ubuntu-calendar-app - en to lv translation catalogue (74 entries)

en: Calendar
lv: Kalendārs

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
lv: kalendārs;notikums;diena;nedēļa;gads;tikšanās;pieraksts;

en: Agenda
lv: Dienas kārtība

en: You have no calendars enabled
lv: Nav ieslēgtu kalendāru

en: No upcoming events
lv: Nav gaidāmo notikumu

en: Enable calendars
lv: Ieslēgt kalendārus

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
lv[0]: %1 visas dienas notikums
lv[1]: %1 visas dienas notikumi
lv[2]: %1 visas dienas notikumu

en: Calendars
lv: Kalendāri

en: Back
lv: Atpakaļ

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
lv: Sinhronizācija

en: Syncing
lv: Sinhronizē

en: Add online Calendar
lv: Pievienot tiešsaistes kalendāru

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Select Color
lv: Izvēlieties krāsu

en: No contact
lv: Nav kontaktu

en: Search contact
lv: Meklēt kontaktu

en: Today
lv: Šodien

en: Delete Recurring Event
lv: Dzēst periodisku notikumu

en: Delete Event
lv: Dzēst notikumu

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
lv: Dzēst tikai notikumu “%1”, vai visus notikumu sērijā?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
lv: Vai tiešām vēlaties dzēst notikumu “%1”?

en: Delete series
lv: Dzēst sēriju

en: Delete this
lv: Dzēst šo

en: Delete
lv: Dzēst

en: Edit Event
lv: Rediģēt notikumu

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
lv: Rediģēt tikai notikumu “%1” vai visus notikumus sērijā?

en: Edit series
lv: Rediģēt sēriju

en: Edit this
lv: Rediģēt šo

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
lv: %1 – %2

en: Event Details
lv: Sīkāk par notikumu

en: Edit
lv: Rediģēt

en: All Day
lv: Visu dienu

en: Description
lv: Apraksts

en: Reminder
lv: Atgādinājums

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
lv: Atkārtot

en: Repeats On:
lv: Atkārtojas:

en: Recurring event ends
lv: Periodiskais notikums beidzas

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
lv: Atkārtošanās

en: Date
lv: Datums

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
lv[0]: %1; %2 reizi
lv[1]: %1; %2 reizes
lv[2]: %1; %2 reižu

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
lv: %1; līdz %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
lv: Ik nedēļu, %1

en: Never
lv: Nekad

en: After X Occurrence
lv: Pēc X reizēm

en: After Date
lv: Pēc datuma

en: End time can't be before start time
lv: Beigu laiks nevar būt pirms sākuma laika

en: New Event
lv: Jauns notikums

en: Save
lv: Saglabāt

en: Error
lv: Kļūda

en: OK
lv: Labi

en: From
lv: No

en: To
lv: Līdz

en: All day event
lv: Visas dienas notikums

en: Event Name
lv: Notikuma nosaukums

en: Location
lv: Vieta

en: Guests
lv: Viesi

en: Add Guest
lv: Pievienot viesi

en: Once
lv: Vienreiz

en: Daily
lv: Katru dienu

en: On Weekdays
lv: Darba dienās

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
lv: %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
lv: %1 un %2

en: Weekly
lv: Reizi nedēļā

en: Monthly
lv: Reizi mēnesī

en: Yearly
lv: Reizi gadā

en: No Reminder
lv: Bez atgādinājuma

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
lv: Sākoties notikumam

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
lv: %1. N

en: Year %1
lv: Gads %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
lv: Kalendāra lietotne pieņem četrus parametrus: --starttime, --endtime, --newevent un --eventid. Tos pārvalda sistēma. Skatiet pirmkodu, lai par tiem uzzinātu pilnu informāciju.

en: Day
lv: Diena

en: Week
lv: Nedēļa

en: Month
lv: Mēnesis

en: Year
lv: Gads
