ubuntu-calendar-app - en to sv translation catalogue (148 entries)

en: Calendar
sv: Kalender

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
sv: En kalender för Lomiri som synkroniserar med nätkonton.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
sv: kalender;händelse;dag;vecka;år;tidsbestämt möte;möte;

en: no event name set
sv: inget händelsenamn angivet

en: no location
sv: ingen plats

en: You have no calendars enabled
sv: Du har inga kalendarar aktiverade

en: No upcoming events
sv: Inga kommande händelser

en: Enable calendars
sv: Aktivera kalendrar

en: New event
sv: Ny händelse

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
sv[0]: %1 händelse
sv[1]: %1 händelser

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
sv[0]: %1 händelse idag
sv[1]: %1 händelser idag

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Back
sv: Bakåt

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
sv: Synkronisera

en: Syncing
sv: Synkroniserar

en: Import events
sv: Importera händelser

en: Export calendar
sv: Exportera kalender

en: Add online Calendar
sv: Lägg till online-kalender

en: Create a calendar
sv: Skapa en kalender

en: Local calendars
sv: Lokala kalendrar

en: default
sv: standard

en: Choose from
sv: Välj från

en: Calendar export
sv: Kalender export

en: Select your calendar
sv: Välj din kalender

en: Select all
sv: Välj alla

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Unable to deselect
sv: Kunde inte avmarkera

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
sv: För att kunna skapa nya händelser måste du ha minst en skrivbar kalender vald

en: Network required
sv: Nätverk krävs

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
sv: Du är för närvarande offline. För att lägga till onlinekonton måste du ha nätverksanslutning tillgänglig.

en: Delete Calendar
sv: Radera kalender

en: Are you sure you want to delete the calendar "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kalendern "%1"?

en: Delete
sv: Radera

en: Save
sv: Spara

en: Creation failed
sv: Misslyckades med att skapa

en: There were an issue on collection creation, please check the logs
sv: Ett fel vid skapandet av insamling inträffade. Vänligen kontrollera loggar

en: Name
sv: Namn

en: Color
sv: Färg

en: Description
sv: Beskrivning

en: Select Color
sv: Välj färg

en: No contact
sv: Ingen kontakt

en: Search contact
sv: Sök kontakter

en: Today
sv: Idag

en: Delete Recurring Event
sv: Ta bort upprepad händelse

en: Delete Event
sv: Ta bort händelse

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
sv: Ta bort endast denna händelse "%1", eller alla händelser i serien?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort denna händelse "%1"?

en: Delete series
sv: Ta bort serie

en: Delete this
sv: Ta bort den här

en: Edit Event
sv: Redigera händelse

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
sv: Redigera endast denna händelse ”%1” eller alla händelser i serien?

en: Edit series
sv: Redigera serie

en: Edit this
sv: Redigera denna

en: Settings
sv: Inställningar

en: Sync error
sv: Synkroniseringsfel

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
sv: Ett fel uppstod under synkroniseringen för kontot %1 på servern %2

en: Retry sync
sv: Försök att synkronisera igen

en: Edit online account
sv: Redigera online konto

en: Event Details
sv: Händelsedetaljer

en: Share
sv: Dela

en: Edit
sv: Redigera

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Attending
sv: Deltar

en: Not Attending
sv: Deltar ej

en: Maybe
sv: Kanske

en: No Reply
sv: Inget svar

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Birthdays & Anniversaries
sv: Födelsedagar och årsdagar

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeats On:
sv: Upprepad var:

en: Interval of recurrence
sv: Upprepningsintervall

en: Recurring event ends
sv: Upprepad händelse slutar

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
sv: Upprepas

en: Date
sv: Datum

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
sv[0]: %1; %2 gång
sv[1]: %1; %2 gånger

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
sv: %1; till %2

en: ; every %1 days
sv: ; varje %1 dagar

en: ; every %1 weeks
sv: ; varje %1 veckor

en: ; every %1 months
sv: ; varje %1 månader

en: ; every %1 years
sv: ; varje %1 år

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
sv: Veckovis på %1

en: Export to
sv: Exportera till

en: no events found!
sv: inga händelser hittades!

en: Oops, something went wrong during export, please check the logs
sv: Oops, något gick fel under exporten, kontrollera loggarna

en: Successfully imported %1 event | Successfully imported %1 events
sv[0]: Framgångsrikt importerad %1 händelse
sv[1]: Framgångsrikt importerade %1 händelser

en: Error during import, is it an iCalendar file ?
sv: Fel under import, är det en iCalendarfil?

en: No events found!
sv: Inga händelser hittades!

en: No events found!, could not import events
sv: Inga händelser hittades! Kunde inte importera händelser

en: To calendar:
sv: Till kalender:

en: Import error
sv: Importfel

en: Import completed
sv: Import avslutad

en: Never
sv: Aldrig

en: After X Occurrence
sv: Efter x förekomst

en: After Date
sv: Efter datum

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
sv: Vk

en: End time can't be before start time
sv: Sluttiden kan inte vara före starttiden

en: New Event
sv: Ny händelse

en: Error
sv: Fel

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: All day event
sv: Heldagsaktivitet

en: Event Name
sv: Händelsenamn

en: More details
sv: Fler detaljer

en: Location
sv: Plats

en: Guests
sv: Gäster

en: Add Guest
sv: Lägg till gäst

en: Online Accounts
sv: Online konton

en: Pick an account to create.
sv: Välj konto att skapa.

en: Once
sv: En gång

en: Daily
sv: Dagligen

en: On Weekdays
sv: På veckodagar

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
sv: Var %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
sv: På %1 och %2

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Yearly
sv: Årligen

en: No Reminder
sv: Ingen påminnelse

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
sv: Vid tillfälle

en: %1 week | %1 weeks
sv[0]: %1 vecka
sv[1]: %1 veckor

en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timme
sv[1]: %1 timmar

en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: %1 minutes
sv: %1 minuter

en: %1 hours
sv: %1 timmar

en: %1 days
sv: %1 dagar

en: %1 weeks
sv: %1 veckor

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom reminder
sv: Anpassad påminnelse

en: Set reminder
sv: Sätt påminnelse

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: Display Chinese calendar
sv: Visa kinesisk kalender

en: Business hours
sv: Öppettider

en: Default reminder
sv: Standardpåminnelse

en: Default length of new event
sv: Standard längd för en ny händelse

en: Default calendar
sv: Standardkalender

en: Theme
sv: Tema

en: System theme
sv: System tema

en: SuruDark theme
sv: SuruDark tema

en: Ambiance theme
sv: Ambiance tema

en: Reminder alert sound
sv: Påminnelseljud

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
sv: V%1

en: Year %1
sv: År %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
sv: Kalenderprogrammet tar fyra argument: --starttime, --endtime, --newevent och --eventid. De hanteras alla av systemet. Se källkoden för utförliga kommentarer om dem

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År
