lollypop - en to sr@latin translation catalogue (148 entries)

en: Window size
sr@latin: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
sr@latin: Veličina prozora (širina i visina).

en: Window position
sr@latin: Položaj prozora

en: Window position (x and y).
sr@latin: Položaj prozora (X i Y položaj).

en: INTERNAL
sr@latin: INTERNO

en: Allow using a cover per track
sr@latin: Dozvoli upotrebu omota po numeri

en: Access network
sr@latin: Pristupi mreži

en: Save artwork/popularity in tags
sr@latin: Čuvaj crtež/popularnost unutar oznaka

en: Window maximized
sr@latin: Uvećan prozor

en: Window maximized state.
sr@latin: Stanje prozora kada je uvećan.

en: Enabled genres in party mode
sr@latin: Omogućeni žanrovi pesama u režimu rada za žurke

en: ID for genres.
sr@latin: IB za žanrove.

en: Music URI
sr@latin: Muzički URI

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
sr@latin: Kada je prazna, koristi XDG_MUSIC_DIR promenljivu

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
sr@latin: Koristi Libre.fm umesto Last.fm-a

en: ListenBrainz user token
sr@latin: Korisnički žeton za ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
sr@latin: API ključ Guglove prilagođene pretrage

en: Favorite tag editor
sr@latin: Omiljeni uređivač oznaka na pesmama

en: Restart needed
sr@latin: Potrebno je ponovo pokrenuti program

en: Database version
sr@latin: Izdanje baze podataka

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
sr@latin: Ponovno postavljanje ove vrednosti će vratiti bazu na početno stanje, Popularni albumi će biti vraćeni

en: Albums cover size
sr@latin: Veličina omota albuma

en: Encoding quality
sr@latin: Kvalitet kodiranja

en: Auto update music
sr@latin: Automatski ažuriraj muziku

en: Show artist artwork
sr@latin: Prikaži portret izvođača

en: Use dark GTK theme
sr@latin: Koristi tamnu GTK temu

en: Handle compilations
sr@latin: Barataj sa kompilacijama

en: Show compilations in albums view
sr@latin: Prikaži kompilacije u delu sa albumima

en: Continue playback when closed
sr@latin: Nastavi sa puštanjem pesama nakon zatvaranja programa

en: Smart sort for artist
sr@latin: Pametno ređanje po izvođaču

en: Restore previous state
sr@latin: Povrati prethodno stanje programa

en: Disable MPRIS
sr@latin: Isključi MPRIS kontrole

en: Show track number from tags
sr@latin: Kao broj pesme koristi broj iz oznake pesme

en: Smooth track transitions
sr@latin: Glatki prelaz između numera

en: Shuffle tracks
sr@latin: Mešaj pesme

en: Between -15 and 15
sr@latin: Između -15 i 15

en: Possibilities for powermanagement options
sr@latin: Mogućnosti za opcije uravljanja napajanjem

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
sr@latin: Ova opcija sprečava čuvar ekrana i suspenziju dok Lollypop svira.

en: Order albums by
sr@latin: Poređaj albume po

en: A music player for GNOME.
sr@latin: Puštač muzike za Gnom.

en: Visit Lollypop website
sr@latin: Matična veb stranica Lolipopa

en: Donations:
sr@latin: Donacije:

en: PayPal
sr@latin: Pejpal

en: Play and organize your music collection
sr@latin: Puštajte i organizujte vašu muzičku zbirku

en: Music Player
sr@latin: Muzički plejer

en: Play/Pause
sr@latin: Pusti/zaustavi

en: Next
sr@latin: Sledeća

en: Previous
sr@latin: Prethodna

en: _Preferences
sr@latin: P_ostavke

en: _Keyboard Shortcuts
sr@latin: _Prečice na tastaturi

en: Play albums
sr@latin: Pusti albume

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
sr@latin: Dodaj u trenutnu plejlistu

en: Select a local file
sr@latin: Izaberi lokalnu datoteku

en: Convert to:
sr@latin: Prekodiraj u:

en: Normalize
sr@latin: Normalizuj

en: Do not convert
sr@latin: Ne prekodiraj

en: Albums
sr@latin: Albumi

en: Playlists
sr@latin: Liste pesama

en: Synchronize
sr@latin: Sinhronizuj

en: Play
sr@latin: Pusti

en: Name:
sr@latin: Naziv:

