ubuntu-calendar-app - en to br translation catalogue (94 entries)

en: Calendar
br: Deiziadur

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
br: deiziadur;darvoud;deiz;sizhun;bloaz;emgav;emvod;

en: Agenda
br: Deiziataer

en: You have no calendars enabled
br: N'ho peus deiziadur gweredekaet ebet

en: No upcoming events
br: Darvoud ebet da zont

en: Enable calendars
br: Gweredekaat deiziadurioù

en: New event
br: Darvoud nevez

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
br[0]: %1 darvoud
br[1]: %1 a zarvoudoù

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
br[0]: %1 darvoud a-hed an deiz
br[1]: %1 a zarvoudoù a-hed an deiz

en: Calendars
br: Deiziadurioù

en: Back
br: Distreiñ

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
br: Sink

en: Syncing
br: O sinkronelaat

en: Add online Calendar
br: Ouzhpennañ un deiziadur enlinenn

en: Cancel
br: Nullañ

en: Unable to deselect
br: N'haller ket diziuzañ

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
br: Evit krouiñ darvoudoù nevez eo ret deoc'h diuzañ da nebeutañ un deiziataer a c'haller skrivañ warnañ

en: Ok
br: Mat eo

en: Select Color
br: Diuzañ al liv

en: No contact
br: Darempred ebet

en: Search contact
br: Klask un darempred

en: Today
br: Hiziv

en: Delete Recurring Event
br: Diverkañ un darvoud hag a zeu en-dro ingal

en: Delete Event
br: Diverkañ an darvoud

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
br: Diverkañ an darvoud "%1" hepken, pe an holl zarvoudoù er rummadoù ?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
br: Ha sur oc'h e fell deoc'h dileùel an darvoud "%1"  ?

en: Delete series
br: Diverkañ rummadoù

en: Delete this
br: Diverkañ an dra-mañ

en: Delete
br: Diverkañ

en: Edit Event
br: Aozañ an darvoud

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
br: Aozañ an darvoud "%1" hapken, pe an holl zarvoudoù er rummadoù ?

en: Edit series
br: Aozañ rummadoù

en: Edit this
br: Aozañ an dra-mañ

en: Settings
br: Arventennoù

en: Event Details
br: Munudoù an darvoud

en: Edit
br: Aozañ

en: All Day
br: E-pad an deiz

en: Attending
br: A gemero perzh

en: Not Attending
br: Ne gemero ket perzh

en: Maybe
br: Marteze

en: No Reply
br: Respont ebet

en: Description
br: Deskrivadur

en: Reminder
br: Degas-da-soñj

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
br: Adober

en: Repeats On:
br: C'hoarvezout a ra en-dro d'an :

en: Recurring event ends
br: fin an darvoud a c'hoarvez ingal

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
br: A vez graet en-dro

en: Date
br: Deiziad

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
br[0]: %1 ; %2 wech
br[1]: %1 ; %2 gwech

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
br: %1 ; betek an %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
br: Bep sizhun da %1

en: Never
br: Morse

en: After X Occurrence
br: Goude X gwech

en: After Date
br: Goude an

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
br: Ds

en: End time can't be before start time
br: Ne c'hall ket ar fin bezañ a-raok an deroù

en: New Event
br: Darvoud nevez

en: Save
br: Enrollañ

en: Error
br: Fazi

en: OK
br: Mat eo

en: From
br: Eus

en: To
br: Da

en: All day event
br: Darvoud e-pad an deiz

en: Event Name
br: Anv an darvoud

en: Location
br: Lec'h

en: Guests
br: Kouvidi

en: Add Guest
br: Ouzhpennañ ur c'houviad

en: Pick an account to create.
br: Tapit ur gont da grouiñ

en: Once
br: Ur wech

en: Daily
br: Bemdez

en: On Weekdays
br: War ar pemdez

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
br: Da %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
br: Da %1 ha da %2

en: Weekly
br: Bep sizhun

en: Monthly
br: Bep miz

en: Yearly
br: Bep bloaz

en: No Reminder
br: degas-da-soñj ebet

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
br: D'an darvoud

en: %1 week | %1 weeks
br[0]: %1 sizhun
br[1]: %1 sizhun

en: %1 day | %1 days
br[0]: %1 deiz
br[1]: %1 deiz

en: %1 hour | %1 hours
br[0]: %1 eur
br[1]: %1 eur

en: %1 minute | %1 minutes
br[0]: %1 vunutenn
br[1]: %1 a vunutoù

en: Custom
br: Personelaet

en: Custom reminder
br: Degas-da-soñj personelaet

en: Show week numbers
br: Diskouez niverenn ar sizhun

en: Default reminder
br: Degas-da-soñjj dre ziouer

en: Default calendar
br: Deiziadur dre ziouer

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
br: S%1

en: Year %1
br: Bloaz %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
br: An arload Calendar a zegemer peder arguzenn : --deiziadderoù, --deiziadfin, --darvoudnevez hag --iddarvoud. Meret e vint gant ar reizhiad. Sellet ouzh an tarzh evit gouzout hiroc'h diwar o fenn

en: Day
br: Deiz

en: Week
br: Sizhun

en: Month
br: Miz

en: Year
br: Bloaz
