ubuntu-calendar-app - en to fa translation catalogue (102 entries)

en: Calendar
fa: تقویم

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
fa: تقویم؛رویداد؛روز؛هفته؛سال؛قرار ملاقات؛جلسه؛

en: Agenda
fa: دستور کار

en: You have no calendars enabled
fa: شما هیچ تقویم فعّالی ندارید

en: No upcoming events
fa: هیچ رویداد نزدیکی وجود ندارد

en: Enable calendars
fa: تقویم‌های فعّال

en: New event
fa: رویداد جدید

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
fa[0]: ‫%1 رویداد

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
fa[0]: %1 رویداد تمام روز

en: Calendars
fa: تقویم‌ها

en: Back
fa: بازگشت

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
fa: هم‌گام سازی

en: Syncing
fa: در حال هم‌گام سازی

en: Add online Calendar
fa: افزودن تقویم برخط

en: Cancel
fa: لغو

en: Unable to deselect
fa: ناتوان در عدم گزینش

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
fa: برای ایجاد رویدادهای جدید، باید حداقل یک تقویم قابل نوشتن گزیده باشید

en: Ok
fa: قبول

en: Select Color
fa: انتخاب رنگ

en: No contact
fa: هیچ مخاطبی نیست

en: Search contact
fa: جست‌وجوی ماطب

en: Today
fa: امروز

en: Delete Recurring Event
fa: حذف رویداد‌های تکراری

en: Delete Event
fa: حذف رویداد

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
fa: تنها این رویداد «%1» حذف شود یا همه‌ی رویدادهای سری؟

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید رویداد «%1» را حذف کنید؟

en: Delete series
fa: حذف سری‌ها

en: Delete this
fa: حذف این مورد

en: Delete
fa: حذف

en: Edit Event
fa: ویرایش رویداد

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
fa: تنها این رویداد «%1» ویرایش شود یا همه‌ی رویدادهای سری؟

en: Edit series
fa: ویرایش سری‌ها

en: Edit this
fa: ویرایش این مورد

en: Settings
fa: تنظیمات

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
fa: %1 تا %2

en: Event Details
fa: جزئیات رویداد

en: Edit
fa: ویرایش

en: All Day
fa: تمام روز

en: Attending
fa: شرکت

en: Not Attending
fa: عدم شرکت

en: Maybe
fa: شاید

en: No Reply
fa: بی پاسخ

en: Description
fa: توضیحات

en: Reminder
fa: یادآور

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
fa: تکرار

en: Repeats On:
fa: تکرار در:

en: Interval of recurrence
fa: فاصله رخداد

en: Recurring event ends
fa: تکرار رویداد خاتمه می‌یابد

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
fa: تکرارها

en: Date
fa: تاریخ

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
fa[0]: %1؛ %2 بار

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
fa: %1؛ تا %2

en: ; every %1 days
fa: ;هر %1 روز

en: ; every %1 weeks
fa: هر 1 هفته

en: ; every %1 months
fa: هر 1 ماه

en: ; every %1 years
fa: هر 1% سال

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
fa: هر هفته در %1

en: Never
fa: هرگز

en: After X Occurrence
fa: بعد از X بار اتّفاق

en: After Date
fa: بعد از تاریخ

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
fa: هف

en: End time can't be before start time
fa: زمان پایان نمیتواند قبل از زمان آغاز باشد

en: New Event
fa: رویداد تازه

en: Save
fa: ذخیره

en: Error
fa: خطا

en: OK
fa: قبول

en: From
fa: از

en: To
fa: تا

en: All day event
fa: رویداد تمام‌روز

en: Event Name
fa: نام رویداد

en: Location
fa: مکان

en: Guests
fa: مهمان‌ها

en: Add Guest
fa: افزودن مهمان

en: Pick an account to create.
fa: برای ایجاد یک حساب کاربری انتخاب کنید.

en: Once
fa: یک‌‌بار

en: Daily
fa: روزانه

en: On Weekdays
fa: در روزهای هفته

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
fa: در %1، %2 و %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
fa: در %1 و %2

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Yearly
fa: سالانه

en: No Reminder
fa: بدون یادآور

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
fa: هنگام رویداد

en: %1 week | %1 weeks
fa[0]: 1% هفته

en: %1 day | %1 days
fa[0]: 1% روزها

en: %1 hour | %1 hours
fa[0]: 1% ساعت ها

en: %1 minute | %1 minutes
fa[0]: 1% دقیقه

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom reminder
fa: یادآوری سفارشی

en: Show week numbers
fa: نمایش عدد هفته

en: Display Chinese calendar
fa: نمایش تقویم چینی

en: Business hours
fa: ساعات کاری

en: Default reminder
fa: یادآور پیش‌گزیده

en: Default calendar
fa: تقویم پیش‌گزیده

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
fa: هفته%1

en: Year %1
fa: سال %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
fa: اپ تقویم چهار آرگومان را می پذیرد: --starttime، --endtime، --newevent و --eventid. این‌ها توسّط سامانه مدیریت می‌شوند. برای توضیحات کامل در باره‌ی آن‌ها کد مبدأ را ببینید

en: Day
fa: روز

en: Week
fa: هفته

en: Month
fa: ماه

en: Year
fa: سال
