lollypop - en to uk translation catalogue (426 entries)

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height).
uk: Розмір вікна (ширина та висота).

en: Window position
uk: Розміщення вікна

en: Window position (x and y).
uk: Розміщення вікна (x та y).

en: INTERNAL
uk: ВНУТРІШНЬО

en: Allow using a cover per track
uk: Дозволити використання обкладинки доріжок

en: Access network
uk: Доступ до мережі

en: Threshold used to decide if the previous track should be played or the currently running one should be restarted
uk: Поріг, який використовується, щоб вирішити, чи слід відтворювати попередню доріжку чи перезапускати поточну

en: Save artwork/popularity in tags
uk: Зберігати обкладинку/популярність в мітках

en: Window maximized
uk: Розгорнуте вікно

en: Window maximized state.
uk: Стан розгорнутого вікна.

en: Enabled genres in party mode
uk: Увімкнені жанри в режимі вечірки

en: ID for genres.
uk: ID жанрів.

en: Search on the Web
uk: Шукати в мережі

en: Shown suggestions
uk: Показані пропозиції

en: Play featured tracks
uk: Відтворення вибраних доріжок

en: Allow syncing to USB disks
uk: Дозволити синхронізувати з носіями USB

en: If set, Lollypop will use this server instead of YouTube. See https://github.com/omarroth/invidious
uk: Якщо позначено, Lollypop використовуватиме цей сервер замість YouTube. Докладніше https://github.com/omarroth/invidious

en: If true, Lollypop will not use system youtube-dl
uk: Якщо увімкнено, Lollypop не використовуватиме youtube-dl з системи

en: Do not use original date if set
uk: Не використовувати початкову дату якщо позначено

en: Import playlists from collections
uk: Імпортувати списки відтворення зі збірок

en: Music URI
uk: URI музики

en: When empty, use XDG_MUSIC_DIR
uk: Коли порожньо, береться з XDG_MUSIC_DIR

en: Use Libre.fm instead of Last.fm
uk: Використати Libre.fm замість Last.fm

en: ListenBrainz user token
uk: Маркер користувача ListenBrainz

en: Google Custom Search API key
uk: Ключ Google Custom Search API

en: Favorite tag editor
uk: Улюблений редактор міток

en: Favorite cover filename without extension
uk: Назва файлу улюбленої обкладинки без розширення

en: Restart needed
uk: Потрібен перезапуск

en: Database version
uk: Версія бази даних

en: Resetting this value will reset the database, popular albums will be restored
uk: Скидання цього значення перезавантажить базу даних, популярні альбоми буде відновлено

en: Albums cover size
uk: Розмір обкладинки альбому

en: Encoding quality
uk: Якість кодування

en: Auto update music
uk: Автоматично оновлювати музику

en: Show tracks in artist view
uk: Показувати доріжки в поданні за виконавцем

en: Show artist artwork
uk: Показувати зображення виконавця

en: Use dark GTK theme
uk: Темна тема GTK

en: Disable scrobbling usage
uk: Вимкнути скробблінг

en: Handle compilations
uk: Обробляти добірки

en: Handle performers, compositors, ...
uk: Обробляти виконавців, композиторів, ...

en: Show compilations in albums view
uk: Показувати добірки в поданні за альбомами

en: Continue playback when closed
uk: Продовжувати відтворення після закриття

en: Append albums by default
uk: Типово долучати альбоми

en: Smart sort for artist
uk: Розумне впорядкування за виконавцем

en: Ex: The Beatles sorted as Beatles. Reset of database required
uk: Напр: The Beatles впорядковувати як Beatles. Потребує скидання бази даних

en: Show sort tag as artist. Reset of database may be required
uk: Показувати мітку впорядкування в якості виконавця. Може потребувати скидання бази даних

