ubuntu-calendar-app - en to uk translation catalogue (151 entries)

en: Calendar
uk: Календар

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
uk: Календар для Lomiri, який синхронізується з обліковими записами в інтернеті.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
uk: календар;подія;день;тиждень;рік;зустріч;нарада;

en: no event name set
uk: назви події не встановлено

en: no location
uk: немає місця

en: Agenda
uk: Розклад

en: You have no calendars enabled
uk: Вами не увімкнено жодного календаря

en: No upcoming events
uk: Записів майбутніх подій не виявлено

en: Enable calendars
uk: Увімкнути календарі

en: New event
uk: Нова подія

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
uk[0]: %1 подія
uk[1]: %1 події
uk[2]: %1 подій

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
uk[0]: %1 подія на увесь день
uk[1]: %1 події на увесь день
uk[2]: %1 подій на увесь день

en: Calendars
uk: Календарі

en: Back
uk: Назад

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
uk: Синхронізувати

en: Syncing
uk: Синхронізація

en: Import events
uk: Імпортувати події

en: Export calendar
uk: Експортувати календар

en: Add online Calendar
uk: Додати календар з інтернету

en: Create a calendar
uk: Створити календар

en: Local calendars
uk: Місцеві календарі

en: default
uk: типово

en: Choose from
uk: Оберіть форму

en: Calendar export
uk: Експорт календаря

en: Select your calendar
uk: Оберіть свій календар

en: Select all
uk: Обрати все

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Proceed
uk: Виконати

en: Unable to deselect
uk: Не вдалося скасувати позначення

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
uk: Для створення нових записів подій вам слід позначити принаймні один придатний для запису календар

en: Ok
uk: Добре

en: Network required
uk: Необхідна мережа

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
uk: Ви зараз в автономному режимі. Щоб додати онлайн-акаунти, у вас повинен бути доступ до мережі.

en: Delete Calendar
uk: Видалити календар

en: Are you sure you want to delete the calendar "%1"?
uk: Ви справді хочете видалити календар "%1"?

en: Delete
uk: Видалити

en: Save
uk: Зберегти

en: Creation failed
uk: Помилка створення

en: There were an issue on collection creation, please check the logs
uk: Виникла проблема зі створенням колекції, перевірте логи

en: Name
uk: Ім'я

en: Color
uk: Колір

en: Description
uk: Опис

en: Select Color
uk: Виберіть колір

en: No contact
uk: Немає контакту

en: Search contact
uk: Пошук контактів

en: Today
uk: Сьогодні

en: Delete Recurring Event
uk: Вилучити регулярну подію

en: Delete Event
uk: Вилучити подію

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
uk: Вилучити лише подію "%1" чи всі події у послідовності?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
uk: Ви справді хочете видалити подію "%1"?

en: Delete series
uk: Вилучити послідовність

en: Delete this
uk: Вилучити це

en: Edit Event
uk: Редагування події

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
uk: Редагувати лише подію "%1" чи усі події в послідовності?

en: Edit series
uk: Змінити послідовність

en: Edit this
uk: Змінити це

en: Settings
uk: Налаштування

en: Sync error
uk: Помилка синхронізації

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
uk: Під час синхронізації облікового запису %1 на сервері %2 сталася помилка

en: Retry sync
uk: Спробувати ще раз

en: Edit online account
uk: Редагувати онлайн-акаунт

en: Event Details
uk: Докладніше про подію

en: Share
uk: Поділитися

en: Edit
uk: Редагувати

en: All Day
uk: Цілий день

en: Attending
uk: Візьме участь

en: Not Attending
uk: Не візьме участі

en: Maybe
uk: Можливо

en: No Reply
uk: Немає відповіді

en: Reminder
uk: Нагадування

en: Birthdays & Anniversaries
uk: Дні народження та річниці

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
uk: Повторити

en: Repeats On:
uk: Повтор:

en: Interval of recurrence
uk: Інтервал повторення

en: Recurring event ends
uk: Повторення події завершиться

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
uk: Повторюється

en: Date
uk: Дата

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
uk[0]: %1; %2 раз
uk[1]: %1; %2 рази
uk[2]: %1; %2 разів

