ubuntu-calculator-app - en to ar translation catalogue (14 entries)

en: Calculator
ar: الآلة الحاسبة

en: A calculator for Lomiri.
ar: حاسبة للوميري.

en: math;addition;subtraction;multiplication;division;
ar: رياضيات;حساب;حسابات;جمع;طرح;ضرب;قسمة;

en: NaN
ar: ليس رقمًا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Select All
ar: حدد الكل

en: Select None
ar: لا تختر شيء

en: Copy
ar: انسخ

en: Delete
ar: احذف

en: Edit
ar: حرر

en: Edit Result
ar: حرر النتيجة

en: Functions
ar: الدوال

note: TRANSLATORS Natural logarithm symbol (logarithm to the base e)
en: log
ar: اللوغاريتم

note: TRANSLATORS Modulo operation: Finds the remainder after division of one number by another
en: mod
ar: باقي القسمة