en: Ex: Beatles, The
uk: Напр: Beatles, The

en: Restore previous state
uk: Відновлювати попередній стан

en: Disable MPRIS
uk: Вимкнути MPRIS

en: Notifications behaviour
uk: Поведінка сповіщень

en: Items count in views
uk: Кількість елементів у поданнях

en: Show track number from tags
uk: Показувати номер доріжки з міток

en: Enable PNG artwork cache
uk: Увімкнути кешування обкладинок формату PNG

en: Force single column mode
uk: Примусовий режим одного стовпчика

en: Volume rate
uk: Рівень гучності

en: Equalizer enabled
uk: Еквалайзер увімкнено

en: Show labels in sidebar
uk: Показувати ярлики у бічній панелі

en: Smooth track transitions
uk: Плавні переходи між доріжками

en: Smooth track transitions only in party mode
uk: Плавні переходи між доріжками лише в режимі вечірки

en: Transition duration in ms
uk: Тривалість переходу у мс

en: Fade effect on playback status change
uk: Ефект заникання за зміни стану відтворення

en: Fade duration in ms
uk: Тривалість затухання в мс

en: Fade effect only in party mode
uk: Ефект затухання лише в режимі вечірки

en: Shuffle tracks
uk: Випадкова послідовність доріжок

en: Ignore internal symlinks
uk: Ігнорувати внутрішні символьні посилання

en: ReplayGain state
uk: Стан ReplayGain

en: ReplayGain value in dB
uk: Величина ReplayGain у dB

en: Between -15 and 15
uk: Між -15 та 15

en: Applies signal compression/limiting to raw audio data
uk: Застосовує стиснення/обмеження сигналу до необроблених аудіоданих

en: It performs strict hard limiting with soft-knee characteristics, using a threshold of -6 dB
uk: Виконує суворе жорстке обмеження з характеристиками soft-knee, використовуючи поріг -6 дБ

en: Possibilities for powermanagement options
uk: Можливості для параметрів керування енергоспоживанням

en: This option inhibits screensaver and suspend during Lollypop playback.
uk: Цей параметр вимикає заставку та призупиняє роботу під час відтворення Lollypop.

en: Repeat
uk: Повторення

en: Order albums by
uk: Впорядковувати альбоми за

en: A music player for GNOME.
uk: Програвач музики для GNOME.

en: Visit Lollypop website
uk: Відвідати сторінку Lollypop

[ctx: Add your names here, do not remove previous names!]
note: Replace me with your names
en: translator1, translator2, ...
uk: Ihor Hordiichuk <igor_ck@outlook.com>
    strixaluco

en: 
    Reda Lazri:
        Lollypop icon
    Geary Development Team:
        tag-list-symbolic icon
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        artists-list-symbolic icons
    Martins D. Okoi:
        Description in appdata
uk: 
    Reda Lazri:
        Піктограма Lollypop
    Geary Development Team:
        Піктограма tag-list-symbolic
    GNOME Project:
        unplayed-albums-symbolic
        Піктограми artists-list-symbolic
    Martins D. Okoi:
        Опис у appdata

en: Donations:
uk: Внески:

en: Play and organize your music collection
uk: Відтворення та впорядкування вашої музичної збірки

en: Lollypop is a lightweight modern music player designed to work excellently on the GNOME desktop environment. It also features a party mode which will auto-select party-related playlists; allows access the player from your couch thanks to it fullscreen mode; fetches lyrics, artwork and biography online; and provides native support for ReplayGain.
uk: Lollypop — це легкий, сучасний музичний програвач, спроєктований для відмінної роботи зі стільничним середовищем GNOME. Він також пропонує режим вечірки, що автоматично обиратиме підхожі до вечірки списки відтворення; дозволяє керування з вашого дивану завдяки його повноекранному режиму; знаходить тексти, обкладинки та біографії в мережі та надає вбудовану підтримку ReplayGain.

