ubuntu-calendar-app - en to pl translation catalogue (114 entries)

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
pl: Kalendarz Lomiri z synchronizacją kont online.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
pl: kalendarz;wydarzenie;dzień;tydzień;rok;wizyta;spotkanie;

en: Agenda
pl: Wydarzenia

en: You have no calendars enabled
pl: Brak aktywnych kalendarzy

en: No upcoming events
pl: Brak nadchodzących wydarzeń

en: Enable calendars
pl: Aktywuj kalendarz

en: New event
pl: Nowe wydarzenie

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
pl[0]: %1 wydarzenie
pl[1]: %1 wydarzenia
pl[2]: %1 wydarzeń

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
pl[0]: %1 wydarzenie całodniowe
pl[1]: %1 wydarzenia całodniowe
pl[2]: %1 wydarzeń całodniowych

en: Calendars
pl: Kalendarze

en: Back
pl: Wstecz

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
pl: Synchronizuj

en: Syncing
pl: Synchronizowanie

en: Add online Calendar
pl: Dodaj kalendarz online

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Unable to deselect
pl: Nie można usunąć zaznaczenia

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
pl: Aby utworzyć nowe wydarzenia, należy wybrać przynajmniej jeden zapisywalny kalendarz

en: Ok
pl: OK

en: Network required
pl: Wymagana połączenia sieciowego

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
pl: Obecnie nie masz połączenia z Internetem. Aby dodać konta online musisz mieć dostępne połączenie z siecią.

en: Select Color
pl: Wybierz kolor

en: No contact
pl: Brak kontaktu

en: Search contact
pl: Szukaj kontaktu

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Delete Recurring Event
pl: Usuń powtarzające się zdarzenie

en: Delete Event
pl: Usuń wydarzenie

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
pl: Skasować tylko to jedno wydarzenie „%1”, czy całą ich serię?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
pl: Czy na pewno skasować wydarzenie „%1”?

en: Delete series
pl: Usuń serię

en: Delete this
pl: Usuń tylko to

en: Delete
pl: Usuń

en: Edit Event
pl: Edytuj wydarzenie

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
pl: Edytować tylko wydarzenie "%1", czy wszystkie w serii?

en: Edit series
pl: Edytuj serię

en: Edit this
pl: Edytuj tylko to

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Event Details
pl: Szczegóły wydarzenia

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: All Day
pl: Cały dzień

en: Attending
pl: Uczestniczę

en: Not Attending
pl: Nie uczestniczę

en: Maybe
pl: Może

en: No Reply
pl: Bez powtarzania

en: Description
pl: Opis

en: Reminder
pl: Przypomnienie

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
pl: Powtarzanie

en: Repeats On:
pl: Powtarzanie co:

en: Interval of recurrence
pl: Po X wystąpieniach

en: Recurring event ends
pl: Powtarzanie wydarzenia kończy się

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
pl: Powtarzanie

en: Date
pl: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
pl[0]: %1; %2 raz
pl[1]: %1; %2 razy
pl[2]: %1; %2 razy

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
pl: %1; do %2

en: ; every %1 days
pl: ;co %1 dni

en: ; every %1 weeks
pl: ;co %1 tygodni

en: ; every %1 months
pl: ;co %1 miesięcy

en: ; every %1 years
pl: ;co %1 lat

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
pl: Co tydzień w %1

en: Never
pl: Nigdy

en: After X Occurrence
pl: Po X wystąpieniach

en: After Date
pl: Po dacie

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
pl: Tydz.

en: End time can't be before start time
pl: Czas zakończenia nie może zostać ustawiony przed czasem rozpoczęcia

en: New Event
pl: Nowe wydarzenie

en: Save
pl: Zapisz

en: Error
pl: Błąd

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: All day event
pl: Wydarzenie całodniowe

en: Event Name
pl: Nazwa wydarzenia

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Guests
pl: Goście

en: Add Guest
pl: Dodaj gościa

en: Pick an account to create.
pl: Wybierz konto do utworzenia.

en: Once
pl: Raz

en: Daily
pl: Codziennie

en: On Weekdays
pl: W dni robocze

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
pl: W %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
pl: W %1 oraz %2

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Monthly
pl: Co miesiąc

en: Yearly
pl: Co rok

en: No Reminder
pl: Bez przypomnienia

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
pl: Bez wyprzedzenia

en: %1 week | %1 weeks
pl[0]: %1 tydzień
pl[1]: %1 tygodnie
pl[2]: %1 tygodni

en: %1 day | %1 days
pl[0]: %1 dzień
pl[1]: %1 dni
pl[2]: %1 dni

en: %1 hour | %1 hours
pl[0]: %1 godzinę
pl[1]: %1 godziny
pl[2]: %1 godzin

en: %1 minute | %1 minutes
pl[0]: %1 minuta
pl[1]: %1 minuty
pl[2]: %1 minut

en: %1 minutes
pl: %1 minut

en: %1 hours
pl: %1 godzin

en: %1 days
pl: %1 dni

en: %1 weeks
pl: %1 tygodni

en: Custom
pl: Własne

en: Custom reminder
pl: Własne przypomnienie

en: Set reminder
pl: Ustaw przypomnienie

en: Show week numbers
pl: Pokaż numery tygodni

en: Display Chinese calendar
pl: Wyświetl kalendarz chiński

en: Business hours
pl: Godziny pracy

en: Default reminder
pl: Domyślne przypomnienie

en: Default length of new event
pl: Domyślna długość nowego wydarzenia

en: Default calendar
pl: Domyślny kalendarz

en: Theme
pl: Motyw

en: System theme
pl: Systemowy

en: SuruDark theme
pl: SuruDark

en: Ambiance theme
pl: Ambiance

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
pl: T%1

en: Year %1
pl: Rok %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
pl: Aplikacja kalendarza akceptuje cztery argumenty: --starttime, --endtime, --newevent, --eventid. Będą one zarządzane przez system. Więcej informacji na ten temat w źródłach programu

en: Day
pl: Dzień

en: Week
pl: Tydzień

en: Month
pl: Miesiąc

en: Year
pl: Rok
