ubuntu-calendar-app - en to sl translation catalogue (93 entries)

en: Calendar
sl: Koledar

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
sl: koledar;dogodek;dan;teden;leto;sestanek;srečanje;

en: no location
sl: ni pozicije

en: Agenda
sl: Dnevni red

en: You have no calendars enabled
sl: Nimate omogočenih koledarjev

en: No upcoming events
sl: Ni prihajajočih dogodkov

en: Enable calendars
sl: Omogoči koledarje

en: New event
sl: Nov dogodek

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
sl[0]: %1 dogodek
sl[1]: %1 dogodka
sl[2]: %1 dogodki
sl[3]: %1 dogodkov

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
sl[0]: %1 celodnevnih dogodkov
sl[1]: %1 celodnevni dogodek
sl[2]: %1 celodnevna dogodka
sl[3]: %1 celodnevni dogodki

en: Calendars
sl: Koledarji

en: Back
sl: Nazaj

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
sl: Uskladi

en: Syncing
sl: Usklajevanje

en: Add online Calendar
sl: Dodaj spletni koledar

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Ok
sl: V redu

en: Delete
sl: Izbriši

en: Save
sl: Shrani

en: Description
sl: Opis

en: Select Color
sl: Izberite barvo

en: No contact
sl: Ni stikov

en: Search contact
sl: Iskanje stika

en: Today
sl: Danes

en: Delete Recurring Event
sl: Izbriši ponavljajoče se dogodke

en: Delete Event
sl: Izbriši dogodek

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
sl: Izbris samo dogodka "%1" ali vseh dogodkov v vrsti?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
sl: Ali ste prepričani, da želite izbrisati dogodek "%1"?

en: Delete series
sl: Izbriši zaporedja

en: Delete this
sl: Izbriši to

en: Edit Event
sl: Uredi dogodek

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
sl: Urejanje samo dogodka "%1" ali vseh dogodkov v vrsti?

en: Edit series
sl: Uredi zaporedja

en: Edit this
sl: Uredi to

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Event Details
sl: Podrobnosti dogodka

en: Edit
sl: Uredi

en: All Day
sl: Cel dan

en: Maybe
sl: Morda

en: No Reply
sl: Ni odgovora

en: Reminder
sl: Opomnik

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
sl: Ponovi

en: Repeats On:
sl: Se ponavlja ob:

en: Recurring event ends
sl: Ponavljajoči se dogodek se konča

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
sl: Ponavljanja

en: Date
sl: Datum

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
sl[0]: %1; %2-krat
sl[1]: %1; %2-krat
sl[2]: %1; %2-krat
sl[3]: %1; %2-krat

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
sl: %1; do %2

en: ; every %1 days
sl: ; vsaki %1 dni

en: ; every %1 weeks
sl: ; vsaki %1 tednov

en: ; every %1 months
sl: ; vsaki %1 mesecev

en: ; every %1 years
sl: ; vsaki %1 let

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
sl: Tedensko ob %1

en: OK
sl: V redu

en: Never
sl: Nikoli

en: After X Occurrence
sl: Po X. pojavitvi

en: After Date
sl: Po datumu

en: End time can't be before start time
sl: Končni čas ne more biti pred začetnim časom

en: New Event
sl: Nov dogodek

en: Error
sl: Napaka

en: From
sl: Od

en: To
sl: Za

en: All day event
sl: Celodnevni dogodek

en: Event Name
sl: Ime dogodka

en: Location
sl: Položaj

en: Guests
sl: Gosti

en: Add Guest
sl: Dodaj gosta

en: Pick an account to create.
sl: Izberite račun za ustvariti.

en: Once
sl: Enkrat

en: Daily
sl: Dnevno

en: On Weekdays
sl: Ob delavnikih

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
sl: Ob %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
sl: Ob %1 in %2

en: Weekly
sl: Tedensko

en: Monthly
sl: Mesečno

en: Yearly
sl: Letno

en: No Reminder
sl: Brez opomnika

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
sl: Ob dogodku

en: %1 week | %1 weeks
sl[0]: %1 teden
sl[1]: %1 tedna
sl[2]: %1 tedni
sl[3]: %1 tednov

en: %1 day | %1 days
sl[0]: %1 dan
sl[1]: %1 dneva
sl[2]: %1 dni
sl[3]: %1 dni

en: %1 hour | %1 hours
sl[0]: %1 ura
sl[1]: %1 uri
sl[2]: %1 ure
sl[3]: %1 ur

en: %1 minute | %1 minutes
sl[0]: %1 minut
sl[1]: %1 minuta
sl[2]: %1 minuti
sl[3]: %1 minute

en: Custom
sl: Po meri

en: Show week numbers
sl: Pokaži število tedna

en: Display Chinese calendar
sl: Pokaži kitajski koledar

en: Business hours
sl: Delavne ure

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
sl: T%1

en: Year %1
sl: Leto %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
sl: Program Koledar sprejme štiri argumente: --starttime, --endtime, --newevent in --eventid. Z njimi upravlja sistem. Za celotni opis teh argumentov si oglejte vir.

en: Day
sl: Dan

en: Week
sl: Teden

en: Month
sl: Mesec

en: Year
sl: Leto
