ubuntu-calendar-app - en to nl translation catalogue (147 entries)

en: Calendar
nl: Agenda

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
nl: Een agenda voor Lomiri die synchroniseert met online-accounts.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
nl: agenda;gebeurtenis;afspraak;dag;week;jaar;bijeenkomst;

en: no event name set
nl: De afspraak is naamloos

en: no location
nl: Er is geen locatie opgegeven

en: You have no calendars enabled
nl: Je hebt geen agenda's gekozen

en: No upcoming events
nl: Er zijn geen aankomende afspraken

en: Enable calendars
nl: Agenda's kiezen

en: New event
nl: Nieuwe afspraak

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
nl[0]: %1 afspraak
nl[1]: %1 afspraken

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
nl[0]: %1 dagvullende afspraak
nl[1]: %1 dagvullende afspraken

en: Calendars
nl: Agenda's

en: Back
nl: Terug

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
nl: Synchroniseren

en: Syncing
nl: Synchroniseren

en: Import events
nl: Afspraken importeren

en: Export calendar
nl: Agenda exporteren

en: Add online Calendar
nl: Online-agenda toevoegen

en: Create a calendar
nl: Agenda maken

en: Local calendars
nl: Lokale agenda's

en: default
nl: Standaard

en: Choose from
nl: Kiezen uit

en: Calendar export
nl: Agenda exporteren

en: Select your calendar
nl: Kies een agenda

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Proceed
nl: Doorgaan

en: Unable to deselect
nl: Deselecteren mislukt

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
nl: Kies minimaal één aanpasbare agenda om afspraken toe te kunnen voegen

en: Ok
nl: Oké

en: Network required
nl: Netwerkverbinding vereist

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
nl: Er is geen internetverbinding. Maak verbinding met het internet om online-accounts toe te voegen.

en: Delete Calendar
nl: Agenda verwijderen

en: Are you sure you want to delete the calendar "%1"?
nl: Weet je zeker dat je “%1” wilt verwijderen?

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Save
nl: Opslaan

en: Creation failed
nl: Creatie mislukt

en: There were an issue on collection creation, please check the logs
nl: Er was een probleem bij het aanmaken van de collectie, controleer de logbestanden

en: Name
nl: Naam

en: Color
nl: Kleur

en: Description
nl: Beschrijving

en: Select Color
nl: Kies een kleur

en: No contact
nl: Geen contactpersoon

en: Search contact
nl: Contactpersoon zoeken

en: Today
nl: Vandaag

en: Delete Recurring Event
nl: Terugkerende afspraak verwijderen

en: Delete Event
nl: Afspraak verwijderen

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
nl: Wil je alleen “%1” verwijderen of alle afspraken in de reeks?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
nl: Weet je zeker dat je “%1” wilt verwijderen?

en: Delete series
nl: Reeks verwijderen

en: Delete this
nl: Afspraak verwijderen

en: Edit Event
nl: Afspraak aanpassen

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
nl: Wil je alleen “%1” aanpassen of alle afspraken in de reeks?

en: Edit series
nl: Reeks aanpassen

en: Edit this
nl: Afspraak aanpassen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Sync error
nl: Synchronisatiefout

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het synchroniseren van ‘%1’ met %2

en: Retry sync
nl: Opnieuw proberen

en: Edit online account
nl: Online-account bewerken

en: Event Details
nl: Afspraakinformatie

en: Share
nl: Delen

en: Edit
nl: Bewerken

en: All Day
nl: Hele dag

en: Attending
nl: Aanwezig

en: Not Attending
nl: Niet aanwezig

en: Maybe
nl: Misschien

en: No Reply
nl: Geen reactie

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Birthdays & Anniversaries
nl: Verjaardagen en jubilea

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
nl: Herhalen

en: Repeats On:
nl: Herhalen op:

en: Interval of recurrence
nl: Herhaalfrequentie

en: Recurring event ends
nl: Eindigt op

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
nl: Herhalen

en: Date
nl: Datum

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
nl[0]: %1; %2 keer
nl[1]: %1; %2 keer

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
nl: %1; tot %2

en: ; every %1 days
nl: ; elke %1 dagen

en: ; every %1 weeks
nl: ; elke %1 weken

en: ; every %1 months
nl: ; elke %1 maanden

en: ; every %1 years
nl: ; elke %1 jaar

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
nl: Wekelijks, op %1

en: Export to
nl: Exporteren naar

en: no events found!
nl: geen evenementen gevonden !

en: Oops, something went wrong during export, please check the logs
nl: Oeps, er is iets misgegaan tijdens het exporteren, controleer de logbestanden

en: Successfully imported %1 event | Successfully imported %1 events
nl[0]: %1 gebeurtenis succesvol geïmporteerd
nl[1]: %1 gebeurtenissen succesvol geïmporteerd

en: Error during import, is it an iCalendar file ?
nl: Fout tijdens het importeren, is het een iCalendar-bestand ?

en: No events found!
nl: Geen evenementen gevonden !

en: No events found!, could not import events
nl: Geen evenementen gevonden !, kon geen evenementen importeren

en: To calendar:
nl: Naar agenda :

en: Import error
nl: Importfout

en: OK
nl: Oké

en: Import completed
nl: Import voltooid

en: Never
nl: Nooit

en: After X Occurrence
nl: Na x-aantal herhalingen

en: After Date
nl: Na datum

en: End time can't be before start time
nl: Kies een eindtijd die ná de begintijd ligt

en: New Event
nl: Nieuwe afspraak

en: Error
nl: Foutmelding

en: From
nl: Van

en: To
nl: Aan

en: All day event
nl: Hele dag

en: Event Name
nl: Afspraaknaam

en: More details
nl: Meer informatie

en: Location
nl: Locatie

en: Guests
nl: Gasten

en: Add Guest
nl: Gast toevoegen

en: Online Accounts
nl: Online-accounts

en: Pick an account to create.
nl: Kies een toe te voegen account.

en: Once
nl: Eenmalig

en: Daily
nl: Dagelijks

en: On Weekdays
nl: Op werkdagen

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
nl: Op %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
nl: Op %1 en %2

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: No Reminder
nl: Geen herinnering

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
nl: Bij aanvang

en: %1 week | %1 weeks
nl[0]: %1 week
nl[1]: %1 weken

en: %1 day | %1 days
nl[0]: %1 dag
nl[1]: %1 dagen

en: %1 hour | %1 hours
nl[0]: %1 uur
nl[1]: %1 uur

en: %1 minute | %1 minutes
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

en: %1 minutes
nl: %1 minuten

en: %1 hours
nl: %1 uur

en: %1 days
nl: %1 dagen

en: %1 weeks
nl: %1 weken

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom reminder
nl: Aangepaste herinnering

en: Set reminder
nl: Herinnering instellen

en: Show week numbers
nl: Weeknummers tonen

en: Display Chinese calendar
nl: Chinese kalender tonen

en: Business hours
nl: Kantooruren

en: Default reminder
nl: Standaardherinnering

en: Default length of new event
nl: Standaardduur van afspraken

en: Default calendar
nl: Standaardagenda

en: Theme
nl: Thema

en: System theme
nl: Systeemthema

en: SuruDark theme
nl: Suru donker

en: Ambiance theme
nl: Ambiance

en: Reminder alert sound
nl: Herinneringsgeluid

en: Year %1
nl: Jaar %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
nl: De agenda-app accepteert vier opties: --starttime, --endtime, --newevent en --eventid. Deze worden beheerd door het systeem. Bekijk de broncode voor een volledige omschrijving

en: Day
nl: Dag

en: Month
nl: Maand

en: Year
nl: Jaar
