ubuntu-calendar-app - en to ms translation catalogue (83 entries)

en: Calendar
ms: Kalendar

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ms: kalendar;peristiwa;hari;minggu;tahun;temujanji;mesyuarat;

en: no event name set
ms: tiada nama peristiwa ditetapkan

en: no location
ms: tiada lokasi

en: You have no calendars enabled
ms: Anda tidak membenarkan kalendar

en: No upcoming events
ms: Tiada peristiwa mendatang

en: Enable calendars
ms: Benarkan kalendar

en: New event
ms: Peristiwa baharu

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ms[0]: %1 peristiwa
ms[1]: %1 peristiwa

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ms[0]: %1 peristiwa sepanjang hari
ms[1]: %1 peristiwa sepanjang hari

en: Calendars
ms: Kalendar

en: Back
ms: Undur

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ms: Segerak

en: Syncing
ms: Menyegerak

en: Add online Calendar
ms: Tambah Kalendar atas-talian

en: Cancel
ms: Batal

en: Unable to deselect
ms: Tidak boleh dinyahpilih

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ms: Untuk mencipta peristiwa baharu anda mesti sekurang-kurangnya satu kalendar boleh tulis terpilih

en: Delete
ms: Padam

en: Save
ms: Simpan

en: Description
ms: Keterangan

en: Select Color
ms: Pilih Warna

en: No contact
ms: Tiada kenalan

en: Search contact
ms: Gelintar kenalan

en: Today
ms: Hari ini

en: Delete Recurring Event
ms: Padam Peristiwa yang Muncul

en: Delete Event
ms: Padam Peristiwa

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ms: Hanya padam peristiwa "%1" ini, atau semua peristiwa dalam siri?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ms: Anda pasti mahu padamkan peristiwa "%1"?

en: Delete series
ms: Padam siri

en: Delete this
ms: Padam ini

en: Edit Event
ms: Sunting Peristiwa

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ms: Hanya sunting peristiwa "%1" ini, atau semua peristiwa dalam siri?

en: Edit series
ms: Sunting siri

en: Edit this
ms: Sunting ini

en: Settings
ms: Tetapan

en: Event Details
ms: Perincian Peristiwa

en: Edit
ms: Sunting

en: All Day
ms: Sepanjang Hari

en: Attending
ms: Menghadiri

en: Not Attending
ms: Tidak Hadir

en: Maybe
ms: Mungkin

en: No Reply
ms: Tiada Balasan

en: Reminder
ms: Peringatan

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ms: Ulang

en: Repeats On:
ms: Ulang Hidup:

en: Recurring event ends
ms: Pengulangan peristiwa tamat

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ms: Ulang

en: Date
ms: Tarikh

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ms[0]: %1; %2 kali
ms[1]: %1; %2 kali

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ms: %1; sehingga %2

en: Never
ms: Tidak Sesekali

en: After X Occurrence
ms: Selepas X Kejadian

en: After Date
ms: Selepas Tarikh

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ms: Mgu

en: End time can't be before start time
ms: Masa tamat tidak boleh lebih awal dari masa mula

en: New Event
ms: Peristiwa Baru

en: Error
ms: Ralat

en: From
ms: Daripada

en: To
ms: Kepada

en: All day event
ms: Peristiwa sepanjang hari

en: Event Name
ms: Nama Peristiwa

en: Location
ms: Lokasi

en: Guests
ms: Tetamu

en: Add Guest
ms: Tambah Tetamu

en: Once
ms: Sekali

en: Daily
ms: Setiap hari

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ms: Pada %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ms: Pada %1 dan %2

en: Weekly
ms: Setiap Minggu

en: Monthly
ms: Setiap Bulan

en: Yearly
ms: Setiap Tahun

en: No Reminder
ms: Tiada Peringatan

en: Show week numbers
ms: Tunjuk bilangan minggu

en: Default reminder
ms: Peringatan lalai

en: Default calendar
ms: Kalendar lalai

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ms: M%1

en: Year %1
ms: Tahun %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ms: Apl kalendar dapat menerim empat argumen: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. Ia akan diurus oleh sistem. Sila rujuk ulasan penuh mengenainya

en: Day
ms: Hari

en: Week
ms: Minggu

en: Month
ms: Bulan

en: Year
ms: Tahun