en: Music Player
uk: Музичний програвач

en: Music;Player;Lollipop;
uk: Музика;Програвач;Плеєр;Music;Player;Lollipop;

en: Play/Pause
uk: Відтворити/Призупинити

en: Next
uk: Наступна

en: Previous
uk: Попередня

en: Update music
uk: Оновити музику

en: Mini player
uk: Міні-програвач

en: Fullscreen
uk: Повноекранний

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Комбінації клавіш

en: _About Lollypop
uk: _Про Lollypop

en: Quit
uk: Вийти

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: Play albums
uk: Відтворити альбоми

[ctx: artist context]
en: Add to current playlist
uk: Додати до поточного списку відтворення

en: Select a local file
uk: Виберіть локальний файл

en: Convert to:
uk: Перетворити у:

en: Normalize
uk: Нормалізувати

en: Do not convert
uk: Не перетворювати

en: Synchronized:
uk: Синхронізовано:

en: Albums
uk: Альбоми

en: Playlists
uk: Списки відтворення

en: Synchronize
uk: Синхронізувати

en: Play
uk: Відтворити

en: Play playlist randomized
uk: Відтворити список у випадковому порядку

en: Name:
uk: Назва:

en: Save
uk: Зберегти

en: Address:
uk: Адреса:

en: General
uk: Загальні

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Whether the application should use a dark theme
uk: Чи повинна програма застосовувати темну тему

en: Dark Mode
uk: Темний режим

en: Single column mode
uk: Режим одного стовпчика

en: Only show a single column for tracks
uk: Показувати лише один стовпчик для доріжок

en: High quality artwork
uk: Обкладинки високої якости

en: Artwork size
uk: Розмір обкладинки

en: Clean cache
uk: Очистити кеш

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: Play music in background
uk: Відтворення музики у фоновому режимі

en: Restore state on startup
uk: Відновлювати стан під час запуску

en: Restore current playback and view
uk: Відновлення поточного відтворення та подання

en: Save changes to file
uk: Зберігати зміни до файлу

en: Save artwork and rating to files
uk: Зберігати обкладинки та оцінки до файлів

en: Albums will be sorted by this field
uk: Альбоми буде впорядковано за цим полем

en: Artist - year
uk: Виконавець-рік

en: Artist - title
uk: Виконавець-назва

en: Title
uk: Назва

en: Year
uk: Рік

en: Popularity
uk: Популярність

en: Playback
uk: Відтворення

en: Enable transitions
uk: Увімкнути плавні переходи

en: Add a transition on track change
uk: Додавати плавний перехід між доріжками

en: Duration
uk: Тривалість

en: Transition duration in milliseconds
uk: Тривалість переходу в мілісекундах

en: Apply audio correction on the fly
uk: Зрівнювати гучність звуку

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Track
uk: Доріжка

en: Album
uk: Альбом

en: Music
uk: Музика

en: Collection
uk: Збірка

en: Reset collection
uk: Скинути збірку

en: Import settings
uk: Налаштування імпорту

en: Update music if files added to collection
uk: Оновлювати музику, якщо до збірки було додано файли

en: You need to reset collection
uk: Створіть збірку заново

en: Show compilations
uk: Показувати добірки

en: A compilation is an album without any "Album artist tag"
    and with different artists
uk: Добірка — це альбом з різними виконавцями
     та без жодної мітки "Виконавець альбому"

en: Import playlists
uk: Імпортувати списки відтворення

en: Search for playlists in your collection
uk: Шукати списки відтворення у вашій збірці

en: Import advanced tags
uk: Імпортувати розширені мітки

en: Performers, composers, …
uk: Виконавці, композитори, …

en: Statistics
uk: Статистика

en: Remove devices managed by Lollypop
uk: Вилучити пристрої керовані Lollypop

en: Devices
uk: Пристрої

en: Web
uk: Мережа

en: Status
uk: Стан

en: Allow network access
uk: Дозволити мережний доступ

en: Background data
uk: Фонові дані

en: Search artwork in background
uk: Шукати обкладинки в фоновому режимі

en: Song playback
uk: Відтворення композиції

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Use a recent version of youtube-dl
uk: Використовувати останню версію youtube-dl

en: Google API-key
uk: Ключ API Google

en: Connect
uk: Під'єднати

en: Use an Invidious server
uk: Використовувати сервер Invidious

en: No server set
uk: Сервер не зазначено

en: What is Invidious ?
uk: Що таке Invidious?

