ubuntu-calendar-app - en to be translation catalogue (134 entries)

en: Calendar
be: Каляндар

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
be: Каляндар для Lomiri, які сінхранізуецца з анлайн-акаўнтамі.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
be: каляндар; падзея; дзень; тыдні; год; прызначэнне; сустрэча;

en: no event name set
be: назва падзеі не вызначаная

en: no location
be: няма месца

en: Agenda
be: Парадак дня

en: You have no calendars enabled
be: У вас няма календароў

en: No upcoming events
be: Падзей няма

en: Enable calendars
be: Уключыць календары

en: New event
be: Новая падзея

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
be[0]: %1 падзея
be[1]: %1 падзеі
be[2]: %1 падзей

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
be[0]: %1 падзея на ўвесь дзень
be[1]: %1 падзеі на ўвесь дзень
be[2]: %1 падзей на ўвесь дзень

en: Calendars
be: Календары

en: Back
be: Назад

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
be: Сінхранізацыя

en: Syncing
be: Сінхранізацыя

en: Import events
be: Імпарт падзей

en: Export calendar
be: Экспарт календара

en: Add online Calendar
be: Дадаць сеціўны каляндар

en: Local calendars
be: Тутэйшыя календары

en: default
be: прадвызначана

en: Choose from
be: Абраць з

en: Calendar export
be: Экспарт календара

en: Select your calendar
be: Выбраць ваш каляндар

en: Select all
be: Абраць усё

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Proceed
be: Працягнуць

en: Unable to deselect
be: Немагчыма зняць адзнаку

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
be: Каб ствараць новыя падзеі, вам неабходна абраць хоць адзін каляндар, які можна рэдагаваць

en: Ok
be: Добра

en: Network required
be: Патрабуецца сетка

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
be: Вы зараз па-за сеткай. Каб дадаць уліковыя запісы анлайн, вам неабходна падключэнне да сеткі.

en: Delete
be: Выдаліць

en: Save
be: Захаваць

en: Description
be: Апісанне

en: Select Color
be: Абраць колер

en: No contact
be: Няма кантакту

en: Search contact
be: Пошук кантактаў

en: Today
be: Сёння

en: Delete Recurring Event
be: Выдаліць паўторную падзею

en: Delete Event
be: Выдаліць падзею

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
be: Выдаліць толькі падзею "%1", або ўсе звязаныя падзеі?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
be: Сапраўды хочаце выдаліць падзею "%1"?

en: Delete series
be: Выдаліць групу

en: Delete this
be: Выдаліць гэтую

en: Edit Event
be: Рэдагаваць падзею

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
be: Рэдагаваць толькі падзею "%1", або ўсе звязаныя падзеі?

en: Edit series
be: Рэдагаваць групу

en: Edit this
be: Рэдагаваць гэтую

en: Settings
be: Налады

en: Sync error
be: Памылка сінхранізацыі

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
be: Падчас сінхранізацыі ўліковага запісу %1 на серверы %2 адбылася памылка

en: Retry sync
be: Паўтарыць спробу сінхранізацыі

en: Edit online account
be: Рэдагаваць анлайн-акаўнт

en: Event Details
be: Звесткі пра падзею

en: Share
be: Падзяліцца

en: Edit
be: Рэдагаваць

en: All Day
be: Увесь дзень

en: Attending
be: Запрашэнне прынята

en: Not Attending
be: Запрашэнне адхілена

en: Maybe
be: Можа быць

en: No Reply
be: Няма адказу

en: Reminder
be: Напамін

en: Birthdays & Anniversaries
be: Дні Нараджэння і Юбілеі

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
be: Паўтарэнне

en: Repeats On:
be: Паўтарэнне:

en: Interval of recurrence
be: Інтэрвал паўтарэння

en: Recurring event ends
be: Канец паўтарэння

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
be: Паўтарэнне

en: Date
be: Дата

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
be[0]: %1; %2 раз
be[1]: %1; %2 разы
be[2]: %1; %2 разоў

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
be: %1; да %2

en: ; every %1 days
be: ; кожныя %1 дні(дзён)

en: ; every %1 weeks
be: ; кожныя %1 тыдні(яў)

en: ; every %1 months
be: ; кожныя %1 месяцы(аў)

en: ; every %1 years
be: ; кожныя %1 гады(оў)

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
be: Штотыдзень у %1

en: OK
be: Добра

en: Never
be: Ніколі

en: After X Occurrence
be: Пасля Х паўтарэнняў

en: After Date
be: Пасля даты

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
be: Тдз

en: End time can't be before start time
be: Дата заканчэння не можа быць ранейшай за дату пачатку

en: New Event
be: Новая падзея

en: Error
be: Памылка

en: From
be: Ад

en: To
be: Да

en: All day event
be: Цэлы дзень

en: Event Name
be: Назва падзеі

en: More details
be: Падрабязней

en: Location
be: Месцазнаходжанне

en: Guests
be: Удзельнікі

en: Add Guest
be: Дадаць удзельніка

en: Online Accounts
be: Уліковыя запісы ў Інтэрнэце

en: Pick an account to create.
be: Каб стварыць, абярыце акаўнт.

en: Once
be: Аднаразова

en: Daily
be: Штодня

en: On Weekdays
be: У буднія дні

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
be: У %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
be: У %1 і %2

en: Weekly
be: Штотыднёва

en: Monthly
be: Штомесяц

en: Yearly
be: Штогод

en: No Reminder
be: Без напаміну

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
be: Па падзеі

en: %1 week | %1 weeks
be[0]: %1 тыдзень
be[1]: %1 тыдні
be[2]: %1 тыдняў

en: %1 day | %1 days
be[0]: %1 дзень
be[1]: %1 дні
be[2]: %1 дзён

en: %1 hour | %1 hours
be[0]: %1 гадзіна
be[1]: %1 гадзіны
be[2]: %1 гадзін

en: %1 minute | %1 minutes
be[0]: %1 хвіліна
be[1]: %1 хвіліны
be[2]: %1 хвілін

en: %1 minutes
be: хвілін: %1

en: %1 hours
be: гадзін: %1

en: %1 days
be: дзён: %1

en: %1 weeks
be: Тыдняў %1

en: Custom
be: Адвольныя

en: Custom reminder
be: Адвольны напамін

en: Set reminder
be: Устанавіць напамін

en: Show week numbers
be: Паказваць нумары тыдняў

en: Display Chinese calendar
be: Паказваць кітайскі каляндар

en: Business hours
be: Час працы

en: Default reminder
be: Прадвызначаны напамін

en: Default length of new event
be: Працягласць новай падзеі па ўмаўчанні

en: Default calendar
be: Прадвызначаны каляндар

en: Theme
be: Тэма

en: System theme
be: Сістэмная тэма

en: SuruDark theme
be: Убунту цёмная (SuruDark)

en: Ambiance theme
be: Атмасферная тэма

en: Reminder alert sound
be: Гукавы сігнал напаміну

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
be: Т%1

en: Year %1
be: Год %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
be: Каляндар прымае чатыры аргументы: --starttime, --endtime, --newevent і --eventid. Яны будуць кіравацца сістэмай. Падрабязныя звесткі глядзіце ў зыходных даных

en: Day
be: Дзень

en: Week
be: Тыдзень

en: Month
be: Месяц

en: Year
be: Год
