ubuntu-calendar-app - en to gl translation catalogue (114 entries)

en: Calendar
gl: Calendario

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
gl: calendario;actividade;día;semana;ano;cita;xuntanza;

en: no event name set
gl: a actividade non ten nome

en: no location
gl: sen localización

en: Agenda
gl: Axenda

en: You have no calendars enabled
gl: Non ten ningún calendario habilitado

en: No upcoming events
gl: Non hai actividades próximas

en: Enable calendars
gl: Habilitar calendarios

en: New event
gl: Actividade nova

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
gl[0]: %1 actividade
gl[1]: %1 actividades

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
gl[0]: %1 actividade para todo o día
gl[1]: %1 actividades para todo o día

en: Calendars
gl: Calendarios

en: Back
gl: Atrás

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
gl: Sincronizar

en: Syncing
gl: Sincronizando

en: Add online Calendar
gl: Engadir calendario en liña

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Unable to deselect
gl: Non é posíbel deseleccionar

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
gl: Para crear actividades novas, debe ter seleccionado polo menos un calendario escribíbel

en: Ok
gl: Aceptar

en: Delete
gl: Eliminar

en: Save
gl: Gardar

en: Description
gl: Descrición

en: Select Color
gl: Seleccionar a cor

en: No contact
gl: Non hai contactos

en: Search contact
gl: Buscar en contactos

en: Today
gl: Hoxe

en: Delete Recurring Event
gl: Eliminar actividade periódica

en: Delete Event
gl: Eliminar a actividade

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
gl: Quere eliminar a actividade «%1», ou todas as actividades da serie?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
gl: Confirma a eliminación da actividade «%1»?

en: Delete series
gl: Eliminar serie

en: Delete this
gl: Eliminar isto

en: Edit Event
gl: Editar a actividade

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
gl: Quere editar a actividade «%1», ou todas as actividades da serie?

en: Edit series
gl: Editar serie

en: Edit this
gl: Editar esta

en: Settings
gl: Configuración

en: Event Details
gl: Detalles da actividade

en: Edit
gl: Editar

en: All Day
gl: Todo o día

en: Attending
gl: Asiste

en: Not Attending
gl: Non asiste

en: Maybe
gl: Quizais

en: No Reply
gl: Non hai resposta

en: Reminder
gl: Recordatorio

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
gl: Repetición

en: Repeats On:
gl: Repítese os:

en: Interval of recurrence
gl: Intervalo de repetición

en: Recurring event ends
gl: A actividade periódica remata

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
gl: Veces

en: Date
gl: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
gl[0]: %1; %2 vez
gl[1]: %1; %2 veces

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
gl: %1; ata o %2

en: ; every %1 days
gl: ; cada %1 días

en: ; every %1 weeks
gl: ; cada %1 semanas

en: ; every %1 months
gl: ; cada %1 meses

en: ; every %1 years
gl: ; cada %1 anos

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
gl: Semanal os %1

en: OK
gl: Aceptar

en: Never
gl: Nunca

en: After X Occurrence
gl: Despois de X veces

en: After Date
gl: Despois da data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
gl: sem.

en: End time can't be before start time
gl: A hora de remate non pode ser anterior á de inicio

en: New Event
gl: Actividade nova

en: Error
gl: Erro

en: From
gl: De

en: To
gl: A

en: All day event
gl: Actividade para todo o día

en: Event Name
gl: Nome da actividade

en: More details
gl: Máis detalles

en: Location
gl: Localización

en: Guests
gl: Convidados

en: Add Guest
gl: Engadir convidado

en: Pick an account to create.
gl: Seleccione unha conta para crear.

en: Once
gl: Unha vez

en: Daily
gl: Diariamente

en: On Weekdays
gl: Días entre semana

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
gl: Os %1, %2 e %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
gl: Os %1 e %2

en: Weekly
gl: Semanalmente

en: Monthly
gl: Mensualmente

en: Yearly
gl: Anualmente

en: No Reminder
gl: Sen recordatorios

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
gl: Coa actividade

en: %1 week | %1 weeks
gl[0]: %1 semana
gl[1]: %1 semanas

en: %1 day | %1 days
gl[0]: %1 día
gl[1]: %1 días

en: %1 hour | %1 hours
gl[0]: %1 hora
gl[1]: %1 horas

en: %1 minute | %1 minutes
gl[0]: %1 minuto
gl[1]: %1 minutos

en: %1 minutes
gl: %1 minutos

en: %1 hours
gl: %1 horas

en: %1 days
gl: %1 días

en: %1 weeks
gl: %1 semanas

en: Custom
gl: Personalizado

en: Custom reminder
gl: Recordatorio personalizado

en: Set reminder
gl: Recordatorio predeterminado

en: Show week numbers
gl: Mostrar números das semanas

en: Display Chinese calendar
gl: Mostrar calendario chinés

en: Business hours
gl: Horario laboral

en: Default reminder
gl: Recordatorio predeterminado

en: Default length of new event
gl: Duración predeterminada dos novos eventos

en: Default calendar
gl: Calendario predeterminado

en: Theme
gl: Tema

en: System theme
gl: Tema do sistema

en: SuruDark theme
gl: Tema SuruDark

en: Ambiance theme
gl: Tema Ambiance

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
gl: S%1

en: Year %1
gl: Ano %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
gl: O aplicativo Calendario acepta catro argumentos: --starttime, --endtime, --newevent e --eventid. O sistema xestionará estes argumentos. Mire o código fonte para ver un comentario completo sobre eles

en: Day
gl: Día

en: Week
gl: Semana

en: Month
gl: Mes

en: Year
gl: Ano