en: Search (artwork, songs, ...)
uk: Пошук (обкладинки, пісні, ...)

en: ListenBrainz API-Key
uk: Ключ API ListenBrainz

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: Lyrics
uk: Тексти пісень

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Settings
uk: Налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: shortcut window]
en: Party mode
uk: Режим вечірки

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide filter
uk: Показати/сховати фільтр

[ctx: shortcut window]
en: Lock playback
uk: Заблокувати відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Show equalizer
uk: Показувати еквалайзер

[ctx: shortcut window]
en: Show lyrics
uk: Показати тексти пісень

[ctx: shortcut window]
en: Volume up
uk: Збільшити гучність

[ctx: shortcut window]
en: Volume down
uk: Зменшити гучність

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
uk: На весь екран

[ctx: shortcut window]
en: Mini player
uk: Міні-програвач

[ctx: shortcut window]
en: Playback
uk: Відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: shortcut window]
en: Pause
uk: Призупинити

[ctx: shortcut window]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: shortcut window]
en: Next track
uk: Наступна доріжка

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
uk: Попередня доріжка

[ctx: shortcut window]
en: Skip current album
uk: Пропустити поточний альбом

[ctx: shortcut window]
en: Love current track
uk: Вподобати доріжку

[ctx: shortcut window]
en: Skip backward in track
uk: Перемотати назад

[ctx: shortcut window]
en: Skip forward in track
uk: Перемотати вперед

[ctx: shortcut window]
en: Enable/disable scrobbling
uk: Увімкнути/вимкнути скробблінг

en: Limit to
uk: Обмежити до

en: tracks selected by
uk: доріжок, обраних

en: random
uk: випадково

en: album
uk: за альбомом

en: artist
uk: за виконавцем

en: year DESC
uk: за роком ЗМЕНШ

en: year ASC
uk: за роком ЗБІЛЬШ

en: duration DESC
uk: за тривалістю ЗМЕНШ

en: duration ASC
uk: за тривалістю ЗБІЛЬШ

en: Match music for
uk: Добирати музику за

en: all
uk: всіма

en: one
uk: однією

en: of the following rules :
uk: з таких умов:

en: Genre
uk: Жанр

en: Artist
uk: Виконавець

en: Rating
uk: Оцінка

en: Party mode
uk: Режим вечірки

en: Enable party mode
uk: Увімкнути режим вечірки

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Shuffle
uk: Випадкова послідовність

en: Repetition
uk: Повторення

en: Continuous playback
uk: Безперервне відтворення

en: Automatic playback (similar)
uk: Автоматичне відтворення (схожих)

en: Automatic playback (random)
uk: Автоматичне відтворення (випадкове)

en: Repeat track
uk: Повторювати доріжку

en: Do not repeat
uk: Не повторювати

en: Scrobbling
uk: Скробблінг

en: Enable scrobbling
uk: Увімкнути скробблінг

en: Playback options
uk: Параметри відтворення

en: Go back
uk: Назад

en: Go home
uk: Додому

en: You need to install kid3-cli
uk: Необхідно встановити kid3-cli

en: Can't contact this service
uk: Не вдалося з'єднатися з цією службою

en: Finish
uk: Готово

en: Authorization needed
uk: Потрібна авторизація

en: 
    In order to be able to access your collection,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
uk: 
    Щоб мати змогу отримати доступ до вашої збірки,
    вам потрібно дозволити <b>Lollypop</b>.

en: Update folders
uk: Оновити теки

en: 
    - <b>Open</b> Lollypop <b>preferences</b>
    - Go to the <b>Music</b> tab
    - <b>Remove</b> all folders from collection
    - Then, <b>add</b> them again
uk: 
    - <b>Відкрийте</b> <b>параметри</b> Lollypop
    - Перейдіть на вкладку <b>Музика</b>
    - <b>Видаліть</b> всі теки зі збірки
    - Потім <b>додайте</b> їх знову

en: Back
uk: Назад

en: Preferences
uk: Параметри

en: What is the Google API key?
uk: Що таке ключ GOOGLE API?

