ubuntu-calendar-app - en to fr translation catalogue (146 entries)

en: Calendar
fr: Agenda

en: A calendar for Lomiri which syncs with online accounts.
fr: Un agenda pour Lomiri qui se synchronise avec les comptes en ligne.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
fr: agenda;événement;jour;semaine;année;rendez-vous;réunion;

en: no event name set
fr: aucun nom d'événement n'est défini

en: no location
fr: aucun emplacement

en: You have no calendars enabled
fr: Aucun agenda activé

en: No upcoming events
fr: Aucun événement à venir

en: Enable calendars
fr: Activer les agendas

en: New event
fr: Nouvel événement

note: TRANSLATORS: Please keep the translation of this string to a max of 5 characters as the week view where it is shown has limited space.
en: %1 event | %1 events
fr[0]: %1 évén.
fr[1]: %1 évén.

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
fr[0]: %1 événement sur toute la journée
fr[1]: %1 événements sur toute la journée

en: Calendars
fr: Agendas

en: Back
fr: Retour

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
fr: Synchroniser

en: Syncing
fr: Synchronisation en cours

en: Import events
fr: Importer les évènements

en: Export calendar
fr: Exporter le calendrier

en: Add online Calendar
fr: Ajouter un agenda en ligne

en: Create a calendar
fr: Créer un calendrier

en: Local calendars
fr: Agendas locaux

en: default
fr: défaut

en: Choose from
fr: Choisir depuis

en: Calendar export
fr: Exporter l'agenda

en: Select your calendar
fr: Sélectionnez votre agenda

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Cancel
fr: Annuler

en: Proceed
fr: Procéder

en: Unable to deselect
fr: Impossible de désélectionner

en: In order to create new events you must have at least one writable calendar selected
fr: Pour créer de nouveaux événements, vous devez avoir sélectionné au moins un agenda accessible en écriture

en: Ok
fr: Valider

en: Network required
fr: Accès réseau requis

en: You are currently offline. In order to add online accounts you must have network connection available.
fr: Vous êtes actuellement hors ligne. Pour ajouter un compte en ligne, une connexion réseau est requise.

en: Delete Calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Are you sure you want to delete the calendar "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le calendrier« %1 » ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Creation failed
fr: La création a échoué

en: There were an issue on collection creation, please check the logs
fr: Il y a eu un problème lors de la création de la collection, veuillez vérifier les journaux

en: Name
fr: Nom

en: Color
fr: Couleur

en: Select Color
fr: Sélectionnez une couleur

en: No contact
fr: Aucun contact

en: Search contact
fr: Rechercher un contact

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Delete Recurring Event
fr: Supprimer l'événement récurrent

en: Delete Event
fr: Supprimer l'événement

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
fr: Supprimer uniquement cet événement (« %1 ») ou toute la série ?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'événement « %1 » ?

en: Delete series
fr: Supprimer la série

en: Delete this
fr: Supprimer ceci

en: Edit Event
fr: Modifier l'événement

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
fr: Modifier uniquement cet événement (« %1 ») ou toute la série ?

en: Edit series
fr: Modifier la série

en: Edit this
fr: Modifier cet élément

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sync error
fr: Erreur de synchronisation

en: An error occurred during synchronisation for account %1 on server %2
fr: Une erreur s'est produite lors de la synchronisation du compte %1 sur le serveur %2

en: Retry sync
fr: Retenter la synchronisation

en: Edit online account
fr: Éditer le compte en ligne

en: Event Details
fr: Détails de l'événement

en: Share
fr: Partager

en: Edit
fr: Modifier

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Attending
fr: Assister

en: Not Attending
fr: Ne participe pas

en: Maybe
fr: Peut-être

en: No Reply
fr: Pas de réponse

en: Reminder
fr: Rappel

en: Birthdays & Anniversaries
fr: Fêtes & Anniversaires

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeats On:
fr: Se répète tous les :

en: Interval of recurrence
fr: Intervalle de répétition

en: Recurring event ends
fr: Fin des événements récurrents

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
fr: Répétitions

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
fr[0]: %1 ; %2 fois
fr[1]: %1 ; %2 fois

