ubuntu-calendar-app - en to pt_BR translation catalogue (98 entries)

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
pt_BR: calendário;evento;dia;semana;ano;encontro;reunião;

en: You have no calendars enabled
pt_BR: Você não tem calendários habilitados

en: No upcoming events
pt_BR: Não há eventos programados

en: Enable calendars
pt_BR: Habilitar calendários

en: New event
pt_BR: Novo evento

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
pt_BR[0]: %1 evento
pt_BR[1]: %1 eventos

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
pt_BR[0]: %1 evento de dia inteiro
pt_BR[1]: %1 eventos de dia inteiro

en: Calendars
pt_BR: Calendários

en: Back
pt_BR: Voltar

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: Syncing
pt_BR: Sincronizando

en: Add online Calendar
pt_BR: Adicionar calendário online

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Unable to deselect
pt_BR: Não é possível desmarcar

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
pt_BR: Para criar novos eventos, você deve ter pelo menos um calendário gravável selecionado

en: Select Color
pt_BR: Selecionar Cor

en: No contact
pt_BR: Nenhum contato

en: Search contact
pt_BR: Pesquisar contato

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Delete Recurring Event
pt_BR: Apagar evento atual

en: Delete Event
pt_BR: Excluir evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
pt_BR: Excluir apenas o evento "%1", ou todos os eventos da série?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir o evento "%1"?

en: Delete series
pt_BR: Excluir série

en: Delete this
pt_BR: Apagar isto

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Edit Event
pt_BR: Editar evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
pt_BR: Editar apenas este evento "%1", ou todos os eventos da série?

en: Edit series
pt_BR: Editar séries

en: Edit this
pt_BR: Editar isto

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Event Details
pt_BR: Detalhes do Evento

en: Edit
pt_BR: Editar

en: All Day
pt_BR: Dia inteiro

en: Attending
pt_BR: Participando

en: Not Attending
pt_BR: Não participando

en: Maybe
pt_BR: Talvez

en: No Reply
pt_BR: Sem resposta

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Repeats On:
pt_BR: Repetição ligada:

en: Interval of recurrence
pt_BR: Intervalo de recorrência

en: Recurring event ends
pt_BR: Evento recorrente termina

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
pt_BR: Repetições

en: Date
pt_BR: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
pt_BR[0]: %1; %2 vez
pt_BR[1]: %1; %2 vezes

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
pt_BR: %1; desde %2

en: ; every %1 days
pt_BR: ; cada %1 dias

en: ; every %1 weeks
pt_BR: ; cada %1 semanas

en: ; every %1 months
pt_BR: ; cada %1 meses

en: ; every %1 years
pt_BR: ; cada %1 anos

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
pt_BR: Semanalmente em %1

en: Never
pt_BR: Nunca

en: After X Occurrence
pt_BR: Após X Ocorrências

en: After Date
pt_BR: Após a data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
pt_BR: Sem

en: End time can't be before start time
pt_BR: Horário final não pode ser antes do horário inicial

en: New Event
pt_BR: Novo evento

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Error
pt_BR: Erro

en: From
pt_BR: De

en: To
pt_BR: Para

en: All day event
pt_BR: Evento de dia inteiro

en: Event Name
pt_BR: Nome do evento

en: Location
pt_BR: Localização

en: Guests
pt_BR: Convidados

en: Add Guest
pt_BR: Adicionar convidado

en: Pick an account to create.
pt_BR: Escolha uma conta para criar.

en: Once
pt_BR: Uma vez

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: On Weekdays
pt_BR: Nos dias da semana

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
pt_BR: No(a) %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
pt_BR: No(a) %1 e %2

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: No Reminder
pt_BR: Não lembrar

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
pt_BR: No evento

en: %1 week | %1 weeks
pt_BR[0]: %1 semana
pt_BR[1]: %1 semanas

en: %1 day | %1 days
pt_BR[0]: %1 dia
pt_BR[1]: %1 dias

en: %1 hour | %1 hours
pt_BR[0]: %1 hora
pt_BR[1]: %1 horas

en: %1 minute | %1 minutes
pt_BR[0]: %1 minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom reminder
pt_BR: Lembrete personalizado

en: Show week numbers
pt_BR: Mostrar números da semana

en: Display Chinese calendar
pt_BR: Mostrar calendário chinês

en: Business hours
pt_BR: Horário comercial

en: Default reminder
pt_BR: Lembrete padrão

en: Default calendar
pt_BR: Calendário padrão

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
pt_BR: S%1

en: Year %1
pt_BR: Ano %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
pt_BR: O aplicativo do Calendário aceita quatro argumentos: --starttime, --endtime, --newevent e --eventid. Eles serão geridos pelo sistema. Veja a fonte de um comentário completo sobre eles

en: Day
pt_BR: Dia

en: Week
pt_BR: Semana

en: Month
pt_BR: Mês

en: Year
pt_BR: Ano