en: 
    In order to enable YouTube playback,
    you need to create a key for the
    
    <b>"YouTube Data API v3"</b>
uk: 
    Щоб увімкнути відтворення YouTube,
    потрібно створити ключ для
    
    <b>«YouTube Data API v3»</b>

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Connect to the console
uk: З'єднання з консоллю

en: 
    <b>Open and log</b> in to the <b>Google Developer Console</b>
uk: 
    <b>Відкрийте та увійдіть</b> у <b>Google Developer Console</b>

en: Access Google Developer Console
uk: Доступ до консолі розробника Google

en: Activate the API
uk: Увімкнути API

en: 
    <b>Add a new project</b> in the console.
    
    After that, <b>add a new API</b> and search
    for the <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Activate that API</b> for your project
uk: 
    <b>Додайте новий проєкт</b> у консоль.
    
    Після цього <b>додайте новий API</b> та
    знайдіть <b>"YouTube Data API v3"</b>.
    
    <b>Увімкніть цей API</b> для свого проєкту

en: Copy the key
uk: Копіювати ключ

en: 
    Open <b>"Credentials"</b> in the sidebar and
    create credentials for an API key.
    
    Then click 'Finish' within this wizard.
    Copy the API key to Lollypop.
uk: 
    Відкрийте <b>«Облікові дані»</b> на бічній панелі та
    створіть облікові дані для ключа API.
    
    Потім натисніть кнопку «Готово» у цьому майстрі налаштування.
    Скопіюйте ключ API до Lollypop.

en: Scrobbling to %s
uk: Скроблінг для %s

en: 
    In order to send your activity to <b>%s</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
uk: 
    Щоб надіслати свою діяльність до <b>%s</b>,
    вам потрібно дозволити <b>Lollypop</b>.

en: Connect to %s
uk: Під'єднатися до %s

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>%s</b>.
    Then, allow Lollypop.
uk: 
    <b>Відкрийте та увійдіть</b> до <b>%s</b>.
    Потім дозвольте Lollypop.

en: Access %s
uk: Доступ %s

en: Just play a track
uk: Просто відтворіть доріжку

en: 
    <b>Click "Finish"</b> once Lollypop has been allowed.
uk: 
    <b>Натисніть "Готово"</b> після того, як Lollypop дозволено.

en: Scrobbling to ListenBrainz
uk: Скроблінг до ListenBrainz

en: 
    In order to send your activity to <b>ListenBrainz</b>,
    you need to allow <b>Lollypop</b>.
uk: 
    Щоб надіслати свою діяльність до <b>ListenBrainz</b>,
    вам потрібно дозволити <b>Lollypop</b>.

en: Connect to ListenBrainz
uk: Під'єднання до ListenBrainz

en: 
    <b>Open and login</b> to <b>ListenBrainz</b>.
uk: 
    <b>Відкрийте та увійдіть</b> до <b>ListenBrainz</b>.

en: Access ListenBrainz
uk: Доступ до ListenBrainz

en: Copy key
uk: Копіювати ключ

en: 
    <b>Finish</b> the activation by copying <b>API-Key</b> in Lollypop.
uk: 
    <b>Завершіть</b> увімкнення, копіювавши <b>ключ API</b> до Lollypop.

en: Resetting database
uk: Скидання бази даних

en: Scan disabled, missing collection
uk: Сканування вимкнено, бракує збірки

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Automatically download albums and artists artwork?
uk: Звантажувати обкладинки альбомів та світлини виконавців автоматично?

