ubuntu-calendar-app - en to ca translation catalogue (110 entries)

en: Calendar
ca: Calendari

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ca: calendari;esdeveniment;dia;setmana;any;cita;reunió;

en: You have no calendars enabled
ca: No teniu cap calendari habilitat

en: No upcoming events
ca: No hi ha cap esdeveniment proper

en: Enable calendars
ca: Habilita calendaris

en: New event
ca: Nou esdeveniment

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ca[0]: %1 esdeveniment
ca[1]: %1 esdeveniments

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ca[0]: %1 esdeveniment de tot el dia
ca[1]: %1 esdeveniments de tot el dia

en: Calendars
ca: Calendaris

en: Back
ca: Enrere

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ca: Sincronitza

en: Syncing
ca: Sincronitzant

en: Add online Calendar
ca: Afegeix un calendari en línia

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Unable to deselect
ca: No s'ha pogut cancel·lar la selecció

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ca: Heu de seleccionar almenys un calendari editable per crear nous esdeveniments

en: Ok
ca: D'acord

en: Select Color
ca: Selecciona el color

en: No contact
ca: Sense contacte

en: Search contact
ca: Cerca el contacte

en: Today
ca: Avui

en: Delete Recurring Event
ca: Suprimeix l'esdeveniment repetitiu

en: Delete Event
ca: Suprimeix l'esdeveniment

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ca: Voleu suprimir només l'esdeveniment «%1», o bé tots els esdeveniments de la sèrie?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ca: Segur que voleu suprimir l'esdeveniment «%1»?

en: Delete series
ca: Suprimeix la sèrie

en: Delete this
ca: Suprimeix-ho

en: Delete
ca: Elimina

en: Edit Event
ca: Edita l'esdeveniment

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ca: Voleu editar només l'esdeveniment «%1», o bé tots els esdeveniments de la sèrie?

en: Edit series
ca: Edita la sèrie

en: Edit this
ca: Edita-ho

en: Settings
ca: Configuració

en: Event Details
ca: Detalls de l'esdeveniment

en: Edit
ca: Edita

en: All Day
ca: Tot el dia

en: Attending
ca: Assistents

en: Not Attending
ca: No hi assistiran

en: Maybe
ca: Potser

en: No Reply
ca: Sense resposta

en: Description
ca: Descripció

en: Reminder
ca: Recordatori

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ca: Repetició

en: Repeats On:
ca: Es repeteix:

en: Interval of recurrence
ca: Interval de repeticions

en: Recurring event ends
ca: L'esdeveniment repetitiu finalitza

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ca: Es repeteix

en: Date
ca: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ca[0]: %1; %2 vegada
ca[1]: %1; %2 vegades

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ca: %1; fins %2

en: ; every %1 days
ca: ; cada %1 dies

en: ; every %1 weeks
ca: ; cada %1 setmanes

en: ; every %1 months
ca: ; cada %1 mesos

en: ; every %1 years
ca: ; cada %1 anys

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ca: Setmanalment els %1

en: Never
ca: Mai

en: After X Occurrence
ca: Després d'un nombre d'ocurrències

en: After Date
ca: Després d'una data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ca: Set

en: End time can't be before start time
ca: L'hora de finalització no pot ser anterior a l'hora d'inici

en: New Event
ca: Esdeveniment nou

en: Save
ca: Desa

en: OK
ca: d'acord

en: From
ca: De

en: To
ca: A

en: All day event
ca: Esdeveniment de tot el dia

en: Event Name
ca: Nom de l'esdeveniment

en: More details
ca: Més detalls

en: Location
ca: Posició

en: Guests
ca: Participants

en: Add Guest
ca: Afegeix un participant

en: Pick an account to create.
ca: Trieu un compte per crear.

en: Once
ca: Una vegada

en: Daily
ca: Cada dia

en: On Weekdays
ca: Dies laborables

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ca: Els %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ca: Els %1 i %2

en: Weekly
ca: Cada setmana

en: Monthly
ca: Cada mes

en: Yearly
ca: Cada any

en: No Reminder
ca: Sense recordatori

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ca: A l'hora de l'esdeveniment

en: %1 week | %1 weeks
ca[0]: %1 setmana
ca[1]: %1 setmanes

en: %1 day | %1 days
ca[0]: %1 dia
ca[1]: %1 dies

en: %1 hour | %1 hours
ca[0]: %1 hora
ca[1]: %1 hores

en: %1 minute | %1 minutes
ca[0]: %1 minut
ca[1]: %1 minuts

en: %1 minutes
ca: %1 minuts

en: %1 hours
ca: %1 hores

en: %1 days
ca: %1 dies

en: %1 weeks
ca: %1 setmanes

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom reminder
ca: Recordatori personalitzat

en: Set reminder
ca: Estableix el recordatori

en: Show week numbers
ca: Mostra els números de setmana

en: Display Chinese calendar
ca: Mostra el calendari xinès

en: Business hours
ca: Horari laboral

en: Default reminder
ca: Recordatori predeterminat

en: Default length of new event
ca: Duració predeterminada dels esdeveniments nous

en: Default calendar
ca: Calendari predeterminat

en: Theme
ca: Tema

en: System theme
ca: Tema del sistema

en: SuruDark theme
ca: Tema SuruDark

en: Ambiance theme
ca: Tema Ambiance

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ca: S%1

en: Year %1
ca: Any %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ca: El Calendari accepta quatre arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid, els quals són gestionats pel sistema. Vegeu la font per a un comentari complet sobre ells

en: Day
ca: Dia

en: Week
ca: Setmana

en: Month
ca: Mes

en: Year
ca: Any
