ubuntu-calendar-app - en to fo translation catalogue (71 entries)

en: Calendar
fo: Kalendari

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
fo: kalendari;hending;dagur;vika;ár;avtala;fundur;

en: Agenda
fo: Dagsskrá

en: You have no calendars enabled
fo: Tú hevur ikki nakrar kalendarar í gildi

en: No upcoming events
fo: Ongar komandi hendingar

en: Enable calendars
fo: Gilda kalendarar

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
fo[0]: %1 heildagshending
fo[1]: %1 heildagshendingar

en: Calendars
fo: Kalendarar

en: Back
fo: Aftur

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
fo: Samstilla

en: Syncing
fo: Samstillar

en: Add online Calendar
fo: Innset álinjukalendari

en: Cancel
fo: Angra

en: Select Color
fo: Vel lit

en: No contact
fo: Eingin fólk

en: Search contact
fo: Leita eftir fólki

en: Today
fo: Í dag

en: Delete Recurring Event
fo: Strika afturvendandi hending

en: Delete Event
fo: Strika hending

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
fo: Bara strika hendingina "%1", ella allar ið røðina?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
fo: Ert tú vísur í at tú vil strika hendingina "%1"?

en: Delete series
fo: Strika røð

en: Delete this
fo: Strika

en: Delete
fo: Strika

en: Edit Event
fo: Broyt hending

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
fo: Broyt bara hendingina "%1", ella allar í røðina?

en: Edit series
fo: Broyt røð

en: Edit this
fo: Broyt

en: Event Details
fo: Hendingalýsingar

en: Edit
fo: Broyt

en: All Day
fo: Allan dagin

en: Description
fo: Frágreiðing

en: Reminder
fo: Áminning

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
fo: Endurtak

en: Repeats On:
fo: Endurtekur seg:

en: Recurring event ends
fo: Afturvendandi hending endar

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
fo: Endurtøkur

en: Date
fo: Dato

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
fo: %1; inntil %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
fo: %1 hvørja viku

en: Never
fo: Aldrin

en: After X Occurrence
fo: Aftaná X hending

en: After Date
fo: Aftaná dato

en: End time can't be before start time
fo: Endatíðin kann ikki vera áðrenn byrjunartíðin

en: New Event
fo: Nýggj hending

en: Save
fo: Goym

en: Error
fo: Brek

en: From
fo: Frá

en: To
fo: Til

en: All day event
fo: Heildagshending

en: Event Name
fo: Hendingarheiti

en: Location
fo: Staður

en: Guests
fo: Gestir

en: Add Guest
fo: Innset gest

en: Once
fo: Einaferð

en: Daily
fo: Dagliga

en: On Weekdays
fo: Gerandisdagar

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
fo: %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
fo: %1 og %2

en: Weekly
fo: Vikuliga

en: Monthly
fo: Mánaðarliga

en: Yearly
fo: Árliga

en: No Reminder
fo: Eingin áminning

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
fo: Á hendingina

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
fo: V%1

en: Year %1
fo: Ár %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
fo: Kalendaraforritið góðtekur fýra grundgevingar: --starttime,--endtime,--neweven og --eventid. Tey verða stýrd av skipanini. Sí kotuna fyri ein fulla viðmerking um tær.

en: Day
fo: Dagur

en: Week
fo: Vika

en: Month
fo: Mánaði

en: Year
fo: Ár
