ubuntu-calendar-app - en to el translation catalogue (117 entries)

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
el: Ένα ημερολόγιο για το Lomiri που συγχρονίζεται με τους συνδεδεμένους σας λογαριασμούς.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
el: ημερολόγιο;συμβάν;ημέρα;εβδομάδα;έτος;ραντεβού;συνάντηση;

en: no event name set
el: δεν έχει οριστεί όνομα συμβάντος

en: no location
el: καμία τοποθεσία

en: Agenda
el: Ατζέντα

en: You have no calendars enabled
el: Δεν έχετε ενεργοποιημένα ημερολόγια

en: No upcoming events
el: Κανένα επερχόμενο γεγονός

en: Enable calendars
el: Ενεργοποίηση ημερολογίων

en: New event
el: Νέο συμβάν

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
el[0]: %1 συμβάν
el[1]: %1 συμβάντα

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
el[0]: %1 ολοήμερο συμβάν
el[1]: %1 ολοήμερα συμβάντα

en: Calendars
el: Ημερολόγια

en: Back
el: Πίσω

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
el: Συγχρονισμός

en: Syncing
el: Συγχρονισμός

en: Add online Calendar
el: Προσθήκη διαδικτυακού ημερολογίου

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Unable to deselect
el: Αδυναμία αποεπιλογής

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
el: Για δημιουργία νέων συμβάντων πρέπει να έχετε τουλάχιστον ένα εγγράψιμο επιλεγμένο ημερολόγιο

en: Ok
el: Εντάξει

en: Network required
el: Χρειάζεται δίκτυο

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
el: Είστε εκτός σύνδεσης. Για να προσθέσετε διαδικτυακούς λογαριασμούς θα πρέπει να συνδεθείτε στο δίκτυο.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Select Color
el: Επιλογή χρώματος

en: No contact
el: Καμία επαφή

en: Search contact
el: Αναζήτηση επαφής

en: Today
el: Σήμερα

en: Delete Recurring Event
el: Διαγραφή επαναλαμβανόμενου γεγονότος

en: Delete Event
el: Διαγραφή γεγονότος

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
el: Διαγραφή μόνο του συμβάντος «%1», ή όλων των συμβάντων της σειράς;

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το συμβάν «%1»;

en: Delete series
el: Διαγραφή σειράς

en: Delete this
el: Διαγραφή αυτού

en: Edit Event
el: Επεξεργασία γεγονότος

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
el: Επεξεργασία του συμβάντος "%1", ή όλων των συμβάντων της σειράς;

en: Edit series
el: Επεξεργασία σειράς

en: Edit this
el: Επεξεργασία αυτού

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Event Details
el: Λεπτομέρειες συμβάντος

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: All Day
el: Ολοήμερο

en: Attending
el: Θα παρευρεθώ

en: Not Attending
el: Δεν θα παρευρεθώ

en: Maybe
el: Ίσως

en: No Reply
el: Καμία απάντηση

en: Reminder
el: Υπενθύμιση

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeats On:
el: Επαναλήψη κάθε:

en: Interval of recurrence
el: Διάστημα επανάληψης

en: Recurring event ends
el: Το επαναλαμβανόμενο συμβάν τελειώνει

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
el: Επαναλήψεις

en: Date
el: Ημερομηνία

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
el[0]: %1· %2 φορά
el[1]: %1· %2 φορές

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
el: %1· έως %2

en: ; every %1 days
el: ; κάθε %1 ημέρες

en: ; every %1 weeks
el: ; κάθε %1 εβδομάδες

en: ; every %1 months
el: ; κάθε %1 μήνες

en: ; every %1 years
el: ; καθε %1 έτη

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
el: Εβδομαδιαία κάθε %1

en: OK
el: ΟΚ

en: Never
el: Ποτέ

en: After X Occurrence
el: Μετά από X εμφανίσεις

en: After Date
el: Μετά την ημερομηνία

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
el: Εβ

en: End time can't be before start time
el: Η ώρα λήξης δεν μπορεί να είναι πριν από την ώρα έναρξης

en: New Event
el: Νέο συμβάν

en: Error
el: Σφάλμα

en: From
el: Από

en: To
el: Έως

en: All day event
el: Ολοήμερο συμβάν

en: Event Name
el: Όνομα συμβάντος

en: More details
el: Περισσότερες λεπτομέρειες

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Guests
el: Καλεσμένοι

en: Add Guest
el: Προσθήκη καλεσμένου

en: Pick an account to create.
el: Επιλέξτε έναν λογαριασμό για δημιουργία.

en: Once
el: Μια φορά

en: Daily
el: Ημερησίως

en: On Weekdays
el: Στις καθημερινές

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
el: Στις ημέρες %1, %2 και %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
el: Στις ημέρες %1 και %2

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίως

en: Monthly
el: Μηνιαίως

en: Yearly
el: Ετησίως

en: No Reminder
el: Χωρίς υπενθύμιση

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
el: Στην αρχή του συμβάντος

en: %1 week | %1 weeks
el[0]: %1 εβδομάδα
el[1]: %1 εβδομάδες

en: %1 day | %1 days
el[0]: %1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

en: %1 hour | %1 hours
el[0]: %1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

en: %1 hours
el: %1 ώρες

en: %1 days
el: %1 ημέρες

en: %1 weeks
el: %1 εβδομάδες

en: Custom
el: Προσαρμογή

en: Custom reminder
el: Προσαρμοσμένη υπενθύμιση

en: Set reminder
el: Ορισμός υπενθύμιση

en: Show week numbers
el: Εμφάνιση αριθμού εβδομάδας

en: Display Chinese calendar
el: Εμφάνιση Κινέζικου ημερολογίου

en: Business hours
el: Εργάσιμες ώρες

en: Default reminder
el: Προεπιλεγμένη υπενθύμιση

en: Default length of new event
el: Προεπιλεγμένη διάρκεια νέου συμβάντος

en: Default calendar
el: Προεπιλεγμένο ημερολόγιο

en: Theme
el: Θέμα

en: System theme
el: Θέμα συστήματος

en: SuruDark theme
el: Θέμα SuruDark

en: Ambiance theme
el: Θέμα Ambiance

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
el: Ε%1

en: Year %1
el: Έτος %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
el: Η εφαρμογή ημερολογίου δέχεται τέσσερα ορίσματα: --starttime, --endtime, --newevent και --eventid. Το σύστημα θα τα διαχειριστεί. Δείτε τον πηγαίο κώδικα για περισσότερες πληροφορίες για αυτά

en: Day
el: Ημέρα

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος
