ubuntu-calendar-app - en to ja translation catalogue (116 entries)

en: Calendar
ja: カレンダー

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
ja: オンラインアカウントと同期するUbuntu用のカレンダー。

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ja: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;カレンダー;イベント;予定表;日;週;年;約束;ミーティング;

en: Agenda
ja: 予定表

en: You have no calendars enabled
ja: すべてのカレンダーが無効になっています

en: No upcoming events
ja: 近日中のイベントはありません

en: Enable calendars
ja: カレンダーを有効にする

en: New event
ja: 新しいイベント

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ja[0]: %1件

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ja[0]: %1件の終日イベント

en: Calendars
ja: カレンダー

en: Back
ja: 戻る

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ja: 同期

en: Syncing
ja: 同期中

en: Add online Calendar
ja: オンラインカレンダーを追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Unable to deselect
ja: 選択解除できません

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ja: 読み取り専用のカレンダーが選択されています。イベントを書き込めません

en: Ok
ja: 完了

en: Network required
ja: 必要なネットワーク

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
ja: あなたは現在オフラインです。オンラインアカウントを追加するには、ネットワーク接続が必要です。

en: Select Color
ja: 色を選択

en: No contact
ja: 連絡先がありません

en: Search contact
ja: 連絡先を検索

en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions. It's used in the header of the month and week views
en: MMMM yyyy
ja: yyyy'年'M'月'

en: Delete Recurring Event
ja: 繰り返し指定した予定の削除

en: Delete Event
ja: イベントを削除

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ja: このイベント「%1」だけを削除しますか、一連のイベントすべてを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ja: イベント「%1」を削除します。よろしいですか？

en: Delete series
ja: 一連のイベントを削除

en: Delete this
ja: このイベントを削除

en: Delete
ja: 削除

en: Edit Event
ja: イベントを編集

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ja: このイベント「%1」だけを編集しますか、一連のすべてのイベントを編集しますか？

en: Edit series
ja: 一連のイベントを編集

en: Edit this
ja: このイベントを編集

en: Settings
ja: 設定

en: Event Details
ja: イベントの詳細

en: Edit
ja: 編集

en: All Day
ja: 全日

en: Attending
ja: 出席

en: Not Attending
ja: 欠席

en: Maybe
ja: 不明

en: No Reply
ja: 返信なし

en: Description
ja: 概要

en: Reminder
ja: リマインダー

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeats On:
ja: 繰り返し：

en: Interval of recurrence
ja: 繰り返しのインターバル

en: Recurring event ends
ja: 繰り返しの終了

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Date
ja: 日付

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ja[0]: %1; %2 回

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ja: %1; %2 まで

en: ; every %1 days
ja: ;%1 日ごと

en: ; every %1 weeks
ja: ; %1週間ごと

en: ; every %1 months
ja: ; %1ヶ月ごと

en: ; every %1 years
ja: ; %1 年ごと

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ja: 毎週 %1

en: Never
ja: 繰り返さない

en: After X Occurrence
ja: X回後

en: After Date
ja: 指定した日数経過後

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ja: 週

en: End time can't be before start time
ja: 終了時刻を開始時刻より前にできません

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: Save
ja: 保存

en: Error
ja: エラー

en: From
ja: 開始

en: To
ja: 終了

en: All day event
ja: 終日のイベント

en: Event Name
ja: イベント名

en: More details
ja: 詳細

en: Location
ja: 場所

en: Guests
ja: ゲスト

en: Add Guest
ja: ゲストを追加

en: Pick an account to create.
ja: アカウントを選択してください。

en: Once
ja: 一度だけ

en: Daily
ja: 毎日

en: On Weekdays
ja: 平日

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ja: %1、%2、%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ja: %1、%2

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Yearly
ja: 毎年

en: No Reminder
ja: 通知なし

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ja: 0分

en: %1 week | %1 weeks
ja[0]: %1週間

en: %1 day | %1 days
ja[0]: %1日

en: %1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間

en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

en: %1 minutes
ja: %1分

en: %1 hours
ja: %1時間

en: %1 days
ja: %1日

en: %1 weeks
ja: %1週間

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom reminder
ja: カスタムリマインダー

en: Set reminder
ja: リマインダーを設定

en: Show week numbers
ja: 週番号を表示

en: Display Chinese calendar
ja: 中国暦を表示

en: Business hours
ja: 勤務時間

en: Default reminder
ja: デフォルトリマインダー

en: Default length of new event
ja: 新しいイベントのデフォルト時間

en: Default calendar
ja: デフォルトカレンダー

en: Theme
ja: テーマ

en: System theme
ja: システムテーマ

en: SuruDark theme
ja: SuruDark テーマ

en: Ambiance theme
ja: アンビアンステーマ

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ja: 第%1週

en: MMM
ja: M'月'

en: Year %1
ja: %1 年

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ja: カレンダーアプリは--starttime、--endtime、--newevent、--eventidの4つの引数を指定できます。これはシステムによって管理されています。詳しくはソースコードのコメントを参照してください

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年
