ubuntu-calendar-app - en to eu translation catalogue (99 entries)

en: Calendar
eu: Egutegia

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
eu: Lineako kontuekin sinkronizatzen den Lomiri-rentzako egutegia.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
eu: egutegia;gertaera;eguna;astea;hila;urtea;hitzordua;bilera;

en: no event name set
eu: Gertaerak ez du izenik

en: no location
eu: kokapenik ez

en: You have no calendars enabled
eu: Ez duzu gaitutako egutegirik

en: No upcoming events
eu: Ez dago gertaerarik hurrean

en: Enable calendars
eu: Gaitu egutegiak

en: New event
eu: Gertaera berria

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
eu[0]: Gertaera %1
eu[1]: %1 gertaera

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
eu[0]: Egun osoko gertaera %1
eu[1]: %1 egun osoko gertaera

en: Calendars
eu: Egutegiak

en: Back
eu: Atzera

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
eu: Sinkronizatu

en: Syncing
eu: Sinkronizatzen

en: Import events
eu: Inportatu gertaerak

en: Export calendar
eu: Esportatu egutegia

en: Add online Calendar
eu: Gehitu lineako egutegia

en: Cancel
eu: Utzi

en: Unable to deselect
eu: Ezinezkoa deshautatzea

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
eu: Gertaera berriak sortzeko gutxienez egutegi editagarri bat izan behar duzu hautaturik

en: Ok
eu: Ados

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Save
eu: Gorde

en: Description
eu: Deskribapena

en: Select Color
eu: Hautatu kolorea

en: No contact
eu: Ez dago kontakturik

en: Search contact
eu: Bilatu kontaktuak

en: Today
eu: Gaur

en: Delete Recurring Event
eu: Kendu gertaera errepikakorra

en: Delete Event
eu: Kendu gertaera

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
eu: "%1" gertaera soilik ezabatu, edo segidako guztiak?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
eu: Ziur "%1" gertaera ezabatu nahi duzula?

en: Delete series
eu: Kendu segida

en: Delete this
eu: Kendu hau

en: Edit Event
eu: Editatu gertaera

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
eu: "%1" gertaera soilik editatu, edo segidako guztiak?

en: Edit series
eu: Editatu segida

en: Edit this
eu: Editatu hau

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Event Details
eu: Gertaeraren xehetasunak

en: Edit
eu: Editatu

en: All Day
eu: Egun osokoa

en: Attending
eu: Bertaratua

en: Not Attending
eu: Bertaratu gabea

en: Maybe
eu: Agian

en: No Reply
eu: Erantzunik ez

en: Reminder
eu: Oroigarria

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
eu: Errepikatu

en: Repeats On:
eu: Errepikapena:

en: Recurring event ends
eu: Gertaera errepikakorraren amaiera

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
eu: Errepikapenak

en: Date
eu: Data

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
eu[0]: %1; Behin
eu[1]: %1; %2 aldiz

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
eu: %1; %2 arte

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
eu: Astero - %1

en: OK
eu: Ados

en: Never
eu: Inoiz ez

en: After X Occurrence
eu: X gertaldiren ostean

en: After Date
eu: Data baten ostean

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
eu: Ast

en: End time can't be before start time
eu: Amaierako ordua ezin da hasierakoa baino lehenago izan

en: New Event
eu: Gertaera berria

en: Error
eu: Akatsa

en: From
eu: Nork

en: To
eu: Nori

en: All day event
eu: Egun osoko gertaera

en: Event Name
eu: Gertaeraren izena

en: Location
eu: Kokapena

en: Guests
eu: Gonbidatuak

en: Add Guest
eu: Gehitu gonbidatua

en: Pick an account to create.
eu: Aukeratu sortu nahi duzun kontua.

en: Once
eu: Behin

en: Daily
eu: Egunero

en: On Weekdays
eu: Astegunetan

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
eu: %1, %2, %3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
eu: %1 eta %2

en: Weekly
eu: Astero

en: Monthly
eu: Hilero

en: Yearly
eu: Urtero

en: No Reminder
eu: Ez oroitarazi

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
eu: Gertaeraren unean

en: %1 week | %1 weeks
eu[0]: Aste %1
eu[1]: %1 aste

en: %1 day | %1 days
eu[0]: Egun %1
eu[1]: %1 egun

en: %1 hour | %1 hours
eu[0]: Ordu %1
eu[1]: %1 ordu

en: %1 minute | %1 minutes
eu[0]: minutu %1
eu[1]: %1 minutu

en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: Custom reminder
eu: Oroigarri pertsonalizatua

en: Show week numbers
eu: Asteen zenbakiak erakutsi

en: Default reminder
eu: Lehenetsitako oroigarria

en: Default calendar
eu: Lehenetsitako egutegia

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
eu: %1A

en: MMM
eu: HHH

en: Year %1
eu: %1 urtea

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
eu: Egutegi aplikazioak lau argumentu onartzen ditu: --starttime, --endtime, --newevent eta --eventid. Sistemak kudeatuko ditu. Ikusi iturburua haiei buruzko iruzkin osoago baterako

en: Day
eu: Eguna

en: Week
eu: Astea

en: Month
eu: Hila

en: Year
eu: Urtea
