ubuntu-calendar-app - en to gu translation catalogue (105 entries)

en: Calendar
gu: કેલેન્ડર

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
gu: કેલેન્ડર;ઘટના;દિવસ;અઠવાડિયું;વર્ષ;નિમણૂંક;સભા;

en: Agenda
gu: કાર્યસૂચી

en: You have no calendars enabled
gu: તમારી પાસે કોઈ સક્રિય કેલેન્ડર નથી

en: No upcoming events
gu: કોઇ આવનાર ઘટનાઓ નથી

en: Enable calendars
gu: કેલેન્ડર્સ સક્રિય કરો

en: New event
gu: નવી ઘટના

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
gu[0]: પ્રથમ ઘટના
gu[1]: પ્રથમ ઘટનાઓ

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
gu[0]: પ્રથમ સંપૂર્ણ દિવસની ઘટના
gu[1]: પ્રથમ સંપૂર્ણ દિવસની ઘટનાઓ

en: Calendars
gu: કેલેન્ડર્સ

en: Back
gu: પાછાં ફરો

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
gu: જોડાણ કરો

en: Syncing
gu: જોડી રહ્યા છીએ

en: Add online Calendar
gu: ઓનલાઇન કેલેન્ડર ઉમેરો

en: Cancel
gu: રદ કરો

en: Unable to deselect
gu: નાપસંદ કરવા અસમર્થ છીએ

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
gu: નવી ઈવેન્ટ બનાવવા માટે તમારે ઓછામાં ઓછું એક લખી શકાય તેવું કેલેન્ડર પસંદ કરવું પડશે

en: Ok
gu: ઠીક છે

en: Select Color
gu: રંગ પસંદ કરો

en: No contact
gu: કોઇ સંપર્ક નથી

en: Search contact
gu: સંપર્ક શોધો

en: Today
gu: આજે

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions. It's used in the header of the month and week views
en: MMMM yyyy
gu: મહિનો વર્ષ

en: Delete Recurring Event
gu: પુનરાવર્તિત ઘટના દૂર કરો

en: Delete Event
gu: ઘટના દૂર કરો

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
gu: ફક્ત આ એક ઘટના “ઘટનાનું નામ ”, અથવા શ્રેણીમાંની બધી ઘટનાઓ દૂર કરો

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
gu: શું તમે ખરેખર આ ઘટના “ઘટનાનું નામ ” ને દૂર કરવા માંગો છો?

en: Delete series
gu: શ્રેણી દૂર કરો

en: Delete this
gu: આને દૂર કરો

en: Delete
gu: કાઢી નાખો

en: Edit Event
gu: ઘટનામાં ફેરફાર કરો

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
gu: ફક્ત આ એક ઘટના “ઘટનાનું નામ ”, અથવા 
    શ્રેણીમાંની બધી ઘટનાઓ માં ફેરફાર કરો

en: Edit series
gu: શ્રેણી સુધારો

en: Edit this
gu: આ સુધારો

en: Settings
gu: સેટિંગ્સ

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
gu: શરૂઆત-અંત

en: Event Details
gu: ઘટનાની માહિતી

en: Edit
gu: ફેરફાર કરો

en: All Day
gu: આખો દિવસ

en: Attending
gu: હાજરી આપી રહ્યા છે

en: Not Attending
gu: હાજરી આપી રહ્યા નથી

en: Maybe
gu: કદાચ

en: No Reply
gu: કોઇ પ્રતિસાદ નથી

en: Description
gu: વર્ણન

en: Reminder
gu: રિમાઇન્ડર

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
gu: પુનરાવર્તન

en: Repeats On:
gu: આ વખતે પુનરાવર્તન થાય :

en: Interval of recurrence
gu: પુનરાવર્તિત ઘટનાઓનો અંતરાલ

en: Recurring event ends
gu: પુનરાવર્તિત ઘટનાનો અંત

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
gu: પુનરાવર્તન

en: Date
gu: તારીખ

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
gu[0]: %૧ ;%૨ વખત
gu[1]: %૧;%૨ વખત