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

en: Address:
sr@latin: Adresa:

en: Appearance
sr@latin: Izgled

en: Behaviour
sr@latin: Ponašanje programa

en: Restore state on startup
sr@latin: Povrati prethodno stanje programa prilikom pokretanja programa

en: Year
sr@latin: godini

en: Popularity
sr@latin: popularnosti

en: Playback
sr@latin: Puštanje

en: Music
sr@latin: Muzika

en: Show compilations
sr@latin: Prikazuj kompilacije

en: Web
sr@latin: Veb

en: Connect
sr@latin: Poveži se

en: Wikipedia
sr@latin: Vikipedija

en: Lyrics
sr@latin: Tekst pesme

[ctx: shortcut window]
en: General
sr@latin: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Settings
sr@latin: Podešavanja

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr@latin: Pretraga

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
sr@latin: Režim rada za žurke

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
sr@latin: Prikaži ili sakrij filter

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
sr@latin: Zaključaj puštanje pesama

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
sr@latin: Prikaži stihove

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sr@latin: Preko celog ekrana

[ctx: shortcut window]
en: Playback
sr@latin: Puštanje muzike

[ctx: shortcut window]
en: Play
sr@latin: Pusti

[ctx: shortcut window]
en: Pause
sr@latin: Pauziraj

[ctx: shortcut window]
en: Stop
sr@latin: Prethodna pesma

[ctx: shortcut window]
en: Next track
sr@latin: Sledeća pesma

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
sr@latin: Preskoči trenutni album

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
sr@latin: Preskoči trenutni album

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
sr@latin: Zavoli trenutnu pesmu

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
sr@latin: Premotaj nazad pesmu

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
sr@latin: Premotaj napred pesmu

en: Artist
sr@latin: Izvođač

en: Party mode
sr@latin: Režim za žurke

en: Enable party mode
sr@latin: Uključi režim za žurke

en: Shuffle
sr@latin: Mešanje pesama

en: Repetition
sr@latin: Ponavljanje

en: Continuous playback
sr@latin: Stalno puštanje pesaama

en: Repeat track
sr@latin: Ponovi pesmu

en: Do not repeat
sr@latin: Ne ponavljaj

en: Go back
sr@latin: Idi nazad

en: Go home
sr@latin: Idi na početnu

en: You need to install kid3-cli
sr@latin: Potrebno je da instalirate kid3-cli

en: Preferences
sr@latin: Postavke

en: Cancel
sr@latin: Otkaži

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Please consider a donation to the project
sr@latin: Molimo razmislite o donaciji projektu

en: Many artists
sr@latin: Mnogi izvođači

en: Playing music
sr@latin: Puštam muziku

en: Playing albums
sr@latin: Pušteni albumi

en: Create a new playlist
sr@latin: Napravi novu plejlistu

en: Loved tracks
sr@latin: Omiljene pesme

en: Popular tracks
sr@latin: Popularne pesme

en: Add to queue
sr@latin: Dodaj u redosled

en: Remove from queue
sr@latin: Izbaci iz redosleda

en: Save playlist
sr@latin: Sačuvaj plejlistu

en: Edit
sr@latin: Uredi

en: Confirm
sr@latin: Potvrdi

en: New playlist
sr@latin: Nova lista pesama

en: Search
sr@latin: Pretraga

en: Default on startup
sr@latin: Osnovno pri pokretanju

en: Startup
sr@latin: Pokretanje

en: Loading…
sr@latin: Učitavam…

en: Similar artists
sr@latin: Slični izvođači

en: New playlist
sr@latin: Nova lista pesama

en: Popular albums
sr@latin: Popularni albumi

en: Random albums
sr@latin: Nasumični albumi

en: Loved albums
sr@latin: Voljeni albumi

en: Recently added albums
sr@latin: Skoro dodati albumi

en: Years
sr@latin: Godine

en: Compilations
sr@latin: Kompilacije

en: Random tracks
sr@latin: Nasumične pesme

en: All genres
sr@latin: Svi žanrovi

en: %s h  %s m
sr@latin: %s s %s m

en: %s h
sr@latin: %s s

en: The the
sr@latin: Član član

en: Refresh
sr@latin: Osveži

en: Loading information
sr@latin: Učitavam podatke

en: No lyrics found
sr@latin: Nisu nađeni stihovi

en: Disc %s
sr@latin: Disk %s

en: Select artwork
sr@latin: Izaberi portret

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Clear albums
sr@latin: Očisti albume

en: Go to current track
sr@latin: Idi na trenutnu numeru

en: Pause
sr@latin: Pauziraj

en: Song played %s times
sr@latin: Pesma je puštana %s  puta

en: Compilation
sr@latin: Kompilacija
