pokazuj kompilacje w widoku albumów

en: Continue playback when closed
pl: Kontynuuj odtwarzanie po zamknięciu okna

en: Append albums by default
pl: Domyślnie dołączaj albumy

en: Smart sort for artist
pl: Użyj inteligentnego sortowania wykonawcy

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
pl: Np. The Beatles sortowane jako Beatles. Wymagany reset bazy danych

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
pl: Pokazuj znacznik sortowania tak jak artystę. Może być konieczne zresetowanie bazy danych

en: Ex: Beatles, The
pl: Np. Beatles, The

en: Restore previous state
pl: Przywracaj poprzedni stan

en: Disable MPRIS
pl: Wyłącz MPRIS

en: Notifications behaviour
pl: Zachowanie powiadomień

en: Items count in views
pl: Ilość pozycji w widokach

en: Show track number from tags
pl: Wyświetlanie numerów ścieżek z etykiet

en: Force single column mode
pl: Wymuś tryb jednokolumnowy

en: Volume rate
pl: Wskaźnik głośności

en: Equalizer enabled
pl: Korektor włączony

en: Show labels in sidebar
pl: Pokazuj etykiety na panelu bocznym

en: Smooth track transitions
pl: Płynne przejście między utworami

en: Smooth track transitions only in party mode
pl: Płynne przejście między utworami tylko w trybie imprezy

en: Transition duration in ms
pl: Długość przejścia w ms

en: Fade effect on playback status change
pl: Efekt zanikania przy zmianie stanu odtwarzania

en: Fade duration in ms
pl: Długość zanikania w ms

en: Fade effect only in party mode
pl: Efekt zanikania tylko w trybie imprezy

en: Shuffle tracks
pl: Odtwarzaj losowo

en: Ignore internal symlinks
pl: Ignoruj wewnętrzne dowiązania symboliczne

en: ReplayGain state
pl: Stan ReplayGain

en: ReplayGain value in dB
pl: ReplayGain w dB

en: Between -15 and 15
pl: Pomiędzy -15 i 15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
pl: Stosuje kompresję sygnału/ograniczenie dla danych RAW Audio

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
pl: Ogranicza zakres dynamiczny z charakterystyką miękkiego kolana i zastosowaniem progu -6 dB

en: Possibilities for powermanagement options
pl: Możliwości w zakresie opcji zarządzania zasilaniem

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
pl: Ta opcja zapobiega włączaniu się wygaszacza ekranu oraz uśpieniu systemu, w czasie gdy Lollypop odtwarza muzykę.

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Order albums by
pl: Sortuj albumy według

en: A music player for GNOME.
pl: Odtwarzacz muzyki dla GNOME.

en: Visit Lollypop website
pl: Odwiedź stronę Lollypop

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
pl: Tomasz Małota

en: Donations:
pl: Datki:

en: Play and organize your music collection
pl: Odtwarzaj i organizuj twoją kolekcję muzyki

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
pl: Lollypop to lekki i nowoczesny odtwarzacz muzyki zaprojektowany do doskonałej pracy w środowisku graficznym GNOME. Posiada również tryb imprezy, który automatycznie wybiera listy odtwarzania związane z imprezą; umożliwia dostęp do odtwarzacza z kanapy, dzięki trybowi pełnoekranowemu; pobiera teksty utworów, okładki i biografie z sieci; oraz zapewnia natywne wsparcie ReplayGain.

en: Music Player
pl: Odtwarzacz muzyki

en: Play/Pause
pl: Odtwórz/Pauza

en: Next
pl: Następny

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Update music
pl: Aktualizuj muzykę

en: Mini player
pl: Mini odtwarzacz

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: _Preferences
pl: P_referencje

