ubuntu-calendar-app - en to cy translation catalogue (75 entries)

en: Calendar
cy: Calendr

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
cy: calendr;digwyddiad;diwrnod;wythnos;blwyddyn;apwyntiad;cyfarfod;

en: You have no calendars enabled
cy: Dim calendrau wedi'u galluogi

en: No upcoming events
cy: Dim digwyddiadau i ddod

en: Enable calendars
cy: Galluogi calendrau

en: New event
cy: Digwyddiad newydd

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
cy[0]: %1 digwyddiad drwy'r dydd
cy[1]: %1 digwyddiad drwy'r dydd
cy[2]: %1 digwyddiad drwy'r dydd
cy[3]: %1digwyddiad drwy'r dydd

en: Calendars
cy: Calendrau

en: Back
cy: Nôl

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
cy: Cydweddu

en: Syncing
cy: Yn cydweddu

en: Add online Calendar
cy: Ychwanegu calendr ar-lein

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Select Color
cy: Dewis Lliw

en: No contact
cy: Dim cyswllt

en: Search contact
cy: Chwilio am gyswllt

en: Today
cy: Heddiw

en: Delete Recurring Event
cy: Dileu digwyddiad sy'n ailadrodd

en: Delete Event
cy: Dileu digwyddiad

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
cy: Dileu digwyddiad "%1", neu bob digwyddiad yn y gyfres?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
cy: Ydych chi'n siwr eich bod am ddileu digwyddiad "%1"?

en: Delete series
cy: Dileu cyfres

en: Delete this
cy: Dileu hwn

en: Delete
cy: Dileu

en: Edit Event
cy: Golygu Digwyddiad

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
cy: Golygu "%1" yn unig, neu pob digwyddiad yn y gyfres?

en: Edit series
cy: Golygu cyfres

en: Edit this
cy: Golygu hwn

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Event Details
cy: Manylion y Digwyddiad

en: Edit
cy: Golygu

en: All Day
cy: Drwy'r Dydd

en: Description
cy: Disgrifiad

en: Reminder
cy: Atgoffa

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
cy: Ailadrodd

en: Repeats On:
cy: Ailadrodd ar:

en: Recurring event ends
cy: Digwyddiad sy'n ailadrodd yn gorffen

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
cy: Ailadrodd

en: Date
cy: Dyddiad

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
cy[0]: %1; %2 gwaith
cy[1]: %1; %2 gwaith
cy[2]: %1; %2 gwaith
cy[3]: %1; %2 gwaith

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
cy: %1; tan %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
cy: Yn wythnosol ar %1

en: Never
cy: Byth

en: After X Occurrence
cy: Wedi X Achlysur

en: After Date
cy: Wedi'r dyddiad

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
cy: Wth

en: End time can't be before start time
cy: Gall amser gorffen ddim bod cyn amser cychwyn

en: New Event
cy: Digwyddiad Newydd

en: Save
cy: Cadw

en: Error
cy: Gwall

en: OK
cy: Iawn

en: From
cy: O

en: To
cy: I

en: All day event
cy: Digwyddiad drwy'r dydd

en: Event Name
cy: Enw'r Digwyddiad

en: Location
cy: Lleoliad

en: Guests
cy: Gwestai

en: Add Guest
cy: Ychwanegu Gwestai

en: Once
cy: Unwaith

en: Daily
cy: Dyddiol

en: On Weekdays
cy: Ar Ddiwrnodau'r Wythnos

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
cy: Ar %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
cy: Ar %1 and %2

en: Weekly
cy: Wythnosol

en: Monthly
cy: Misol

en: Yearly
cy: Blynyddol

en: No Reminder
cy: Dim Atgoffa

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
cy: Pan mae'n digwydd

en: Show week numbers
cy: Dangos rhifau wythnosau

en: Year %1
cy: Blwyddyn %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
cy: Mae'r ap Calendr yn derbyn pedwar arg: --starttime, --endtime, --newevent ac --eventid. Caiff rhain eu rheoli gan y system. Gweler y ffynhonnell am fanylion pellach am y rhain

en: Day
cy: Diwrnod

en: Week
cy: Wythnos

en: Month
cy: Mis

en: Year
cy: Blwyddyn