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
uk: %1; до %2

en: ; every %1 days
uk: ; кожні %1 дні(в)

en: ; every %1 weeks
uk: ; кожні(ого) %1 тижні(ня)

en: ; every %1 months
uk: ; кожні %1 місяці(в)

en: ; every %1 years
uk: ; кожні %1 роки(ів)

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
uk: Щотижня у %1

en: Export to
uk: Експортувати до

en: no events found!
uk: подій не знайдено!

en: Oops, something went wrong during export, please check the logs
uk: Упс, щось пішло не так під час експорту, перевірте логи

en: Successfully imported %1 event | Successfully imported %1 events
uk[0]: Успішно імпортовано %1 подію
uk[1]: Успішно імпортовано %1 події
uk[2]: Успішно імпортовано %1 подій

en: Error during import, is it an iCalendar file ?
uk: Помилка під час імпорту, це точно файл iCalendar?

en: No events found!
uk: Подій не знайдено!

en: No events found!, could not import events
uk: Подій не знайдено, неможливо їх імпортувати

en: To calendar:
uk: До календаря:

en: Import error
uk: Помилка імпорту

en: OK
uk: ОК

en: Import completed
uk: Імпорт завершено

en: Never
uk: Ніколи

en: After X Occurrence
uk: Після вказаного повторення

en: After Date
uk: Після дати

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
uk: Тиж

en: End time can't be before start time
uk: Момент завершення не може передувати моментові початку

en: New Event
uk: Нова подія

en: Error
uk: Помилка

en: From
uk: З

en: To
uk: До

en: All day event
uk: Подія на весь день

en: Event Name
uk: Назва події

en: More details
uk: Детальніше

en: Location
uk: Розташування

en: Guests
uk: Гості

en: Add Guest
uk: Додати гостя

en: Online Accounts
uk: Онлайн-акаунти

en: Pick an account to create.
uk: Оберіть обліковий запис для створення.

en: Once
uk: Один раз

en: Daily
uk: Щодня

en: On Weekdays
uk: у дні тижня

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
uk: У %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
uk: У %1 і %2

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: Yearly
uk: Щороку

en: No Reminder
uk: Без нагадування

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
uk: Уразі події

en: %1 week | %1 weeks
uk[0]: %1 тиждень
uk[1]: %1 тижні
uk[2]: %1 тижнів

en: %1 day | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дня
uk[2]: %1 днів

en: %1 hour | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин

en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин

en: %1 minutes
uk: %1 хвилин

en: %1 hours
uk: %1 година

en: %1 days
uk: %1 день

en: %1 weeks
uk: %1 тиждень

en: Custom
uk: Своє значення

en: Custom reminder
uk: Своє нагадування

en: Set reminder
uk: Встановити нагадування

en: Show week numbers
uk: Показувати номери тижнів

en: Display Chinese calendar
uk: Показати китайський календар

en: Business hours
uk: Робочий час

en: Default reminder
uk: Типове нагадування

en: Default length of new event
uk: Стандартна тривалість нової події

en: Default calendar
uk: Типовий календар

en: Theme
uk: Тема

en: System theme
uk: Системна тема

en: SuruDark theme
uk: SuruDark тема

en: Ambiance theme
uk: Ambiance тема

en: Reminder alert sound
uk: Звуковий сигнал нагадування

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
uk: Т%1

en: Year %1
uk: Рік %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
uk: Календар приймає чотири аргументи: --starttime, --endtime, --newevent та --eventid. Ними керуватиме система. Для повного опису зверніться до сирцевого коду

en: Day
uk: День

en: Week
uk: Тиждень

en: Month
uk: Місяць

en: Year
uk: Рік
