ubuntu-calendar-app - en to fi translation catalogue (115 entries)

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
fi: Kalenteri Lomirille, joka on synkronoitavissa verkkotilien kanssa.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
fi: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;kalenteri;tapahtuma;päivä;viikko;tapaaminen;kokous;

en: Agenda
fi: Tapahtumat

en: You have no calendars enabled
fi: Käytössäsi ei ole yhtäkään kalenteria

en: No upcoming events
fi: Ei tulevia tapahtumia

en: Enable calendars
fi: Ota kalentereita käyttöön

en: New event
fi: Uusi tapahtuma

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
fi[0]: %1 tapahtuma
fi[1]: %1 tapahtumaa

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
fi[0]: %1 koko päivän tapahtuma
fi[1]: %1 koko päivän tapahtumaa

en: Calendars
fi: Kalenterit

en: Back
fi: Takaisin

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
fi: Synkronoi

en: Syncing
fi: Synkronoidaan

en: Add online Calendar
fi: Lisää verkkokalenteri

en: Cancel
fi: Peru

en: Unable to deselect
fi: Valinnan poistaminen ei onnistunut

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
fi: Uusien tapahtumien luominen vaatii, että valittuna on ainakin yksi kirjoitettavissa oleva kalenteri

en: Ok
fi: OK

en: Network required
fi: Verkko vaaditaan

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
fi: Et ole yhteydessä verkkoon. Verkkotilien lisääminen vaatii käytettävissä olevan verkkoyhteyden.

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: No contact
fi: Ei yhteystietoa

en: Search contact
fi: Etsi yhteystiedoista

en: Today
fi: Tänään

en: Delete Recurring Event
fi: Poista toistuva tapahtuma

en: Delete Event
fi: Poista tapahtuma

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
fi: Poistetaank vain tapahtuma "%1", vai kaikki sarjassa ilmenevät tapahtumat?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tapahtuman "%1"?

en: Delete series
fi: Poista sarja

en: Delete this
fi: Poista tämä

en: Delete
fi: Poista

en: Edit Event
fi: Muokkaa tapahtumaa

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
fi: Muokataanko vain tapahtumaa "%1", vai kaikkia sarjassa ilmeneviä tapahtumia?

en: Edit series
fi: Muokkaa sarjaa

en: Edit this
fi: Muokkaa tätä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Event Details
fi: Tapahtuman tiedot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Attending
fi: Osallistuu

en: Not Attending
fi: Ei osallistu

en: Maybe
fi: Ehkä

en: No Reply
fi: Ei vastausta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Reminder
fi: Muistutus

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
fi: Toistuvuus

en: Repeats On:
fi: Toisto:

en: Interval of recurrence
fi: Uusiutumisen aikavastine

en: Recurring event ends
fi: Toistuva tapahtuma päättyy

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
fi: Toistuu

en: Date
fi: Päiväys

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
fi[0]: %1; %2 kerran
fi[1]: %1; %2 kertaa

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
fi: %1; päättyen %2

en: ; every %1 days
fi: ; joka %1 päivä

en: ; every %1 weeks
fi: ; joka %1 viikko

en: ; every %1 months
fi: ; joka %1 kuukausi

en: ; every %1 years
fi: ; joka %1 vuosi

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
fi: Viikottain päivinä %1

en: Never
fi: Ei koskaan

en: After X Occurrence
fi: X kerran jälkeen

en: After Date
fi: Päiväyksen jälkeen

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
fi: Vko

en: End time can't be before start time
fi: Päättymisaika ei voi olla ennen aloitusaikaa

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: Save
fi: Tallenna

en: Error
fi: Virhe

en: OK
fi: Selvä

en: From
fi: Alkaa

en: To
fi: Päättyy

en: All day event
fi: Koko päivän tapahtuma

en: Event Name
fi: Tapahtuman nimi

en: More details
fi: Lisätietoja

en: Location
fi: Sijainti

en: Guests
fi: Vieraat

en: Add Guest
fi: Lisää vieras

en: Pick an account to create.
fi: Valitse luotava tili.

en: Once
fi: Kerran

en: Daily
fi: Päivittäin

en: On Weekdays
fi: Arkisin

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
fi: Päivinä %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
fi: Päivinä %1 ja %2

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: No Reminder
fi: Ei muistutusta

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
fi: Tapahtuma

en: %1 week | %1 weeks
fi[0]: %1 viikko
fi[1]: %1 viikkoa

en: %1 day | %1 days
fi[0]: %1 päivä
fi[1]: %1 päivää

en: %1 hour | %1 hours
fi[0]: %1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: %1 minutes
fi: %1 minuuttia

en: %1 hours
fi: %1 tuntia

en: %1 days
fi: %1 päivää

en: %1 weeks
fi: %1 viikkoa

en: Custom
fi: Omavalintainen

en: Custom reminder
fi: Mukautettu muistutus

en: Set reminder
fi: Aseta muistutus

en: Show week numbers
fi: Näytä viikkonumerot

en: Display Chinese calendar
fi: Näytä kiinalainen kalenteri

en: Business hours
fi: Työtunnit

en: Default reminder
fi: Oletusmuistutus

en: Default length of new event
fi: Uuden tapahtuman oletuskesto

en: Default calendar
fi: Oletuskalenteri

en: Theme
fi: Teema

en: System theme
fi: Järjestelmän teema

en: SuruDark theme
fi: SuruDark-teema

en: Ambiance theme
fi: Ambiance-teema

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
fi: Vk %1

en: Year %1
fi: Vuosi %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
fi: Kalenteri-sovellus hyväksyy neljä valitsinta: --starttime, --endtime, --newevent ja --eventid. Järjestelmä hallitsee niiden käyttöä. Lue lähdekoodia, mikäli olet kiinnostunut pidemmästä selityksestä asian tiimoilta.

en: Day
fi: Päivä

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi
