ubuntu-calendar-app - en to ka translation catalogue (103 entries)

en: Calendar
ka: კალენდარი

en: Agenda
ka: დღის წესრიგი

en: You have no calendars enabled
ka: აქტიური კალენდარი არ გაქვთ

en: No upcoming events
ka: უახლოეს მოვალში მოვლენები არ არის

en: Enable calendars
ka: კალენდრების ჩართვა

en: New event
ka: ახალი მოვლენა

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ka[0]: %1 მოვლენა

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ka[0]: %1 მთელი დღის მოვლენა

en: Calendars
ka: კალენდარი

en: Back
ka: უკან

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ka: სინქრონიზაცია

en: Syncing
ka: სინქრონიზაცია

en: Add online Calendar
ka: დაამატეთ ონლაინ კალენდარი

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Unable to deselect
ka: მოხსნა შეუძლებელია

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ka: ახალი მოვლენების შესაქმნელად თქვენ უნდა შეარჩიოთ მინიმუმ ერთი დასაბეჭდი კალენდარი

en: Ok
ka: კარგი

en: Network required
ka: ქსელი აუცილებელია

en: Select Color
ka: ფერი

en: No contact
ka: კონტაქტის გარეშე

en: Search contact
ka: კონტაქტის ძებნა

en: Today
ka: დღეს

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions. It's used in the header of the month and week views
en: MMMM yyyy
ka: თთთთ წწწწ

en: Delete Recurring Event
ka: განმეორებადი მოვლენის წაშლა

en: Delete Event
ka: მოვლენის წაშლა

en: Delete series
ka: სერიების წაშლა

en: Delete this
ka: ამის წაშლა

en: Delete
ka: წაშლა

en: Edit Event
ka: მოვლენის რედაქტირება

en: Edit series
ka: სერიების ჩასწორება

en: Edit this
ka: ამის ჩასწორება

en: Settings
ka: მორგება

en: Event Details
ka: მოვლენის დეტალები

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: All Day
ka: მთელი დღე

en: Attending
ka: ესწრება

en: Not Attending
ka: არ ვესწრები

en: Maybe
ka: შეიძლება

en: No Reply
ka: პასუხის გარეშე

en: Description
ka: აღწერა

en: Reminder
ka: შემხსენებელი

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ka: გამეორება

en: Repeats On:
ka: გამეორების დრო:

en: Interval of recurrence
ka: განმეორების ინტერვალი

en: Recurring event ends
ka: განმეორებადი მოვლენის დასასრული

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ka: გამეორებები

en: Date
ka: თარიღი

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ka[0]: %1; %2-ჯერ

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ka: %1; %2-მდე

en: ; every %1 days
ka: ; ყოველ %1 დღეში

en: ; every %1 weeks
ka: ; ყოველ %1 კვირაში

en: ; every %1 months
ka: ; ყოველ %1 თვეში

en: ; every %1 years
ka: ; ყოველ %1 წელიწადში

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ka: კვირაში ერთხელ, %1

en: Never
ka: არასოდეს

en: After X Occurrence
ka: X პერიოდის შემდეგ

en: After Date
ka: თარიღის შემდეგ

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ka: კვ

en: New Event
ka: ახალი მოვლენა

en: Save
ka: შენახვა

en: Error
ka: შეცდომა

en: OK
ka: თანხმობა

en: From
ka: დაწყებული

en: To
ka: ვის

en: All day event
ka: მთელი დღის მოვლენა

en: Event Name
ka: მოვლენის სახელი

en: More details
ka: მეტი დეტალი

en: Location
ka: მისამართი

en: Guests
ka: სტუმრები

en: Add Guest
ka: სტუმრის დამატება

en: Once
ka: ერთხელ

en: Daily
ka: დღიურად

en: On Weekdays
ka: სამუშაო დღეებში

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ka: %1-ზე, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ka: %1 და %2-ზე

en: Weekly
ka: კვირაში ერთხელ

en: Monthly
ka: თვეში ერთხელ

en: Yearly
ka: წლიურად

en: No Reminder
ka: შეხსენება არა

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ka: ივენთზე

en: %1 week | %1 weeks
ka[0]: %1 კვირა

en: %1 day | %1 days
ka[0]: %1 დღე

en: %1 hour | %1 hours
ka[0]: %1 საათი

en: %1 minute | %1 minutes
ka[0]: %1 წუთი

en: %1 minutes
ka: %1 წუთი

en: %1 hours
ka: %1 საათი

en: %1 days
ka: %1 დღე

en: %1 weeks
ka: %1 კვირა

en: Custom
ka: მომხმარებლის შექმნილი

en: Set reminder
ka: შეხსენება არა

en: Show week numbers
ka: კვირის რიცხვის ჩვენება

en: Display Chinese calendar
ka: ჩინური კალენდარის ჩვენება

en: Business hours
ka: სამუშაო საათები

en: Default reminder
ka: ნაგულისხმები შეხსენება

en: Default calendar
ka: ნაგულისხმები კალენდარი

en: Theme
ka: თემა

en: System theme
ka: სისტემური თემა

en: MMM
ka: თთთთ

en: Year %1
ka: წელი %1

en: Day
ka: დღე

en: Week
ka: კვირა

en: Month
ka: თვე

en: Year
ka: წელი
