ubuntu-calendar-app - en to am translation catalogue (112 entries)

en: Calendar
am: የ ቀን መቁጠሪያ

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
am: ቀን መቁጠሪያ:ሁኔታ:ቀን:ሳምንት:አመት:ቀጠሮ:ስብሰባ:

en: Agenda
am: አጄንዳ

en: You have no calendars enabled
am: ቀን መቁጠሪያ ተሰናክሏል

en: No upcoming events
am: ወደፊት የሚመጣ ሁኔታ የለም

en: Enable calendars
am: ቀን መቁጠሪያ ያስችሉ

en: no event name set
am: ምንም የ ሁኔታ ስም አልተሰናዳም

en: no location
am: አካባቢ የለም

en: New event
am: አዲስ ሁኔታ

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
am[0]: %1 ሁኔታ
am[1]: %1 ሁኔታዎች

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
am[0]: %1 የ ሙሉ ቀን ሁኔታ
am[1]: %1 የ ሙሉ ቀን ሁኔታዎች

en: Calendars
am: ቀን መቁጠሪያዎች

en: Back
am: ወደ ኋላ

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
am: ማስማሚያ

en: Syncing
am: በ ማስማማት ላይ

en: Add online Calendar
am: የ መስመር ላይ ቀን መቁጠሪያ መጨመሪያ

en: Unable to deselect
am: አለመምረጥ አልተቻለም

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
am: አዲስ ሁኔታ ለ መፈጠር እርስዎ ቢያንስ አንድ ሊጻፍበት የሚችል የ ቀን መቁጠሪያ መምረጥ አለብዎት

en: Ok
am: እሺ

en: Select Color
am: ቀለም ይምረጡ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: No contact
am: ግንኙነት የለም

en: Search contact
am: ግንኙነት መፈለጊያ

en: Today
am: ዛሬ

en: Delete Recurring Event
am: የተደጋገሙ ሁኔታዎችን ማጥፊያ

en: Delete Event
am: ሁኔታውን ማጥፊያ

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
am: ማጥፊያ ይህን ሁኔታ ብቻ "%1", ወይንም ሁሉንም ተከታታይ ሁኔታዎች?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
am: በ እርግጥ ሁኔታውን ማጥፋት ይፈልጋሉ "%1"?

en: Delete series
am: ተከታታዮችን ማጥፊያ

en: Delete this
am: ይህን ማጥፊያ

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Edit Event
am: ሁኔታዎችን ማረሚያ

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
am: ማረሚያ ይህን ሁኔታ ብቻ "%1", ወይንም ሁሉንም ተከታታይ ሁኔታዎች?

en: Edit series
am: ተከታታዮችን ማረሚያ

en: Edit this
am: ይህን ማረሚያ

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Event Details
am: የ ሁኔታዎች ዝርዝር

en: Edit
am: ማረሚያ

en: All Day
am: በ ሙሉ ቀን

en: Attending
am: እገኛለሁ

en: Not Attending
am: አልገኝም

en: Maybe
am: ምናልባት

en: No Reply
am: መልስ የለም

en: Description
am: መግለጫ

en: Reminder
am: አስታዋሽ

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
am: መድገሚያ

en: Repeats On:
am: ይደገማል በ:

en: Interval of recurrence
am: የሚደገም በ

en: Recurring event ends
am: ድግግሞሽ ሁኔታ ጨርሷል

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
am: መድገሚያ

en: Date
am: ቀን

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
am[0]: %1; %2 ጊዜ
am[1]: %1; %2 ጊዘዎች

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
am: %1; እስከ %2

en: ; every %1 days
am: ; በየ %1 ቀኖች

en: ; every %1 weeks
am: ; በየ %1 ሳምንቶች

en: ; every %1 months
am: ; በየ %1 ወሮች

en: ; every %1 years
am: ; በየ %1 አመቶች

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
am: በየ ሳምንቱ %1

en: Never
am: በፍጹም

en: After X Occurrence
am: ከሆነ X  በኋላ

en: After Date
am: ከ ቀን በኋላ

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
am: ሳምንት

en: End time can't be before start time
am: መጨረሻው ሰአት ከ መጀመሪያው ሰአት በፊት መሆን የለበትም

en: New Event
am: አዲስ ሁኔታ

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Error
am: ስህተት

en: OK
am: እሺ

en: From
am: ከ

en: To
am: ለ

en: All day event
am: የ ሙሉ ቀን ሁኔታ

en: Event Name
am: የ ሁኔታው ስም

en: More details
am: ተጨማሪ ዝርዝሮች

en: Location
am: አካባቢ

en: Guests
am: እንግዶች

en: Add Guest
am: እንግዳ መጨመሪያ

en: Pick an account to create.
am: መግለጫ ለ መፍጠር ይምረጡ:

en: Once
am: አንዴ

en: Daily
am: በየቀኑ

en: On Weekdays
am: በ ስራ ቀን

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
am: በ %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
am: በ %1 እና %2

en: Weekly
am: በየ ሳምንቱ

en: Monthly
am: በየ ወሩ

en: Yearly
am: በየ አመቱ

en: No Reminder
am: አስታዋሽ የለም

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
am: ሁኔታ በ

en: %1 week | %1 weeks
am[0]: %1 ሳምንት
am[1]: %1 ሳምንቶች

en: %1 day | %1 days
am[0]: %1 ቀን
am[1]: %1 ቀኖች

en: %1 hour | %1 hours
am[0]: %1 ሰአት
am[1]: %1 ሰአቶች

en: %1 minute | %1 minutes
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቃዎች

en: %1 minutes
am: %1 ደቂቃዎች

en: %1 hours
am: %1 ሰአቶች

en: %1 days
am: %1 ቀኖች

en: %1 weeks
am: %1 ሳምንቶች

en: Custom
am: ማስተካከያ

en: Custom reminder
am: ማስተካከያ አስታዋሽ

en: Set reminder
am: አስታዋሽ ማሰናጃ

en: Show week numbers
am: የ ሳምንት ቁጥር ማሳያ

en: Display Chinese calendar
am: የ ቻይና ቀን መቁጠሪያ ማሳያ

en: Business hours
am: የ ስራ ሰአት

en: Default reminder
am: ነባር አስታዋሽ

en: Default length of new event
am: ለ አዲስ ሁኔታ ነባር እርዝመት

en: Default calendar
am: ነባር ቀን መቁጠሪያ

en: Theme
am: ገጽታ

en: System theme
am: የ ስርአት ገጽታ

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
am: ሳ%1

en: Year %1
am: አመት %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
am: የ ቀን መቁጠሪያ አራት ክርክሮችን ይደግፋል: --መጀመሪያ ጊዜ, --መጨረሻ ጊዜ, --አዲስ ሁኔታ እና --የሁኔታ መለያ: አስተዳዳሪው ስርአቱ ነው: በበለጠ ለመረዳት ምንጩን ይመልከቱ

en: Day
am: ቀን

en: Week
am: ሳምንት

en: Month
am: ወር

en: Year
am: አመት
