ubuntu-calendar-app - en to ar translation catalogue (114 entries)

en: Calendar
ar: التقويم

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
ar: تقويم لوميري يتيح مزامنة التقويم مع الحسابات على الإنترنت.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ar: تقويم;حدث;يوم;أسبوع;اسبوع;سنة;موعد;اجتماع;

en: Agenda
ar: مفكرة

en: You have no calendars enabled
ar: ليس لديك تقويمات مفعّلة

en: No upcoming events
ar: لا أحداث قادمة

en: Enable calendars
ar: فعّل تقويمات

en: New event
ar: حدث جديد

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ar[0]: %1 حدث
ar[1]: حدث واحد
ar[2]: حدثان
ar[3]: %1 أحداث
ar[4]: %1 حدثًا
ar[5]: %1 حدث

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ar[0]: %1 حدث يوم كامل
ar[1]: يوم كامل واحد
ar[2]: حدثا يوم كامل
ar[3]: %1 أحداث يوم كامل
ar[4]: %1 حدثًا يوم كامل
ar[5]: %1 حدث يوم كامل

en: Calendars
ar: التقويمات

en: Back
ar: للخلف

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ar: زامن

en: Syncing
ar: يزامن

en: Add online Calendar
ar: أضف تقويم على الأنترنت

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Unable to deselect
ar: تعذر إلغاء التحديد

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ar: من أجل إنشاء أحداث جديدة يجب أن تحدد تقويمًا قابل للتعديل

en: Ok
ar: موافق

en: Network required
ar: الاتصال بالشبكة مطلوب

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
ar: انت غير متصل، يتطلب إضافة حساب توفر اتصال بالشبكة.

en: Select Color
ar: اختيار اللون

en: No contact
ar: بدون متراسلين

en: Search contact
ar: ابحث في المتراسلين

en: Today
ar: اليوم

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions. It's used in the header of the month and week views
en: MMMM yyyy
ar: yyyy MMMM

en: Delete Recurring Event
ar: احذف حدث مكرر

en: Delete Event
ar: احذف الحدث

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ar: أتريد حذف هذا الحدث فقط "%1", أو كل الأحداث في السلسة؟

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ar: أمتأكد من حذف الحدث "%1"؟

en: Delete series
ar: احذف سلسلة

en: Delete this
ar: احذف هذا

en: Delete
ar: احذف

en: Edit Event
ar: حرر حدثًا

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ar: أتريد تحرير هذا الحدث فقط "%1", أو كل الأحداث في السلسة؟

en: Edit series
ar: حرر سلسلة

en: Edit this
ar: حرر هذا

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Event Details
ar: تفاصيل الحدث

en: Edit
ar: حرر

en: All Day
ar: يوم كامل

en: Attending
ar: سأحضر

en: Not Attending
ar: لن احضر

en: Maybe
ar: ربما

en: No Reply
ar: بلا رد

en: Description
ar: الوصف

en: Reminder
ar: تذكير

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ar: كرر

en: Repeats On:
ar: كرار في:

en: Interval of recurrence
ar: فاصل التكرار

en: Recurring event ends
ar: ينتهي الحدث المتكرر

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ar: تكرار

en: Date
ar: تاريخ

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ar[0]: %1; %2 مرة
ar[1]: %1; %2 مرة
ar[2]: %1; %2 مرتان
ar[3]: %1; %2 مرات
ar[4]: %1; %2 مرة
ar[5]: %1; %2 مرة

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ar: %1; حتى %2

en: ; every %1 days
ar: ; كل %1 أيام

en: ; every %1 weeks
ar: ; كل %1 أسابيع

en: ; every %1 months
ar: ; كل %1 أشهر

en: ; every %1 years
ar: ; كل %1 سنوات

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ar: اسبوعيًا أيام %1

en: Never
ar: أبدا

en: After X Occurrence
ar: بعد X ظهور

en: After Date
ar: بعد تاريخ

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ar: أسب

en: End time can't be before start time
ar: وقت النهاية لا يمكن أن يكون قبل وقت البداية

en: New Event
ar: حدث جديد

en: Save
ar: احفظ

en: Error
ar: خطأ

en: OK
ar: موافق

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: All day event
ar: حدث يوم كامل

en: Event Name
ar: اسم الحدث

en: More details
ar: تفاصيل اكثر

en: Location
ar: الموقع

en: Guests
ar: الضيوف

en: Add Guest
ar: أضف ضيفًا

en: Pick an account to create.
ar: اختر حساب للإنشاء.

en: Once
ar: مرة

en: Daily
ar: يوميًا

en: On Weekdays
ar: في أيام الأسبوع

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ar: في %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ar: في %1 و %2

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهريًا

en: Yearly
ar: سنويًا

en: No Reminder
ar: دون تذكير

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ar: في الحدث

en: %1 week | %1 weeks
ar[0]: %1 أسبوع
ar[1]: أسبوع واحد
ar[2]: أسبوعان
ar[3]: %1 أسابيع
ar[4]: %1 أسبوعًا
ar[5]: %1 أسبوعٍ

en: %1 day | %1 days
ar[0]: %1 يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومان
ar[3]: %1 أيام
ar[4]: %1 يومًا
ar[5]: %1 يوم

en: %1 hour | %1 hours
ar[0]: أقل من ساعة (%1)
ar[1]: ساعة واحدة (%1)
ar[2]: ساعتان (%1)
ar[3]: %1 ساعات
ar[4]: %1 ساعة
ar[5]: %1 ساعة

en: %1 minute | %1 minutes
ar[0]: %1 دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %1 دقائق
ar[4]: %1 دقيقة
ar[5]: %1 دقيقة

en: %1 minutes
ar: دقيقة واحدة %

en: %1 hours
ar: ساعة واحدة %

en: %1 days
ar: يوم واحد %

en: %1 weeks
ar: أسبوع واحد %

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom reminder
ar: تذكير مخصص

en: Set reminder
ar: اعداد التذكير

en: Show week numbers
ar: أظهر أرقام الأسابيع

en: Display Chinese calendar
ar: اعرض التقويم الصيني

en: Business hours
ar: ساعات العمل

en: Default reminder
ar: التذكير الافتراضي

en: Default length of new event
ar: الطول الافتراضي للحدث الجديد

en: Default calendar
ar: التقويم الافتراضي

en: Theme
ar: ‫سمة

en: System theme
ar: ثيمات النظام

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ar: أسب %1

en: Year %1
ar: السنة %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ar: تطبيق التقويم يقبل المعاملات : --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. سيتم إدارتها بواسطة النظام. راجع المصدر للحصول على تعليق الكامل حول هذه المعاملات

en: Day
ar: يوم

en: Week
ar: أسبوع

en: Month
ar: شهر

en: Year
ar: سنة
