ubuntu-calendar-app - en to it translation catalogue (146 entries)

en: Calendar
it: Calendario

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
it: Un calendario per Lomiri che si sincronizza con gli account online.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
it: calendario;evento;giorno;settimana;anno;appuntamento;riunione;

en: no event name set
it: nome evento non impostato

en: no location
it: nessuna posizione

en: You have no calendars enabled
it: Non ci sono calendari abilitati

en: No upcoming events
it: Nessun evento imminente

en: Enable calendars
it: Abilita calendari

en: New event
it: Nuovo evento

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
it[0]: %1 evento
it[1]: %1 eventi

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
it[0]: %1 evento intera giornata
it[1]: %1 eventi intera giornata

en: Calendars
it: Calendari

en: Back
it: Indietro

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
it: Sincronizza

en: Syncing
it: Sincronizzando

en: Import events
it: Importa eventi

en: Export calendar
it: Esporta calendario

en: Add online Calendar
it: Aggiungi calendario online

en: Create a calendar
it: Crea un calendario

en: Local calendars
it: Calendari locali

en: Choose from
it: Scegli da

en: Calendar export
it: Esportazione calendario

en: Select your calendar
it: Seleziona il tuo calendario

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Cancel
it: Annulla

en: Proceed
it: Procedi

en: Unable to deselect
it: Impossibile deselezionare

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
it: Per poter creare nuovi eventi è necessario avere almeno un calendario selezionato

en: Network required
it: Connessione richiesta

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
it: Al momento sei offline. Per aggiungere account online è necessario disporre di una connessione di rete.

en: Delete Calendar
it: Cancella calendario

en: Are you sure you want to delete the calendar "%1"?
it: Eliminare veramente il calendario «%1»?

en: Delete
it: Elimina

en: Save
it: Salva

en: Creation failed
it: Creazione fallita

en: There were an issue on collection creation, please check the logs
it: Non è stato possibile creare la collezione, controlla i log

en: Name
it: Nome

en: Color
it: Colore

en: Description
it: Descrizione

en: Select Color
it: Seleziona Colore

en: No contact
it: Nessun contatto

en: Search contact
it: Cerca contatto

en: Today
it: Oggi

en: Delete Recurring Event
it: Elimina Evento Ricorrente

en: Delete Event
it: Elimina Evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
it: Eliminare solo l'evento «%1» o tutti gli eventi della serie?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
it: Eliminare veramente l'evento «%1»?

en: Delete series
it: Elimina serie

en: Delete this
it: Elimina questo

en: Edit Event
it: Modifica Evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
it: Modificare solo l'evento «%1» o tutti gli eventi nella serie?

en: Edit series
it: Modifica serie

en: Edit this
it: Modifica questo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Sync error
it: Errore di sincronizzazione

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
it: C'è stato un errore durante la sincronizzazione per l'account %1 sul server %2

en: Retry sync
it: Risincronizza

en: Edit online account
it: Modifica l'account online

en: Event Details
it: Dettagli Evento

en: Share
it: Condividi

en: Edit
it: Modifica

en: All Day
it: Intera Giornata

en: Attending
it: Partecipano

en: Not Attending
it: Non Partecipano

en: Maybe
it: Forse

en: No Reply
it: Nessuna Risposta

en: Reminder
it: Promemoria

en: Birthdays & Anniversaries
it: Compleanni e Anniversari

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeats On:
it: Ripeti:

en: Interval of recurrence
it: Intervallo di ripetizione

en: Recurring event ends
it: L'evento ricorrente termina

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
it: Ripeti

en: Date
it: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
it[0]: %1; %2 volta
it[1]: %1; %2 volte

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
it: %1; fino al %2

en: ; every %1 days
it: ; ogni %1 giorni

en: ; every %1 weeks
it: ; ogni %1 settimane

en: ; every %1 months
it: ; ogni %1 mesi

en: ; every %1 years
it: ; ogni %1 anni

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
it: Ogni settimana di %1

en: Export to
it: Esporta

en: no events found!
it: nessun evento trovato!

en: Oops, something went wrong during export, please check the logs
it: Oops, qualcosa è andato storto durante l'esportazione, controlla i log

en: Successfully imported %1 event | Successfully imported %1 events
it[0]: %1 evento importato con successo
it[1]: %1 eventi importati con successo

en: Error during import, is it an iCalendar file ?
it: Errore durante l'importazione, è un file iCalendar?

en: No events found!
it: Nessun evento trovato!

en: No events found!, could not import events
it: Nessun evento trovato, impossibile importare eventi

en: To calendar:
it: Al calendario:

en: Import error
it: Errore d'importazione

en: Import completed
it: Importazione completata

en: Never
it: Mai

en: After X Occurrence
it: Dopo X Eventi

en: After Date
it: Dopo la Data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
it: set

en: End time can't be before start time
it: L'ora di fine dell'evento non può essere precedente a quella dell'inizio

en: New Event
it: Nuovo Evento

en: Error
it: Errore

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: All day event
it: Intera giornata

en: Event Name
it: Nome dell'Evento

en: More details
it: Ulteriori dettagli

en: Location
it: Posizione

en: Guests
it: Invitati

en: Add Guest
it: Aggiungi Invitati

en: Pick an account to create.
it: Scegliere un account per creare.

en: Once
it: Una volta

en: Daily
it: Ogni giorno

en: On Weekdays
it: Nei giorni della settimana

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
it: Di %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
it: Di %1 e %2

en: Weekly
it: Ogni settimana

en: Monthly
it: Ogni mese

en: Yearly
it: Ogni anno

en: No Reminder
it: Nessun Promemoria

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
it: All'Evento

en: %1 week | %1 weeks
it[0]: %1 settimana
it[1]: %1 settimane

en: %1 day | %1 days
it[0]: %1 giorno
it[1]: %1 giorni

en: %1 hour | %1 hours
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: %1 minutes
it: %1 minuti

en: %1 hours
it: %1 ore

en: %1 days
it: %1 giorni

en: %1 weeks
it: %1 settimane

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom reminder
it: Promemoria personalizzato

en: Set reminder
it: Imposta promemoria

en: Show week numbers
it: Mostra numero settimana

en: Display Chinese calendar
it: Mostra calendario cinese

en: Business hours
it: Ore lavorative

en: Default reminder
it: Promemoria predefinito

en: Default length of new event
it: Durata predefinita nuovo evento

en: Default calendar
it: Calendario predefinito

en: Theme
it: Tema

en: System theme
it: Tema di sistema

en: SuruDark theme
it: Tema SuruDark

en: Ambiance theme
it: Tema Ambiance

en: Reminder alert sound
it: Suono d'avviso

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
it: S %1

en: Year %1
it: Anno %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
it: L'applicazione Calendario accetta quattro argomenti: --starttime, --endtime, --newevent e --eventid. Questi verranno gestiti dal sistema. Consultare il codice sorgente per ulteriori informazioni sugli argomenti

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno