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
fr: %1 ; jusqu'au %2

en: ; every %1 days
fr: ; tous les %1 jours

en: ; every %1 weeks
fr: ; toutes les %1 semaines

en: ; every %1 months
fr: ; tous les %1 mois

en: ; every %1 years
fr: ; toutes les %1 années

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
fr: Hebdomadairement le %1

en: Export to
fr: Exporter vers

en: no events found!
fr: Aucun événement trouvé !

en: Oops, something went wrong during export, please check the logs
fr: Oups, une erreur s'est produite lors de l'exportation, veuillez vérifier les journaux

en: Successfully imported %1 event | Successfully imported %1 events
fr[0]: Importation réussie de %1 événement
fr[1]: Importation réussie de %1 événements

en: Error during import, is it an iCalendar file ?
fr: Erreur lors de l'importation, s'agit-il d'un fichier iCalendar ?

en: No events found!
fr: Aucun événement trouvé !

en: No events found!, could not import events
fr: Aucun événement trouvé ! Impossible d'importer les événements

en: To calendar:
fr: À ajouter au calendrier :

en: Import error
fr: Erreur d'importation

en: Import completed
fr: Importation terminée

en: Never
fr: Jamais

en: After X Occurrence
fr: Après X occurrences

en: After Date
fr: Après le

note: TRANSLATORS: This is shown in the month view as "Wk" as a title to indicate the week numbers. It should be a max of up to 3 characters.
en: Wk
fr: Sem

en: End time can't be before start time
fr: L'heure de fin ne peut pas précéder l'heure de début

en: New Event
fr: Nouvel événement

en: Error
fr: Erreur

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en: All day event
fr: Événement sur toute la journée

en: Event Name
fr: Nom de l’événement

en: More details
fr: Plus de détails

en: Location
fr: Position

en: Guests
fr: Participants

en: Add Guest
fr: Ajouter un participant

en: Online Accounts
fr: Comptes en ligne

en: Pick an account to create.
fr: Choisissez un compte à créer.

en: Once
fr: Une seule fois

en: Daily
fr: Tous les jours

en: On Weekdays
fr: Les jours en semaine

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
fr: Le %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
fr: Le %1 et le %2

en: Weekly
fr: Toutes les semaines

en: Monthly
fr: Tous les mois

en: Yearly
fr: Tous les ans

en: No Reminder
fr: Pas de rappel

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
fr: Lors de l'événement

en: %1 week | %1 weeks
fr[0]: %1 semaine
fr[1]: %1 semaines

en: %1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

en: %1 minute | %1 minutes
fr[0]: %1 minute
fr[1]: %1 minutes

en: %1 hours
fr: %1 heures

en: %1 days
fr: %1 jours

en: %1 weeks
fr: %1 semaines

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom reminder
fr: Rappel personnalisé

en: Set reminder
fr: Définir un rappel

en: Show week numbers
fr: Afficher les numéros de semaines

en: Display Chinese calendar
fr: Afficher le calendrier chinois

en: Business hours
fr: Heures de travail

en: Default reminder
fr: Rappel par défaut

en: Default length of new event
fr: Durée par défaut d'un nouvel événement

en: Default calendar
fr: Agenda par défaut

en: Theme
fr: Thème

en: System theme
fr: Thème du système

en: SuruDark theme
fr: Thème Suru sombre

en: Ambiance theme
fr: Thème Ambiance

en: Reminder alert sound
fr: Sonnerie de rappel

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
fr: S%1

en: Year %1
fr: Année %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
fr: L'application Agenda accepte quatre arguments : --starttime, --endtime, --newevent et --eventid. Ils sont gérés par le système. Consulter le code source pour un commentaire complet à ce sujet.

en: Day
fr: Jour

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année