en: Yes
uk: Так

en: Please consider a donation to the project
uk: Підтримайте проєкт

en: Many artists
uk: Багато виконавців

en: Please wait while Lollypop is updating albums
uk: Зачекайте, поки Lollypop оновлює альбоми

en: Please wait while Lollypop is updating tracks
uk: Зачекайте, поки Lollypop оновлює доріжки

en: Select
uk: Вибрати

en: Select an application
uk: Вибрати програму

en: Artists count: %s
uk: Кількість виконавців: %s

en: Albums count: %s
uk: Кількість альбомів: %s

en: Tracks count: %s
uk: Кількість доріжок: %s

en: Disconnect
uk: Від'єднати

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: You are using a broken cursor theme!
uk: Ви користуєтесь пошкодженою темою курсора!

en: band
uk: гурт

en: singer
uk: співак(-чка)

en: Playing music
uk: Відтворюється

en: Save in collection
uk: Зберегти до збірки

en: Remove from collection
uk: Вилучити зі збірки

en: Buy this album
uk: Придбати цей альбом

en: Open with…
uk: Відкрити за допомогою…

en: Show tracks
uk: Показати доріжки

en: Play featured
uk: Відтворити пропоноване

en: Add to
uk: Додати до

en: Available albums
uk: Доступні альбоми

en: Change Artwork
uk: Змінити обкладинку

en: Playing albums
uk: Відтворення альбомів

en: Create a new playlist
uk: Створити новий список відтворення

en: Show album
uk: Показати альбом

en: Others
uk: Інше

en: YouTube page address
uk: Адреса сторінки YouTube

en: Play a radio
uk: Відтворити радіо

en: Add to playback
uk: Додати до відтворення

en: Remove from playback
uk: Вилучити з відтворення

en: Related tracks
uk: Пов'язані доріжки

en: Loved tracks
uk: Вподобані доріжки

en: Popular tracks
uk: Популярні доріжки

en: From collection
uk: Зі збірки

en: From the Web
uk: З мережі

en: Play this playlist
uk: Відтворити цей список

en: Add this playlist
uk: Додати до цього списку

en: Play this artist
uk: Відтворити цього виконавця

en: Ignored
uk: Ігнороване

en: Play this genre
uk: Відтворити цей жанр

en: Play this decade
uk: Відтворити це десятиліття

en: Play this album
uk: Відтворити цей альбом

en: Add to queue
uk: Додати до черги

en: Remove from queue
uk: Вилучити з черги

en: Do not stop after
uk: Не зупиняти після

en: Stop after
uk: Зупинити після

en: Save playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: Sync from Last.FM
uk: Синхронізація з Last.FM

en: Manage smart playlist
uk: Керувати розумним списком відтворення

en: Remove playlist
uk: Вилучити список відтворення

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Edit
uk: Змінити

en: Remove this playlist?
uk: Вилучити цей список відтворення?

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: New playlist
uk: Новий список відтворення

en: Search
uk: Пошук

en: Default on startup
uk: Типово під час запуску

en: Startup
uk: Запуск

en: Sidebar
uk: Бокова панель

en: Show text
uk: Показувати підписи

en: Options
uk: Параметри

en: Sections
uk: Розділи

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Similar artists
uk: Подібні виконавці

en: No results
uk: Без результатів

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: New releases on Spotify
uk: Нові випуски на Spotify

en: Suggestions from Spotify
uk: Пропозиції від Spotify

en: Top albums on Deezer
uk: Найкращі альбоми на Deezer

en: All devices
uk: Всі пристрої

en: No album available
uk: Альбоми недоступні

en: Can't find this track on YouTube
uk: Не вдалось знайти цю доріжку на YouTube

en: New playlist
uk: Новий список відтворення

en: Popular albums
uk: Популярні альбоми

en: Random albums
uk: Випадкові альбоми

en: Loved albums
uk: Вподобані альбоми

en: Recently added albums
uk: Нещодавно додані

en: Seldomly played albums
uk: Зрідка відтворювані альбоми

en: Years
uk: Роки

en: Genres
uk: Жанри

en: Genres (list)
uk: Жанри (перелік)