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
gu: %૧;%૨ સુધી

en: ; every %1 days
gu: ;દરેક %૧ દિવસ

en: ; every %1 weeks
gu: ;દરેક %૧ અઠવાડિયા

en: ; every %1 months
gu: ;દરેક %૧ મહિના

en: ; every %1 years
gu: ;દરેક %૧ વર્ષો

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
gu: દર અઠવાડિયે %૧ પર

en: Never
gu: ક્યારેય નહીં

en: After X Occurrence
gu: X ઘટના બાદ

en: After Date
gu: તારીખ બાદ

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
gu: અઠ.સં.

en: %1 %2
gu: પ્રથમ અંતિમ

en: End time can't be before start time
gu: શરૂઆતના સમય પહેલાં અંત સમય ન હોઇ શકે

en: New Event
gu: નવી ઘટના

en: Save
gu: સાચવો

en: Error
gu: ભૂલ

en: OK
gu: ઠીક છે

en: From
gu: -થી

en: To
gu: -સુધી

en: All day event
gu: આખા દિવસની ઘટના

en: Event Name
gu: ઘટનાનું નામ

en: Location
gu: સ્થાન

en: Guests
gu: મહેમાનો

en: Add Guest
gu: મહેમાન ઉમેરો

en: Pick an account to create.
gu: બનાવવા માટે કોઈ એક અકાઉન્ટ પસંદ કરો

en: Once
gu: એક વખત

en: Daily
gu: દરરોજ

en: On Weekdays
gu: અઠવાડિયાના દિવસોમાં

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
gu: સોમવારે, મંગળવારે, બુધવારે

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
gu: સોમવારે અને મંગળવારે

en: Weekly
gu: દર અઠવાડિયે

en: Monthly
gu: દર મહિને

en: Yearly
gu: દર વર્ષે

en: No Reminder
gu: કોઇ રિમાન્ડર નથી

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
gu: ઘટના વખતે

en: %1 week | %1 weeks
gu[0]: શરૂઆતનું અઠવાડિયું
gu[1]: શરૂઆતના અઠવાડિયા

en: %1 day | %1 days
gu[0]: શરૂઆતનો દિવસ
gu[1]: શરૂઆતના દિવસો

en: %1 hour | %1 hours
gu[0]: %1 કલાક
gu[1]: %1 કલાક

en: %1 minute | %1 minutes
gu[0]: શરૂઆતની મિનિટ
gu[1]: શરૂઆતની મિનિટો

en: Custom
gu: વિશેષ

en: Custom reminder
gu: વિશેષ રિમાઈન્ડર

en: Show week numbers
gu: અઠવાડિયાની સંખ્યા દર્શાવો

en: Display Chinese calendar
gu: ચાઇનીઝ કેલેન્ડર દર્શાવો

en: Business hours
gu: બિઝનેસ કલાકો

en: Default reminder
gu: ડિફોલ્ટ રિમાઈન્ડર

en: Default calendar
gu: ડિફોલ્ટ કેલેન્ડર

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
gu: અઠવાડિયું'' અઠવાડિયાનો ક્રમ''

en: MMM
gu: મહિનો

en: Year %1
gu: વર્ષ '' વર્ષ ક્રમાંક ''

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
gu: કેલેન્ડર વિનિયોગ ચાર આર્ગ્યુયમેન્ટ સ્વીકારે છે:-	--starttime, --endtime, --newenent, --eventid. તેઓનું નિયંત્રણ સિસ્ટમ દ્વારા થશે. તેઓ વિશે સંપૂર્ણ ટીકા કરવા માટે સોર્સ જુઓ

en: Day
gu: દિવસ

en: Week
gu: અઠવાડિયું

en: Month
gu: મહિનો

en: Year
gu: વર્ષ
