ubuntu-calendar-app - en to pt translation catalogue (112 entries)

en: Calendar
pt: Calendário

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
pt: Um calendário para o Lomiri que se sincroniza com as contas online.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
pt: calendário;evento;dia;semana;ano;consulta;reunião;

en: You have no calendars enabled
pt: Sem calendários ativos

en: No upcoming events
pt: Sem eventos próximos

en: Enable calendars
pt: Ativar calendários

en: New event
pt: Novo evento

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
pt[0]: %1 evento
pt[1]: %1 events

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
pt[0]: %1 evento todo o dia
pt[1]: %1 eventos todo o dia

en: Calendars
pt: Calendários

en: Back
pt: Voltar

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
pt: Sincronizar

en: Syncing
pt: A sincronizar

en: Add online Calendar
pt: Adicionar calendário online

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Unable to deselect
pt: Impossível desmarcar

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
pt: Para criar novos eventos deve, pelo menos, ter um calendário editável selecionado

en: Network required
pt: Ligação à rede necessária

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
pt: Você está offline. Para adicionar contas online, você deve ter uma ligação de rede disponível.

en: Select Color
pt: Selecionar cor

en: No contact
pt: Sem contacto

en: Search contact
pt: Procurar contacto

en: Today
pt: Hoje

en: Delete Recurring Event
pt: Eliminar evento repetido

en: Delete Event
pt: Eliminar evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
pt: Apagar apenas este evento "%1", ou todos os eventos da série?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
pt: Quer mesmo apagar o evento "%1"?

en: Delete series
pt: Eliminar séries

en: Delete this
pt: Eliminar isto

en: Delete
pt: Eliminar

en: Edit Event
pt: Editar evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
pt: Editar apenas este evento "%1", ou todos os eventos da série?

en: Edit series
pt: Editar série

en: Edit this
pt: Editar isto

en: Settings
pt: Definições

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Edit
pt: Editar

en: All Day
pt: Todo o dia

en: Attending
pt: Participa

en: Not Attending
pt: Não participa

en: Maybe
pt: Talvez

en: No Reply
pt: Sem resposta

en: Description
pt: Descrição

en: Reminder
pt: Lembrete

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeats On:
pt: Repetir em:

en: Interval of recurrence
pt: Intervalo de recorrência

en: Recurring event ends
pt: Evento recorrente termina

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
pt: Repete

en: Date
pt: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
pt[0]: %1; %2 vez
pt[1]: %1; %2 vezes

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
pt: %1; até %2

en: ; every %1 days
pt: ; todos %1 dias

en: ; every %1 weeks
pt: ; todas %1 semanas

en: ; every %1 months
pt: ; todos %1 meses

en: ; every %1 years
pt: ; todos os %1 anos

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
pt: Semanalmente às %1

en: Never
pt: Nunca

en: After X Occurrence
pt: Depois de X Ocorrência

en: After Date
pt: Depois da data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
pt: Sm

en: End time can't be before start time
pt: Hora final não pode ser anterior à inicial

en: New Event
pt: Novo evento

en: Save
pt: Guardar

en: Error
pt: Erro

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: All day event
pt: Evento de um dia inteiro

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: More details
pt: Mais detalhes

en: Location
pt: Localização

en: Guests
pt: Convidados

en: Add Guest
pt: Adicionar convidado

en: Pick an account to create.
pt: Escolha uma conta para criar.

en: Once
pt: Uma vez

en: Daily
pt: Diariamente

en: On Weekdays
pt: Em dias da semana

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
pt: Na %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
pt: Na %1 e %2

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Yearly
pt: Anualmente

en: No Reminder
pt: Sem lembrete

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
pt: A começar

en: %1 week | %1 weeks
pt[0]: %1 semana
pt[1]: %1 semanas

en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

en: %1 minutes
pt: %1 minutos

en: %1 hours
pt: %1 horas

en: %1 days
pt: %1 dias

en: %1 weeks
pt: %1 semanas

en: Custom
pt: Personalizar

en: Custom reminder
pt: Lembrete personalizado

en: Set reminder
pt: Definir lembrete

en: Show week numbers
pt: Mostrar números da semana

en: Display Chinese calendar
pt: Mostrar calendário Chinês

en: Business hours
pt: Horas laborais

en: Default reminder
pt: Lembrete padrão

en: Default length of new event
pt: Comprimento padrão do novo evento

en: Default calendar
pt: Calendário por omissão

en: Theme
pt: Tema

en: System theme
pt: Tema do sistema

en: SuruDark theme
pt: Tema SuruDark

en: Ambiance theme
pt: Tema Ambiance

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
pt: S%1

en: Year %1
pt: Ano %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
pt: A aplicação Calendário aceita quatro argumentos: --starttime, --endtime, --newevent e eventid. Podem ser geridos pelo sistema. Veja a origem para comentário completo acerca deles

en: Day
pt: Dia

en: Week
pt: Semana

en: Month
pt: Mês

en: Year
pt: Ano