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _About Lollypop
pl: _O Lollypop

en: Quit
pl: Zakończ

en: Equalizer
pl: Korektor

en: Play albums
pl: Odtwórz albumy

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
pl: Dodaj do listy odtwarzania

en: Select a local file
pl: Wybierz lokalny plik

en: Convert to:
pl: Konwertuj do:

en: Normalize
pl: Normalizuj

en: Do not convert
pl: Nie konwertuj

en: Synchronized:
pl: Zsynchronizowane:

en: Albums
pl: Albumy

en: Playlists
pl: Listy odtwarzania

en: Synchronize
pl: Synchronizuj

en: Play
pl: Odtwórz

en: Play playlist randomized
pl: Odtwarzaj listę losowo

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Save
pl: Zapisz

en: Address:
pl: Adres:

en: General
pl: Ogólne

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Clean cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną

en: Behaviour
pl: Zachowanie

en: Restore state on startup
pl: Przywracaj stan po uruchomieniu

en: Year
pl: Rok

en: Popularity
pl: Popularność

en: Playback
pl: Odtwarzanie

en: Disabled
pl: Wyłączony

en: Track
pl: Utwór

en: Music
pl: Muzyka

en: Show compilations
pl: Pokaż kompilacje

en: Import playlists
pl: Importuj listy odtwarzania

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Web
pl: Sieć

en: Allow network access
pl: Zezwól na dostęp do sieci

en: Search artwork in background
pl: Szukaj grafiki w tle

en: Connect
pl: Połącz

en: Use an Invidious server
pl: Użyj serwera Invidious

en: No server set
pl: Nie ustawiono serwera

en: Lyrics
pl: Teksty utworów

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: shortcut window]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
pl: Tryb imprezy

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
pl: Pokaż/Ukryj filtr

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
pl: Zabezpiecz odtwarzanie

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
pl: Pokaż korektor

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
pl: Pokaż teksty

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
pl: Zwiększ głośność

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
pl: Zmniejsz głośność

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
pl: Mini odtwarzacz

[ctx: shortcut window]
en: Playback
pl: Odtwarzanie

[ctx: shortcut window]
en: Play
pl: Odtwórz

[ctx: shortcut window]
en: Pause
pl: Pauza

[ctx: shortcut window]
en: Stop
pl: Zatrzymaj

[ctx: shortcut window]
en: Next track
pl: Następny utwór

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
pl: Poprzedni utwór

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
pl: Pomiń bieżący album

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
pl: Lubię ten utwór

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
pl: Przeskocz do tyłu

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
pl: Przeskocz do przodu

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
pl: Włącz/Wyłącz scrobblowanie

en: Limit to
pl: Ogranicz do

en: tracks selected by
pl: utwory wybrane wg

en: random
pl: losowo

en: album
pl: albumu

en: artist
pl: wykonawcy

en: year DESC
pl: roku (malejąco)

en: year ASC
pl: roku (rosnąco)

en: duration DESC
pl: czasu trwania (malejąco)

en: duration ASC
pl: czasu trwania (rosnąco)

en: Match music for
pl: Dopasuj muzykę do

en: all
pl: wszystko

en: one
pl: jeden

en: of the following rules :
pl: z następujących zasad:

en: Genre
pl: Gatunek

en: Artist
pl: Wykonawca

en: Rating
pl: Ocena

en: Party mode
pl: Tryb imprezy

en: Enable party mode
pl: Włącz tryb imprezy

en: Configure
pl: Skonfiguruj

en: Shuffle
pl: Losuj utwory

en: Repetition
pl: Powtarzanie

en: Continuous playback
pl: Odtwarzaj w pętli

en: Automatic playback (similar)
pl: Automatyczne odtwarzanie (podobne)

en: Automatic playback (random)
pl: Automatyczne odtwarzanie (losowe)

en: Repeat track
pl: Powtarzaj utwór

en: Do not repeat
pl: Nie zapętlaj odtwarzania

en: Scrobbling
pl: Scrobblowanie

en: Enable scrobbling
pl: Włącz scrobblowanie

en: Playback options
pl: Opcje odtwarzania

en: Go back
pl: Wróć

en: Go home
pl: Idź na początek

en: You need to install kid3-cli
pl: Musisz zainstalować pakiet kid3-cli

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Scan disabled, missing collection
pl: Skanowanie wyłączone, brak kolekcji

