ubuntu-calendar-app - en to da translation catalogue (104 entries)

en: Calendar
da: Kalender

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
da: En kalender til Lomiri, som synkroniserer med onlinekonti.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
da: kalender;begivenhed;dag;uge;år;aftale;møde;

en: no event name set
da: event navn tomt

en: no location
da: Ingen lokation

en: Agenda
da: Timeplan

en: You have no calendars enabled
da: Du har ingen aktiverede kalendere

en: No upcoming events
da: Ingen kommende begivenheder

en: Enable calendars
da: Aktivér kalendere

en: New event
da: Ny aftale

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
da[0]: %1 aftale
da[1]: %1 aftaler

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
da[0]: %1 heldagsbegivenhed
da[1]: %1 heldagsbegivenheder

en: Calendars
da: Kalendere

en: Back
da: Tilbage

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
da: Synkronisering

en: Syncing
da: Synkroniserer

en: Add online Calendar
da: Tilføj online kalender

en: Cancel
da: Annullér

en: Unable to deselect
da: Kan ikke fravælge

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
da: For at oprette nye aftaler skal du mindst have en redigerbar kalender valgt

en: Ok
da: OK

en: Delete
da: Slet

en: Save
da: Gem

en: Description
da: Beskrivelse

en: Select Color
da: Vælg farve

en: No contact
da: Ingen kontaktperson

en: Search contact
da: Søg kontaktperson

en: Today
da: I dag

en: Delete Recurring Event
da: Slet gentagen begivenhed

en: Delete Event
da: Slet begivenhed

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
da: Slet kun denne begivenhed "%1", eller alle begivenheder i serien?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
da: Er du sikker på, at du vil slette begivenheden "%1"?

en: Delete series
da: Slet serie

en: Delete this
da: Slet denne

en: Edit Event
da: Redigér begivenhed

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
da: Redigér kun denne begivenhed "%1", eller alle begivenheder i serien?

en: Edit series
da: Redigér serie

en: Edit this
da: Redigér denne

en: Settings
da: Indstillinger

en: Event Details
da: Begivenhedsdetaljer

en: Edit
da: Redigér

en: All Day
da: Hele dagen

en: Attending
da: Deltager

en: Not Attending
da: Deltager ikke

en: Maybe
da: Måske

en: No Reply
da: Ingen svar

en: Reminder
da: Påmindelse

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
da: Gentag

en: Repeats On:
da: Gentager:

en: Interval of recurrence
da: Antal gentagelser

en: Recurring event ends
da: Gentagen begivenhed slutter

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
da: Gentagelser

en: Date
da: Dato

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
da[0]: %1; %2 gang
da[1]: %1; %2 gange

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
da: %1; indtil %2

en: ; every %1 days
da: ; hver %1 dage

en: ; every %1 weeks
da: ;hver %1 uger

en: ; every %1 months
da: ;hver %1 måned

en: ; every %1 years
da: ;hver %1 år

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
da: Ugenligt på %1

en: Never
da: Aldrig

en: After X Occurrence
da: Efter X gange

en: After Date
da: Efter dato

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
da: Uge

en: End time can't be before start time
da: Sluttidspunkt kan ikke være før starttidspunkt

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: Error
da: Fejl

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: All day event
da: Heldagsbegivenhed

en: Event Name
da: Begivenhedsnavn

en: Location
da: Sted

en: Guests
da: Gæster

en: Add Guest
da: Tilføj gæst

en: Pick an account to create.
da: Vælg en konto for at oprette.

en: Once
da: Én gang

en: Daily
da: Dagligt

en: On Weekdays
da: På hverdage

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
da: På %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
da: På %1 og %2

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Yearly
da: Årligt

en: No Reminder
da: Ingen påmindelse

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
da: Ved begivenhed

en: %1 week | %1 weeks
da[0]: %1 uge
da[1]: %1 uger

en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Custom reminder
da: Brugerdefineret påmindelse

en: Show week numbers
da: Vis ugenummer

en: Display Chinese calendar
da: Vis kinesisk kalender

en: Business hours
da: Arbejds tid

en: Default reminder
da: Standard påmindelse

en: Default calendar
da: Standard kalender

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
da: U%1

en: MMM
da: MM

en: Year %1
da: År %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
da: Kalender-appen tillader fire argumenter: --starttime, --endtime, --newevent og --eventid. De håndteres af systemet. Se kilden for en fuld beskrivelse af dem

en: Day
da: Dag

en: Week
da: Uge

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År