en: Artists
uk: Виконавці

en: Artists (list)
uk: Виконавці (перелік)

en: Information
uk: Подробиці

en: Compilations
uk: Добірки

en: Random tracks
uk: Випадкові доріжки

en: Recently played tracks
uk: Нещодавно відтворені доріжки

en: Seldomly played tracks
uk: Зрідка відтворювані доріжки

en: Skipped tracks
uk: Пропущені доріжки

en: All tracks
uk: Усі доріжки

en: All genres
uk: Усі жанри

en: %s h  %s m
uk: %s г %s хв

en: %s h
uk: %s г

en: %s m
uk: %s хв

en: No items to show
uk: Порожньо

en: Missing youtube-dl command
uk: Бракує команди youtube-dl

en: Network unavailable or disabled in settings
uk: Мережа недоступна або вимкнена в налаштуваннях

en: New albums available
uk: Доступні нові альбоми

en: Refresh
uk: Оновити

en: Others compilations
uk: Інші добірки

en: Appears on
uk: З'являється на

en: Popular albums at the moment
uk: Популярні станом на зараз альбоми

en: Why not listen to?
uk: Чом би не послухати?

en: New artists available
uk: Доступні нові виконавці

en: Loading information
uk: Завантаження відомостей

en: No information for %s
uk: Відомості для %s відсутні

en: No track playing
uk: Жодна доріжка не відтворюється

en: You need to install python3-textblob module
uk: Необхідно встановити модуль python3-textblob

en: Can't translate this lyrics
uk: Не вдалось перекласти ці тексти пісень

en: Disabled in network settings
uk: Вимкнено у налаштуваннях мережі

en: No lyrics found
uk: Не знайдено тексти пісень

en: Search for artists, albums and tracks
uk: Шукайте виконавців, альбоми та доріжки

en: No results for this search
uk: За цим запитом нічого не знайдено

en: Welcome to Lollypop
uk: Вітаємо в Lollypop

en: All tracks skipped
uk: Усі доріжки пропущено

en: Disc %s
uk: Диск %s

en: Currently in queue
uk: Наразі в черзі

en: Tracks
uk: Доріжки

en: Select artwork
uk: Виберіть обкладинку

en: Remove
uk: Вилучити

en: Local
uk: Локальний файл

en: Released on %s
uk: Випущено %s

en: Add to current playlist
uk: Додати до поточного списку відтворення

en: Remove from current playlist
uk: Вилучити з поточного списку відтворення

en: Clear albums
uk: Очистити альбоми

en: Go to current track
uk: Перейти до поточної доріжки

en: <b>Album of the day</b>
uk: <b>Альбом дня</b>

en: No synchronized albums
uk: Синхронізовані альбоми відсутні

en: No synchronized playlists
uk: Синхронізовані списки відтворення відсутні

en: Default
uk: Типово

en: Custom
uk: Власна

en: Acoustic
uk: Акустична

en: Bass
uk: Низькі частоти

en: Bass and Treble
uk: Низькі і високі частоти

en: Classical
uk: Класична

en: Club
uk: Клубна

en: Dance
uk: Танцювальна

en: Disco
uk: Диско

en: Heavy Metal
uk: Важкий метал

en: Jazz
uk: Джаз

en: Latin
uk: Латинська

en: Metal
uk: Метал

en: New Age
uk: Новий вік

en: Party
uk: Вечірка

en: Pop
uk: Поп

en: Reggae
uk: Реггі

en: Rock
uk: Рок

en: Techno
uk: Техно

en: Vocal
uk: Вокал

en: Like
uk: Вподобати

en: Allow playback
uk: Дозволити відтворення

en: Pause
uk: Призупинити

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: contains
uk: містить

en: does not contain
uk: не містить

en: is greater than
uk: більше за

en: is less than
uk: менше за

en: Song played %s times
uk: Кількість відтворень: %s

en: Compilation
uk: Добірка

en: Remove from playlist
uk: Вилучити зі списку відтворення