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Automatically download albums and artists artwork?
pl: Automatycznie pobierać grafikę dla albumów i wykonawców?

en: Yes
pl: Tak

en: Please consider a donation to the project
pl: Proszę, rozważ datek na ten projekt

en: Many artists
pl: Wielu wykonawców

en: Please wait while Lollypop is updating albums
pl: Proszę czekać, Lollypop aktualizuje albumy

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
pl: Proszę czekać, Lollypop aktualizuje utwory

en: Select
pl: Wybierz

en: Select an application
pl: Wybierz aplikację

en: Disconnect
pl: Rozłącz

en: You are using a broken cursor theme!
pl: Używasz uszkodzonego motywu kursora!

en: band
pl: zespół

en: singer
pl: piosenkarz

en: Playing music
pl: Odtwarzanie muzyki

en: Save in collection
pl: Zapisz w kolekcji

en: Remove from collection
pl: Usuń z kolekcji

en: Buy this album
pl: Kup ten album

en: Open with…
pl: Otwórz z…

en: Show tracks
pl: Pokaż utwory

en: Play featured
pl: Odtwórz polecane

en: Add to
pl: Dodaj do

en: Available albums
pl: Dostępne albumy

en: Playing albums
pl: Odtwarzane albumy

en: Create a new playlist
pl: Utwórz nową listę odtwarzania

en: Others
pl: Inne

en: YouTube page address
pl: Adres strony YouTube

en: Play a radio
pl: Odtwarzaj radio

en: Add to playback
pl: Dodaj do odtwarzanych

en: Remove from playback
pl: Usuń z odtwarzanych

en: Related tracks
pl: Powiązane utwory

en: Loved tracks
pl: Ulubione utwory

en: Popular tracks
pl: Popularne utwory

en: From collection
pl: Z kolekcji

en: From the Web
pl: Z sieci

en: Play this playlist
pl: Odtwórz tę listę odtwarzania

en: Play this artist
pl: Odtwarzaj tego wykonawcę

en: Play this genre
pl: Odtwarzaj ten gatunek

en: Play this decade
pl: Odtwarzaj tę dekadę

en: Play this album
pl: Odtwórz ten album

en: Add to queue
pl: Dodaj do kolejki

en: Remove from queue
pl: Usuń z kolejki

en: Do not stop after
pl: Nie zatrzymuj po

en: Stop after
pl: Zatrzymaj po

en: Save playlist
pl: Zapisz listę odtwarzania

en: Sync from Last.FM
pl: Synchronizuj z Last.FM

en: Manage smart playlist
pl: Zarządzaj inteligentną listą odtwarzania

en: Remove playlist
pl: Usuń listę odtwarzania

en: Playlist
pl: Lista odtwarzania

en: Edit
pl: Edytuj

en: Remove this playlist?
pl: Usunąć tę listę odtwarzania?

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: New playlist
pl: Nowa lista odtwarzania

