ubuntu-calendar-app - en to sr translation catalogue (133 entries)

en: Calendar
sr: Kalendar

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
sr: Kalendar za Lomiri koji se sinhronizuje sa onlajn nalozima.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
sr: kalendar;događaj;dan;sedmica;godina;sastanak;sastanak;

en: no event name set
sr: нема подешеног имена догађаја

en: no location
sr: нема локације

en: You have no calendars enabled
sr: Nemate omogućen nijedan kalendar

en: No upcoming events
sr: Nema predstojećih događaja

en: Enable calendars
sr: Omogući kalendare

en: New event
sr: Novi događaj

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
sr[0]: %1 događaj
sr[1]: %1 događaji
sr[2]: %1 događaja

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
sr[0]: %1 celodnevni događaj
sr[1]: %1 celodnevni događaji
sr[2]: %1 celodnevnih događaja

en: Calendars
sr: Kalendari

en: Back
sr: Nazad

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
sr: Sinhronizuj

en: Syncing
sr: Sinhronizacija

en: Import events
sr: Importiraj događaje

en: Export calendar
sr: Eksportiraj kalendar

en: Add online Calendar
sr: Dodaj onlajn kalendar

en: Local calendars
sr: Локални календари

en: default
sr: подразумевано

en: Choose from
sr: Izaberite iz

en: Calendar export
sr: Eksport kalendara

en: Select your calendar
sr: Izaberi svoj kalendar

en: Select all
sr: Izaberite sve

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Proceed
sr: Nastavi

en: Unable to deselect
sr: Nemoguće opozvati izbor

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
sr: Da biste kreirali nove događaje, morate imati izabran najmanje jedan kalendar za kreiranje

en: Network required
sr: Potrebna je mreža

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
sr: Trenutno ste van mreže. Da biste dodali onlajn naloge, morate imati dostupnu mrežnu vezu.

en: Delete
sr: Izbriši

en: Save
sr: Сачувај

en: Description
sr: Opis

en: Select Color
sr: Izaberite Boju

en: No contact
sr: Nema kontakta

en: Search contact
sr: Traži kontakt

en: Today
sr: Danas

en: Delete Recurring Event
sr: Izbriši ponavljajući događaj

en: Delete Event
sr: Izbriši događaj

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
sr: Izbrisati samo ovaj događaj „%1“ ili sve događaje u nizu?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
sr: Da li ste sigurni da želite da izbrišete događaj „%1“?

en: Delete series
sr: Izbriši seriju

en: Delete this
sr: Obriši ovo

en: Edit Event
sr: Uredi događaj

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
sr: Izmeniti samo ovaj događaj „%1“ ili sve događaje u nizu?

en: Edit series
sr: Uredi seriju

en: Edit this
sr: Uredi ovo

en: Settings
sr: Podešavanja

en: Sync error
sr: Greška pri sinhronizaciji

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
sr: Došlo je do greške tokom sinhronizacije za nalog %1 na serveru %2

en: Retry sync
sr: Ponovite sinhronizaciju

en: Edit online account
sr: Uredite nalog na mreži

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
sr: од %1 до %2

en: Event Details
sr: Detalji događaja

en: Share
sr: Deli

en: Edit
sr: Uredi

en: All Day
sr: Ceo dan

en: Attending
sr: Prisustvovanje

en: Not Attending
sr: Ne prisustvuju

en: Maybe
sr: Možda

en: No Reply
sr: Bez odgovora

en: Reminder
sr: Подсетник

en: Birthdays & Anniversaries
sr: Rođendani i godišnjice

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
sr: Понови

en: Repeats On:
sr: Понавља се:

en: Interval of recurrence
sr: Interval recidiva

en: Recurring event ends
sr: Понављање догађаја престаје

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
sr: Понавља се

en: Date
sr: Датум

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
sr[0]: %1; %2 пут
sr[1]: %1; %2 пута
sr[2]: %1; %2 пута

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
sr: %1; до %2

en: ; every %1 days
sr: ; svakih %1 dana

en: ; every %1 weeks
sr: %1 sedmica

en: ; every %1 months
sr: ; svakih %1 meseci

en: ; every %1 years
sr: ; svakih %1 godina

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
sr: Недељно у %1

en: OK
sr: У реду

en: Never
sr: Никада

en: After X Occurrence
sr: Након Х пута

en: After Date
sr: Након датума

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
sr: Нд

en: End time can't be before start time
sr: Време завршетка не може да буде пре почетка

en: New Event
sr: Нови догађај

en: Error
sr: Грешка

en: From
sr: Од

en: To
sr: До

en: All day event
sr: Целодневни догађај

en: Event Name
sr: Назив догађаја

en: More details
sr: Više detalja

en: Location
sr: Место

en: Guests
sr: Гости

en: Add Guest
sr: Додај госта

en: Online Accounts
sr: Онлајн налози

en: Pick an account to create.
sr: Одаберите налог да га креирате.

en: Once
sr: Једном

en: Daily
sr: Дневно

en: On Weekdays
sr: Радним данима

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
sr: У %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
sr: У %1 и %2

en: Weekly
sr: Недељно

en: Monthly
sr: Месечно

en: Yearly
sr: Годишње

en: No Reminder
sr: Без подсетника

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
sr: У време

en: %1 week | %1 weeks
sr[0]: %1 седмица
sr[1]: %1 седмице
sr[2]: %1 седмица

en: %1 day | %1 days
sr[0]: %1 дан
sr[1]: %1 дана
sr[2]: %1 дана

en: %1 hour | %1 hours
sr[0]: %1 сат
sr[1]: %1 сата
sr[2]: %1 сати

en: %1 minute | %1 minutes
sr[0]: %1 минут
sr[1]: %1 минута
sr[2]: %1 минута

en: %1 minutes
sr: %1 minute

en: %1 hours
sr: %1 čas

en: %1 days
sr: %1 dani

en: %1 weeks
sr: %1 sedmice

en: Custom
sr: Прилагођено

en: Custom reminder
sr: Прилагођени подсетник

en: Set reminder
sr: Izaber podsetnik

en: Show week numbers
sr: Прикажи бројеве недеља

en: Display Chinese calendar
sr: Prikaži kineski kalendar

en: Business hours
sr: Radno vreme

en: Default reminder
sr: Подразумевани подсетник

en: Default length of new event
sr: Podrazumevana dužina novog događaja

en: Default calendar
sr: Подразумевани календар

en: Theme
sr: Tema

en: System theme
sr: Sistemska tema

en: SuruDark theme
sr: SuruDark tema

en: Ambiance theme
sr: Ambiance teme

en: Reminder alert sound
sr: Звук подсетника

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
sr: Н%1

en: Year %1
sr: Година %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
sr: Aplikacija Kalendar prihvata četiri argumenta:-- vreme početka,-- vreme završetka,--novi događaj i događaj-id. Njima će upravljati sistem. Pogledajte izvor za kompletan komentar o njima

en: Day
sr: Дан

en: Week
sr: Недеља

en: Month
sr: Месец

en: Year
sr: Година
