ubuntu-calendar-app - en to hr translation catalogue (132 entries)

en: Calendar
hr: Kalendar

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
hr: Kalendar za Lomiri koji se sinkronizira s internetskim kalendarima.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
hr: kalendar;događaj;dan;tjedan;godina;sastanak;

en: You have no calendars enabled
hr: Nema aktiviranih kalendara

en: No upcoming events
hr: Nema nadolazećih događaja

en: Enable calendars
hr: Aktiviraj kalendare

en: New event
hr: Novi događaj

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
hr[0]: %1 događaj
hr[1]: %1 događaja
hr[2]: %1 događaja

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
hr[0]: %1 cjelodnveni događaj
hr[1]: %1 cjelodnevna događaja
hr[2]: %1 cjelodnevnih događaja

en: Calendars
hr: Kalendari

en: Back
hr: Natrag

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
hr: Sinkroniziraj

en: Syncing
hr: Sinkroniziranje

en: Import events
hr: Uvezi događaje

en: Export calendar
hr: Izvezi kalendar

en: Add online Calendar
hr: Dodaj internetski kalendar

en: Local calendars
hr: Lokalni kalendari

en: default
hr: zadano

en: Choose from
hr: Odaberi iz

en: Calendar export
hr: Izvoz kalendara

en: Select your calendar
hr: Odaberi tvoj kalendar

en: Select all
hr: Odaberi sve

en: Cancel
hr: Odustani

en: Proceed
hr: Nastavi

en: Unable to deselect
hr: Ne može se odznačiti

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
hr: Za stvaranje novog događaja mora postojati barem jedan kalendar koji se smije mijenjati

en: Ok
hr: U redu

en: Network required
hr: Potrebna je veza s internetom

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
hr: Trenutačno ne postoji veza s internetom, što je potrebno za dodavanje internetskih računa.

en: Delete
hr: Izbriši

en: Save
hr: Spremi

en: Description
hr: Opis

en: Select Color
hr: Odaberi boju

en: No contact
hr: Nema kontakta

en: Search contact
hr: Traži kontakt

en: Today
hr: Danas

en: Delete Recurring Event
hr: Izbriši ponavljajući događaj

en: Delete Event
hr: Izbriši događaj

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
hr: Izbrisati samo ovaj događaj „%1” ili sve događaje u nizu?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
hr: Jeste li sigurni da želite izbrisati događaj „%1”?

en: Delete series
hr: Izbriši niz

en: Delete this
hr: Izbriši ovaj

en: Edit Event
hr: Uredi događaj

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
hr: Urediti samo ovaj događaj „%1” ili sve događaje u nizu?

en: Edit series
hr: Uredi niz

en: Edit this
hr: Uredi ovaj

en: Settings
hr: Postavke

en: Sync error
hr: Greška u sinkronizaciji

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
hr: Dogodila se greška tijekom sinkronizacije za račun %1 na serveru %2

en: Retry sync
hr: Ponovo pokušaj sinkronizirati

en: Edit online account
hr: Uredi internetski račun

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
hr: %1 – %2

en: Event Details
hr: Detalji događaja

en: Share
hr: Podijeli

en: Edit
hr: Uredi

en: All Day
hr: Cijeli dan

en: Attending
hr: Prisustvujem

en: Not Attending
hr: Ne prisustvujem

en: Maybe
hr: Možda

en: No Reply
hr: Bez odgovora

en: Reminder
hr: Podsjetnik

en: Birthdays & Anniversaries
hr: Rođendani i godišnjice

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
hr: Ponovi

en: Repeats On:
hr: Ponavlja se:

en: Interval of recurrence
hr: Interval ponavljanja

en: Recurring event ends
hr: Ponavljanje završava

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
hr: Ponavlja se

en: Date
hr: Datum

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
hr[0]: %1; %2 put
hr[1]: %1; %2 puta
hr[2]: %1; %2 puta

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
hr: %1; do %2

en: ; every %1 days
hr: ; svakih %1 dana

en: ; every %1 weeks
hr: ; svakih %1 tjedna

en: ; every %1 months
hr: ; svakih %1 mjeseca

en: ; every %1 years
hr: ; svakih %1 godina

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
hr: Tjedno %1

en: OK
hr: U redu

en: Never
hr: Nikada

en: After X Occurrence
hr: Nakon X ponavljanja

en: After Date
hr: Nakon datuma

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
hr: Tj

en: End time can't be before start time
hr: Vrijeme završetka ne može biti prije početka

en: New Event
hr: Novi događaj

en: Error
hr: Greška

en: From
hr: Od

en: To
hr: Za

en: All day event
hr: Cjelodnevni događaj

en: Event Name
hr: Naziv događaja

en: More details
hr: Više detalja

en: Location
hr: Lokacija

en: Guests
hr: Gosti

en: Add Guest
hr: Dodaj gosta

en: Online Accounts
hr: Internetski računi

en: Pick an account to create.
hr: Odaberi račun za stvaranje.

en: Once
hr: Jednom

en: Daily
hr: Dnevno

en: On Weekdays
hr: Radnim danom

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
hr: %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
hr: U %1 i %2

en: Weekly
hr: Tjedno

en: Monthly
hr: Mjesečno

en: Yearly
hr: Godišnje

en: No Reminder
hr: Bez podsjetnika

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
hr: Na vrijeme događaja

en: %1 week | %1 weeks
hr[0]: %1 tjedan
hr[1]: %1 tjedna
hr[2]: %1 tjedana

en: %1 day | %1 days
hr[0]: %1 dan
hr[1]: %1 dana
hr[2]: %1 dana

en: %1 hour | %1 hours
hr[0]: %1 sat
hr[1]: %1 sata
hr[2]: %1 sati

en: %1 minute | %1 minutes
hr[0]: %1 minuta
hr[1]: %1 minute
hr[2]: %1 minuta

en: %1 minutes
hr: %1 min

en: %1 hours
hr: %1 h

en: %1 days
hr: %1 dan(a)

en: %1 weeks
hr: %1 tj.

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Custom reminder
hr: Prilagođeni podsjetnik

en: Set reminder
hr: Postavi podsjetnik

en: Show week numbers
hr: Prikaži brojeve tjedna

en: Display Chinese calendar
hr: Prikaži kineski kalendar

en: Business hours
hr: Radni sati

en: Default reminder
hr: Zadani podsjetnik

en: Default length of new event
hr: Zadana duljina novog događaja

en: Default calendar
hr: Zadani kalendar

en: Theme
hr: Tema

en: System theme
hr: Tema sustava

en: SuruDark theme
hr: SuruDark tema

en: Ambiance theme
hr: Ambiance tema

en: Reminder alert sound
hr: Zvuk alarma podsjetnika

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
hr: T%1

en: Year %1
hr: Godina %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
hr: Kalendar prihvaća četri argumenta: --starttime, --endtime, --newevent i --eventid. Njima upravlja sustav. Za cijeli komentar pogledaj izvorni kod

en: Day
hr: Dan

en: Week
hr: Tjedan

en: Month
hr: Mjesec

en: Year
hr: Godina