en: Search
pl: Szukaj

en: Default on startup
pl: Domyślnie przy starcie

en: Startup
pl: Uruchamianie

en: Sidebar
pl: Panel boczny

en: Show text
pl: Pokaż tekst

en: Options
pl: Opcje

en: Sections
pl: Sekcje

en: Loading…
pl: Ładuję…

en: Similar artists
pl: Podobni wykonawcy

en: No results
pl: Brak wyników

en: Suggestions
pl: Sugestie

en: New releases on Spotify
pl: Nowe wydawnictwa na Spotify

en: Suggestions from Spotify
pl: Sugestie od Spotify

en: Top albums on Deezer
pl: Najlepsze albumy na Deezer

en: All devices
pl: Wszystkie urządzenia

en: No album available
pl: Brak dostępnych albumów

en: Can't find this track on YouTube
pl: Nie mogę znaleźć tego utworu w YouTube

en: New playlist
pl: Nowa lista odtwarzania

en: Popular albums
pl: Popularne albumy

en: Random albums
pl: Losowe albumy

en: Loved albums
pl: Ulubione albumy

en: Recently added albums
pl: Ostatnio dodane albumy

en: Seldomly played albums
pl: Rzadko odtwarzane albumy

en: Years
pl: Lata

en: Genres
pl: Gatunki

en: Genres (list)
pl: Gatunki (lista)

en: Artists
pl: Wykonawcy

en: Artists (list)
pl: Wykonawcy (lista)

en: Compilations
pl: Kompilacje

en: Random tracks
pl: Losowe utwory

en: Recently played tracks
pl: Ostatnio odtwarzane utwory

en: Seldomly played tracks
pl: Rzadko odtwarzane utwory

en: All tracks
pl: Wszystkie utwory

en: All genres
pl: Wszystkie gatunki

en: The the
pl: Ten ten

en: No items to show
pl: Brak elementów do pokazania

en: Missing youtube-dl command
pl: Brak komendy youtube-dl

en: Network unavailable or disabled in settings
pl: Sieć niedostępna lub wyłączona w ustawieniach

en: Others compilations
pl: Inne kompilacje

en: Appears on
pl: Występuje na

en: Popular albums at the moment
pl: Popularne w tej chwili albumy

en: Why not listen to?
pl: A może posłuchasz?

en: Loading information
pl: Ładuję informacje

en: No information for %s
pl: Brak informacji dla %s

en: No track playing
pl: Nic nie jest odtwarzane

en: You need to install python3-textblob module
pl: Musisz zainstalować moduł python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
pl: Nie mogę przetłumaczyć tego tekstu

en: Disabled in network settings
pl: Wyłączone w ustawieniach sieciowych

en: No lyrics found
pl: Nie znaleziono tekstu utworu

en: Search for artists, albums and tracks
pl: Szukaj wykonawców, albumów i utworów

en: No results for this search
pl: Brak wyników dla tego wyszukiwania

en: Welcome to Lollypop
pl: Witaj w Lollypop

en: All tracks skipped
pl: Wszystkie utwory pominięte

en: Disc %s
pl: Płyta %s

en: Tracks
pl: Utwory

en: Select artwork
pl: Wybierz grafikę

en: Remove
pl: Usuń

en: Local
pl: Lokalne

en: Add to current playlist
pl: Dodaj do bieżącej listy odtwarzania

en: Remove from current playlist
pl: Usuń z bieżącej listy odtwarzania

en: Clear albums
pl: Wyczyść albumy

en: Go to current track
pl: Idź do bieżącego utworu

en: <b>Album of the day</b>
pl: <b>Album dnia</b>

en: No synchronized albums
pl: Brak zsynchronizowanych albumów

en: No synchronized playlists
pl: Brak zsynchronizowanych list odtwarzania

en: Default
pl: Domyślne

en: Custom
pl: Niestandardowe

en: Classical
pl: Klasyczna

en: Club
pl: Klubowa

en: Party
pl: Impreza

en: Like
pl: Lubię

en: Allow playback
pl: Zezwalaj na odtwarzanie

en: Pause
pl: Pauza

en: is equal to
pl: jest równe

en: is not equal to
pl: nie jest równe

en: contains
pl: zawiera

en: does not contain
pl: nie zawiera

en: is greater than
pl: jest większe niż

en: is less than
pl: jest mniejsze niż

en: Song played %s times
pl: Utwór odtworzony %s razy

en: Compilation
pl: Kompilacja

en: Remove from playlist
pl: Usuń z listy odtwarzania
