ubuntu-calendar-app - en to ro translation catalogue (97 entries)

en: Calendar
ro: Calendarul

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
ro: calendar;eveniment;zi;săptămână;an;întâlnire;ședință;

en: no event name set
ro: nu a fost setat un nume pentru eveniment

en: no location
ro: nici o locație

en: Agenda
ro: Agendă

en: You have no calendars enabled
ro: Nu aveți calendarele activate

en: No upcoming events
ro: Niciun eveniment apropiat

en: Enable calendars
ro: Activeazăcalendarele

en: New event
ro: Eveniment nou

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
ro[0]: %1 eveniment
ro[1]: %1 evenimente
ro[2]: %1 de evenimente

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
ro[0]: %1 eveniment în desfășurare pe durata întregii zile
ro[1]: %1 evenimente în desfășurare pe durata întregii zile
ro[2]: %1 de evenimente în desfășurare pe durata întregii zile

en: Calendars
ro: Calendare

en: Back
ro: Înapoi

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
ro: Sincronizare

en: Syncing
ro: Se sincronizează

en: Add online Calendar
ro: Adăugați un calendar online

en: Cancel
ro: Anulează

en: Unable to deselect
ro: Nu am putut anula selecția

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
ro: Pentru a creea evenimente noi trebuie să ai cel puțin un calendar editabil selectat

en: Delete
ro: Șterge

en: Save
ro: Salvează

en: Description
ro: Descriere

en: Select Color
ro: Selectați culoarea

en: No contact
ro: Niciun contact

en: Search contact
ro: Caută contacte

en: Today
ro: Astăzi

en: Delete Recurring Event
ro: Șterge evenimentul repetitiv

en: Delete Event
ro: Șterge evenimentul

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
ro: Ștergeți doar evenimentul "%1", sau toate evenimentele din serie?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți evenimentul "%1"?

en: Delete series
ro: Șterge seria

en: Delete this
ro: Șterge

en: Edit Event
ro: Editare eveniment

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
ro: Editați doar evenimentul "%1", sau toate evenimentele din serie?

en: Edit series
ro: Editare serie

en: Edit this
ro: Editare

en: Settings
ro: Setări

en: Event Details
ro: Detalii eveniment

en: Edit
ro: Editați

en: All Day
ro: Toată ziua

en: Attending
ro: Participă

en: Not Attending
ro: Nu particip

en: Maybe
ro: Poate

en: No Reply
ro: Nici un răspuns

en: Reminder
ro: Eveniment

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
ro: Repetare

en: Repeats On:
ro: Repetă pe:

en: Recurring event ends
ro: Evenimentul repetitiv se încheie

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
ro: Se repetă

en: Date
ro: Dată

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
ro[0]: %1; %2 apariție
ro[1]: %1; %2 apariții
ro[2]: %1; %2 de apariții

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
ro: %1; până la %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
ro: Săptămânal în zilele de %1

en: OK
ro: Ok

en: Never
ro: Niciodată

en: After X Occurrence
ro: După X repetări

en: After Date
ro: După data

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
ro: săp

en: End time can't be before start time
ro: Timpul de încheiere nu poate fi înaintea celui de început

en: New Event
ro: Eveniment nou

en: Error
ro: Eroare

en: From
ro: De la

en: To
ro: Către

en: All day event
ro: Eveniment în derulare pe parcursul întregii zile

en: Event Name
ro: Numele evenimentului

en: Location
ro: Locația

en: Guests
ro: Invitați

en: Add Guest
ro: Adaugă oaspete

en: Pick an account to create.
ro: Alege să creezi un cont.

en: Once
ro: O dată

en: Daily
ro: Zilnic

en: On Weekdays
ro: În zilele lucrătoare

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
ro: În zilele de %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
ro: În zilele de %1 și %2

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: Yearly
ro: Anual

en: No Reminder
ro: Fără memento

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
ro: În momentul evenimentului

en: %1 week | %1 weeks
ro[0]: %1 săptămână
ro[1]: %1 săptămâni
ro[2]: %1 de săptămâni

en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

en: %1 hour | %1 hours
ro[0]: %1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom reminder
ro: Memento personalizat

en: Show week numbers
ro: Arată numerele săptămânilor

en: Display Chinese calendar
ro: Afișați calendarul Chinezesc

en: Business hours
ro: Deschis între oreles

en: Default reminder
ro: Memento implicit

en: Default calendar
ro: Calendarul implicit

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
ro: S%1

en: Year %1
ro: Anul %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
ro: Aplicația Calendar acceptă patru argumente: --starttime, --endtime, --newevent și --eventid. Acestea vor fi administrate de sistem. Consultați codul sursă pentru comentarii complete asupra acestora

en: Day
ro: Zi

en: Week
ro: Săptămână

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An
